Προς το περιεχόμενο

Επιλογή μαιευτηρίου Αθήνα - Ιδιωτικά vs Δημόσια


Erezioner

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν ειπώθηκε αλλά στο δημόσιο νοσοκομείο κατά πάσα πιθανότητα αν είναι και πανεπιστημιακο θα περάσουν και κάμποσοι φοιτητές - ειδικευομενοι. Λογικό είναι, πρέπει να μάθουν και αυτοί.  Άλλους τους ενοχλεί άλλους όχι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, andrapos είπε

Σε κάθε περίπτωση στο δημόσιο θα δώσεις στην χειρότερη 1200-1500 ευρώ με όλα μέσα(και χαρτζηλικια)

Εννοείς και τις εξετάσεις/ραντεβού κάθε κάποιες βδομάδες αρχικά, και κάθε βδομάδα προς τον τελευταίο μήνα;

Πάντως εγώ έδωσα 220€ για το μονόκλινο (55€*4 μέρες) και περίπου άλλα τόσα στο γιατρό αν θυμάμαι καλά. Χαρτζιλίκια ούτε καν.

Ούτε γλυκά, ούτε δώρα. Αλήθεια, σε ποιον; Οι άλλοι μας έφερναν γλυκά και δώρα που στο τέλος τα πετούσαμε τόσα που μαζεύτηκαν, ως πατέρας σε ποιον να αγοράσεις γλυκά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, phanispal είπε

Εννοείς και τις εξετάσεις/ραντεβού κάθε κάποιες βδομάδες αρχικά, και κάθε βδομάδα προς τον τελευταίο μήνα;

Πάντως εγώ έδωσα 220€ για το μονόκλινο (55€*4 μέρες) και περίπου άλλα τόσα στο γιατρό αν θυμάμαι καλά. Χαρτζιλίκια ούτε καν.

Ούτε γλυκά, ούτε δώρα. Αλήθεια, σε ποιον; Οι άλλοι μας έφερναν γλυκά και δώρα που στο τέλος τα πετούσαμε τόσα που μαζεύτηκαν, ως πατέρας σε ποιον να αγοράσεις γλυκά;

Αν δεις λέω στη χειρότερη να δώσεις 1200-1500 γιατί κάποιοι γιατροί που πας συστημένος έχουν ταρίφα και δεν περιμένουν να δώσεις ότι έχεις ευχαρίστηση.Σε δημόσιο(όχι μαιευτηριο)έχω δει να χαρτζηλικωνουν για να τους βάλουν τηλεόραση μέχρι και την καθαρίστρια για να προσέχει λίγο παραπανω.Στην καλύτερη μπορεί να μη δώσεις και σχεδόν τίποτα.Γλυκα εγώ έπαιρνα κάθε μέρα και κερνουσα όσους έρχονταν να δουν το μωρό και να μας ευχηθούν.Και καφέ,κανένα σφολιατοειδες από το κυλικείο.Και τα βράδυα επειδή όλο και κάποιος φίλος ερχόταν πιο αργά πίναμε και κανένα ποτάκι.Δωρα,μπαλονια,παιχνίδια κλπ αγοράζουν οι άλλοι και σου φέρνουν αλλά και εγώ πήρα αρκετά πράγματα από το μαγαζάκι αυτό που μας χρειάζονταν για να μην τρέχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, andrapos είπε

Αν δεις λέω στη χειρότερη να δώσεις 1200-1500 γιατί κάποιοι γιατροί που πας συστημένος έχουν ταρίφα και δεν περιμένουν να δώσεις ότι έχεις ευχαρίστηση.Σε δημόσιο(όχι μαιευτηριο)έχω δει να χαρτζηλικωνουν για να τους βάλουν τηλεόραση μέχρι και την καθαρίστρια για να προσέχει λίγο παραπανω.Στην καλύτερη μπορεί να μη δώσεις και σχεδόν τίποτα.Γλυκα εγώ έπαιρνα κάθε μέρα και κερνουσα όσους έρχονταν να δουν το μωρό και να μας ευχηθούν.Και καφέ,κανένα σφολιατοειδες από το κυλικείο.Και τα βράδυα επειδή όλο και κάποιος φίλος ερχόταν πιο αργά πίναμε και κανένα ποτάκι.Δωρα,μπαλονια,παιχνίδια κλπ αγοράζουν οι άλλοι και σου φέρνουν αλλά και εγώ πήρα αρκετά πράγματα από το μαγαζάκι αυτό που μας χρειάζονταν για να μην τρέχω.

