Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Το μόνο άσχημο νέο της ημέρας είναι το +4% που δίνει το Overclock. Μόνο μεγάλα νούμερα δηλαδή στα mhz

Είναι τσιτομένες φουλ λογικά. Να δούμε και τις μεγάλες AiB τύπου strix με ανεβασμένο power limit τι θα κάνουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Το μόνο άσχημο νέο της ημέρας είναι το +4% που δίνει το Overclock. Μόνο μεγάλα νούμερα δηλαδή στα mhz

+9% δεν ποσταρε ενα screenshot o @Arkin

Είμαι εκτός σπιτιού και από κινητό, δεν είδα καλά καλά βέβαια ας επιβεβαιώσει κάποιος. https://www.techpowerup.com/review/amd-radeon-rx-6800-xt/40.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικες μου εντυπωσεις απο review HwU και eteknix για την 6800xt συγκεκριμενα σε σχεση με την 3080

+καλυτερη αποδοση σε 1080p και 1440p που ενδιαφερει κυριολεκτικα τους περισσοτερους

+αισθητα παραπανω Vram

+φθηνοτερη

+χαμηλοτερη καταναλωση

+σχεδον μονοδρομος για κατοχους zen3 λογω S.a.m με τα τωρινα δεδομενα

+ανταγωνιστικη σε 4κ

-αλλα σε απολυτα νουμερα κατωτερη προς το παρον αποδοση σε 4κ που κερδιζουν οι ampere

-χειροτερο σε αποδοση RT(αλλα τουλαχιστον υπαρχει σε σχεση με περυσι με τις 5700)

-δεν υποστηριζει ακομα κατι αντιστοιχο του dlss 2.0.

Στα δικα μου ματια ειναι ξεκαθαρα πιο ισσοροπημενη προταση η 6800XT,μιας και δεν ειμαι οπαδος της κομμενης Vram απο nvidia για να βγαλει αργοτερα αλλο ακριβοτερο μοντελο,χωρις βεβαια να υποβιβαζω την υπεροχη της πρασινης σε dlss και RT.

Οπως επισης δεν ειμαι οπαδος της Ampere αρχιτεκτονικης να αποδιδει καλυτερα κυριως σε 4κ και οχι στις χαμηλοτερες αποδοσεις που ενδιαφερουν τον περισσοτερο κοσμο.

Βεβαια ολα αυτα μικρη σημασια εχουν οταν δεν μπορεις να βρεις διαθεσιμη και σε αναλογες τιμες καμια απο τις 2.

 

 

  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν νομίζω οτι ο περισσότερος κόσμος που πάει για κάρτες των 800+ € είναι σε 1440p πάντως.

 

Επίσης μην κοιτάς 1440p από hwunboxed, ο τύπος τρέχει ακόμα με 3900x. Πάρτο αυγό και κούρευε, στα μίσα games πέφτει μπουκάλα. Φαίνεται και απτά γραφήματα δηλαδή.

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν ωριμασουν οι drivers και βελτιστοποιηθουν τα παιχνιδια για τις καρτες της AMD, τοτε θα δουμε καλυτερες επιδοσεις σε RT και αναλυσεις 4K.

Αλλα ολα αυτα εχουν "φιλοσοφικο" ενδιαφερον για μενα, μιας και ανηκω στους μη προνομιουχους.

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βρείτε πουθενά και να στέλνει Ελλάδα ποσταρετε, προσωπικά ήταν αυτό που θέλω.Με oc περνάει πολλες φορες την 3090 σε 1440p , η ανάλυση που παίζω στο 90% του χρόνου. Και αξιοπρεπεστατη σε 4κ με bonus το sam όταν θέλω να βάλω το pc πανω στην tv. Ελπίζω να την βρω μόνο μέχρι το 800αρικο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Δικες μου εντυπωσεις απο review HwU και eteknix για την 6800xt συγκεκριμενα σε σχεση με την 3080

+καλυτερη αποδοση σε 1080p και 1440p που ενδιαφερει κυριολεκτικα τους περισσοτερους

+αισθητα παραπανω Vram

+φθηνοτερη

+χαμηλοτερη καταναλωση

+σχεδον μονοδρομος για κατοχους zen3 λογω S.a.m με τα τωρινα δεδομενα

+ανταγωνιστικη σε 4κ

-αλλα σε απολυτα νουμερα κατωτερη προς το παρον αποδοση σε 4κ που κερδιζουν οι ampere

-χειροτερο σε αποδοση RT(αλλα τουλαχιστον υπαρχει σε σχεση με περυσι με τις 5700)

-δεν υποστηριζει ακομα κατι αντιστοιχο του dlss 2.0.

