Προς το περιεχόμενο

Επιλογή μαιευτηρίου Αθήνα - Ιδιωτικά vs Δημόσια


Erezioner

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, vagos789 είπε

Να πουμε βεβαια οτι πλην ελαχιστων εξαιρεσεων καμια γυναικα δεν χρειαζεται τον γιατρο της, ισως και καμια απολυτως,αφηνω ενα παραθυρο για γυναικες με παθησεις και ιστορικο

Ειναι μια δουλεια που σε αλλες χωρες κανουν απο την αρχη μεχρι το τελος μαιες και οχι γιατροι.

Σε οτι αφορα την καισαρικη φυσικα γινεται καταχρηση,οπως και στον ικτερο μετα την γεννα που ολα τα παιδια στα ιδιωτικα εχουν 🤫 αλλα βεβαια φυσιολογικη γεννα ποναει,οχι αστεια.

Συμφωνώ πως την περισσότερη δουλειά την κάνουν οι μαίες αλλά θα διαφωνήσω όσον αφορά τον γιατρό. Δεν έχει σημασία αν υπάρχει ιστορικό ή όχι. Έχεις έναν γιατρό που εμπιστεύεσαι. Δεν θα πας να γεννήσεις με όποιον τυχαίνει να έχει εφημερία εκείνη τη στιγμή χωρίς να ξέρεις ποιος είναι. Μπορεί πχ να βαριέται και να πει πάμε για καισαρική γιατί και καλά υπάρχει θέμα. Με τον γιατρό της η κάθε γυναίκα νιώθει ασφάλεια και έχει συζητήσει τα διαδικαστικά πολύ καιρό πριν τον τοκετό. Τώρα όσον αφορά τον ίκτερο ο δικός μας σε ιδιωτικό δεν είχε :P

Η καισαρική είναι ξεκάθαρα θέμα γιατρού και θέμα πολιτικής της κάθε κλινικής νομίζω. Η γυναίκα μου ήταν 24 ώρες ακριβώς στην αίθουσα τοκετών και 16 ώρες αφότου έσπασαν τα νέρα και η καισαρική αναφέρθηκε απλά σαν πιθανότητα αφού εξαντληθεί ο χρόνος και αν αρχίζει το παιδί να δυσανασχετεί. Τη συμβούλευαν και ο γιατρός και οι μαίες να περιμένει για να γεννήσει φυσιολογικά

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, SilentVoice είπε

Update: Στα θετικά του Δημόσιου νοσοκομείου να προσθέσω, πως αν συμβεί κάτι στο ιδιωτικό, σε στέλνουν στο δημόσιο νοσοκομείο.

Από που προκύπτει αυτό;

Δε μπορεί δηλαδή ένα ιδιωτικό να αντιμετωπίσει ένα έκτακτο περιστατικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lofter είπε

Από που προκύπτει αυτό;

Δε μπορεί δηλαδή ένα ιδιωτικό να αντιμετωπίσει ένα έκτακτο περιστατικό;

Απλά άλλος ένας μύθος. Σιγά μην αφήσουν να φύγει μωρό που έχει ανάγκη θερμοκοιτίδα και να χάσουν το μαρούλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, lofter είπε

Από που προκύπτει αυτό;

Δε μπορεί δηλαδή ένα ιδιωτικό να αντιμετωπίσει ένα έκτακτο περιστατικό;

Αν είναι μαιευτική κλινική όχι δεν μπορεί, ανάλογα βέβαια και το περιστατικό. Θα πρέπει να πάει σε νοσοκομείο δημόσιο ή ιδιωτικό που έχει τα μέσα/ειδικότητες για να το αντιμετωπίσει. Τα δημόσια νοσοκομεία, έχουν συνήθως όλες τις ειδικότητες.

Επίσης, κάποια ιδιωτικά νοσοκομεία, δεν έχουν ΜΕΘ αλλά μονάδες αυξημένης φροντίδας (κάπως έτσι τις λένε, δεν θυμάμαι το όνομα ακριβώς), επομένως αν χρειαστεί ΜΕΘ πάλι στέλνουν τον ασθενή σε δημόσιο ή ιδιωτικό που έχει ΜΕΘ. Θα μου πεις θα σκεφτείς αν χρειαστείς ΜΕΘ ή όχι σε μία γέννα; θεωρώ πως πρέπει να το σκεφτείς για κάθε είδους επέμβαση που κάνεις. Βέβαια αν κάποιος μπει σε ΜΕΘ ιδιωτικού χωρίς ιδιωτική ασφάλεια, μετά θα πάθει εγκεφαλικό από τον λογαριασμό.

