Προς το περιεχόμενο

Battlefield 2042


black66.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμένα στη beta με 9900k και 3080 έπιανε τα 90-100fps σε 1440p ultra αν θυμάμαι καλά. Λογικά θα βγάζει παραπάνω τώρα μιας και είναι λίγο πιο optimized;  Δεν το έχουν και πουθενά τον 9900 σε benchmark τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ioannis__ είπε

σε ότι έπαιξα εκεί ήταν, πότε 90, πότε λίγο πάνω από 100, εκεί έπαιζαν τα avg. Με DLSS Quality.

 

Μιλάμε για 1080p, έτσι?

Τα νούμερά σου και πάλι τραβηγμένα είναι με βάση αυτά που βλέπουμε γύρω-γύρω, αλλά με render στα 800-900p (κάπου εκεί δεν είναι?), οκ.

Κάτι που παρατήρησα σε εμένα, χτες. Ο επεξεργαστής χαλαρός (64vs64, cq large), η κάρτα μόνιμα 99%, αλλά πολύ "άνετη". Δεν ανέβαζε θερμοκρασία (μέχρι 53-54 είδα, με αποτέλεσμα να πιάνει πολύ ψηλά ρολόγια για τα μέτρα της), δεν ζοριζόταν καθόλου.Σα μέτρο σύγκρισης, στο V με σχεδόν τα πάντα ultra λυσσάνε οι ανεμιστήρες, έχω σαφώς υψηλότερες θερμοκρασίες και χαμηλότερες συχνότητες κλπ.

Κάτι δεν φαίνεται να λειτουργεί όπως πρέπει εδώ. Μίξη med-hi(1-2 ρυθμίσεις)-ultra(textures+mesh), και παλεύω ακόμα και για το 60ρι ώρες-ώρες (όχι απαραίτητα σε heavy crowded/effects σκηνικά).

Κρατάω πισινή, ούτε 2 ώρες δεν έχω στο σύνολο και δεν έβαλα τους τελευταίους (BF support) οδηγούς, αλλά κάτι δεν λειτουργεί σωστά.

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Μιλάμε για 1080p, έτσι?

Τα νούμερά σου και πάλι τραβηγμένα είναι με βάση αυτά που βλέπουμε γύρω-γύρω, αλλά με render στα 800-900p (κάπου εκεί δεν είναι?), οκ.

Ναι 1080p με render 720p. Το βραδάκι θα ασχοληθώ λίγο να δω τα νούμερα πάλι μήπως έκανα κάπου λάθος. Μιλάω για high preset όμως, όχι ultra.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ioannis__ είπε

Ναι 1080p με render 720p. Το βραδάκι θα ασχοληθώ λίγο να δω τα νούμερα πάλι μήπως έκανα κάπου λάθος. Μιλάω για high preset όμως, όχι ultra.

Τόσο χαμηλά είναι το quality preset? Οκ, εκεί θα τα βγάλει η κάρτα. Δες και τα υπόλοιπα που γράφω, είναι κάπως η γενικότερη εικόνα του παιγνιδιού (δες και στο νήμα των AL το τελευταίο βίντεο που μπήκε με σύστημα-κτήνος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Ε το DLSS δεν είναι για 1080P..Σε 4Κ το quality ρίχνει το render σε 1440P, εκεί αξίζει.

Δεν είναι τόσο κακό όσο θα σκεφτόταν κανείς όταν ακούει 720p render. Ειδικά σε κάποια games (Death Stranding, Youngblood, Deliver us the moon) είναι μια χαρά, και προαιρετικά βάζεις και λίγο sharpening. Έχεις και την επιλογή να αλλάξεις και το .dll με κάποιο νεώτερο και καλύτερο αλλά δεν ξέρω αν μπορείς να το κάνεις αυτό στο BF λόγω anti-cheat.

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Κάτι λένε ότι δεν δουλεύει το DLSS και πρέπει να βγει το day 1 patch.

Ε και βγάζω τόσα fps χωρίς να δουλεύει το DLSS; Δεν παίζει. Η αλήθεια είναι ότι δεν το έτρεξα χωρίς dlss, θα το δω αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Κάτι λένε ότι δεν δουλεύει το DLSS και πρέπει να βγει το day 1 patch.

Σε hi η 2060 θα έβγαζε με το ζόρι 40fps, ακόμα και σε 1080, αν δεν δούλευε το DLSS.

Δεν ξέρω αν low-med-hi έχουν από 10-15% διαφορά για κάποιο περίεργο λόγο (δεν έχω προλάβει να δω ο ίδιος), αλλά δεν στέκει αυτό που πιάνουμε (επιδόσεις, πονηρούληδες) με αυτό που βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Σε hi η 2060 θα έβγαζε με το ζόρι 40fps, ακόμα και σε 1080, αν δεν δούλευε το DLSS.

Δεν νομίζω τόσα λίγα. Εδώ η 2060S σε ultra πιάνει 68, η 2060 άντε να είναι στα 55 (ένα 15% κάτω δηλαδή). Οπότε σε high θα είναι παραπάνω.. https://gamegpu.com/action-/-fps-/-tps/battlefield-2042-test-gpu-cpu

Επεξ/σία από ioannis__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Καλα ολα αυτα, το παιχνίδι αξιζει η να κάτσω στο cod? 

Φανταζομαι θα πάει σφαίρα με 12900 + 3090 

βάλε game pass, έχει 10 ώρες μέσω ea play. Εγώ λίγο που έπαιξα πάντως δεν μου άρεσε. Χάος εντελώς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

βάλε game pass, έχει 10 ώρες μέσω ea play. Εγώ λίγο που έπαιξα πάντως δεν μου άρεσε. Χάος εντελώς..

Μια φορα δοκιμασα το pass της ms και ξεχασα να το απενεργοποιησω, χρεωνομουνα τζαμπα 6 μηνες 😁

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Herald είπε

Καλα ολα αυτα, το παιχνίδι αξιζει η να κάτσω στο cod? 

Φανταζομαι θα πάει σφαίρα με 12900 + 3090 

Κάτσε στο CoD, rebirth/Warzone είναι χίλιες φορές καλύτερα για infantry. Εάν σε ενδιαφέρουν τα οχήματα μόνο είναι μονόδρομος τα BF.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...