Με τις τηλεοράσεις κτλ, σε δημόσιο νοσοκομείο έχει τύχει να περνάει άνθρωπος που τον πλήρωνες και σου έφερναν ραδιοφωνο και τηλεόραση με τις ημέρες, είχανε ταρίφα, όσο περισσότερες μέρες τόσο μικρότερη ή ταρίφα ανά ημέρα. Και με καρέκλες πολυθρόνες το ίδιο. Μιλαμε για επίπεδο όχι αστεία..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry, για κάποιο λόγο κατάλαβα ότι εννοούσες πως το λιγότερο που θα δώσει κάποιος στο δημόσιο είναι 1.200-1.500€.

Στο Έλενα αν ήθελες τηλεόραση την πλήρωνες σε αυτούς τους εξωτερικούς που έρχονται και στη νοικιάζουν με τις μέρες. Το ίδιο και πολυθρόνα-κρεβάτι, που ξέχασα να αναφέρω ότι είχα νοικιάσει για τις τέσσερις μέρες που μείναμε εκεί.

Τώρα σχετικά με τα άλλα που αναφέρεις, είναι η κλασική παγίδα στην οποία πέφτει η πλειοψηφία των νέων χαζομπαμπάδων και σκορπούν αβέρτα δεκάευρα δεξιά κι αριστερά απ' τη χαρά τους. Θυμάμαι χαρακτηριστικά τον νοσοκόμο που ήρθε μαζί με άλλον έναν και με φώναξαν στο δωμάτιο που αργότερα έφεραν για πρώτη φορά το παιδί αμέσως μετά τον τοκετό για να μου δώσει συγχαρητήρια και μου έσφιγγε πόση ώρα το χέρι. Λεφτά ήθελε μάλλον κι αυτός κι ο άλλος, αλλά δεν πήραν τίποτα, όχι τόσο επειδή είμαι τσιγκούνης ή δεν ήθελα, η αλήθεια είναι ότι δεν ήμουν και προετοιμασμένος (ήταν η πρώτη μου φορά) και δεν είχα μετρητά πάνω μου.

Δεν ξέρω, ήμουν εντελώς σε άλλο mood τότε και για κανά χρόνο αργότερα, δεν ήμουν ο γραφικός χαζομπαμπάς. Τώρα όμως γύρισε ο τροχός και τα δίνω για μικρότερες αφορμές.

Αλλά όχι, δεν πέταξα λεφτά τότε όπως κάνουν οι περισσότεροι. Και στο γιατρό με το ζόρι τα έδωσα κι αυτό πιο πολύ για future reference που λεν και στο χωριό μου.

14 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Μιλαμε για επίπεδο όχι αστεία..... 

Ναι, τι θες να πεις ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.genna.gr/pinakes-me-kostos-toketou-se-oles-tis-klinikes/#more-243

Εδώ οι τιμές παροχές..προφανώς τα περί έξτρα τιμών  για ντεπον ,γάλα, θερμοκοιτίδα αν το παιδί έχει κάποιο αναπνευστικό ή ικτερο,πήρε υγρά κτλ είναι μέσα στα πακέτα πρώτων ημερων... 

Όπως κάποια δημόσια μαιευτηρια έχουν και γενικα νοσοκομεία δίπλα τους έτσι και μερικα ιδιωτικά  έχουν και γενικα νοσοκομεία ή παίδων δίπλα τους π.χ. Ιασώ(Μετροπόλιταν Ιασώ general) ,μητέρα (υγεία)  ίσως κ άλλο αλλά δεν το ξέρω...για το αίμα ασχολιαστο.. 