Τέλος, η δική μου εμπειρία, όχι για γέννα, επειδή πέρασα όλη την άνοιξη/καλοκαίρι σε ιδιωτικά κ δημόσια νοσοκομεία/διαγνωστικά (κ συνεχίζω ακάθεκτη την τουρνέ μου :):

ιδιωτικό: υπηρεσίες ξενοδοχειακού επιπέδου. Σε δίκλινο.  Αλλά προκύπτουν συνεχώς έξοδα που δεν τα έχεις υπολογίσει και κανείς δεν σου τα έχει πει. Τότε δεν με ένοιαζε γιατί είχα κ ιδιωτική ασφάλεια. Για τις εξετάσεις με πήγαιναν αυτοί χωρίς καμία αναμονή όπου πήγαινα, φαγητό υψηλής ποιότητας, νερό κ λοιπές παπαρίτσες σου τα έδιναν αυτοί χωρίς χρέωση. Γενικά αισθανόμουν σα να είχα έναν προσωπικό βοηθό για τα πάντα. Τόση ξενοιασιά δεν είχα ούτε σε διακοπές μου (μιλάμε για το Ιατρικό Αθηνών). Κόστος: ούτε ξέρω, δεν είδα ποτέ χαρτιά γιατί αναλαμβάνουν τα πάντα αυτοί με την ασφάλεια ιδιωτική κ δημόσια. Μου ζήτησαν 165 ευρώ μετά από πολύ καιρό που έγινε η εκκαθάριση από τις ασφαλιστικές. Για όλα αυτά που έκανα εκεί δεν είναι τίποτα, βέβαια χωρίς ιδιωτική ασφάλεια θα έπρεπε να πουλήσω κ τα δυο νεφρά μου.

δημόσιο: με εξέπληξε θετικότατα. Σε ένα νοσοκομείο με μόνο άσχημα περιστατικά, που όταν περνούσα απ' έξω παλιά, φοβόμουν να κοιτάξω προς την μεριά του... Λόγω κορονοϊού, δεν είχε κόσμο. Ήμουν σε τετράκλινο μόνη μου, όπως και όλες οι ασθενείς της συγκεκριμένης πτέρυγας. Σε άλλες πτέρυγες, όσες είχαν περισσότερο κόσμο, ήταν 2 άτομα σε τετράκλινο. Το προσωπικό, από την καθαρίστρια μέχρι τον μεγάλο καθηγητή, φιλικότατοι και εξυπηρετικοί. Φαγητό πάρα πολύ καλό. Όσες εξετάσεις χρειάστηκαν έγιναν άμεσα, απλά δεν με πήγαινε κάποιος, μου έλεγαν που να πάω και σε κάθε τμήμα με περίμεναν κ προηγούμουν από τους εξωτερικούς. Στην ουσία δεν είδα διαφορά από το ιδιωτικό, παρά μόνο στα φρου φρου κ αρώματα. Λίγο φαίνονται χύμα, αλλά τελικά αυτό το χύμα λειτουργεί αποτελεσματικά, οξύμωρο; ναι αλλά βλέποντάς το από μέσα δεν είναι καθόλου χύμα. Κόστος: 0

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, lofter είπε

Από που προκύπτει αυτό;

Δε μπορεί δηλαδή ένα ιδιωτικό να αντιμετωπίσει ένα έκτακτο περιστατικό;

Κι εγώ έτσι γνωρίζω από όλους με τους οποίους έχω κάνει σχετικές συζητήσεις. 

Αν προκύψει κάτι σοβαρό, δεν το αναλαμβάνουν τα ιδιωτικά.

