Προς το περιεχόμενο

Battlefield 2042


black66.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Δεν έχει DLSS, είναι 1080P. Εγώ βλέπω ότι ένας 5600X που έχει δυνατό STP και 12 threads είναι μια χαρά για την οποιαδήποτε τωρινή GPU. Ε οι 12th gen δίνουν +10FPS.

Αυτά λέω ρε συ.

1080/ultra με 1080/ultra+rt χωρίς recon έχουν <20% διαφορά? Δεν μου κάθεται καλά. Τί έχει, μόνο σκιές για rt?

Επίσης, υποτίθεται πως το παιγνίδι είναι cpu heavy λόγω 128 παικτών και ακόμα και σε 1080 δεν υπάρχει διαφορά σε 3080ti?

Aς τρέξουν σε Low, τουλάχιστον, να δούμε εκεί τι γίνεται. GPU limited σε 1080 με 3080ti με 120-140 σε ultra?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, Occultist είπε

Όλοι όσοι βλέπουν τις vga τους να κάθονται στο 50% (και κάτω) με τα amd cpu τους, εκτός από το ultra high end enthusiast κομμάτια.

Mε τις μνήμες από τα lidl που βλέπω στην υπογραφή σου θα μου έκανε εντύπωση να είσαι πάνω από 3600x :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσοι γκρινιάζετε για το CQ, και ορθά, δοκιμάστε breakthrough. Πολύ πιο μαζεμένες μάχες και λιγότερο random στοιχείο.

Επεξ/σία από Grisos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

5600X: PBO motherboard limits, +200Hz, curve optimizer

ram: 3800 16-16-16-32-48

2060: 2040Μhz core, 7800MHz mem

game: conquest, renewal map, high preset, dlss quality, όλα τα chromatic aberration, κτλ off, vsync off, future frame rendering off

avg/1% low/0.1% low: 112/68/53 (το έβαλα να μετράει μόλις φόρτωσε το map και ξεκίνησε το game)

12 λεπτά πριν, Grisos είπε

Όσοι γκρινιάζετε για το CQ, και ορθά, δοκιμάστε breakthrough. Πολύ πιο μαζεμένες μάχες και λιγότερο random στοιχείο.

δεν με βάζει σε game στο breakthrough. Πατάω deploy και τίποτα..

Επεξ/σία από ioannis__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Αυτά λέω ρε συ.

1080/ultra με 1080/ultra+rt χωρίς recon έχουν <20% διαφορά? Δεν μου κάθεται καλά. Τί έχει, μόνο σκιές για rt?

Επίσης, υποτίθεται πως το παιγνίδι είναι cpu heavy λόγω 128 παικτών και ακόμα και σε 1080 δεν υπάρχει διαφορά σε 3080ti?

Aς τρέξουν σε Low, τουλάχιστον, να δούμε εκεί τι γίνεται. GPU limited σε 1080 με 3080ti με 120-140 σε ultra?

Κανονικά οι CPUs πρέπει να τεστάρονται σε competitive settings γιατί με ultra ακόμα και σε 1080P είναι GPU limited η φάση. Περιμένω να δω το performance analysis του DSOG για να βγάλω ολοκληρωμένο συμπέρασμα για το 2042.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά δεν έχει scoreboard. Από την μία έχει το καλό αυτό ότι δεν παίζει σαν ατομιστής κάποιος απλά για το k/d απ' την άλλη πρέπει να βλέπεις τα stats σου με κάποιο τρόπο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Παίζεις τότε τουλάχιστον 1440p ; Αν ναι με μιξαρισμα ρυθμίσεων δε θα έχεις τεράστιο θέμα. 

Για 1080p θες τουλάχιστον κάτι επιπέδου 5800Χ, 5900Χ για να μη πέφτει κάτω από 80-85% εύκολα το GPU usage ώστε να αποφευχθούν (όσο γίνεται) μεγάλα framedrops σκαμπανεβάσματα. Κάρτα γραφικών ποια έχεις; 2080 ή θυμάμαι λάθος;

την 5700 ΧΤ έχω και παίζω στα 1080p

 καταλαβαίνω για το gpu usage με αυτόν τον επεξεργαστή και τα framedrops στα 1080p αλλά αν πέφτει κάτω από 80 δεν το γουστάρω.

 Θα περιμένω γιατί είναι σίγουρο πως θα το στρώσουν όπως άλλωστε έγινε και με τα προηγούμενα, ιδιαίτερα θυμάμαι το φιάσκο του 4😀 και κάποια προβλήματα του V που λύθηκαν και ούτως ή άλλως το πήρα μετά από 3 μήνες κυκλοφορίας του με 19,99 ευρώ 😀

Δυστυχώς γιατί είμαι και μεσήλιξ πια, από το 2003 μόνο battlefield παίζω κυρίως και βλέπω πλέον ανάμεικτες κριτικές και με προβληματίζει που λένε κάποιοι πως δεν έχει αίσθηση battlefield που βλέπω στο διαδίκτυο και έχει πολλά προβλήματα και επειδή ωριμάζουν οι καιροί μην σε 6-7 μήνες είναι άδειο.