 

 

Στα δημόσια εδώ και χρόνια για να νοικιάζεις tv,πολυθρόνα κτλ. συμμετέχεις σε δημόσιο διαγωνισμό του νοσοκομείου για παροχή υπηρεσιων(ιματισμό καρέκλα tv)...πιστέψτε με οι περισσότεροι  δεν δίνουν ούτε το 10€ για μια βδομαδα ενοικιασης...από την άλλη με τόσα που δίνουμε σε εισφορές έπρεπε να υπάρχουν αυτά κ άλλα τόσα..

Η γυναικολογική είναι κυρίως ιδιωτική οπότε ο ιδιωτης θα προτιμήσει μισή ώρα καισαρική παρά ώρες ή 24ωρο...

Είτε ιδιωτικό είτε δημόσιο γίνονται μαλκιες από γιατρους.- σκοπός είναι να μπορείς να μειωσεις πιθανότητες λαθών (συστάσεις?φήμη?)...και οι γιατροί των ιδιωτικών ήταν αυτοί που ήταν στα δημόσια πιο πριν δεν έχει να λέει κάτι...

Επεξ/σία από kage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, MTX είπε

δεν μίλησε κανεις για ναρκωτικές ουσίες φιλε μου εσύ είσαι που υπερβάλλεις , το ξένο γαλα έχει από μονο του μέσα διαφορες βοηθητικές ουσίες για να ηρεμήσει το μωρό , αν ένα μωρό έχει κολικούς ας πούμε πίνει ειδικό τέτοιο γαλα , τέλος πάντων το θέμα είναι ότι αν ένα μωρό ξεκινήσει με πιπίλα και ρουφάει μπόλικο γαλα δύσκολα γυρνάει στο στήθος τις μάνας του και σιγά σιγά κόβετε και το γαλα τις μητέρας και το μωρό προτιμάει την εύκολη λύση , αυτά που λέω έχουν συμβεί τολάχιστον σε μένα αλλα και με αλλα ζευγάρια που έχουμε πιάσει συζήτηση δεν τα λέω έτσι για τι κουβέντα

* τέλος πάντων για να γυρίσουμε στο θέμα , ο νεοέλληνας με νοοτροπία νεόπλουτου και τι κουλτούρα που καλλιεργήθηκε τα τελευταία χρονια γύρισε τι πλάτη στα δημοσια νοσοκομεία που είναι και κλάσης ανωτερα σε ιατρικό προσωπικό  , δεν εξηγείται με τόσο μεγάλη υπογεννητικότητα να έχει 10 ιδιωτικά μαιευτήρια μονο στην Αθηνα και να κονομάνε όλα , θα το πω άλλη μια φορα είναι τζάμπα τα λεφτά , αποκεί και πέρα οποιος τα έχει και του περισσεύουνε ας πάει να τα δώσει δικά του είναι , μονο εύχομαι μην σας τύχει κανένα πρόβλημα τότε θα καταλάβετε ποσο ανεύθυνοι είναι και πιο είναι το πραγματικό τους πρόσωπο , όλη αυτή η όμορφη εικόνα τους θα καταρρεύσει σε μια στιγμή στα ματια σας

Τα έχεις λίγο περίεργα και συνωμοτικά στο μυαλό σου. 

Το μητρικό γάλα μπορεί να μην είναι καθόλου θρεπτικό, μπορεί και να είναι.

Μπορεί να είναι σκέτο νερό, μπορεί και όχι.

Μπορεί να βγαίνει εύκολα, μπορεί και όχι.

Μπορεί να βγαίνει ελάχιστο, μπορεί και όχι.

Κανονικά θα έπρεπε να γίνεται ανάλυση του και να γνωρίζεις βαθμό θρεπτικότητας του για να είσαι σίγουρος. 

