Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

3080 εγώ, εφόσον δεν έχει απάντηση ακόμα για DLSS και δεν ξέρουμε καν αν θα είναι ίδιας ποιότητας, χώρια το 30-35% κάτω σε RT απ' ότι φαίνεται.

35% κατω ειναι το RT της 3070 απο την 3080? Αν ναι ειναι οντως αρκετο. Το DML ειπαν θα ερθει μεσω driver Δεκεμβριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

6800XT όμως στα 700ευρώ  η 3080 στα 800ευρω; (λέμε τώρα)

6900 στα 999 ευρώ. 

Τα 10γιγα για 800 ευρώ κάρτα είναι κωμωδία κατά την άποψή μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, godslayerxp είπε

Είναι πολλά τα συνεχόμενα χρόνια που οι ακριβές της υλοποιήσεις είναι top επιπέδου... έστω και σε nvidia
Είναι κάτι συγκεκριμένο που είχε ακουστεί για asus και amd gpus; Δεν είμαι ενημερωμένος επί του θέματος

Στις amd καμία σχέση. Και vega και navi είχε τις χειρότερες υλοποιήσεις με θέματα υπερθέρμανσης....  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Πιστεύω θα χτυπάει 2.5 η συγκεκριμένη . Βεβαια η τιμή της θα φτάνει την 6900xt

Τι @ουναρα είναι αυτή?

Εάν αληθεύει 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η asus περνει το cooler απο τις nvidia καρτες και τις κουμπωνει απλα στις amd μετα πως να μην ειναι κακες υλοποιησεις και ας εχει το καλυτερο PCB μαζι με reference. Sapphire/powercolor αντε και xfx ειναι επισημες εταιριες που βγαζουν AIB για amd και αυτες να προτιματε. Η powercolor δινει 2 χρονια εγγυηση οπως και η xfx.

1 λεπτό πριν, azazil1190 είπε

Τι @ουναρα είναι αυτή?

Εάν αληθεύει 

Εμπαινα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Και η GB και η Msi που εβγαζαν γενικα κατωτερες σε σχεση με τις αντιστοιχες nvidia,γιαυτο και οι περισσοτεροι κοιτουσαν σε Nitro μερια.

Επειδη ομως εγινε ρεζιλι περυσι η Asus με την Tuf συγκεκριμενα,θα μου κανει εντυπωση αν βγαλει και φετος μαπα υλοποιησεις,ειδικα μιας και υπαρχει πολυ μεγαλυτερο ενδιαφερον για Amd καρτες σε high end επιπεδο μετα απο χρονια.

Δεν βοηθαει κιολας τις rtx καρτες ουτε η  διαθεσιμοτητα,ουτε τα σεναρια για μελλοντικες TI/Super καρτες.

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Η msi 5700 xt gaming x είναι εφάμιλλη της Nitro, όπως και στις giga δεν είχαν τα θέματα των Asus όπου ακόμα και η strix ήταν ανέκδοτο κουμτέλ φουρνάκι. 

Η asus κατάφερε το ακατόρθωτο να μην έχει καμία 5700 xt της προκοπής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Μόνο Sapphire ή reference, τίποτα άλλο δεν εμπιστεύομαι σε AMD..

Στις reference φετος δεν μου αρεσε αυτο το ασημι μεταλο που φαινεται στο backplate περσι ηταν αρκετα πιο minimal με σοβαρο υφος ταιριαξε γαντι στο κουτι φετος εφτιαξε πολυ ανωτερο cooler αλλα τα χαλασε στο backplate που φαινεται φατσα φορα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατάσταση με το RT performance θυμίζει πολύ έντονα τις αρχές του DX11 tessellation όπου οι NV απέδιδαν πολύ καλύτερα, πρακτικά στα παιχνίδια δεν φάνηκε αυτό. Δηλαδή επί της ουσίας αυτός που είχε AMD δεν είναι ότι έχασε τίποτα το φοβερό, απλώς η NV έβγαζε πολύ καλύτερα αποτελέσματα στο Lost Planet 2 για όσους θυμούνται τότε και στο Unigine benchmark.

