Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, narta είπε

Μπασταρδοαρχιτεκτονικη compute (cgn) + gaming (RDNA 1). H βαση ηταν το cgn. Αρα ναι compute και επισης ειχαν το μειονεκτημα οτι οι αρχικοι drivers ηταν εντελως γτπκ.

Η Ampere απο την αλλη ειναι καθαρα compute με 2xfp32/shader και για αυτο θα σπερνουν σε καθαρα σεναρια compute οπως rendering, mining κοκ. Σε gaming μην περιμενεις και πολλα πραγματα, εχουν και το δεκανικι που λεγεται Samsung 8nm fail 

GCN βρε συ. Δεν ειναι τοσο καλες σε mining η αλλα compute σεναρια οι πρωτες navi τεινουν περισσοτερο σε gaming οπως και το rdna 2. Οι ampere ναι σε compute θα σκοτωνουν και σιγουρα σε δουλειες οπως αυτες που εχεις θα σε βοηθησουν πολυ περισσοτερο απο τις rdna 2 που στοχευουν καθαρα σε gaming. 

8 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Γιατί όμως δεν το έδειξαν σε 4k; 

Eδειξαν και 4k κατσε να βρω το γραφημα.

Εδω ειμαστε για 4k μεταξυ 6800xt/3080

Screenshot_1.png.05f235aeecf57af9d776528

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανε μακακία μεγάλη η NVIDIA με την vram. Tα 16GB θα φτάνουν παντού για 4Κ, ενώ τα 10 της 3080 μπορεί αργότερα να μην είναι αρκετά. Αν είχε έστω 12GB για να αποφύγει τις οριακές περιπτώσεις, αφού δεν νομίζω με την cross-genίλα να εμφανιστεί game που να θέλει 13 ή 14 giga για παράδειγμα, θα ήταν ισάξια επιλογή κατά τη γνώμη μου η 3080 αφού σε raster είναι ίδιες απ' ότι φαίνεται, ενώ σε RT θα υπερέχει η 3080 και υπάρχει και το DLSS 2.0 που είναι proven πλέον σε image quality. Αλλά τώρα να δώσεις ένα σκασμό λεφτά και σε 3-4 μήνες να πρέπει να κόψεις textures επειδή δεν φτάνει η vram, ε εντάξει τέρμα ξενέρωμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριως μας ενδιαφερουν τιτλοι οπως 

death stranding

horizon zero dawn

forza horizon 4

gears 5

control

metro exodus borderlands 3

doom eternal

RDR 2

 

Κατι αρχαια competitive παιχνιδια που βλεπω ακομα και καρτες των 150 ευρω τα πανε μπαλα. Σε εκεινα κυριως η nvidia ειναι καλυτερες πχ pubg/fortnite/overwatch και δεν θα ηθελα να δω συγκριτικο με αυτα μεσα. Δωστε καθαρα AAA ποιοτικα παιχνιδια εκει θα φανει η δυναμη τωρα αν σε ενα βγαζει 250 η μια και 200 η αλλη λιγο με ενδιαφερει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Έκανε μακακία μεγάλη η NVIDIA με την vram. Tα 16GB θα φτάνουν παντού για 4Κ, ενώ τα 10 της 3080 μπορεί αργότερα να μην είναι αρκετά. Αν είχε έστω 12GB για να αποφύγει τις οριακές περιπτώσεις, αφού δεν νομίζω με την cross-genίλα να εμφανιστεί game που να θέλει 13 ή 14 giga για παράδειγμα, θα ήταν ισάξια επιλογή κατά τη γνώμη μου η 3080 αφού σε raster είναι ίδιες απ' ότι φαίνεται, ενώ σε RT θα υπερέχει η 3080 και υπάρχει και το DLSS 2.0 που είναι proven πλέον σε image quality. Αλλά τώρα να δώσεις ένα σκασμό λεφτά και σε 3-4 μήνες να πρέπει να κόψεις textures επειδή δεν φτάνει η vram, ε εντάξει τέρμα ξενέρωμα..

Η nvidia ανεκαθεν ηταν τσιγκουνα στη vram. Να θυμισω 2060 οταν η 570 μιση τιμης ειχε 8gb vram πριν χρονια? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Κυριως μας ενδιαφερουν τιτλοι οπως 

death stranding

horizon zero dawn

forza horizon 4

gears 5

control

metro exodus borderlands 3

doom eternal

RDR 2

Κατι αρχαια competitive παιχνιδια που βλεπω ακομα και καρτες των 150 ευρω τα πανε μπαλα. Σε εκεινα κυριως η nvidia ειναι καλυτερες πχ pubg/fortnite/overwatch και δεν θα ηθελα να δω συγκριτικο με αυτα μεσα. Δωστε καθαρα AAA ποιοτικα παιχνιδια εκει θα φανει η δυναμη τωρα αν σε ενα βγαζει 250 η μια και 200 η αλλη λιγο με ενδιαφερει.