Κάποιες γυναίκες δεν βγάζουν καθόλου ή βγάζουν "νερό" και τα μωρά συνέχεια κλαίνε, αλλά το έχουν στο μυαλό τους ότι δεν δίνω τίποτα άλλο γιατί είναι κακό. Σαφέστατα δεν ισχύει. ΝΑΙ το μητρικό γάλα κάνει καλό στον τομέα των αντισωμάτων. Και να πιει ελάχιστο όμως το μωρό, και να συμπληρώνει με γάλα σκόνη, δεν θα πάθει τίποτα. Αντιθέτως θα κοιμάται ήσυχο και χορτάτο και δεν θα κλαίει συνέχεια - κάτι το οποίο βοηθάει και μακροπρόθεσμα στην υγεία του.

Σε κάθε περίπτωση δεν υπάρχουν περίεργες ουσίες ή απαγορευμένες. Τα γάλατα αυτά έχουν περάσει 800.000 πιστοποιήσεις.  

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Τα έχεις λίγο περίεργα και συνωμοτικά στο μυαλό σου. 

Το μητρικό γάλα μπορεί να μην είναι καθόλου θρεπτικό, μπορεί και να είναι.

Μπορεί να είναι σκέτο νερό, μπορεί και όχι.

Μπορεί να βγαίνει εύκολα, μπορεί και όχι.

Μπορεί να βγαίνει ελάχιστο, μπορεί και όχι.

Κανονικά θα έπρεπε να γίνεται ανάλυση του και να γνωρίζεις βαθμό θρεπτικότητας του για να είσαι σίγουρος. 

Κάποιες γυναίκες δεν βγάζουν καθόλου ή βγάζουν "νερό" και τα μωρά συνέχεια κλαίνε, αλλά το έχουν στο μυαλό τους ότι δεν δίνω τίποτα άλλο γιατί είναι κακό. Σαφέστατα δεν ισχύει. ΝΑΙ το μητρικό γάλα κάνει καλό στον τομέα των αντισωμάτων. Και να πιει ελάχιστο όμως το μωρό, και να συμπληρώνει με γάλα σκόνη, δεν θα πάθει τίποτα. Αντιθέτως θα κοιμάται ήσυχο και χορτάτο και δεν θα κλαίει συνέχεια - κάτι το οποίο βοηθάει και μακροπρόθεσμα στην υγεία του.

Σε κάθε περίπτωση δεν υπάρχουν περίεργες ουσίες ή απαγορευμένες. Τα γάλατα αυτά έχουν περάσει 800.000 πιστοποιήσεις.  

δεν το κατάλαβα και που διαφωνούμε στην όλη ιστορία , και το δικό μου παιδί με τέτοια γαλατα μεγάλωσε , απλά είπαμε να πρωθήσουμε το μητρικό γαλα όσο μπορούμε και αν δεν είναι εφικτό δεν υπάρχει άλλη λύση εκτος από αυτά τα γαλατα , αλλα όλη η συζήτησε ξεκίνησε για τα δημοσια νοσοκομεία που εμείς τα απαξιώνουμε και πληρώνουμε σαν κορόιδα τα ιδιωτικά που δεν προσφέρουν τίποτα παραπάνω από το ξενοδοχειακό κομμάτι , με αποτέλεσμα στα δημοσια πλέον να πάνε μονο πολύ φτωχοί , αλλοδαποί και τσιγγάνοι , και όλοι αυτοί τι πάθανε γεννήσανε προβληματικά παιδιά ? και εγώ για ιδιωτικό ξεκίνησα αλλα το θέμα με αυτούς είναι ότι είναι ανεύθυνοι , θέλουνε τα λεφτά σου όχι μπελάδες , άμα δούνε τα δύσκολα πετάνε τι μπάλα στη κερκίδα και σε πασάρουνε στο δημόσιο και σε βάζουνε να υπογράψεις ότι δεν φέρουν και ευθύνη κιόλας για τι μητέρα η το παιδί , θα ήμουν μεγάλος κρετίνος να δεχτώ κάτι τέτοιο και να το υπογράψω κιόλας , όχι κύριοι οποιος θα πάρει την ευθύνη θα αξίζει να πάρει και τα λεφτά μου , έτσι απλά 

