Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Paper launch παντως εχουμε και εδω τουλαχιστον για τις reference καρτες. Στις AIB θα πεσουν πιο πολλες καρτες. Οπως και να εχει ο ανταγωνισμος δειχνει δυνατος και απο τις 2 μεριες. Αν τα βρουν και συνεχισουν να βαρανε τις τιμες τοτε μπραβο μας. Να ξερουμε δηλαδη να μην υπολογιζουμε καν το MSRP απο φετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, GeorgeMan είπε

Ενταξει ουτε εγώ εντυπωσιάστηκα αλλά είναι μια οκ πρόταση στα λεφτά της. Σε σχέση με το τίποτα που είχε στο high end η amd αιώνες τώρα... Θα δούμε και την 6900ΧΤ με το full die...

Ε για την 6900xt έχω παγώσει την αγορά της 3090 αλλά δεν το βλέπω τελικά να πάει καλά το πράμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Herald είπε

Ε ξέρω γώ, μια κάρτα σε παρόμοιο MSRP περίμενα σε κάτι να είναι πάνω. Σε 1440p είναι πίσω, σε 4k είναι πιο πίσω, σε RT είναι ακόμα παραπίσω και σε productivity ακόμα παρακόμα πίσω. Τι διάολο, σε κάτι δεν πρέπει να είναι μπροστά για να δικαιολογεί την τιμή?

 

Εγώ πριν λίγο μπήκα από την δουλειά.

Πρώτο review είδα αυτά.

Μια χαρά είναι η κάρτα και σωστά τιμολογημένη.

Day 1  σε RDNA 2 , μόνο αισιοδοξία δίνει.

 

 

Screenshot_20201118_194222.png

1440.png

1080.png

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Ε για την 6900xt έχω παγώσει την αγορά της 3090 αλλά δεν το βλέπω τελικά να πάει καλά το πράμα.

Ναι απλά η 3090 παίζει να έχει και 100% σε τιμή.  Κανονικά 720 ευρώ έπρεπε να βρίσκεις 6800xt και 800 ευρώ rtx 3080. 

Μου φαίνεται θα περιμένω μέχρι να βγει το cyberpunk έτσι και αλλιώς δεν υπάρχει τίποτα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, adtakhs είπε

Εγώ πριν λίγο μπήκα από την δουλειά.

Πρώτο review είδα αυτά.

Μια χαρά είναι η κάρτα και σωστά τιμολογημένη.

Day 1  σε RDNA 2 , μόνο αισιοδοξία δίνει.

Screenshot_20201118_194222.png

1440.png

1080.png

power.webpUnavailable

Είπαμε, το 1440p και το 1080p από hwunboxed είναι τέρμα αναξιόπιστο. Τεστάρι με 3900x, και φαίνεται στα games. Πχ. στο metro exodus / gears 5 που θα έπρεπε να είναι μπροστά η 3080 δεν είναι γιατί μπουκαλιάζει το CPU, ενώ έχει τα 2 μεγάλα outliers (valhala / dirt 5) υπέρ της AMD. 

Κοίταξε άλλα reviews με πιο σύγχρονα gaming CPU, είναι πίσω από 3080 και σε 1440p

Μόλις τώρα, noFEARgr είπε

Ναι απλά η 3090 παίζει να έχει και 100% σε τιμή.  Κανονικά 720 ευρώ έπρεπε να βρίσκεις 6800xt και 800 ευρώ rtx 3080. 

Μου φαίνεται θα περιμένω μέχρι να βγει το cyberpunk έτσι και αλλιώς δεν υπάρχει τίποτα.

Δεν διαφωνώ σε αυτό. Προσωπικά κοιτάω σε 3090 γιατί η 3080 με τα 10gb είναι αστεία για μένα που παίζω σε 4k και η 6800xt είναι λίγο φόλα. Οπότε...δεν έχω και επιλογές δυστηχώς.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Είπαμε, το 1440p και το 1080p από hwunboxed είναι τέρμα αναξιόπιστο. Τεστάρι με 3900x, και φαίνεται στα games. Πχ. στο metro exodus / gears 5 που θα έπρεπε να είναι μπροστά η 3080 δεν είναι γιατί μπουκαλιάζει το CPU, ενώ έχει τα 2 μεγάλα outliers (valhala / dirt 5) υπέρ της AMD. 

Κοίταξε άλλα reviews με πιο σύγχρονα gaming CPU, είναι πίσω από 3080 και σε 1440p

Σε σύγχρονα παιχνίδια τρώει γερές φάπες η 3080. Dirt 5 , Valhalla, godfall ειναι πολυ πίσω

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 minutes ago, Herald said:

Ε για την 6900xt έχω παγώσει την αγορά της 3090 αλλά δεν το βλέπω τελικά να πάει καλά το πράμα.

