Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Καλα αυτο το πλησιαζει την 3090 ειναι αστειο ,δες τα νουμερα απο game ουτε την 3080 δεν μπορει να φτασει σε 4K, μην λεμε οτι να'ναι

872757232_.png.a28a8660855eb503831c9f1d17d7b6a2.png

Διαφωνώ και συμφωνώ εν μέρει.

Δεν θα την φτάσουν σε όλους τους τίτλους σε 4K.

Αλλά δεν μπορούμε να μην πούμε εύγε σε μία κάρτα των 800  ευρώ να κοντράρει κάρτα των 1800.

Η συγκεκριμένη κάρτα με ρολόγια στα 2700 παίζει να είναι η ταχύτερη κάρτα σε 1440/1080 (ακόμα και από όλες τις 30x σειρά).

Overclocking 20% μόνο η nvidia το κατάφερε με την 9x & 10x σειρά.

Και που'σε, πράσινος είμαι και την 3080 ΤΙ ζαχαρώνω (όταν κυκλοφορήσει).

Και τέλος επιμένω ότι θα ανέβει η διαθεσιμότητα.

Τα εργοστάσια της TSMC δουλεύουν κάρτα. Άντε να περιμένετε 2-3 βδομάδες. Μην ξεχνάτε ότι πολλοί πράσινοι θα γίνουν κόκκινοι (οπότε ακόμα λιγότερες κάρτες διαθέσιμες).

Και αν η AMD δεν παρουσιάσει προβλήματα με τους οδηγούς για αυτή την γενιά, οι πράσινοι που θα αλλαξοπιστήσουν θα γίνουν ακόμα περισσότεροι.

Όσοι είναι υπομονετικοί και πάρουν μία κάρτα που κλοκάρει 20%, θα έχουν την ταχύτερη κάρτα σε 1440/1080 (και δεν ενδιαφέρονται για τα καλά της nvidia).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, geo4sar είπε

Πλαίσιο που ρώτησα για rx6800 και rtx είπαν οτι αναμένονται τέλη Δεκεμβρίου με αρχες Ιανουαρίου.Και για να προ παραγγείλεις χρειάζεται μια προκαταβολή 30% της αξιας

Λολ, σε φάση "30% upfront and the rest when it's done". Και πως πληρώνεις; Με κάρτα ή τους βρίσκεις στο 157ο χιλιόμετρο της Αθηνών Θεσσαλονίκης, στο parking, στις 3 τα ξημερώματα; :P

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Λολ, σε φάση "30% upfront and the rest when it's done". Και πως πληρώνεις; Με κάρτα ή τους βρίσκεις στο 157ο χιλιόμετρο της Αθηνών Θεσσαλονίκης, στο Parking, στις 3 τα ξημερώματα; :P

Καλύτερα κατάθεση μου είπαν ώστε εάν θελήσεις τα λεφτά πείσω να στα βάλουν στο λογαριασμό από τον οποίο εκανες την κατάθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιστορικη χαμενη ευκαιρια για την Amd  να εχει διαθεσιμοτητα και να γεμισει ο κοσμος με καρτες τις , καταφερε να ειναι στα ιδια και χειροτερα χαλια με την nvidia...Απορω πως το καταφεραν αυτο οταν ειχαν χρονο να δωσουν καρτες... Παπατζιλικια ...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Arkin είπε

Καλα και εσυ την εδωσες την 5700xt? 3 μεχρι τωρα που τις δωσατε. Πως θα βγαλετε την καραντινα χωρις gaming? Εγω παω και για τρεξιμο/γυμναστικη καθε μερα αλλα και ενα 5ωρο το ριχνω σε gaming.

- Περπάτημα για ψώνια, μινι γυμναστική, ώρα με το σκύλο, ταινία ή σειρά, βιβλία 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατάσταση έχει ως εξής, πληρώνεις καπέλο ή περιμένεις μέχρι την άνοιξη να στρώσει η κατάσταση. Αν έχεις ήδη μια καλή κάρτα περιμένεις, αν δεν έχεις καθόλου σκας και κολυμπάς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Η κατάσταση έχει ως εξής, πληρώνεις καπέλο ή περιμένεις μέχρι την άνοιξη να στρώσει η κατάσταση. Αν έχεις ήδη μια καλή κάρτα περιμένεις, αν δεν έχεις καθόλου σκας και κολυμπάς.

Ή παίρνεις μία τύπου 5500ΧΤ/1650 Super να κάνεις τη δουλειά σου μέχρι τότε. Άλλωστε μόνο το CP77 είναι ότι αξίζει από καινούργια και πολύς κόσμος έχει και μεγάλο backlog που μια χαρά μπορεί να παίξει με αυτές τις κάρτες..

Άσχετο αλλά γιατί έχουν βγει τόσα λίγα reviews στο YT; Ένα search που έκανα ζήτημα να έβγαλε καμιά 10αριά και τα περισσότερα από κάτι άκυρα κανάλια με λίγα views. Τι παίζει; Από τα γνωστά μόνο ο HU και ο debrauer έχουν βγάλει..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Ιστορικη χαμενη ευκαιρια για την Amd  να εχει διαθεσιμοτητα και να γεμισει ο κοσμος με καρτες τις , καταφερε να ειναι στα ιδια και χειροτερα χαλια με την nvidia...Απορω πως το καταφεραν αυτο οταν ειχαν χρονο να δωσουν καρτες... Παπατζιλικια ...

H λογική λέει δύο πράγματα:

1. Έχουν όλοι προβλήματα παραγωγής, για τον οποιονδήποτε λόγο που δεν ξέρουμε.