Από μόνο του αυτό είναι τρελό deal breaker για μένα, και θα συμφωνήσω με όσους είπαν πιο πάνω ότι επιλέγεις ιδιωτικό για το "ξενοδοχειακό" κομμάτι, και για ψυχολογικούς λόγους, τύπου να μην περιτριγυρίζεσαι από Ρομά όσο βρίσκεσαι στο δημόσιο (γιατί και στο δημόσιο δεν πας μόνο για τις 3-5 μέρες του τοκετού, αλλά και κάθε βδομάδα/μήνα για εξέταση). 

Εγώ τα έζησα ακριβώς όπως τα έγραψε ο gianniz_k, επίσης στο Έλενα, πριν 2 χρόνια ακριβώς.

55€/μέρα για πολύ άνετο μονόκλινο στον 6ο όροφο (στον 5ο είναι τα λουξ που τότε είχαν 125€/μέρα αν θυμάμαι καλά, και που ουσιαστικά οι διαφορές ήταν αμελητέες μεταξύ τους, είδαμε δωμάτια και από τους δύο ορόφους και καταλήξαμε στον 6ο). Ακόμα και οι διάδρομοι του 5ου και του 6ου δεν είχαν τίποτα να ζηλέψουν από αυτούς των ιδιωτικών, εξάλλου πρόκειται για πρόσφατα ανακαινισμένους ορόφους. Στους από κάτω τα πράγματα νομίζω είναι αρκετά υποδεέστερα.

Το νεογέννητο αποκλειστικά στο δωμάτιο, που αν εξαιρέσεις ότι η μητέρα μπορεί να έχει γεννήσει με καισαρική και τις πρώτες δύο μέρες να μην είναι για πολλά πολλά, έχει μόνο θετικά. Είχαμε πολλή βοήθεια με το θηλασμό, μία από τις κοπέλες μάλιστα έκατσε 50 λεπτά με το ρολόι να βοηθήσει τη γυναίκα μου την πρώτη μέρα, εγώ έμαθα να το αλλάζω από την πρώτη νύχτα. Γενικά υπάρχει μεγάλη εξοικείωση από νωρίς αφού το έχεις όλη μέρα μαζί σου και υπάρχει συνεχής καθοδήγηση για το πώς το αλλάζεις και πώς το πλένεις, ενώ στο ιδιωτικό το βλέπεις ελάχιστα και όταν πας σπίτι ξεκινάς σχεδόν απ' το μηδέν και με περισσότερο άγχος. 

Απλά, αν η μητέρα είναι μόνη της και δεν έχει βοήθεια από κανέναν συγγενή και ο σύζυγος δουλεύει όλη μέρα π.χ., και έχει γεννήσει και με καισαρική, θα ζοριστεί αρκετά γιατί δε νομίζω ότι μπορείς να φωνάζεις κάθε λίγο και λιγάκι τις νοσοκόμες.

Συνοψίζοντας, τα αρνητικά του δημοσίου θα έλεγα πως είναι ότι δεν υπάρχουν ραντεβού όταν έχεις εξέταση, εμείς ας πούμε πηγαίναμε από τις 15:00 παρά για τα απογευματινά ιατρεία, κόβαμε παράβολο (στις 15:00 ανοίγουν οι γκισέδες για τα απογευματινά, οπότε δεν καταφέρνεις κάτι να πας από πολύ πιο νωρίς) και περιμέναμε στη σειρά για την εξέταση. Και όπως είπα πιο πάνω, ότι γύρω σου βλέπεις τη σάρα και τη μάρα. Παρόλο που δεν προέκυψε κάποιο πρόβλημα, σε χαλάει όσο να 'ναι.

Στο ιδιωτικό παίζει πολύ περισσότερο το φαίνεσθαι, από ουσία πιο λίγα πράγματα σε σχέση με το Έλενα.

Αλλά το σημαντικό είναι να αισθάνεται άνετα η μέλλουσα μητέρα. Δεν έχει νόημα να προσπαθήσεις να της τα βάλεις όλα αυτά στο κεφάλι, αν είναι αρνητικά προκατειλημμένη. Σε αυτή την περίπτωση κάνεις τα κουμάντα σου και πας όπου θέλει η γυναίκα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Επισεις τα βλαστοκυταρα ειναι η μεγαλυτερη απατη (εκτός και εαν υπαρχει κρατικη τραπεζα που τα κραταει ολα) και αυτο μου το ειπε ο γιατρος τις συζύγου που την εχει ξεγεννήσει 2 φορες στο ακριβοτερο νοσοκομείο τις Αθηνας!!!οπως ειπε εαν το παιδι παρουσιασει θεμα υγειας (λαυχαιμιες κλπ) τα βλαστοκυταρα του ειναι αχρηστα διότι στο dna του ειναι το προβλημα και τα βλαστοκυταρα του θα ειναι προβληματικα επισεις! 

