Προς το περιεχόμενο

Battlefield 2042


black66.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πήρα και εγώ με το xbox gamepass που έχει 1€ να το δοκιμάσω με τις 10 ώρες που δίνει. Μετά τα BF1 και BFV δεν την ξαναπατάω. Τα πήρα full price και τα έπαιξα λιγότερο απο 40 ώρες το καθένα ενώ στο BF4 πρέπει να έχω πάνω απο 800 ώρες.

Μια πίστα πρόλαβα να παίξω χθες κάνα 20λεπτο στο portal και μου άρεσε, θυμήθηκα τα παλιά του bfbc2 που είχα ρίξει και εκεί άπειρες ώρες. Τις επόμενες μέρες θα παίξω τα καινούρια να δώ πως είναι γιατί το beta ήταν μάπα.

Επεξ/σία από Silverage
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 λεπτά πριν, Silverage είπε

Το πήρα και εγώ με το xbox gamepass που έχει 1€ να το δοκιμάσω με τις 10 ώρες που δίνει. Μετά τα BF1 και BFV δεν την ξαναπατάω. Τα πήρα full price και τα έπαιξα λιγότερο απο 40 ώρες το καθένα ενώ στο BF4 πρέπει να έχω πάνω απο 800 ώρες.

Μια πίστα πρόλαβα να παίξω χθες κάνα 20λεπτο στο portal και μου άρεσε, θυμήθηκα τα παλιά του bfbc2 που είχα ρίξει και εκεί άπειρες ώρες. Τις επόμενες μέρες θα παίξω τα καινούρια να δώ πως είναι γιατί το beta ήταν μάπα.

Σωστός.

Το Portal φαίνεται να είναι το μόνο κομμάτι που αξίζει. Όσοι το έχετε, βλέπετε κόσμο εκεί? Από όσο καταλαβαίνω, έχει γκρεμιστεί η δημοτικότητα και η συμμετοχή γενικά.

Με τις γελοιότητές τους, βλέπω να πέφτει <20€ πολύ-πολύ γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι πρότινος νόμιζα ότι η χρήση CPU ήταν 100%, αλλά τελικά όχι. Έτρεξα το Afterburner και μου έβγαλε αυτά τα αποτελέσματα. Max 63% όταν γίνεται χαμός, ενώ στο BF V με λιγότερους παίκτες ήταν μόνιμα στο 100%. Η GPU όμως τρέχει στο full.  

Το παιχνίδι έχει τρομερά προβλήματα απόδοσης, σε σημείο που να το κάνουν unplayable, τουλάχιστον για εμένα. Και το κακό είναι ότι θα αργήσουν να το φτιάξουν, ΑΝ το φτιάξουν ποτέ...

bf2042.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Μέχρι πρότινος νόμιζα ότι η χρήση CPU ήταν 100%, αλλά τελικά όχι. Έτρεξα το Afterburner και μου έβγαλε αυτά τα αποτελέσματα. Max 63% όταν γίνεται χαμός, ενώ στο BF V με λιγότερους παίκτες ήταν μόνιμα στο 100%. Η GPU όμως τρέχει στο full.  

Το παιχνίδι έχει τρομερά προβλήματα απόδοσης, σε σημείο που να το κάνουν unplayable, τουλάχιστον για εμένα. Και το κακό είναι ότι θα αργήσουν να το φτιάξουν, ΑΝ το φτιάξουν ποτέ...

bf2042.jpg

Βάλε να δείχνει όλους τους πυρήνες/νήματα. Υπάρχει περίπτωση να σου τερματίζει 1-2 μόνο και τα υπόλοιπα να κάθονται (ενδεικτικό του πόσο χάλια είναι φτιαγμένο, όχι απαιτήσεων).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού η GPU είναι στο ~100% ποιο είναι το πρόβλημα; Αυτό είναι το ζητούμενο. Αν η CPU είναι στο 100% αυτό είναι πρόβλημα.

40 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Βάλε να δείχνει όλους τους πυρήνες/νήματα. Υπάρχει περίπτωση να σου τερματίζει 1-2 μόνο και τα υπόλοιπα να κάθονται (ενδεικτικό του πόσο χάλια είναι φτιαγμένο, όχι απαιτήσεων).

