Προς το περιεχόμενο

Battlefield 2042


black66.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και δεν βλέπω να παίζω άλλο σήμερα, μια σύνοψη μετά το free 3ήμερο.

Base/Main Game:

Στα θετικά, ότι λίγο -πολύ διορθώθηκαν τα πολύ χοντρά τεχνικά θέματα του release. Σαφώς πιο στρωτή κατάσταση σε perf, το ffr λειτούργησε πια (με ανέλπιστα καλή βελτίωση, >20%), κάπως συμμαζεύτηκε το mem leak (όχι εντελώς...ενώ από γύρο σε γύρο αδειάζει η ram, μέσα στο γύρο γεμίζει πολύ πιο γρήγορα από ότι πριν με αποτέλεσμα τελικά κάποια στιγμή να μπουκώνει πάλι το σύμπαν).

Στα αρνητικά, τα πάντα-όλα._

Ακόμα ghosts, ακόμα βουτιές κάτω από το χάρτη στο κενό, τραγικά physics (δεν λέω, υπέροχα τα tesla tanks, αλλά η συμπεριφορά τους από θέμα μάζας/αδράνειας κλπ είναι σα να είναι cardboard replicas σε άσχετες στιγμές). Animations (knife takedowns, πχ) για τα οποία θα έπρεπε να ντρέπονται, δεν μπορεί να είναι ολοκληρωμένο προϊόν για το οποίο ζήτησαν χρήματα, αυτό.

Αστεία ιστορία με σημάδι/όπλα/ισορροπία κλπ (έπαιξα επίτηδες με τον ίδιο ακριβώς οπλισμό που είχα για να έχω μέτρο σύγκρισης), γελοία ιστορία με destruction, απλά game breaking τα hooks/grapples/ziplines etc. Για spot και λοιπά, δεν συζητάμε καν.

Ήχος απαράδεκτος, δεν δίνει πουθενά πληροφορία και βάθος. Ειδικά μέσα σε κτίρια με ορόφους/δωμάτια, δεν βγάζεις την παραμικρή άκρη. Είτε από πάνω σου, είτε από κάτω σου, είτε μέσα από 3-4 τοίχους παραδίπλα, τα βήματα κλπ τα ιδια χάλια. Από την άλλη, φωνάζει ο κάγκουρας-παίκτης που είναι κάπου κρυμμένος (αφού τα γίδια έχουν βάλει taunts κλπ μόνο και μόνο για τη μόδα), έλα πάρτα άρρωστε.

No server browser/no party, no party. Τί λέτε ρε? Θα ψάχνομαι κάθε φορά πού θα πέσω, θα παίζω τον ίδιο χάρτη b2b ξανά και ξανά επειδή κάθε φορά θε περνάω από το lobby κι από την αρχή? Σε 3 ημέρες δεν κατάφερα να περάσω από όλους τους χάρτες, μιλάμε για γελοιότητα. Μια στο τόσο να έπεφτα σε ομάδα της προκοπής, γεια σας μετά.

Ping...ping...ping...#@!#@@$#@#$^&*&$#@!!~^& Σχετικά σταθερός 70-75. Στο 70, κάπως παλευόταν. Στο 75 ήμουν χαμένος από χέρι σε μάχες με άλλους με χαμηλότερο. Το έχω περιγράψει ξανά και ξανά, είναι θέμα της μηχανής σε DX12. Κολλάει στιγμιαία το σύμπαν, πέθανα-τέλος. Όταν σε 3-1-V είμαι πια <60 και εδώ ότι να'ναι, sorry...δεν.

Αυτή τη στιγμή το θεωρώ ήδη νεκρό, χωρίς ελπίδα ουσιαστικά. Πολύ απλά, ούτε με 5€ δεν το αγγίζω.

Portal!

Ναι ρε πστμ΄, κάτι που είναι BF!

Μην μπερδευόμαστε, τα τεχνικά χάλια και προβλήματα είναι και εκεί (ειδικά ο πολύ κακός σχεδιασμός σε terrain/γωνίες-κλίσεις), αλλά επειδή έχουν φέρει αυτούσιους τους κανόνες της κάθε εποχής/μάχης, το τελικό αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ καλό! Πρόλαβα μια Noshar και μια Caspian (και άλλες 2 από BC2), με αρχή από El Alamein, με την ίδια ομάδα όλες, πραγματικά απόλαυση. Άψυχος εντελώς ο κόσμος, το περιβάλλον (έχει τρομακτικές ελλείψεις ο σχεδιασμός όλου του παιγνιδιού σε αυτό), αλλά είναι κλάσεις ανώτερο από το main game.