Δεν είναι απάτη. Είναι 2 πράγματα που μπορείς να κρατήσεις.

1. Αίμα από τον ομφάλιο λώρο: θεωρητικά είναι αδύνατο να χρησιμοποιηθεί ξανά στο ίδιο το παιδί.Χρειάζεται κυρίως για παθήσεις του αίματος. Εδώ , το κάνεις δωρεά στην δημόσια τράπεζα βλαστοκυττάρων ( Δεν είναι 100% κρατική) και ίσως βοηθήσει κάποιο άλλο παιδάκι.

2. Κομμάτι του ομφάλιου λώρου (βλαστοκυτταρο): όπου μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ανάπλαση κυττάρων. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί με μεγάλη πιθανότητα επιτυχίας σε όλα τα μέλη της οικογένειας.

 

Επειδή έψαξα πάνω από 7 τράπεζες φύλαξης βλαστοκυττάρων ,έχω αρκετά καλή εικόνα. Φυσικά δεν σταμάτησα εκεί, ρώτησα και 3 διαφορετικούς παιδοχειρουργους, και οι 3 έχουν κάνει τέτοιου είδους χειρουργεία και η απάντηση τους ήταν να τα κρατήσουμε.

Είμαστε στο 2020 και η τεχνολογία έχει προχωρήσει. Αξίζει τα λεφτά και ας τα πετάξουν σε 10 χρόνια. Είναι αυτή η ΜΙΑ πιθανότητα που λες 'Ευτυχώς που τα κράτησα'. Είναι καλύτερη από το να πεις 'Έπρεπε να τα είχα κρατήσει, ίσως είχα την ΜΙΑ πιθανότητα παραπάνω'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω εμπειρία από δημόσιο καθώς πήγαμε σε ιδιωτικό. Όμως μια συμβουλή αυτό που οφείλεις να κανείς είναι για την γυναίκα σου που θα τραβήξει και όλο το ζόρι να τις παρέχεις όσο το δυνατών μπορείς ασφάλεια και ηρεμια. Δλδ να μην έχει η ίδια άγχος για το που θα γεννήσει άστην να έχει το άγχος της διαδικασίας της γεννάς και όχι όλα τα αλλά. Όποτε βαλε τα κάτω πήρες διάφορες απόψεις από εδώ μέσα και αποφάσισε τι είναι καλύτερο για τη γυναίκα σου και το παιδί! Δημόσιο ιδιωτικό δεν παίζει ρόλο πήγαινε εκεί που η γυναίκα σου αισθάνεται μεγαλύτερη ασφαλεια

 

με το καλο!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε εμας και τα δυο στο Ελενα, μια χαρα ολα σε δίκλινο. Και.μαλιστα πιεζαν την συζυγο να θηλασει, οχι να πάρει ετοιμο γαλα το παιδι.

Γελαω ακομα με ενα περιστατικό. Ηρθε μια κινεζα\ασιατισσα ετοιμογεννη. Στην υποδοχη ρωταγανε ποιος ειναι ο γιατρός σου, ποιος σε παρακολουθει κτλ. Η κινεζα ούτε καν μιλαγε ελληνικα,το βιβλιαριο του ΙΚΑ ειχε μαζι της μονο. Σε λιγα λεπτά εγινε ενας πανικος, την παιρνουν μεσα.και γεννησε. Ετσι απλα και τζάμπα. Ουτε φακελλακια\δωρο (που εδωσα και εγω) ουτε μονοκλινα δικλινα, μπαλόνια μπουρμπουαρ στη μαια ουτε τιποτα

Για εμενα το Ελενα ειναι μια χαρα, πηγα ομως με συσταση σε γυναικολογο που δούλευε εκει εξ αρχης (800€)