+CP77, αν βγει ποτέ :P

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, narta είπε

αμα σου πω οτι ειναι αναγραματισμος λογο βιασυνης θα το πιστεψεις; Ουτε εγω 🤣

Μολις ειδα το πρωτο cgn λεω σιγουρα λαθος πανω στη βιασυνη αλλα ειδα και δευτερο cgn και λεω κατσε να διορθωσω. Σε πιστευω δεν σε πιστευω 😛

 

16 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

+CP77, αν βγει ποτέ :P

Ναι συν αυτο συν far cry 6 και οτι αλλο ποιοτικο single player ερχεται. Για την ωρα με/μας ενδιαφερουν κυριως τα απο πανω.

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, DIM1000 είπε

Σωστός. Εχεις πολύ δίκιο. ΚΑι η ddr5 δεν είναι αμελητέα αλλαγή. Ολη η αγορά θα παει εκει και θα μας συνοδευει χρόνια. Γι αυτο φυλάχτηκα λίγο στη μητρική και θα παω σε meg Ace αντι Rog ή Aorus. Μισα λεφτά αφου θα παρει πόδι. Επίσης κάπου ειδα οτι προτείνουν 4000αρες μνήμες. Θα πορευτεί με τις 3200 και αν του αρέσει αφου δεν θα μπω στη διαδικασία λόγω ddr5. Οντως για 1440p (θα αλλάξω την οθόνη) ο συνδυασμός που λες είναι πολύ δυνατός ήδη. Και για πολύ παραπάνω φυσικά, αλλά εγω θέλω 1440. Αυτο εννοώ. Αυτο το κόλλημα στον εγκέφαλο πρέπει να ξεπεράσω. Μου εχει ξομείνει απο τα παλιά που ηταν πιο ξεκάθαρα τα πράγματα και οτι αγόραζες για κανα χρόνο ηταν τοπ. Τώρα αγοράζεις κάτι και σε ενα τρίμηνο έχει βγάλει ο ανταγωνισμός κατι άλλο. Η το ξεπερναω η θα εχω μόνιμα ξεκοιλιασμένο PC.

Αν δεν ασχολείσαι με rendering κλπ οι έξτρα πυρήνες του 5950 θα πάνε χαμένοι.επισης η 6800xt είναι υπεραρκετή για 1440.κι εγώ τα λιγουρευομαι αλλά θα προσπαθήσω να κρατηθώ.

Επεξ/σία από billeiros
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billeiros είπε

Αν δεν ασχολείσαι με rendering κλπ οι έξτρα πυρήνες του 5950 θα πάνε χαμένοι.επισης η 3800xt είναι υπεραρκετή για 1440.κι εγώ τα λιγουρευομαι αλλά θα προσπαθήσω να κρατηθώ.

Οχι ουτε καν. Αντε κανα photoshop και τέτοια χαλαρά. Παιχνίδια όποτε μπορώ να εχω χρόνο.  Σε κάρτα... Δεν θα πέσω κάτω από 6800 τουλάχιστον, περισσότερο για ψυχολογικούς λόγους. Και αυτό αν δεν αντέξω να περιμένω την 6900 που δεν το βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, DIM1000 είπε

Οχι ουτε καν. Αντε κανα photoshop και τέτοια χαλαρά. Παιχνίδια όποτε μπορώ να εχω χρόνο.  Σε κάρτα... Δεν θα πέσω κάτω από 6800 τουλάχιστον, περισσότερο για ψυχολογικούς λόγους. Και αυτό αν δεν αντέξω να περιμένω την 6900 που δεν το βλέπω.

Για μένα μην πας σε 5950.σε gaming καμία διαφορά.και το 5 ως 10% επιπλέον της 6900 έναντι της 6800 δεν δικαιολογεί την επιπλέον διαφορά των 350 ευρώ.παρε ενα καλό σετακι bdie ram κ έναν m2

Επεξ/σία από billeiros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Όντως η 6900XT αφού δεν προσφέρει παραπάνω VRAM δεν αξίζει. 6800XT στα 700 είναι μια χαρά.

Δεν σας φανηκε περιεργο οτι 6800xt 6900xt εχουν ιδιο ακριβως TDP? Δηλαδη τα 8CU παραπανω δεν ανεβαζουν καθολου το ρευμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε custom υλοποιησεις μάλιστα η ψαλίδα μεταξύ τους θα ανοίξει αρκετά.850 με 1300 ξέρω γω....άσε που δεν ξέρουμε αν κ πότε θα βγουν 6900xt custom.και για limited ποσότητες ακούστηκε μάλιστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...