Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Kαι συ να κανεις flame war μπηκες τοτε..

Αύριο το πρωί μπαίνεις σε γνωστή Ελληνική αλύσιδα πώλησης ηλεκτρονικών προίοντων. Βλέπεις διαθέσιμη ετοιμοπαράδοτη 6800xt στα 650 και 3080 στα 700. Ποια θα πάρεις? Πες την αλήθεια :P 

Προτιμώ τη Scarlet , ποιο πιθανό σενάριο μου ακούγεται :P 

Η 3080 θα ήταν ΟΚ για μένα αν είχε 16gb, κάρτα που είναι φτιαγμένη για υψηλές αναλύσεις και θα χαντακωθεί απο αυτό (λέμε τώρα γιατι θα έρθουν σύντομα τα refresh). 

Δες στο Godfall που ζητάει vram τι της κάνει η 3090 ...... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την στιγμή κάνουμε σύγκριση των καρτών με θεωρητικές τιμές.


Οταν στρώσει η αγορά τα ξαναλέμε...


ΥΓ. Εγώ εαν άλλαζα τώρα κάρτα απλα θα χτυπούσα την πρώτη που θα έβλεπα σε νορμάλ τιμή, είτε ειναι RTX3000 είτε RX 6000..Ειδικά για 1440p που παίζω όλες αυτές οι κάρτες τούμπανες είναι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, leros2004 είπε

Προτιμώ τη Scarlet , ποιο πιθανό σενάριο μου ακούγεται :P 

Η 3080 θα ήταν ΟΚ για μένα αν είχε 16gb, κάρτα που είναι φτιαγμένη για υψηλές αναλύσεις και θα χαντακωθεί απο αυτό (λέμε τώρα γιατι θα έρθουν σύντομα τα refresh). 

Δες στο Godfall που ζητάει vram τι της κάνει η 3090 ...... 

Δεν είναι θέμα VRAM στο godfall. Κάτι άλλο φταίει, φαντάζομαι το AMD sponsored. Αλλιώς οι υπόλοιπες κάρτες θα είχαν 10 fps. 

Σε 1440p δεν παίζει να έχει θέμα ποτέ από Vram η 3080. Σε 4k γενικά συμφωνώ μαζί σου, αλλά πρός το παρόν τουλάχιστον δείχνει να scalari καλύτερα η 3080 από την 6800xt παρά την διαφορά σε VRAM. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και τα περισσότερα review επικεντρώνονται στο gaming, εδώ έχει τα λιγοστά bench σε productivity που βρήκα

Spoiler

6800xt.png

Premiere.png

Blender.png

Επεξ/σία από panospc
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτός στο guru3d πως το κατάφερε αυτό αν είναι τέτοια η διαφορά σε RT ; Τόσο σαπίλα το Legion ;

Για DAY-1 drivers δεν είναι άσχημες ειδικά σε σχέση με το HeadStart 2 μηνών της NV στις Ampere.

untitled-1.png

Επεξ/σία από 50EuroUser
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν είναι θέμα VRAM στο godfall. Κάτι άλλο φταίει, φαντάζομαι το AMD sponsored. Αλλιώς οι υπόλοιπες κάρτες θα είχαν 10 fps. 

Σε 1440p δεν παίζει να έχει θέμα ποτέ από Vram η 3080. Σε 4k γενικά συμφωνώ μαζί σου, αλλά πρός το παρόν τουλάχιστον δείχνει να scalari καλύτερα η 3080 από την 6800xt παρά την διαφορά σε VRAM. 

Βρε Ελληνικά γράφω, 3080 vs 3090 κοίτα... τι AMD sponsored μου τσαμπουνάς 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Λάθος, αγαπητέ.

Με αυτή την κατανάλωση κι αυτές τις θερμοκρασίες+θόρυβο που έδειξαν οι "μαμά" κάρτες, ακριβώς το αντίθετο.

Παίρνω την 6800, της βάζω το πιο ξεκ.σμένο ΧΤ vBIOS (από πλευράς PL) και της δίνω πόνο αλύπητο σε overvolt+overclock...@BabisTS, έχω δίκιο?

Έχει αδιανόητο oc περιθώριο η απλή oc (γιατί αλλιώς, στην κανονική διαφορά τιμής, είναι κακή επιλογή).