Επεξ/σία από Fotis_Greece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

* θα κουράσω είναι λίγο μεγάλο το κείμενο αλλα αξίζει να το διαβάσετε για να καταλάβετε τι είναι τα ιδιωτικά από προσωπική εμπειρία

εμενα η γυναικα μου ήταν να γεννήσει στο Ιασώ γιατί με αυτό το νοσοκομείο συνεργαζόταν ο γυναικολόγος τις , μια χαρά μέχρι εδώ από μήνες πριν μάζευα λεφτά για τι γεννα , είχα υπολογίσει ότι χρειάζομαι περίπου 6-7 χιλιάρικα όλα πληρωμένα , ήταν τις καλές εποχές που είχαμε λεφτά πριν τι κρίση , λίγες μέρες πριν γεννήσει η γυναικα μου παθαίνει κολικό νεφρού γιατί είχε στενή λεκάνη και το μωρό μεγάλωνε , πάμε σφαίρα στο Ιασώ , μας κάνουνε εισαγωγή και μου εξηγούνε πως έχει η κατάσταση , δυο μέρες υπέφερε από πόνους δεν τις δίνανε τίποτα , απλά περνάγανε οι μέρες , με φωνάζει ο γιατρός  και μου εξηγεί πως έχει η κατάσταση και θέλει να πάω κάτω στη reception για να υπογράψω κάτι χαρτιά , και καθώς ψείρας εγώ δεν υπογράφω τίποτα χωρίς να διαβάζω πρώτα , βλέπω ότι θέλουν να υπογράψω ότι αν πάθει κάτι η γυναικα η το παιδί δεν φέρουν καμια ευθύνη , και ότι θα τι μεταφέρουν σε οποιο δημόσιο νοσοκομείο εφημερεύει , οποτε με αυτό που διάβασα τρελάθηκα και μου γύρισε ο εγκέφαλος , και τους λέω για πιο λόγο βρίσκομαι εδώ τότε και δεν σας γράφω από τώρα στα @@ μου και πάω κατευθείαν τώρα στο δημόσιο πριν συμβεί κάτι κακό να είμαι και καλυμμένος εκ τον προτερων αφού δεν κατέχετε , και εφόσον το πήρα απόφαση ότι θα φύγουμε αποκεί γιατί είναι κοροϊδία , μου κάνουνε ψυχολογικό πόλεμο ότι θα κάνω κακό στη γυναικα η το παιδί αν τους πάρω έτσι , περνώ τηλέφωνο μαθαίνω πιο εφημερεύει , ήταν το Έλενα εκείνη τι βραδια , βάζω τι γυναικα στο Xara και έφυγα με δικη μου ευθύνη , με κυνηγάγανε μέχρι την εξώπορτα με σεκουριταδες να τους ξεχρεώσω οι ξεφτίλες αυτό τους ένοιαζε μονο , 1600 για δυο μέρες , χρεωμένα και τα κωλόχαρτα , μονο ξενοδοχείο ....οδηγάω προσεκτικά φτάνω στο Έλενα , τους εξηγώ πως έχει η κατάσταση και στα επείγοντα οι γιατροί ήταν λίγο επιφυλακτικοί , κανένας δεν ήθελε να αναλάβει τι γυναικα μου με πρόβλημα και ποσο μάλλον με το τρόπο που είχα φύγει από το Ιασώ , σου λέει θα μπλέξουμε με αυτόν εδώ, πάω τελικά στον δευθυντή του εξηγώ όλη τι κατάσταση από την αρχή , και μου λέει αγόρι μου τι δουλειά έχεις εσύ στο Ιασώ ο Ζαγοράκης είσαι και βγάζεις τα εκατομμύρια , άμα σου καθόταν ένα πρόβλημα στη γεννα δεν καθάριζες ούτε με τα τριπλάσια από αυτά που είχες υπολογίσει , θα τους παράταγες το μωρό και θα έφευγες τρέχοντας , τέλος πάντων  με ανέλαβε ο ίδιος να τι ξεγεννήσει , όχι φυσικά δωρεάν πήρε και αυτός τα δικά του , του λέω γιατρέ σε παρακαλώ πρόσεχε τι γυναικα και το παιδί , είχα υπολογίσει 3 χιλιάρικα για τον άλλον γιατρό θα τα δώσω σε σένα , μου λέει δεν περνώ τόσα πολλά , τελικά όλα πήγαν καλά καθάρισα με 1300 ευρώ όλα πληρωμένα, νοσοκομείο γιατρός αναισθησιολόγος και μπουρμπουάρ αριστερά δεξιά , ήμουν τυχερός γιατί εκείνη τι χρονια είχαν ανακαινίσει μια πτέρυγα και τα δωμάτια ήταν δίκλινα και καλύτερα από του Ιασώ μην σας πω , αυτά έχω να σας πω εγώ , ο γιος μου πάει δευτερα γυμνασίου φέτος και όλα πήγαν μια χαρά δόξα το θεό και όσους με βοήθησαν , τελικά μου βγήκε σε καλο και πήρα και το μάθημα μου , σας λέω την ιστορία μου μπας και βοηθήσω και κανέναν γιατί τα ιδιωτικά όπως είπε και φίλος πιο πάνω είναι απλά ξενοδοχεία τίποτα περισσότερο , γλίτωσα 5-6 χιλιάρικα και δεν θέλω καν να φανταστώ τι θα γινόταν αν γεννάγαμε εκεί και είχαμε και κάνα πρόβλημα , θα πούλαγα κάνα νεφρό να ξεμπερδέψω , πηγαίντε κατευθείαν στο δημόσιο και αφήστε τα φρου φρου και τι dolce vita , οι καλύτεροι γιατροί είναι εκεί για ότι και αν συμβεί και αυτό είναι που μετράει , όχι αν θα κάτσεις 5 μέρες σε ένα λίγο χειρότερο δωμάτιο , και αν δεν γουστάρετε σε δωμάτιο με άλλους δώστε μερικά ευρώ παραπάνω και καθίστε σε δίκλινο η σε μονο δωμάτιο , υπάρχει και αυτή η επιλογή και τα δωμάτια είναι σχεδόν σαν τα ιδιωτικά