Πάντως ρε μαν δες λίγο εδώ.

https://www.techpowerup.com/review/amd-radeon-sam-smart-access-memory-performance/4.html

Σε 1440p δεν είναι μόνο ο hwu που τις βγάζει μαζί... Και με λιγότερη κατανάλωση επιτέλους. Σε 4Κ είναι καθαρά λίγο πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Είπαμε, το 1440p και το 1080p από hwunboxed είναι τέρμα αναξιόπιστο. Τεστάρι με 3900x, και φαίνεται στα games. Πχ. στο metro exodus / gears 5 που θα έπρεπε να είναι μπροστά η 3080 δεν είναι γιατί μπουκαλιάζει το CPU, ενώ έχει τα 2 μεγάλα outliers (valhala / dirt 5) υπέρ της AMD. 

Κοίταξε άλλα reviews με πιο σύγχρονα gaming CPU, είναι πίσω από 3080 και σε 1440p

Aυτός μας κάνει ή να δούμε αλλού ? 

046e314a64e567d813f5b575f0bc16c8.png

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, leros2004 είπε

Aυτός μας κάνει ή να δούμε αλλού ? 

046e314a64e567d813f5b575f0bc16c8.png

Εντάξει, έχεις δίκιο. 1080p gpu benchmark. Βάλε και το dirt5. 

Ρε μαν, τι μου ανεβάζεις 1 game? Δηλαδή είναι αυτό ενδεικτικό της κάρτας? Άρα η 6800xt είναι πάνω από 3090? Αν όχι ,δε καταλαβαίνω τι μου το βάζεις. Να βάλω και έγω 1 που είναι 30 fps πίσω? 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

+9% δεν ποσταρε ενα screenshot o @Arkin

Είμαι εκτός σπιτιού και από κινητό, δεν είδα καλά καλά βέβαια ας επιβεβαιώσει κάποιος. https://www.techpowerup.com/review/amd-radeon-rx-6800-xt/40.html

 

Σε παιχνίδια δείχνει να είναι πολύ λιγότερο

 

https://www.guru3d.com/articles_pages/amd_radeon_rx_6800_xt_review,33.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μην έχει βγεί παγανιά ακόμη pirmen/jgeorgiou (και η λοιπή ομάδα), σε γενικές γραμμές καλά τα πήγε η AMD :P 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Πάντως ρε μαν δες λίγο εδώ.

https://www.techpowerup.com/review/amd-radeon-sam-smart-access-memory-performance/4.html

Σε 1440p δεν είναι μόνο ο hwu που τις βγάζει μαζί... Και με λιγότερη κατανάλωση επιτέλους. Σε 4Κ είναι καθαρά λίγο πίσω.

Ε σίγουρα κοντά είναι δεν είπα το ανάποδο, απλά η 3080 φαίνεται από πάνω. Τα graphs που έβαλες πάντως δεν βγάζουν νόημα, κάποιο λάθος έγινε. 101% η 3080 με λιγότερα fps δεν γίνετια :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, apostolosapok είπε

Δεν έχει όμως DLSS , Ray tracing performance ούτε τα video codecs της nvidia και υπάρχουν μόνο υποσχέσεις μέχρι τώρα θα φανεί από το 2021 και μετά ποια κάρτα συμφέρει πραγματικά.

Εχει DirectML που υποστηριζουν οι κονσολες, εχει RT αλλα ειναι non optimized για τα μεχρι τωρα παιχνιδια και για τα video codecs εχει ακριβως τα ιδια και υποστηριξη VC1. Εκτος αν εννοεις encoders, που εκει είτε εχεις Inisde info αφου δεν εχει δειξει κανενας κατι, ειτε εισαι trust me bro που τοτε στα κουακ κουακ μας.

27 λεπτά πριν, panospc είπε

Μιας και τα περισσότερα review επικεντρώνονται στο gaming, εδώ έχει τα λιγοστά bench σε productivity που βρήκα

  Απόκρυψη περιεχομένων

6800xt.png

Premiere.png

Blender.png

Λογικοτατο. H Ampere αρχιτεκτονικη ειναι compute, η RDNA2 gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Just now, Herald said:

Ε σίγουρα κοντά είναι δεν είπα το ανάποδο, απλά η 3080 φαίνεται από πάνω. Τα graphs που έβαλες πάντως δεν βγάζουν νόημα, κάποιο λάθος έγινε. 101% η 3080 με λιγότερα fps δεν γίνετια :P 

Θα ρωτήσω τον wizzard στα σχόλια, αλλά εν πασει περίπτωση δεν είναι και καταστροφή η κάρτα. Ειδικά εφ όσον ξέρουμε ότι τα περισσότερα μελλοντικά παιχνίδια θα γράφονται για rdna2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...