Αν δεν υπάρχει διπλό BIOS δεν πειράζω τίποτα προσωπικά. Δεν με νοιάζουν τα νούμερα στο Shadow of the Tomb Raider ή στο 3Dmark. Με ενδιαφέρει να δουλεύει άψογα η κάρτα, ήσυχα και όσο γίνεται δροσερά. Το να κερδίσω 5, 7 καρέ τα θυσιάζω γι αυτό. Έφαγα μήνες μέχρι να βρω το sweet spot στη 5700ΧΤ. Αλλά μόλις το βρήκα έκατσα και έπαιζα επιτέλους. Δεν έχω υπομονή πλέον, έχω αλλα στο κεφάλι μου, θα δουλεύω μετά τη καραντίνα κιόλας, θέλω να ανοίγω το pc μόλις γυρίσω, να παίζω plug and play κατάσταση, shutdown & πάμε για ύπνο :P

Power on✓, undervolt profile✓, MSI afterburner✓, battlenet✓, Warzone

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, leros2004 είπε

Βρε Ελληνικά γράφω, 3080 vs 3090 κοίτα... τι AMD sponsored μου τσαμπουνάς 

Ναι βρε μαν, το κατάλαβα. Στο δίπλα νήμα εγώ τα ανέβασα τα νούμερα στο godfall. Δεν εξηγούνται από την διαφορά σε Vram μεταξύ 3080 και 3090. Κάτι άλλο φταίει, και φαντάζομαι λόγω AMD sponsored έχει optimization της κακιάς ώρα σε nvidia. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Herald είπε

Πάντως πέρα από την πλάκα, μου φαίνεται ***τά η κάρτα. Ακόμα και σε 1440p να κοιτάξεις, ok είναι "μόνο" 4% πίσω της 3080. Κομπλέ. Και μετά κοιτάς το RT και είναι το χάος. Όσο λίγη σημασία και να δίνεις στο RT, ε ρε φίλε αμά δεν έχει μια γεναία διαφορά τιμής δεν θα την προτιμήσεις από την 3080 για να γλυτώσεις 50 και 100€. Και ειδικά σε 1440p που έτσι και αλλιώς δεν σε νοιάοζυν τα 16gb ram. Δεν ξέρω, την γνώμη μου εκφράζω. 


Εγώ μάλλον το έκλεισα για 3090. Δυστηχώς με αυτά που είδα σήμερα δεν βλέπω την 6900xt να κάνει θαύματα. 

 Πρώτη ημέρα κυκλοφορίας, πρώτη φορά RT σε AMD και με όλα τα παιχνίδια με RT να είναι Optim. αποκλειστικά για Nvidia.

Σου λέει κάτι αυτό ή ........

Τι περίμενες δηλαδή να είναι πάνω ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, adtakhs είπε

Τι περίμενες δηλαδή να είναι πάνω ?

Ε ξέρω γώ, μια κάρτα σε παρόμοιο MSRP περίμενα σε κάτι να είναι πάνω. Σε 1440p είναι πίσω, σε 4k είναι πιο πίσω, σε RT είναι ακόμα παραπίσω και σε productivity ακόμα παρακόμα πίσω. Τι διάολο, σε κάτι δεν πρέπει να είναι μπροστά για να δικαιολογεί την τιμή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Αν δεν υπάρχει διπλό BIOS δεν πειράζω τίποτα προσωπικά. Δεν με νοιάζουν τα νούμερα στο Shadow of the Tomb Raider ή στο 3Dmark. Με ενδιαφέρει να δουλεύει άψογα η κάρτα, ήσυχα και όσο γίνεται δροσερά. Το να κερδίσω 5, 7 καρέ τα θυσιάζω γι αυτό. Έφαγα μήνες μέχρι να βρω το sweet spot στη 5700ΧΤ. Αλλά μόλις το βρήκα έκατσα και έπαιζα επιτέλους.

Power on✓, undervolt profile✓, MSI afterburner✓, battlenet✓, Warzone

Piece of mind >>> all, εννοείται.

Οι κάρτες, πάντως, θα έχουν διπλό BIOS (τουλάχιστον στη Σπφώ που κοίταξα τις επερχόμενες).

Ήσυχες+δροσερές είναι και τώρα, οι μαμά...αυτό λέω. Έχουν εξαιρετικό (για ref AMD+day-1) στήσιμο.

Ακριβώς για αυτό λέω ότι οι 6800 θα έχουν πολύ καλό oc potential...η κάρτα έχει 225W vBIOS...με "απλό" 300ρι θα είναι ήδη κερδισμένη (μαζί με την ακόμα καλύτερη+πιο αθόρυβη AIB ψύξη).

Δεν συζητάμε καν για εποχές "extend official oc limits", τον περίφημο διακόπτη στο MSI AB (RageMode και μέζεα...)...

Να το θέσω έτσι: Η 6800 δείχνει (αυστηρά υποθετικά) να βαδίζει στα βήματα της 7950.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 minutes ago, Herald said:

Ε ξέρω γώ, μια κάρτα σε παρόμοιο MSRP περίμενα σε κάτι να είναι πάνω. Σε 1440p είναι πίσω, σε 4k είναι πιο πίσω, σε RT είναι ακόμα παραπίσω και σε productivity ακόμα παρακόμα πίσω. Τι διάολο, σε κάτι δεν πρέπει να είναι μπροστά για να δικαιολογεί την τιμή?

Ενταξει ουτε εγώ εντυπωσιάστηκα αλλά είναι μια οκ πρόταση στα λεφτά της. Σε σχέση με το τίποτα που είχε στο high end η amd αιώνες τώρα... Θα δούμε και την 6900ΧΤ με το full die...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...