Αν το διατηρήσουν και το επεκτείνουν, εύκολα ακόμα και 20ρικο μόνο και μόνο για να παίζω εκεί.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Στο 70, κάπως παλευόταν. Στο 75 ήμουν χαμένος από χέρι σε μάχες με άλλους με χαμηλότερο. Το έχω περιγράψει ξανά και ξανά, είναι θέμα της μηχανής σε DX12. Κολλάει στιγμιαία το σύμπαν, πέθανα-τέλος. Όταν σε 3-1-V είμαι πια <60 και εδώ ότι να'ναι, sorry...δεν.

Αυτή τη στιγμή το θεωρώ ήδη νεκρό, χωρίς ελπίδα ουσιαστικά. Πολύ απλά, ούτε με 5€ δεν το αγγίζω.

 

 

Εγώ παλιά είχα το πολύ 62 ping, μετά το τελευταίο update 75 και κάνει κάτι αυξήσεις στο 100+ !! Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί...

Επίσης, έχω παρατηρήσει και εγώ ότι κάποιες φορές, όταν πάω να στοχεύσω κάποιον ή και απλά όταν τρέχω από εδώ και από εκεί το παιχνίδι κολλάει στιγμιαία (παγώνει η εικόνα), με συνέπεια αν βρίσκεται κάποιος εκεί κοντά να με καθαρίζει για πλάκα! Αυτό εννοείς ότι σου συμβαίνει και εσένα;

Πες μου γιατί μου έχουν σπάσει τα νεύρα, αναρωτιέμαι αν έχω τόσο σάπιο σύστημα τελικά!;!;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Εγώ παλιά είχα το πολύ 62 ping, μετά το τελευταίο update 75 και κάνει κάτι αυξήσεις στο 100+ !! Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί...

Επίσης, έχω παρατηρήσει και εγώ ότι κάποιες φορές, όταν πάω να στοχεύσω κάποιον ή και απλά όταν τρέχω από εδώ και από εκεί το παιχνίδι κολλάει στιγμιαία (παγώνει η εικόνα), με συνέπεια αν βρίσκεται κάποιος εκεί κοντά να με καθαρίζει για πλάκα! Αυτό εννοείς ότι σου συμβαίνει και εσένα;

Πες μου γιατί μου έχουν σπάσει τα νεύρα, αναρωτιέμαι αν έχω τόσο σάπιο σύστημα τελικά!;!;

Ναι, ναι, ακριβώς αυτό.

Αν θες να το τσεκάρεις και έχεις το V, κάνε το απλό:

Μπες με DX12 κάπου που έχεις σχετικά υψηλό ping (>75) και δες τι γίνεται όταν έρχεσαι κατά πρόσωπο (κυρίως) με άλλον παίκτη. Αν έχεις αυτό το πράγμα που περιγράφεις, δεν μετά το ping του στο board. Aν δεν βαριέσαι, δε, κάνε ακριβώς το ίδιο με DX11 και θα καταλάβεις πόσο μεγάλη πατάτα έχουν κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Ναι, ναι, ακριβώς αυτό.

Αν θες να το τσεκάρεις και έχεις το V, κάνε το απλό:

Μπες με DX12 κάπου που έχεις σχετικά υψηλό ping (>75) και δες τι γίνεται όταν έρχεσαι κατά πρόσωπο (κυρίως) με άλλον παίκτη. Αν έχεις αυτό το πράγμα που περιγράφεις, δεν μετά το ping του στο board. Aν δεν βαριέσαι, δε, κάνε ακριβώς το ίδιο με DX11 και θα καταλάβεις πόσο μεγάλη πατάτα έχουν κάνει.