Επεξ/σία από MTX
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πω κ εγώ την εμπειρία μου ως 2.5 μηνών πατέρας...4.30 το πρωί ξύπνιος... για να δεις τι θα τραβάς...

Είχαμε σκοπό να γεννηθεί ο μικρός στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ λόγω γιατρού και λόγω πολύ καλών πληροφοριών και προσωπικής εμπειρίας (γέννησε η κουνιάδα μου). Διαλέξαμε ιδιωτικό μαιευτήριο μόνο κ μόνο γιατί το ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ είναι κέντρο αναφοράς για το COVID-19 και αυτό πρακτικά σημαίνει ότι δεν μπορούσα να ήμουν ούτε στη γεννα, ενώ είχα δικαίωμα επισκεπτηρίου 2 ώρες ανά ημέρα...στο ιδιωτικό ήμουν μέσα στη γεννα και επισκεπτήριο όλη ημέρα αν ήθελα...βράδυ δεν επέτρεπαν κανέναν...εκτός αν ήσουν σε μονοκλινο...

επίσης αν η γυναίκα μου βρισκόταν θετική στον κορωνοιο κ ήμασταν στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ τότε αυτόματα θα γεννούσε στο ΑΤΤΙΚΟ, ως κέντρο αναφοράς για εγκυμονούσας, με όποιον γιατρό της τύχαινε...εεε όχι ευχαριστώ...

τουλάχιστον αυτά ίσχυαν τη συγκεκριμένη χρονική περιοδο γιατί όλα αλλαζαν ανά μηνα, τώρα δεν ξέρω τι ισχύει...

Στο ιδιωτικό όλα καλά, υπήρξαν άψογοι σε όλα τους...κάπου διάβασα ότι το μωρό το κρατάνε αυτοί και στο φέρνουν μόνο για φαι ή για επισκεπτήριο...δεν ισχύει αυτό σε κανένα μαιευτήριο είτε ιδιωτικό είτε δημοσιο...είναι ότι επιλέξει η μητερα...αν θέλει μπορεί να το έχει και 24 ώρες την ημέρα δίπλα της...

