Προς το περιεχόμενο

Battlefield 2042


black66.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

Δεν νομίζω τόσα λίγα. Εδώ η 2060S σε ultra πιάνει 68, η 2060 άντε να είναι στα 55 (ένα 15% κάτω δηλαδή). Οπότε σε high θα είναι παραπάνω.. https://gamegpu.com/action-/-fps-/-tps/battlefield-2042-test-gpu-cpu

Δεν ξέρω τι να σου πω, πραγματικά. Βλέπω ότι να'ναι νούμερα δεξιά-αριστερά.

Κακώς ίσως, συγκρίνω με το V. Δες πόσο πίσω είναι η 2060 εκεί σε σχέση με τις Vega, ως προς την εικόνα που εδώ αντίστοιχα έχουμε (no fsr/dlss).

25 λεπτά πριν, Herald είπε

Καλα ολα αυτα, το παιχνίδι αξιζει η να κάτσω στο cod? 

Φανταζομαι θα πάει σφαίρα με 12900 + 3090 

Τριμπάχαλο είναι αυτή τη στιγμή. Όσο για επιδόσεις, δες στο AL νήμα.

Κάτι από το χτεσινό παιχνίδι μου. Ή φεύγει ο γάντζος ή οι παίκτες. Η γελοιότητα σε όλο της το μεγαλείο, να βλέπεις να ανεβαίνουν σε γερανους/γερανογέφυρες/κτίρια με 2χ την ταχύτητα που θα είχαν σε πτώση. Ανεξάρτητα από οτιδήποτε άλλο (ακόμα και τα χαμηλά fps ας πούμε δεν με ενόχλησαν, ήταν στρωτό το παιγνίδι), αυτό το πράγμα καταστρέφει εντελώς την όποια εμπειρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Μην συγκρίνεις με το V, είναι αρκετά πιο βαρύ το 2042.

Ναι, αλλά χωρίς εμφανή λόγο (μιλάμε για low σε κλιπακια που κυκλοφορούν) από γραφικά.

Να πεις ότι φταίνε οι 128 παίκτες? Οκ...ο επεξεργαστής μου ξύνεται.

Το ξαναγραφω: με 99% χρήση η gpu εμφανέστατα σε εμένα υπολειτουργεί (θερμοκρασίες και συχνότητα, θα κοιτάξω να τραβήξω κλιπακια).

4 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

test cpu.png

Η ανωμαλία στο μεγαλείο της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλει και STP και αρκετά threads για να αποδώσουν τα μέγιστα οι καλές κάρτες.

Και με RTAO γίνονται ακόμα χειρότερα τα πράγματα..

test cpu 2.png

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Θέλει και STP και αρκετά threads για να αποδώσουν τα μέγιστα οι καλές κάρτες.

Και με RTAO γίνονται ακόμα χειρότερα τα πράγματα..

test cpu 2.png

Από το προηγούμενο γράφημα...ο 5600χ στα ίδια με 12900κ?

Οκ, της πλάκας στήσιμο ίσως, αλλά τότε δεν βγαίνει κανένα νόημα έτσι κι αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Max-άρουν την 3080Ti πολλά CPUs χωρίς RT, με RT γίνεται πιο βαρύ και θες τους top-CPUs για τα μέγιστα.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 5600x και 2060 στη beta μια χαρα ήμουν πάντως. Με high preset. Κολλήματα κλπ υπήρχαν αλλα δεν έφταιγε το σύστημα. Και σε 3080 υπήρχαν αυτά. Το παιχνίδι θα το πάρω όταν πέσει στο 20άρικο λογικά και αν το αγοράσουν και γνωστοί μου. Σε αυτό το χάος μόνος δεν μπαίνω. Βλέπω να ξανακατεβάζω το 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eβαλα να δοκιμάσω bad company μου αρεσε και ετάιζα απροβλημάτιστα ,δλδ δεν αγοράζεις 1 παιχνίδι στην ουσία αλλά 3,4..δεν θυμαμαι ποσα εχει .Ευχάριστη έκπληξη..

Γνώμη μου είναι νομίζω οτι αξίζει εχει αρκετες επιλογές χαρτών ,τύπους παιχνιδιών...τώρα οποια προβλήματα υπάρχουν θα τα διορθώσουν γρηγορα θέλω να πιστεύω.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Max-άρουν την 3080Ti πολλά CPUs χωρίς RT, με RT γίνεται πιο βαρύ και θες τους top-CPUs για τα μέγιστα.