 

Στο V (που τώρα δεν το έχω εγκατεστημένο) σε DX11 πήγαινε νερό, σε DX12 γινόταν χαμός από κολλήματα. Αν είναι δυνατόν να έχεις CPU του στυλ i7-8700/ i5-10400/ Ryzen 5 3600 και να λέμε ότι δεν επαρκεί για gaming. Είναι καθαρά θέμα optimization. Έπρεπε να είχε επιλογή να το παίξεις και σε DX11.

Αφού το ήξεραν ότι με το 12 είναι stutterfest τι το έβαλαν; Τελικά όντως η βλακεία είναι άπειρη. Όπως και να έχει είναι στο χέρι τους να το διορθώσουν. Αν το κάνουν έχει καλώς, αν όχι θα πάει άκλαυτο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα stutters σε DX12 με NVIDIA κάρτα ίσως οφείλονται και σε ένα βαθμό και στο overhead. Χρειάζεται επιπλέον cpu power οπότε μόνο τα τούμπανα σε single thread (zen3, 12th gen και μετά 10,11 gen) να μπορούν να το τρέξουν τέλεια. Εγώ με τον 5600Χ έχω πολύ καλή εμπειρία απλά υπάρχει το rubber banding που κάνει την κίνηση να φαίνεται judderish αλλά αυτό είναι θέμα του animation..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Caspian

Παρατήρησες σε κάποια σημεία που στο 3 είχες περιβαλλοντική ζωντάνια όπως φύλλα να αποκόπτονται απ'τα δέντρα και να ανεμίζουν δεξιά κ αριστερά δεν υπάρχουν στο Portal όπως και το γρασίδι είναι παντού ίδιο. Στο 3 είχες διαφορετικές "αποχρώσεις" γρασιδιού/χώματος ανά περιοχή, εδώ είναι πρασινακι παντού. Έχουν βελτιώσει άλλους τομείς βέβαια αλλά κάτι τέτοιες τσαχπινιες τις ξέχασαν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

Τα stutters σε DX12 με NVIDIA κάρτα ίσως οφείλονται και σε ένα βαθμό και στο overhead. Χρειάζεται επιπλέον cpu power οπότε μόνο τα τούμπανα σε single thread (zen3, 12th gen και μετά 10,11 gen) να μπορούν να το τρέξουν τέλεια. Εγώ με τον 5600Χ έχω πολύ καλή εμπειρία απλά υπάρχει το rubber banding που κάνει την κίνηση να φαίνεται judderish αλλά αυτό είναι θέμα του animation..

Στο έχω ξαναπεί, αν το έχεις δοκίμασε να το παίξεις ΧΩΡΙΣ DLSS. Έτσι ρε παιδί μου από περιέργεια. Αν και πάλι έχεις smooth εμπειρία, τότε ισχύει αυτό που λες. 

Γιατί πριν ο Πέτρος περιέγραψε καταστάσεις που έχω βιώσει και εγώ. Και έχει Ryzen 5600X και αυτός. Απλώς έχει Vega 56.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, _Theo_ είπε

Στο έχω ξαναπεί, αν το έχεις δοκίμασε να το παίξεις ΧΩΡΙΣ DLSS. Έτσι ρε παιδί μου από περιέργεια. Αν και πάλι έχεις smooth εμπειρία, τότε ισχύει αυτό που λες. 

Γιατί πριν ο Πέτρος περιέγραψε καταστάσεις που έχω βιώσει και εγώ. Και έχει Ryzen 5600X και αυτός. Απλώς έχει Vega 56.

Έχω δοκιμάσει και χωρίς DLSS. Ίσα ίσα χωρίς DLSS είναι και πιο εύκολο για τον cpu αφού αυξάνεται το φορτίο στην κάρτα γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ioannis__ είπε

Έχω δοκιμάσει και χωρίς DLSS. Ίσα ίσα χωρίς DLSS είναι και πιο εύκολο για τον cpu αφού αυξάνεται το φορτίο στην κάρτα γραφικών.

Αν ήταν το ίδιο smooth, οκ. Πάντως όπως είπα και πριν και ο Πέτρος έχει θέματα. 

Κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει είναι ότι, μόλις φορτώνει ο χάρτης γίνεται χαμός από κολλήματα και μετά από λίγο στρώνει. Όπως επίσης, όσο πιο πολύ παίζω, αλλεπάλληλα match (καμιά 3-4 στη σειρά), τόσο αυξάνεται και η απόδοση και λιγοστεύουν τα κολλήματα. 

