Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, Herald είπε

Eίδα και τα reviews τώρα. Πίσω σε raster και αρκετά πίσω σε RT για 50$ κάτω MSRP? 

Μάλιστα...

Που έχει nvidia με msrp ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Που ρε μαν? Στο techpowerup είναι πίσω, στο guru3d είναι λίγο πίσω, στο digital foundry είναι στα ίδια. Μόνο στο hwunboxed την δείχνει από πάνω λόγω του 3900x και των 2 outliers (valhalla / dirt 5). Αυτά με την 3080. Η 3090 είναι άλλου.

Ε οκ στο techpowerup είναι 4% πίσω σε 1440p, ε κλάιν μάιν, και παίζει να έχει 100 ευρώ κάτω και έχει και +6GB..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, bebius είπε

Ποιος δίνει 700$ για GPU για να παίζει 1080p;

απο σήμερα κανείς, μέχρι τώρα ένα 90% τον ενδιέφερε το 1080 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ε οκ στο techpowerup είναι 4% πίσω σε 1440p, ε κλάιν μάιν, και παίζει να έχει 100 ευρώ κάτω και έχει και +6GB..

E άρα το 4% πίσω πώς την έβγαλε από πάνω? Και μάλιστα από την 3090? 😮 

Τώρα τα gb ok, και +50 να έχει, το θέμα είναι να τα βγάζει στο δρόμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Εκεί που έχει και AMD :P 

Μια σελίδα πίσω ένας φιλτατος έκανε παραγγελία day1 σχεδόν στο msrp, δείξε μου μια Nvidia που έγινε αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ε οκ στο techpowerup είναι 4% πίσω σε 1440p, ε κλάιν μάιν, και παίζει να έχει 100 ευρώ κάτω και έχει και +6GB..

Δεν έχει όμως DLSS , Ray tracing performance ούτε τα video codecs της nvidia και υπάρχουν μόνο υποσχέσεις μέχρι τώρα θα φανεί από το 2021 και μετά ποια κάρτα συμφέρει πραγματικά.

Επεξ/σία από apostolosapok
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, leros2004 είπε

Μια σελίδα πίσω ένας φιλτατος έκανε παραγγελία day1 σχεδόν στο msrp, δείξε μου μια Nvidia που έγινε αυτό 

Ρε μαν, κοροιδευομάστε? Το οτι πήρε 1 ξερώ γω τι να λέει, μπράβο του αλλα τους υπόλοιπους δεν τους βοηθάει. Οπότε είτε σου δείξω είτε δεν σου δείξω έναν που πήρε nvidia σε MSRP δεν λέει κάτι. 

Πάντως υπάρχουν αρκετοί στο forum, και ακόμα περισσότεροι εκτός του forum φαντάζομαι. Ο bilieros πχ. πήρε 3090 στα 1500 περίπου αν δεν κάνω λάθος. Αλλά ξαναλέω, οι εξαιρέσεις δεν μου λένε κάτι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

E άρα το 4% πίσω πώς την έβγαλε από πάνω? Και μάλιστα από την 3090? 😮 

Τώρα τα gb ok, και +50 να έχει, το θέμα είναι να τα βγάζει στο δρόμο. 

Είχα δει το HU γι' αυτό είπα ότι είναι μπροστά από την 3080, δεν είπα εγώ ότι είναι μπροστά από την 3090. Το 4% σημαίνει ότι ουσιαστικά είναι στα ίδια, αλλά φθηνότερη και με περισσότερη μνήμη. Υστερεί αρκετά βέβαια σε RT αλλά όσα παιχνίδια υπάρχουν τώρα με RT έχουν γραφεί για τις NVIDIA και παίζει να μην έχει γίνει καθόλου optimization. To Dirt 5 που είναι καινούργιο πάει καλύτερα στην 6800ΧΤ (that said AMD sponsored title). Με το RT θα δούμε τι θα παιχτεί αργότερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Ρε μαν, κοροιδευομάστε? Το οτι πήρε 1 ξερώ γω τι να λέει, μπράβο του αλλα τους υπόλοιπους δεν τους βοηθάει. Οπότε είτε σου δείξω είτε δεν σου δείξω έναν που πήρε nvidia σε MSRP δεν λέει κάτι. 

Πάντως υπάρχουν αρκετοί στο forum, και ακόμα περισσότεροι εκτός του forum φαντάζομαι. Ο bilieros πχ. πήρε 3090 στα 1500 περίπου αν δεν κάνω λάθος. Αλλά ξαναλέω, οι εξαιρέσεις δεν μου λένε κάτι. 

οπότε είμαστε 1-1 :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, apostolosapok είπε

Δεν έχει όμως DLSS , Ray tracing performance ούτε τα video codecs της nvidia και υπάρχουν μόνο υποσχέσεις μέχρι τώρα θα φανεί από το 2021 και μετά ποια κάρτα συμφέρει πραγματικά.

Tα παιχνίδια  DLSS , Ray tracing πότε θα τα έχουμε?  Ωραία τα πολλά άλογα, αλλά δεν μου λέει κάτι να μένουν όλο τον χρόνο στο στάβλο, και να τα βγάζω μόνο κάθε Πάσχα και Χριστούγεννα  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, bebius είπε

Ποιος δίνει 700$ για GPU για να παίζει 1080p;

Υπαρχουν πολλων ειδων 1080p monitors. Ξεκινανε απο 60 και φτανουν μεχρι τα 240(και νομιζω και 360).

Αρα υπαρχει μεριδα κοσμου που ναι θα δωσει πολλα λεφτα για 1080p,προφανως οχι για monitor των 100ευρω.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, leros2004 είπε

οπότε είμαστε 1-1 :P 

Πάντως πέρα από την πλάκα, μου φαίνεται ***τά η κάρτα. Ακόμα και σε 1440p να κοιτάξεις, ok είναι "μόνο" 4% πίσω της 3080. Κομπλέ. Και μετά κοιτάς το RT και είναι το χάος. Όσο λίγη σημασία και να δίνεις στο RT, ε ρε φίλε αμά δεν έχει μια γεναία διαφορά τιμής δεν θα την προτιμήσεις από την 3080 για να γλυτώσεις 50 και 100€. Και ειδικά σε 1440p που έτσι και αλλιώς δεν σε νοιάοζυν τα 16gb ram. Δεν ξέρω, την γνώμη μου εκφράζω. 


Εγώ μάλλον το έκλεισα για 3090. Δυστηχώς με αυτά που είδα σήμερα δεν βλέπω την 6900xt να κάνει θαύματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...