Επεξ/σία από MTX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@MTX φίλε μου το λάθος που ίσως κάνεις κι εσύ και όλοι μας είναι ότι τσουβαλιάζουμε καταστάσεις. Είχες μια περίεργη εμπειρία σε ιδιωτικό και θεωρείς πως όλα είναι έτσι. Εγώ όπως σου είπα δεν αντιμετώπισα τίποτα από όλα αυτά. Ούτε φυσικά χαρτί για αποποίηση ευθυνών και για μεταφορά σε δημόσιο νοσοκομείο αν χρειαστεί γιατί βρισκόμασταν ήδη σε νοσοκομείο. Ιδιωτικό μεν αλλά νοσοκομείο. Από την άλλη κι εγώ έχω την χειρότερη εικόνα για τη δημόσια νοσοκομεία μόνο από τις φορές που τα έχω επισκεφτεί για οποιονδήποτε λόγο. Στο μυαλό μου έχω βρωμιά, αδιαφορία, ρομά, κακό φαγητό, δωμάτια χωρίς καν τηλεόραση κλπ. Μπορεί να έτυχε στα νοσοκομεία που επισκέφτηκα και να μην είναι όλα έτσι. Το θέμα είναι στην τελική τι μας κάνει να νιώθουμε άνετα κι αυτό το βλέπει εντελώς υποκειμενικά ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MTX είπε

δεν το κατάλαβα και που διαφωνούμε στην όλη ιστορία , και το δικό μου παιδί με τέτοια γαλατα μεγάλωσε , απλά είπαμε να πρωθήσουμε το μητρικό γαλα όσο μπορούμε και αν δεν είναι εφικτό δεν υπάρχει άλλη λύση εκτος από αυτά τα γαλατα , αλλα όλη η συζήτησε ξεκίνησε για τα δημοσια νοσοκομεία που εμείς τα απαξιώνουμε και πληρώνουμε σαν κορόιδα τα ιδιωτικά που δεν προσφέρουν τίποτα παραπάνω από το ξενοδοχειακό κομμάτι , με αποτέλεσμα στα δημοσια πλέον να πάνε μονο πολύ φτωχοί , αλλοδαποί και τσιγγάνοι , και όλοι αυτοί τι πάθανε γεννήσανε προβληματικά παιδιά ? και εγώ για ιδιωτικό ξεκίνησα αλλα το θέμα με αυτούς είναι ότι είναι ανεύθυνοι , θέλουνε τα λεφτά σου όχι μπελάδες , άμα δούνε τα δύσκολα πετάνε τι μπάλα στη κερκίδα και σε πασάρουνε στο δημόσιο και σε βάζουνε να υπογράψεις ότι δεν φέρουν και ευθύνη κιόλας για τι μητέρα η το παιδί , θα ήμουν μεγάλος κρετίνος να δεχτώ κάτι τέτοιο και να το υπογράψω κιόλας , όχι κύριοι οποιος θα πάρει την ευθύνη θα αξίζει να πάρει και τα λεφτά μου , έτσι απλά 

Καλά έκανες και δεν υπέγραψες, άκου εκεί να σε στέλνουν με δική τους ευθύνη αλλού και να σου λένε υπέγραψε ότι δεν φέρουμε ευθύνη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχήν να πώ ότι η αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι τελικά πάμε εκεί που συνεργάζεται ο γυναικολόγος. Επίσης για μένα πάνω απ'όλα είχε σημασία να νιώθει ασφαλής και άνετα η σύζυγός μου στον βαθμό που τα οικονομικά μας το επιτρέπουν. Αν η λέξη "ιδιωτικό" την κάνει να νιώθει καλύτερα απο το "δημόσιο" σε αυτή την ευαίσθητη φάση που βρίσκεται εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Γέννησε τελικά σε πολύ γνωστό ιδιωτικό των βορείων προαστείων. Ήταν σε τρίκλινο, αν και το δίκλινο ήταν προσιτό...το μονόκλινο ήθελε 5000€. Ούτε μου έδωσαν να υπογράψω κάτι για αποποίηση ευθύνης.