Στα 4, 1 και V γίνεται χαμός, δηλαδή είναι populated και παίζεις με ευχαρίστηση και τα παίζω και τα 3 οπότε δεν βρίσκω το λόγο να το πάρω αφού τη βρίσκω με τα παλιά και το διασκεδάζω και με smooth gameplay στα ultra και πολλά καρέ.

 

 Αναβάθμιση GPU δεν κάνω, ισως τα χριστούγεννα πάρω τον 5800Χ αλλά περιμένω λίγο να δω τι γινεται μην ψοφήσω από κορωναϊο κιόλας, εδώ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει 😀

Θα πάρω κανά παιχνίδι στον μικρό που θα θέλει τώρα τα χριστούγεννα στο PS4 αν και έχει λιώσει στο fortnite και το rocket league πως το λένε και δεν ζητάει. Του πήρα το FIFA το καινούριο και μου λεει δεν θέλω άλλο, έχω και διάβασμα 😂

Επεξ/σία από cos_dr2
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

To πόσες φορές έχεις πεθάνει δεν το λέει κάπου ή εγώ είμαι στραβός; :P

Πατάς tab και αν πιάσει (δεν πιάνει πάντα, όπως και το q) σου βγάζει αριστερά το score σε μια περίεργη μορφή (πόσους έφαγες, πόσους βοήθησες να φάνε, πόσους ανέστησες κλπ), αλλά όχι πόσες φορές ψόφησες.

Δεξιά πάνω, σου βγάζει την κάρτα σου (εκεί με τις γελοίες κάρτες) και εκεί έχει πιο αναλυτικά τα δικά σου μόνο, μαζί και τους θανάτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 minutes ago, ioannis__ said:

To πόσες φορές έχεις πεθάνει δεν το λέει κάπου ή εγώ είμαι στραβός; :P

Πατα TAB. (Σε εμενα παντα πιανει το tab και το Q)

Επεξ/σία από sistah
Ποσταραμε την ιδια στιγμη.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Πατάς tab και αν πιάσει (δεν πιάνει πάντα, όπως και το q) σου βγάζει αριστερά το score σε μια περίεργη μορφή (πόσους έφαγες, πόσους βοήθησες να φάνε, πόσους ανέστησες κλπ), αλλά όχι πόσες φορές ψόφησες.

ναι αυτά τα βρήκα, τα λέει και στο τέλος, αλλά πόσες φορές πέθανες δεν το γράφει. Θα ήθελα να το ξέρω όμως για να βλέπω αν βελτιώνομαι, κτλ. Επίσης το revive με το "press space to skip to deploy" έχουν καμιά διαφορά στα stats;

Y.Γ. Καλά revive δεν σε κάνει κανείς ποτέ..

Υ.Γ.2 Έριξα και ένα game στο manifest map με 93/58/49 avg/1% low/0.1% low. Από perf μια χαρά το βλέπω εγώ, και το frametime graph δεν έχει καθόλου spikes. Ίσως λόγω zen3. Λογικά θα θέλει zen3 ή 10th gen+

Επεξ/σία από ioannis__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

ναι αυτά τα βρήκα, τα λέει και στο τέλος, αλλά πόσες φορές πέθανες δεν το γράφει. Θα ήθελα να το ξέρω όμως για να βλέπω αν βελτιώνομαι, κτλ. Επίσης το revive με το "press space to skip to deploy" έχουν καμιά διαφορά στα stats;

Y.Γ. Καλά revive δεν σε κάνει κανείς ποτέ..

Γράφω κι άλλα βρε. Δεξιά βγάζει και τους θανάτους σου.

4 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

 

Cpu heavy cause of 128players and physics.

https://9gag.com/gag/aBn36WZ?ref=android

Την τύχη μου μέσα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί όμως όλα τα games πρέπει να τα κάνουν ποζεράδικα; Πριν μπεις στη μάχη οι χαρακτήρες, οι οποίοι είναι και σαν influencer κάγκουρες, λένε διάφορα του στυλ "let's go get them", "that's what I like to do" και άλλες τέτοιες ανοησίες. Τόσο δύσκολο είναι να φτιάξουν ένα σοβαρό πολεμικό παιχνίδι;; Βέβαια αφού αυτά θέλουν οι μάζες, λογικό..

Y.Γ. Θέλει κάργα cpu πάντως. Με XMP και stock cpu είδα πτώση μέχρι και στο 84% για το gpu usage. Και μιλάμε για 2060 και high preset..

Επεξ/σία από ioannis__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδη εχω το 10ωρο και δεν ασχολήθηκα με ρυθμίσεις, παρα μονο σημερα εβαλα RT OFF  και DLSS PERFORMANCE (αν θυμαμαι καλα) και τα fps απο 80-90 πήγαν  90-120 στα medium ..οκ θέλει λίγο ψάξιμο ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως είδα κάτι gameplay videos στο YT και το παιχνίδι φτάνει στο σημείο να δεσμεύει τόση RAM, που από τα 16 GB να μένουν ελεύθερα...2 GB, δηλαδή συνολικά δεσμεύονται 14 + GB. Θέλει optimization ASAP...

Ξέρει κανείς αν το "Future Frame Rendering" πρέπει να είναι στο on ή off;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...