Στα δικα μου ματια ειναι ξεκαθαρα πιο ισσοροπημενη προταση η 6800XT,μιας και δεν ειμαι οπαδος της κομμενης Vram απο nvidia για να βγαλει αργοτερα αλλο ακριβοτερο μοντελο,χωρις βεβαια να υποβιβαζω την υπεροχη της πρασινης σε dlss και RT.

Οπως επισης δεν ειμαι οπαδος της Ampere αρχιτεκτονικης να αποδιδει καλυτερα κυριως σε 4κ και οχι στις χαμηλοτερες αποδοσεις που ενδιαφερουν τον περισσοτερο κοσμο.

Βεβαια ολα αυτα μικρη σημασια εχουν οταν δεν μπορεις να βρεις διαθεσιμη και σε αναλογες τιμες καμια απο τις 2.

Εχει δρόμο η δουλειά για να βγει σαφές συμπέρασμα.

Θέλω να δω και την 5900XT , καθώς και αυτό το fidelity, την πορεία της κάρτας σε RT με νέους οδηγούς.

Ίσως μέχρι οι κάρτες να υπάρξουν στην πράξη, να έχουμε πιο σαφή εικόνα.

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, adtakhs said:

Εχει δρόμο η δουλειά για να βγει σαφές συμπέρασμα.

Θέλω να δω και την 5900XT , καθώς και αυτό το fidelity, την πορεία της κάρτας σε RT με νέους οδηγούς.

6900ΧΤ*

5900ΧΤ μπορεί να δεις cpu 😛

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Αν βρείτε πουθενά και να στέλνει Ελλάδα ποσταρετε, προσωπικά ήταν αυτό που θέλω.Με oc περνάει πολλες φορες την 3090 σε 1440p , η ανάλυση που παίζω στο 90% του χρόνου. Και αξιοπρεπεστατη σε 4κ με bonus το sam όταν θέλω να βάλω το pc πανω στην tv. Ελπίζω να την βρω μόνο μέχρι το 800αρικο

???? 😐

Oύτε την 80 ρε μάν, ποια 90

Επεξ/σία από Herald
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Herald είπε

???? 😐

Oύτε την 80 ρε μάν, ποια 90

Σε 1440p είναι μπροστά πάντως η 6800ΧΤ..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Δικες μου εντυπωσεις απο review HwU και eteknix για την 6800xt συγκεκριμενα σε σχεση με την 3080

+καλυτερη αποδοση σε 1080p και 1440p που ενδιαφερει κυριολεκτικα τους περισσοτερους

 

Ποιος δίνει 700$ για GPU για να παίζει 1080p;

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, bebius είπε

Ποιος δίνει 700$ για GPU για να παίζει 1080p;

1080p όχι αλλά 1440p/144 ή ultrawide 3440x1440 πολλοί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

1080p όχι αλλά 1440p/144 ή ultrawide 3440x1440 πολλοί..

Συμφωνώ απόλυτα. Την αναφορά στα 1080p δεν καταλαβαίνω όπως και ότι είναι η κύρια ανάλυση σε όλα τα reviews.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Σε 1440p είναι μπροστά πάντως η 6800ΧΤ..

Που ρε μαν? Στο techpowerup είναι πίσω, στο guru3d είναι λίγο πίσω, στο digital foundry είναι στα ίδια. Μόνο στο hwunboxed την δείχνει από πάνω λόγω του 3900x και των 2 outliers (valhalla / dirt 5). Αυτά με την 3080. Η 3090 είναι άλλου.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...