Παρ'όλα αυτά επειδή έκανε και καισαρική (προγραμματισμένη) τελικά ήταν καλό. Είχε παρέα τις άλλες κοπέλες, κάποιες ήταν και πιο έμπειρες γιατί ήταν το 2ο τους και την βοηθούσαν. Καθήσαμε και 6 μέρες τελικά οπότε βοηθούσε με την βαρεμάρα. Ενδεχομένως αυτό να μην αρέσει σε κάποιους και να θέλουν την ησυχία τους στο μονόκλινο, κατανοητό απολύτως. Αν θέλεις μονόκλινο το δημόσιο είναι μάλλον μονόδρομος.

Στα καλά είναι ότι η συμπεριφορά είναι άψογη, τα φαγητά τα σπάνε (πραγματικά!), σου κρατάνε το παιδί σε άλλη αίθουσα (που αν έχεις κάνει καισαρική θα το χρειαστείς). Επιμένουν πολύ να καταφέρεις να θηλάσεις και δεν δίνουν "ξένο" για να ξεμπερδεύουν.

Μην φανταστείτε ότι στο δωμάτιο υπήρχαν νεόπλουτοι των βορείων προαστείων. Υπήρχαν λαϊκές οικογένειες, απο περιοχές του κέντρου, κάποιοι απο επαρχία. Μερικοί είχαν ζοριστεί και πάρα πολύ οικονομικά.

Έχω πάει στο 'Ελενα σε επισκεπτήριο σε μονόκλινο, μια χαρά ήταν και εκεί. Έχω πάει και επισκεπτήριο σε άλλο νοσοκομείο 6κλινο με 50 ρομά απέξω να έχουν στήσει πανηγύρι και μέσα στο δωμάτιο να γίνεται λαϊκό προσκύνημα. Καλά κάνουν οι άνθρωποι και χαίρονται...αλλά δεν είναι του δική μου γούστου αυτές οι καταστάσεις. Έχω ακούσει απο φίλη που γέννησε σε πανεπιστημιακό, ότι μέσα σε μία μέρα πέρασαν καμια 30αριά ασκούμενοι για να δουν "αν είναι όλα καλά εκει κάτω". Στην εκδήλωση της αγανάκτησής της για το "πόσοι πρέπει να δούν εκεί κάτω τελικά", τα άκουσε και απο πάνω. Αυτό δεν είναι γέννα...

Για μένα λοιπόν κάντε αυτό με το οποίο νιώθετε άνετα. Προσωπικά αν ήταν για μονόκλινο δημόσιο, για άλλο δωμάτιο ιδιωτικο.

Επεξ/σία από ZAKKWYLDE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα δεν είναι το Δημόσιο Νοσοκομείο, αλλά το με ποιους θα είσαι εκεί.

 

Και ναι sorry αλλά δεν θα θελα γύφτο δίπλα μου πουθενά πόσο μάλλον δίπλα στη γυναίκα μου και στο παιδί μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ρε παιδιά εσείς που είστε υπερ τον δημόσιων ΚΑΘΑΡΑ για οικονομικους λόγους, έχετε ρωτήσει στα ιδιωτικά και σας φάνηκε τόοοοσο ακριβό; Όταν γέννησε η γυναίκα μου, το τρίκλινο σε ιδιωτικό ήταν 800€ (Θεσσαλονίκη). 

Απο το να έχω την γυναίκα μου σε δημόσιο, με ρομά και 40 πρωτα τσιγγανο-ξαδερφάκια τους, χίλες φορές να δουλέψω υπερωρίες τους 9 μήνες της εγκυμοσύνης της, να κάνω το σκατό μου παξιμάδι και να βρω αυτα τα 800€ για την διαμονη! Και μην νομίζετε οτι θα ξεφύγει πολύ παραπάνω το ποσό...με εξετάσεις,κόλπα κτλ να φτάσει τα 1000-1200€!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...