Στον 5600Χ πάντως ισάξιο είναι το load στους πυρήνες. Δεν υπάρχει ένα thread να τραβάει όλο το ζόρι όπως στο Far Cry 6. Το παιχνίδι δεν έχει προβλήματα απόδοσης εν γένει, αλλά έχει υψηλές απαιτήσεις σε cpu λόγω 128 παικτών κυρίως, αλλά και physics, weather effects και σίγουρα επειδή είναι καινούργιο φαντάζομαι δεν θα έχει και το τέλειο optimization. Και optimized να γίνει βέβαια δεν σημαίνει ότι θα παίζεις με Ryzen 1200. Εγώ πάντως με τον 5600Χ και καλές μνήμες ευθεία γραμμή βλέπω στο frametime graph, νερό πηγαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

Αφού η GPU είναι στο ~100% ποιο είναι το πρόβλημα; Αυτό είναι το ζητούμενο. Αν η CPU είναι στο 100% αυτό είναι πρόβλημα.

Στον 5600Χ πάντως ισάξιο είναι το load στους πυρήνες. Δεν υπάρχει ένα thread να τραβάει όλο το ζόρι όπως στο Far Cry 6. Το παιχνίδι δεν έχει προβλήματα απόδοσης εν γένει, αλλά έχει υψηλές απαιτήσεις σε cpu λόγω 128 παικτών κυρίως, αλλά και physics, weather effects και σίγουρα επειδή είναι καινούργιο φαντάζομαι δεν θα έχει και το τέλειο optimization. Και optimized να γίνει βέβαια δεν σημαίνει ότι θα παίζεις με Ryzen 1200. Εγώ πάντως με τον 5600Χ και καλές μνήμες ευθεία γραμμή βλέπω στο frametime graph, νερό πηγαίνει.

 

Με DLSS ε; Για δοκίμασε και χωρίς αυτό από περιέργεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, _Theo_ είπε

 

Με DLSS ε; Για δοκίμασε και χωρίς αυτό από περιέργεια...

Χωρίς dlss είναι πιο εύκολο για τον cpu αφού ανεβαίνει η ανάλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Βάλε να δείχνει όλους τους πυρήνες/νήματα. Υπάρχει περίπτωση να σου τερματίζει 1-2 μόνο και τα υπόλοιπα να κάθονται (ενδεικτικό του πόσο χάλια είναι φτιαγμένο, όχι απαιτήσεων).

Το έτρεξα και πήγα σε σημείο να φαίνεται μεγάλο μέρος της πίστας. Μου φαίνεται δεν χρησιμοποιείται πολύ η CPU, δεν ξέρω αν υπάρχει άλλη ερμηνεία. Γενικά τρέχει χάλια το παιχνιδάκι...

bf2042.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Το έτρεξα και πήγα σε σημείο να φαίνεται μεγάλο μέρος της πίστας. Μου φαίνεται δεν χρησιμοποιείται πολύ η CPU, δεν ξέρω αν υπάρχει άλλη ερμηνεία. Γενικά τρέχει χάλια το παιχνιδάκι...

bf2042.jpg

Η κάρτα σου είναι στο 95% οπότε. Εμένα και τα 2 κάθονται. CPU 60-65 % και GPU 55-68 % @1440p Medium Textures και ολα τα υπόλοιπα Low.

Επεξ/σία από Grisos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, _Theo_ είπε

Το έτρεξα και πήγα σε σημείο να φαίνεται μεγάλο μέρος της πίστας. Μου φαίνεται δεν χρησιμοποιείται πολύ η CPU, δεν ξέρω αν υπάρχει άλλη ερμηνεία. Γενικά τρέχει χάλια το παιχνιδάκι...

bf2042.jpg

Αν εκεί καααααθεσαι και έχει αυτά τα νούμερα, σε σημείο με πολύ πράμα (παίκτες μαζεμένους, εκρήξεις κλπ) κάποια νήματα θα πήζουν και εκεί μάλλον θα έχεις θέμα.

1 ώρα πριν, Grisos είπε

Η κάρτα σου είναι στο 95% οπότε. Εμένα και τα 2 κάθονται. CPU 60-65 % και GPU 55-68 % @1440p Medium Textures και ολα τα υπόλοιπα Low.