Απόλυτα ίδια min/max (ή ότι είναι αυτά) με 5-6 διαφορετικούς επεξεργαστές, σε παιγνίδι που υποτίθεται θέλει stp+νήματα?

Επιπλέον, τόσο μικρή διαφορά ultra, με ultra+RT (έχει κ dlss μέσα εκεί)?

Μπαχαλάκι βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ήρθε η ώρα να γράψω την προσωπική μου γνώμη μετά από κάποιες ώρες gameplay. Ξεκαθαρίζω ότι είμαι infantry player κάργα.

-Τεράστιοι χάρτες που τρέχεις και δεν τελειώνουν ποτέ. Τελείως άδειοι και δεν βρίσκω ποιο το νόημα τους. Προτιμώ το μισό μέγεθος με ας πούμε 96 players είτε 64 που θα βλέπεις και λίγο map ρε παιδί μου, τώρα βλέπεις τεράστιες άδειες πεδιάδες. Για να μην αναφέρω το performance gain που πονάει τώρα..

-Τι TTK είναι αυτό ρε παιδιά; Πλάκα κάνουν; Θέλει αναπροσαρμογή χθες κιόλας. Βρήκα ότι το πιο ευχάριστο gameplay το έκανα με το DMR.

-Ως infantry player θα ήθελα λίγο ακόμη nerf στον αέρα και στα τανκς. Θεωρώ ότι όποιος ξέρει τον αέρα, τανκς κτλ δεν μπορεί να χάσει εύκολα.

-Βρήκα τον εαυτό μου να προσπαθώ να πηδήξω objects τα οποία φαινόταν ότι μπορείς να σκαρφαλώσεις και απλά δεν μπορούσες. Σε αυτό ίσως φταίει το warzone που με έχει κακομάθει. 

-Καλώς ο ρεαλισμός δεν λέω, αλλά πρέπει ένα παιχνίδι να ακολουθεί κάποιες τακτικές για να κρατήσει παίκτες. Όταν κουνιέσαι και βαράς και δεν πετυχαίνεις ελέφαντα στο μισό μέτρο (υπερβολή!!) δεν γίνεται + το τεράστιο TTK πάει περίπατο το experience. Μου θύμισε την μετάβαση που έκανα από pubg σε warzone. Τώρα ένιωσα λες και ξανά πήγα πίσω στο pubg. Το παιχνίδι θέλει πολύ tapping σε mid range+ , που δεν είμαι καθόλου φαν. 

-Έλλειψη mount.. Ασχολίαστο ειδικά για AR players.

Στα του performance μέτρια πράγματα. Δεν έχω ΤΟ σύστημα αλλά με  10700kf, 16gb ram, 1660 super (εδώ πονάμε 😆) και εγκατάσταση σε ssd. Στα low σε 1080p έχω 100 fps με πολλά drops στα 75-80 που το νιώθεις άσχημα στο gameplay. Παρολαυτά το οπτικό που έχω είναι καλό και μου κάνει. Άσε που τέτοια παιχνίδια δεν τα παίζω για να χαζεύω τα γραφικά.

Κάνανε πολύ κακή προσέγγιση. Τα 128players, τα τεράστια maps εμένα μου είναι αδιάφορα και με πιάνουν γέλια όταν τα ακούω. Φτιάξε μου ένα gunplay experience με δικές σου πινελιές (φυσιολογικές) κοντά στο Warzone. Κάνε κάτι για τους hackers και κερδίζεις πολύ κόσμο.. Βλάκες βλάκες βλάκες...   

Δεν ξέρω αν φταίει ότι είχα ελπίδες αλλά είμαι ένας από αυτούς που απογοητεύτηκαν. Αν στο warzone καταφέρουν να εξαλείψουν τους hackers σε συνδυασμό με το καινούριο map απλά θα αγγίζει την τελειότητα στο gameplay experience κατ' εμέ και θα συνεχίζω να παίζω εκεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Πέτρος είπε

Απόλυτα ίδια min/max (ή ότι είναι αυτά) με 5-6 διαφορετικούς επεξεργαστές, σε παιγνίδι που υποτίθεται θέλει stp+νήματα?

Επιπλέον, τόσο μικρή διαφορά ultra, με ultra+RT (έχει κ dlss μέσα εκεί)?

Μπαχαλάκι βλέπω.

Δεν έχει DLSS, είναι 1080P. Εγώ βλέπω ότι ένας 5600X που έχει δυνατό STP και 12 threads είναι μια χαρά για την οποιαδήποτε τωρινή GPU. Ε οι 12th gen δίνουν +10FPS.