Ότι να 'ναι πραγματικά...B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, _Theo_ είπε

Κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει είναι ότι, μόλις φορτώνει ο χάρτης γίνεται χαμός από κολλήματα και μετά από λίγο στρώνει. Όπως επίσης, όσο πιο πολύ παίζω, αλλεπάλληλα match (καμιά 3-4 στη σειρά), τόσο αυξάνεται και η απόδοση και λιγοστεύουν τα κολλήματα. 

Ότι να 'ναι πραγματικά...B)

Αυτό έχει λογική. Ίσως φορτώνει τους shaders στην αρχή και μετά είναι smooth-ερίλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

Αυτό έχει λογική. Ίσως φορτώνει τους shaders στην αρχή και μετά είναι smooth-ερίλα.

Και το έχω σε NVMe. Φαντάσου να το είχα σε HDD. :lol: 

Επίσης, όσοι έχετε προβλήματα με την απόδοση, δοκιμάστε να σβήσετε την Cache και τα Config files. Παίζει καλύτερα το game... στην αρχή! Μετά, αν το ξεκινήσεις ξανά, χαλάει και πάλι! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, _Theo_ είπε

Και το έχω σε NVMe. Φαντάσου να το είχα σε HDD. :lol: 

Επίσης, όσοι έχετε προβλήματα με την απόδοση, δοκιμάστε να σβήσετε την Cache και τα Config files. Παίζει καλύτερα το game... στην αρχή! Μετά, αν το ξεκινήσεις ξανά, χαλάει και πάλι! :lol:

Δεν είμαι σίγουρος ότι έχει σημασία για τα shaders σε τι δίσκο το έχεις, γιατί είναι compilation, άρα θέλει cpu. Τώρα αυτό που λέω για τα shaders είναι απλά υπόθεση, δεν ξέρω αν συμβαίνει στο game, απλά σαν εξήγηση σε αυτό που περιέγραψες. Εγώ δεν το έχω συναντήσει. Δεν ξέρω τι συμβαίνει πάντως, σε 'μένα είναι από τα καλύτερα games σε 1% Lows. Άβυσσος η ψυχή του :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει , είναι και γούστα.

 Στο V έχω γράψει 1960 ώρες και το γουστάρω προσωπικά.

 Συμφωνώ με όσα ειπώθηκαν πιο πάνω για όσους έχουν παίξει τα BF

Παίζω τώρα 2042, από αύριο δεν θα μπορώ και τώρα θα το ήθελα, πλάκα έχει, να το πάρω να το έχω στη συλλογή αφού στον ελεύθερο χρόνο μου για gaming τα BF παίζω, ίσως για 38 ευρώ το πάρω για να το έχω στις γιορτές να τελειώνουμε😂 αφού δεν έχω σκοπό να κάνω δώρο κάτι άλλο φέτος στον εαυτό μου, δεν μου λείπει κάτι 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω συνεχιζω να μην εχω ουτε ενα κολλημα μετα απο 90 ωρες (φτου φτου) παρα μονο 2-3 CTD στο τελευταιο patch και επισης το ping ειναι σταθερο στα 55-57.

30 minutes ago, cos_dr2 said:

Παίζω τώρα 2042, από αύριο δεν θα μπορώ και τώρα θα το ήθελα, πλάκα έχει, να το πάρω να το έχω στη συλλογή αφού στον ελεύθερο χρόνο μου για gaming τα BF παίζω, ίσως για 38 ευρώ το πάρω για να το έχω στις γιορτές να τελειώνουμε😂 αφού δεν έχω σκοπό να κάνω δώρο κάτι άλλο φέτος στον εαυτό μου, δεν μου λείπει κάτι 

 

Πριν λιγο καιρο δεν θα το αγοραζες, μετα θα εδινες 9.99, μετα 19.99 και τωρα 38 (καντο 39 για το OCD μου 😄).
Πως αλλαζει ο ανθρωπος αμα παιξει το game πρωτου το κρινει!
Χουμορ ειναι ε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sistah είπε

Πως αλλαζει ο ανθρωπος αμα παιξει το game πρωτου το κρινει!
 

....και μάλλον δεν είναι ο μόνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...