2. Μας κοροϊδεύουν όλοι (AMD/nVidia-AIBs-retailers) κατάμουτρα και βγάζουν τρελό χρήμα με περιορισμό της διάθεσης. Το πρόβλημα με αυτό το σενάριο, είναι το "πόσο παραπάνω βγάζουν με καπέλο 500 σε 10.000 κάρτες σε σχέση με 50-100 σε 1-2μύρια κάρτες?".

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 7nisiotis είπε

1650 Super (ή κάτι παρόμοιο) + ps5 θα κάνω γω. Προσφορά περιμένω μήπως μπει

Σάμπως PS5 υπάρχει πουθενά; :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Σάμπως PS5 υπάρχει πουθενά; :P 

plaisio pre-order before xmas ( έχω κ μια στα Media mrkt ) // ότι έρθει 1ο

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, volman είπε

Διαφωνώ και συμφωνώ εν μέρει.

Δεν θα την φτάσουν σε όλους τους τίτλους σε 4K.

Αλλά δεν μπορούμε να μην πούμε εύγε σε μία κάρτα των 800  ευρώ να κοντράρει κάρτα των 1800.

Η συγκεκριμένη κάρτα με ρολόγια στα 2700 παίζει να είναι η ταχύτερη κάρτα σε 1440/1080 (ακόμα και από όλες τις 30x σειρά).

Overclocking 20% μόνο η nvidia το κατάφερε με την 9x & 10x σειρά.

Και που'σε, πράσινος είμαι και την 3080 ΤΙ ζαχαρώνω (όταν κυκλοφορήσει).

Και τέλος επιμένω ότι θα ανέβει η διαθεσιμότητα.

Τα εργοστάσια της TSMC δουλεύουν κάρτα. Άντε να περιμένετε 2-3 βδομάδες. Μην ξεχνάτε ότι πολλοί πράσινοι θα γίνουν κόκκινοι (οπότε ακόμα λιγότερες κάρτες διαθέσιμες).

Και αν η AMD δεν παρουσιάσει προβλήματα με τους οδηγούς για αυτή την γενιά, οι πράσινοι που θα αλλαξοπιστήσουν θα γίνουν ακόμα περισσότεροι.

Όσοι είναι υπομονετικοί και πάρουν μία κάρτα που κλοκάρει 20%, θα έχουν την ταχύτερη κάρτα σε 1440/1080 (και δεν ενδιαφέρονται για τα καλά της nvidia).

Ποιά κάρτα των 1800, αφού πίσω από την 3080 είναι. The fanboy is strong with this one.

23 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Η κατάσταση έχει ως εξής, πληρώνεις καπέλο ή περιμένεις μέχρι την άνοιξη να στρώσει η κατάσταση. Αν έχεις ήδη μια καλή κάρτα περιμένεις, αν δεν έχεις καθόλου σκας και κολυμπάς.

Μόνο με 2080ti θα παλευότανε η κατάσταση, εκτός αν παίζεις σε 1440p. Εγώ με την 1080ti στην ανάλυση που είμαι, δυστηχώς δεν παλευόταν άλλο. Σε ότι έχω δοκιμάσει πρέπει να κλείσω μπόλικα πράματα για να πιάσω 60αρι. Ακόμα και destiny 2 που παίζω αυτόν τον καιρό με τα νεα expansions τρώω κάτι κατραπακιές στα 45-50 fps και είναι κάργα ενοχλητικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Μόνο με 2080ti θα παλευότανε η κατάσταση, εκτός αν παίζεις σε 1440p. Εγώ με την 1080ti στην ανάλυση που είμαι, δυστηχώς δεν παλευόταν άλλο. Σε ότι έχω δοκιμάσει πρέπει να κλείσω μπόλικα πράματα για να πιάσω 60αρι. Ακόμα και destiny 2 που παίζω αυτόν τον καιρό με τα νεα expansions τρώω κάτι κατραπακιές στα 45-50 fps και είναι κάργα ενοχλητικό.

Δεν έχεις Freesync/Gsync?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

H λογική λέει δύο πράγματα:

1. Έχουν όλοι προβλήματα παραγωγής, για τον οποιονδήποτε λόγο που δεν ξέρουμε.

2. Μας κοροϊδεύουν όλοι (AMD/nVidia-AIBs-retailers) κατάμουτρα και βγάζουν τρελό χρήμα με περιορισμό της διάθεσης. Το πρόβλημα με αυτό το σενάριο, είναι το "πόσο παραπάνω βγάζουν με καπέλο 500 σε 10.000 κάρτες σε σχέση με 50-100 σε 1-2μύρια κάρτες?".

πολυ ωραια τοποθετηση και για να μεγαλωσω την συνωμοσια πετας ενα τρελα χαμηλο σε σχεση με επιδοσεις msrp κανεις τους τρελαμενους να πουλησουν οσο οσο το "παλιο" hardware και μετα τους περνεις το scalp με την μικρη διαθεσιμοτητα!και αυξημενες φυσικα τιμες λογω προσφορας ζητησης και καλα  :P

και μην ξεχναμε οτι υπαρχει ακομα στην αγορα σε καταστηματα προμηθευτες κλπ  πολυ στοκ απο παλιες περσινες καρτες που σιγουρα θελουν να τις σπρωξουν και αυτες.

Επεξ/σία από hondakkias31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά από OC ελάχιστα παίρνουν και αυτές όπως οι Ampere, γύρω στο 5-5.5%. Λογικό, φαντάζομαι θα είναι σφιγμένες όσο πάει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...