Τα λεφτά είναι σίγουρα πολλά στο ιδιωτικό αλλά δεν τα λυπήθηκα καθόλου...μην ξεχνάς ότι παίρνεις και τα 2.000 από το κράτος οπότε σημμαζευεται λίγο το κόστος...

Αν όλα πάνε καλα το δεύτερο πάντως θα γεννηθεί στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ, παρόλη την θετικότατη εμπειρία μου στο ιδιωτικό.

Επεξ/σία από panagiotis1988
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε κι εμείς στη διαδικασία αναμονής του πρώτου μας παιδιού και θα πω κι εγώ τις δικές μου εμπειρίες μέχρι τώρα.

Σαφώς και συμφωνώ με όλους όσους έγραψαν πως το σημαντικότερο είναι το να εμπιστεύεται η σύζυγός τον γιατρό. Θέλαμε κι εμείς να γεννησουμε σε δημόσιο γιατί ακούγαμε πως εάν συμβεί κάτι σοβαρό στη μητέρα ή στο μωρό κατά την γέννα τότε εάν είσαι σε ιδιωτική κλινική (ακόμη κι αν μπορεί να το υποστηρίξει το περιστατικό) φεύγεις σε δημόσιο (γιατί το κόστος ανεβαίνει πάρα πολύ!!). Εμείς θα γεννησουμε τελικά στη Θεσ/νίκη και από συστάσεις ακούσαμε για 2-3 γιατρούς στο Παπαγεωργίου. Αφού είχαμε τηλεφωνική επικοινωνία με τους γιατρούς μάθαμε πως κανένας γιατρός που δουλεύει σε δημόσιο νοσοκομείο δεν επιτρέπεται να έχει εξωτερικό ιατρείο, παρά μόνο αν είναι διδάκτορας σε πανεπιστήμιο. Επειδή είχε ακουστεί πριν 2 χρόνια μια υπόθεση για χρηματισμό ενός τέτοιου γιατρου πλέον δε βρίσκεις εύκολα (εκτός κι αν είναι γνωστός σου) γιατρό που να δουλεύει σε δημοσιο, να έχει εξωτερικό ιατρείο και να σε ξεγενναει σε δημόσιο. Προφανώς οι εν λόγω γιατροί (για να μη φοβούνται πως θα κυνηγηθουν για φακελάκι) ξεγεννανε σε ιδιωτικές για να δικαιολογούν τις αμοιβές τους. Τουλάχιστον αυτό συναντήσαμε εμείς στη Θεσ/νικη και επιλέξαμε εναν από αυτούς τους διδάκτορες ιατρούς (και γι'αυτό θα πάμε σε ιδιωτική). Διαφορετικά για εμάς δεν υπήρχε δυνατότητα να μας παρακολουθεί γυναικολόγος με τον οποίο θα γεννουσαμε σε δημόσιο... και φυσικά δε θέλαμε να έχουμε άλλον γιατρό να μας παρακολουθεί και με άλλον να γεννησουμε.

Υπάρχει κάτι που με προβληματίζει όμως στις ιδιωτικές... αλλά δε το γνωρίζω στα σίγουρα, παρά μόνο καταλήγω σαν συμπέρασμα... Όσοι φίλοι γέννησαν σε ιδιωτικη είχαν μια κοινή εμπειρία. Τα μωράκια τους τις μέρες που ήταν στην κλινική ήταν Βούδες. Ήσυχα, χωρις κλάματα, έτρωγαν εύκολα και διαρκώς κοιμόντουσαν. Με το που γυρνούσαν στο σπίτι οι γονείς με το νεογέννητο γκρεμιζοταν το σύμπαν. Κλάματα! αϋπνίες μετά τη δεύτερη- τρίτη μέρα. Αναρωτιέμαι.. μήπως δίνουν κάτι στα βρέφη όσο είναι μέσα στις κλινικές;; Και πως είναι δυνατόν να μην κλαίει κανένα μωράκι μέσα στις ιδιωτικές κλινικές;;; Γιατί ούτε στο διάδρομο άκουσα κανένα να κλαίει, ούτε και στην αίθουσα που τα έχουν όλα και τα παρακολουθούν... (εκεί που τα κάνουν και επίδειξη στους συγγενείς, πίσω από μια τζαμαρία). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, varg88 είπε