Τί να μας πεις κι εσύ...ξεκάθαρα cpu limited είσαι...ε, εντάξει...αν κάααααθεται και η cpu σου, είναι γιατί είναι τεμπέλα, όχι κάτι άλλο. Άμα δεν έχεις Win11 και τουλάχιστον 12700Κ, πού πας?

Το θέμα με το mem leak διορθώθηκε καθόλου, τί βλέπετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Αν εκεί καααααθεσαι και έχει αυτά τα νούμερα, σε σημείο με πολύ πράμα (παίκτες μαζεμένους, εκρήξεις κλπ) κάποια νήματα θα πήζουν και εκεί μάλλον θα έχεις θέμα.

Το θέμα με το mem leak διορθώθηκε καθόλου, τί βλέπετε?

 

Σε καταστάσεις χαμού έχω δει να φτάνει μέχρι 63-65% οπότε μάλλον υπάρχει πρόβλημα με το game. Memory leak δεν υπάρχει, το ανώτερο που έχω δει είναι 67% RAM...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Αν εκεί καααααθεσαι και έχει αυτά τα νούμερα, σε σημείο με πολύ πράμα (παίκτες μαζεμένους, εκρήξεις κλπ) κάποια νήματα θα πήζουν και εκεί μάλλον θα έχεις θέμα.

Τί να μας πεις κι εσύ...ξεκάθαρα cpu limited είσαι...ε, εντάξει...αν κάααααθεται και η cpu σου, είναι γιατί είναι τεμπέλα, όχι κάτι άλλο. Άμα δεν έχεις Win11 και τουλάχιστον 12700Κ, πού πας?

Το θέμα με το mem leak διορθώθηκε καθόλου, τί βλέπετε?

Πάντως με το προηγούμενο update, το νέο δεν έχω προλάβει να το περάσω ακόμα, έδωσε λίγο πάνω και στα δύο. Κοίτα πέρα από τα ποσσοστά, που τα παίρνω από adrenaline overlay, το παιχνίδι πάει buttery smooth με fps 98-140.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Σε καταστάσεις χαμού έχω δει να φτάνει μέχρι 63-65% οπότε μάλλον υπάρχει πρόβλημα με το game. Memory leak δεν υπάρχει, το ανώτερο που έχω δει είναι 67% RAM...

Τα έχεις μπλεξει .Μια χαρα εισαι .Έχεις CPU 63-65 και GPU 95% .Τέλεια, το αναποδο θα ηταν προβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντως με τον i7 8700 και την rtx 2080 οσο το έπαιξα ήταν μαρτύριο στο conquest με 128 παίκτες μαξ 80 fps και η καρτα έπαιζε 60-70%.

Σήμερα το δοκίμασα μιση ωρα με τον i9 10900k και δεν το πίστευα στα μάτια μου. Τα fps ήταν 100-125 και η καρτα δουλεύε συνέχεια πάνω απο 90%. Το παιχνίδι έτρεχε νερό.

Δεν ξερω αν ειναι μονο ο επεξεργαστής η βοήθησαν και τα updates που έκαναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Silverage είπε

Το πήρα και εγώ με το xbox gamepass που έχει 1€ να το δοκιμάσω με τις 10 ώρες που δίνει. Μετά τα BF1 και BFV δεν την ξαναπατάω. Τα πήρα full price και τα έπαιξα λιγότερο απο 40 ώρες το καθένα ενώ στο BF4 πρέπει να έχω πάνω απο 800 ώρες.

Μια πίστα πρόλαβα να παίξω χθες κάνα 20λεπτο στο portal και μου άρεσε, θυμήθηκα τα παλιά του bfbc2 που είχα ρίξει και εκεί άπειρες ώρες. Τις επόμενες μέρες θα παίξω τα καινούρια να δώ πως είναι γιατί το beta ήταν μάπα.

Παίξε Portal, πραγματικά αξίζει κ η ποιοτική & σχεδιαστική διαφορά/ φιλοσοφία με το 2042 είναι παραπάνω από οφθαλμοφανης. 

Αν βάλουν κ άλλα παλιά μαπς ακόμη καλύτερα

3 ώρες πριν, Virus200 είπε

i7 8700

Ε λογικό έπεφτε μπουκαλαρα στα 4.3GHz, εδώ μπουκαλιαζε ο δικός μου 8700Κ σε άλλα παιχνίδια στα 4.8 (1080)

(3070, 3060Ti)

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...