Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το perf/watt της 6800 ειναι απιστευτο παντως. Εξαιρετικα μικρη καταναλωση για το perf που εχει αφηνει πισω τις υπολοιπες καρτες κατι πολυ ακομα και την 6800xt. H 3070 που ηταν το προηγουμενο perf/watt king πηγε στο 70% της 6800xt. Τρομερο efficiency.

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Και ακόμη δεν είδαμε UNDERVOLT :D

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Να δεις στα Laptop του χρόνου τι θα γίνει με τις GPU.

μεχρι να βγει διαθεσιμοτητα υπολογιζε καλο ιουνη του χρονου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

789 RX 6800 ΧΤ / 689 RX 6800

(Mindfactory)

Με 16% ΦΠΑ Γερμανίας είναι αυτό; Βαράνε ένα 150άρι στο κεφάλι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 7nisiotis είπε

Και ακόμη δεν είδαμε UNDERVOLT :D

Δεν υπαρχει το efficiency. Αν οντως μπορει να σηκωσει και underclock χωρις να χασει πανω απο 1-2% σε επιδοσεις θα ξεφυγει πολυ πανω σε αυτο το κομματι.

Επισης και σε 1080p και σε 1440p δειχνει τιμια επιλογη η 6800. 

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Δεν υπαρχει το efficiency. Αν οντως μπορει να σηκωσει και underclock χωρις να χασει πανω απο 1-2% σε επιδοσεις θα ξεφυγει πολυ πανω σε αυτο το κομματι.

Δεν χάνεις επιδόσεις με το uv. Κρατάς την συχνότητα που boostάρει by default και ρίχνεις την τάση. Έτσι και αλλιώς έχουν αέρα για να είναι σίγουροι και για τα σάπια bins. Εμένα για παράδειγμα που είναι και καλά καλή υλοποίηση παίρνει 125mV πτώση από stock για την ίδια συχνότητα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Δεν χάνεις επιδόσεις με το uv. Κρατάς την συχνότητα που boostάρει by default και ρίχνεις την τάση. Έτσι και αλλιώς έχουν αέρα για να είναι σίγουροι και για τα σάπια bins. Εμένα για παράδειγμα που είναι και καλά καλή υλοποίηση παίρνει 125mV πτώση από stock για την ίδια συχνότητα..

Βρε το ξερω αλλα το θεμα ειναι μην υπαρχουν κρασαρισματα ακομα και με μικρο UV γιατι εκει θα ριξεις συχνοτητα. Εγω εχω ριξει το ρευμα στα 170watt με το 1volt που παιζω στην 5700xt αλλα boostarei στα 1820 απο τα 1905 που ειναι σε stock. Με 1.20 παει και πανω απο 2100. Οποτε χανω ενα μικρο ποσοστο του perf αλλα ανεβαινει κατακορυφα το efficiency.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές πάντως φαίνεται να ξεπεράσουν τα 800-900 σε AIB. Εγώ εχω βάλει στο ματι καμια 3070 Asus dual στα 600.

Τι  λετε , θα εχουμε νορμαλ τιμές μετα τις γιορτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Βρε το ξερω αλλα το θεμα ειναι μην υπαρχουν κρασαρισματα ακομα και με μικρο UV γιατι εκει θα ριξεις συχνοτητα. Εγω εχω ριξει το ρευμα στα 170watt με το 1volt που παιζω στην 5700xt αλλα boostarei στα 1820 απο τα 1905 που ειναι σε stock. Με 1.20 παει και πανω απο 2100. Οποτε χανω ενα μικρο ποσοστο του perf αλλα ανεβαινει κατακορυφα το efficiency.

Ε το θέμα είναι να κρατήσεις την ίδια συχνότητα αλλιώς δεν έχει νόημα. Μπορώ να το βάλω και στα 1500MHz με 700mV και εκεί να δεις efficiency, ούτε 100W :P UV νοείται μόνο αν κρατάς τις ίδιες επιδόσεις, εκτός αν είσαι πολύ σφιχτά από Τ σε sff και δεν σε πειράζει να χάσεις λίγο perf για καλύτερες Τ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Ε το θέμα είναι να κρατήσεις την ίδια συχνότητα αλλιώς δεν έχει νόημα. Μπορώ να το βάλω και στα 1500MHz με 700mV και εκεί να δεις efficiency, ούτε 100W :P UV νοείται μόνο αν κρατάς τις ίδιες επιδόσεις, εκτός αν είσαι πολύ σφιχτά από Τ σε sff και δεν σε πειράζει να χάσεις λίγο perf για καλύτερες Τ..

Ναι εγω εριξα 50mhz στα 1850 για να πεσω και σε θερμοκρασια ωστε να κρατησω χαμηλο θορυβο της καρτας. Σε ΑΙΒ κρατας ανετα 1.05voltage και κοντα στα 2000 συχνοτητα. Και undervolt και overlock ταυτοχρονα. Οι RDNA 2 με το efficiency που εχουν δεν ξερω ποσο UC θα μπορουν να σηκωσουν. Polaris/vega/navi 1 σηκωναν μπολικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, yiannis1991 said:

Ε το θέμα είναι να κρατήσεις την ίδια συχνότητα αλλιώς δεν έχει νόημα. Μπορώ να το βάλω και στα 1500MHz με 700mV και εκεί να δεις efficiency, ούτε 100W :P UV νοείται μόνο αν κρατάς τις ίδιες επιδόσεις, εκτός αν είσαι πολύ σφιχτά από Τ σε sff και δεν σε πειράζει να χάσεις λίγο perf για καλύτερες Τ..

Ακριβώς. Εγώ με τη δικιά μου παίζω 1950 πυρήνα και +500 μνήμες (10000mhz) με 900mv από 1.05 stock και ζήτημα να έχω 3,4 frame λιγότερα με stock voltage και 2050 πυρήνα (+120) και +500 μνήμες. Άρα μικρό το κακό και καλύτερες θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μόνο άσχημο νέο της ημέρας είναι το +4% που δίνει το Overclock. Μόνο μεγάλα νούμερα δηλαδή στα mhz

Επεξ/σία από Acmilangr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζω τελικα να μην με σκοτωσε το συστημα και τελικα να μουν την περασουν την παραγγελια εδω Τσεχια σε 3 λεπτα βγηκε διαθεσιμη και προλαβα και εκανα παραγγελια και την εδειχνε stock κανονικα και μου την περασε αλλα τωρα ειναι κατασταση pending....( ελπιζω να μην φαω ακυρο τελικα ) 

 

price in euro 684....

 

image.png.18db13c21c28bf77240ce07cc4edf06b.png

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, enable_your_mind είπε

Ελπιζω τελικα να μην με σκοτωσε το συστημα και τελικα να μουν την περασουν την παραγγελια εδω Τσεχια σε 3 λεπτα βγηκε διαθεσιμη και προλαβα και εκανα παραγγελια και την εδειχνε stock κανονικα και μου την περασε αλλα τωρα ειναι κατασταση pending....( ελπιζω να μην φαω ακυρο τελικα ) 

price in euro 684....

image.png.18db13c21c28bf77240ce07cc4edf06b.png

Πολυ καλη τιμη ελπιζω να προλαβες θα εισαι απο τους πρωτους που θα παραλαβει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...