1 λεπτό πριν, M4tR1x είπε

Καλησπέρα, ήρθε η ώρα να γράψω την προσωπική μου γνώμη μετά από κάποιες ώρες gameplay. Ξεκαθαρίζω ότι είμαι infantry player κάργα.

-Τεράστιοι χάρτες που τρέχεις και δεν τελειώνουν ποτέ. Τελείως άδειοι και δεν βρίσκω ποιο το νόημα τους. Προτιμώ το μισό μέγεθος με ας πούμε 96 players είτε 64 που θα βλέπεις και λίγο map ρε παιδί μου, τώρα βλέπεις τεράστιες άδειες πεδιάδες. Για να μην αναφέρω το performance gain που πονάει τώρα..

-Τι TTK είναι αυτό ρε παιδιά; Πλάκα κάνουν; Θέλει αναπροσαρμογή χθες κιόλας. Βρήκα ότι το πιο ευχάριστο gameplay το έκανα με το DMR.

-Ως infantry player θα ήθελα λίγο ακόμη nerf στον αέρα και στα τανκς. Θεωρώ ότι όποιος ξέρει τον αέρα, τανκς κτλ δεν μπορεί να χάσει εύκολα.

-Βρήκα τον εαυτό μου να προσπαθώ να πηδήξω objects τα οποία φαινόταν ότι μπορείς να σκαρφαλώσεις και απλά δεν μπορούσες. Σε αυτό ίσως φταίει το warzone που με έχει κακομάθει. 

-Καλώς ο ρεαλισμός δεν λέω, αλλά πρέπει ένα παιχνίδι να ακολουθεί κάποιες τακτικές για να κρατήσει παίκτες. Όταν κουνιέσαι και βαράς και δεν πετυχαίνεις ελέφαντα στο μισό μέτρο (υπερβολή!!) δεν γίνεται + το τεράστιο TTK πάει περίπατο το experience. Μου θύμισε την μετάβαση που έκανα από pubg σε warzone. Τώρα ένιωσα λες και ξανά πήγα πίσω στο pubg. Το παιχνίδι θέλει πολύ tapping σε mid range+ , που δεν είμαι καθόλου φαν. 

-Έλλειψη mount.. Ασχολίαστο ειδικά για AR players.

Στα του performance μέτρια πράγματα. Δεν έχω ΤΟ σύστημα αλλά με  10700kf, 16gb ram, 1660 super (εδώ πονάμε 😆) και εγκατάσταση σε ssd. Στα low σε 1080p έχω 100 fps με πολλά drops στα 75-80 που το νιώθεις άσχημα στο gameplay. Παρολαυτά το οπτικό που έχω είναι καλό και μου κάνει. Άσε που τέτοια παιχνίδια δεν τα παίζω για να χαζεύω τα γραφικά.

Κάνανε πολύ κακή προσέγγιση. Τα 128players, τα τεράστια maps εμένα μου είναι αδιάφορα και με πιάνουν γέλια όταν τα ακούω. Φτιάξε μου ένα gunplay experience με δικές σου πινελιές (φυσιολογικές) κοντά στο Warzone. Κάνε κάτι για τους hackers και κερδίζεις πολύ κόσμο.. Βλάκες βλάκες βλάκες...   

Δεν ξέρω αν φταίει ότι είχα ελπίδες αλλά είμαι ένας από αυτούς που απογοητεύτηκαν. Αν στο warzone καταφέρουν να εξαλείψουν τους hackers σε συνδυασμό με το καινούριο map απλά θα αγγίζει την τελειότητα στο gameplay experience κατ' εμέ και θα συνεχίζω να παίζω εκεί. 

Είπαμε δεν είναι για infantry τα BF αλλά εδώ το παράκαναν λίγο, τέρμα OP τα οχήματα και αυτό το ''δεν πετυχαίνω τίποτα αν κουνιέμαι σε μεσαίες αποστάσεις'' είναι τραγικό. Και 'γω σαν infantry προτιμώ το Warzone με την προϋπόθεση ότι το anti-cheat που έρχεται θα δουλέψει καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, ioannis__ είπε

Γιατί; Ποιος είπε ότι σέρνεται με 3600Χ;

Όλοι όσοι βλέπουν τις vga τους να κάθονται στο 50% (και κάτω) με τα amd cpu τους, εκτός από το ultra high end enthusiast κομμάτια.

Επεξ/σία από Occultist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...