Όσοι φίλοι γέννησαν σε ιδιωτικη είχαν μια κοινή εμπειρία. Τα μωράκια τους τις μέρες που ήταν στην κλινική ήταν Βούδες. Ήσυχα, χωρις κλάματα, έτρωγαν εύκολα και διαρκώς κοιμόντουσαν. Με το που γυρνούσαν στο σπίτι οι γονείς με το νεογέννητο γκρεμιζοταν το σύμπαν. Κλάματα! αϋπνίες μετά τη δεύτερη- τρίτη μέρα. Αναρωτιέμαι.. μήπως δίνουν κάτι στα βρέφη όσο είναι μέσα στις κλινικές;; Και πως είναι δυνατόν να μην κλαίει κανένα μωράκι μέσα στις ιδιωτικές κλινικές;;; Γιατί ούτε στο διάδρομο άκουσα κανένα να κλαίει, ούτε και στην αίθουσα που τα έχουν όλα και τα παρακολουθούν... (εκεί που τα κάνουν και επίδειξη στους συγγενείς, πίσω από μια τζαμαρία). 

 

Καταρχάς με το καλό το νέο μέλος.

Σχετικά με τον προβληματισμό σου έχω να πω ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο...εγώ μια χαρά άκουγα πολλά μωρά να κλαίνε κατά τις επισκέψεις μου.

Τέλος υπάρχουν οι ιδανικές συνθήκες για τα μωρά (πχ. θερμοκρασία, ηχομόνωση κλπ)

 

Επεξ/σία από panagiotis1988
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, varg88 είπε

Υπάρχει κάτι που με προβληματίζει όμως στις ιδιωτικές... αλλά δε το γνωρίζω στα σίγουρα, παρά μόνο καταλήγω σαν συμπέρασμα... Όσοι φίλοι γέννησαν σε ιδιωτικη είχαν μια κοινή εμπειρία. Τα μωράκια τους τις μέρες που ήταν στην κλινική ήταν Βούδες. Ήσυχα, χωρις κλάματα, έτρωγαν εύκολα και διαρκώς κοιμόντουσαν. Με το που γυρνούσαν στο σπίτι οι γονείς με το νεογέννητο γκρεμιζοταν το σύμπαν. Κλάματα! αϋπνίες μετά τη δεύτερη- τρίτη μέρα. Αναρωτιέμαι.. μήπως δίνουν κάτι στα βρέφη όσο είναι μέσα στις κλινικές;; Και πως είναι δυνατόν να μην κλαίει κανένα μωράκι μέσα στις ιδιωτικές κλινικές;;; Γιατί ούτε στο διάδρομο άκουσα κανένα να κλαίει, ούτε και στην αίθουσα που τα έχουν όλα και τα παρακολουθούν... (εκεί που τα κάνουν και επίδειξη στους συγγενείς, πίσω από μια τζαμαρία). 

Μια χαρά κλαίνε τα μωρά σε όλα τα μαιευτήρια.

Ειδικά όταν γίνουν λίγων ημερών και πάνε σπίτι και πάρουν τα πάνω τους, γίνεται χαμός. Πιο πριν δεν έχουν πάρει απλά τα πάνω τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για τις εμπειρίες σας και την γνώμη σας! Απο τι καταλαβαίνω οι απόψεις είναι πολλές. Άλλα καλά σε ιδιωτικά κι άλλα τα καλά σε δημόσια. Στην τελική...φυσικά θα πάτε εκεί που αισθάνεται καλύτερα και πιο άνετα η γυναίκα σας. Η επιλογή φαινεται προς το παρών να είναι το ιδιωτικό...ελπίζω να πανε όλα καλά γιατί ένα αγχος γενικά υπάρχει...όχι τόσο με την επιλογή αλλά με την όλη διαδικασία. Αν υπάρχει κάποιος άλλος που θα ήθελε να προσθέση κι άλλες εμπειρίες ας το κάνει! Thanks guys!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που γίνεται σε κάποιες περιπτώσεις στα ιδιωτικά, είναι ότι δεν προωθούν τόσο το θηλασμό απ' τις πρώτες μέρες και μπορεί να δώσουν ξένο. Ενώ στο Έλενα ας πούμε δεν παίζει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...