Όταν πλέον έγινε στανταράκι το tessellation ήταν μια χαρά δυνατή και η AMD. Ίσως και τώρα να πάει κάπως έτσι. Αυτά όσον αφορά το RT, το DLSS είναι άλλη ιστορία που ενδιαφέρει πολύ περισσότερους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Herald είπε

6900 στα 999 ευρώ. 

Τα 10γιγα για 800 ευρώ κάρτα είναι κωμωδία κατά την άποψή μου. 

Είναι για εμάς τους φτωχομπινέδες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά μέχρι και εμεις οι ελάχιστοι που πιστευαμε στο 50% perf/watt, πεσαμε έξω.. Γιατί οι Navi 2 το φτασανε στο 60%+. Μιλαμε για ενα εκπληκτικό launch και για πρώτη φορά και απο την marketing πλευρά του ζητήματος που πάντα η AMD υστερούσε. 

Αυτό που με έκανε πιο αισιόδοξο δεν ήταν οτι απλά οτι η AMD τήρησε την υπόσχεση ότι θα χτυπήσει το high end κομμάτι, ουτε ότι ειναι ανταγωνιστικη επιτέλους σε ολα τα επίπεδα τιμων. Αλλα το γεγονός οτι η εταιρεία επιτέλους μετα απο την εξαγορά της ATI καινοτομεί. 

Infinity cache, smart access memory για συνδιασμο με τα fastest gaming CPUs', δικο της (σε συνεργασία με την MS) RT αλλα και DLSS implementation. Και διπλα σε αυτα.. RDNA 3 με ακομα 50% perf/watt on route.. Φαίνεται εχει πεσει χρήμα στο RnD και οι συνεργασίες με τις Sony και ΜS μονο σε καλο μπορούν να της βγουν. 

Για όσους αμφισβητούν το RT implementation της AMD ας κάνουν λίγο υπομονή, γιατί εκεί μεγαλύτερο ρολο θα παίξει το κατά πόσο οι developers θα αναπτύξουν τα μελλοντικά games και σε ποια τεχνολογία.. Κάποιοι λένε η NV εχει πολυ περισσότερα sponsored titles και συμφωνώ. Εγω θα αντιπαραταξω το γεγονός ότι η AMD θα εχει απο πισω της τις κονσόλες. Που πιστεύετε θα υπάρχει τελικά καλύτερο optimization?

Οσον αφορα την υλοποίηση του DLSS εγω ειδα ενα εργαλείο που φαίνεται ολοκληρωμένο, τουλάχιστον στα χαρτιά. Στην πράξη θα δείξει. Πάντως το supersampling αλλα και το fx fidelity που ήδη υπήρχε απο παλιά και πλεον θα αποτελεί (μαζι με το denoiser κλπ) κομμάτι του αντίστοιχου DLSS, εγω τα χρησιμοποιουσα ηδη με εξαιρετικά αποτελέσματα. 

Παμε και στο θέμα τιμής. Δυστυχώς, οι τιμές ειναι εξαιρετικές. Γιατί λεω δυστυχώς; Γιατί ειναι εξαιρετικές με βαση το ανταγωνιστικο διπολισμο της αγοράς. Μακάρι να υπήρχε και 3ος παίχτης και οι τιμές να ηταν φυσιολογικές, γιατι δεν ειναι. Έχουμε καταντήσει το mid range να είναι πλεον 500+ με τάσεις για 700. Έλεος και ήμαρτον μαζί. Προφανώς και η AMD εκμεταλλευεται την κατάσταση που δημιούργησε η NV τοσα χρονια. Δεν μπορώ να την κατηγορήσω σε αυτό, αλλα αυτό δεν σημαίνει οτι ειμαι διατεθειμένος να δίνω 600 και 700+ για GPU. Οχι γιατί δεν τα έχω, αλλα γιατί το θεωρώ μαλακια. 

Προσωπικά περιμένω για την 6700XT με 12GB RAM, επιδόσεις 3070-5% και 449 που ειχα γραψει και πριν ενα μήνα. 

Υ. Γ: Να και μια φορά που το choo choo train δεν έγινε derailed.. 😛 

Επεξ/σία από Crus
  • Like 22
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...