Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Δηλαδη αν ηταν ο mrexpensive  ποσα θα ηθελε ;

Βρηκε ο τσιπης μια καρτα ολη και ολη και νομιζει επιασε τον παπα απο τα ...... Βαζελινη να παρει.

Παντως βγαινουν πρασινες σε οριακα οκ τιμες τις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/12/2020 στις 10:59 ΠΜ, DEADLAZARUS είπε

Το πρόβλημα είναι πως οι reference -επιτέλους- έχουν βελτιωθεί και αποτελούν μια αξιόπιστη και καθ' όλα ελκυστική εναλλακτική σε σύγκριση με τις custom, άσε δε που είναι οι μόνες που μπορεί να βρεθούν σε λογική τιμή (κάπου, κάπως, κάποτε).

Φαίνεται πως, τελικά, θα συνεχιστεί η παραγωγή τους, οπότε μικρό το κακό.

 

 

Μέχρι να βρεις reference, θα έχουν καλύτερο availability και καλύτερες τιμές οι custom. 

 

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

ακριβά για reference αλλά με γεια

Την άφησα, βρε.

Μου έδειξε το τιμολόγιο αγοράς ο φίλος...ούτε 1€ δεν με χρέωνε παραπάνω.

Βάραγε το MF κάπου 130€ καπελάκι...ούτε σαν αστείο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Την άφησα, βρε.

Μου έδειξε το τιμολόγιο αγοράς ο φίλος...ούτε 1€ δεν με χρέωνε παραπάνω.

Βάραγε το MF κάπου 130€ καπελάκι...ούτε σαν αστείο.

 

you just dodged a bullet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά τα 800 σας φαίνονται πολλά στην παρούσα κατάσταση για 6800XT?

Λέμε τώρα έτσι που δεν βρίσκεις τίποτα διαθέσιμο κάτω από 1000αρικο .

Εκτός αν το μτχ που λέει παραπάνω ο φίλος είναι μεταχειρισμένη ..

Συμφωνώ το ορθολογικό είναι όποιος δεν έχει ανάγκη να περιμένει να στρώσει το πράμα.

Εγώ προσωπικά ενώ περιμένα από Γαλλία 02/21 στα 900 τη Saphire μόλις είδα οτι έχει το Mindfactory διαθέσιμη πυροβόλησα γιατί την θέλω άμεσα .

Η κατάσταση είναι τραγική και εμείς που αγοράζουμε φταίμε . Το έκανα μόνο με το σκεπτικό, πως αυτή την κάρτα σκοπεύω να την κρατήσω τουλάχιστον 3 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα είναι ότι τόσο ακριβές που είναι οι 6800ΧΤ τώρα, καλύτερα να πάρεις 3080..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK διαφωνώ με αυτό αλλά είναι προσωπική άποψη του καθενός, όπως το βλέπει κανείς .

Η δική μου άποψη είναι οτι και στα ίδια να ήτανε, που δεν βρίσκω άμεσα διαθέσιμη κάτω άπο 1000 - 3080, πάλι την AMD θα προτιμούσα για τα 16gb ram, το DLSS δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσω και το RT θα περάσουν 2-3 χρόνια μέχρι να δούμε hardware που να το υποστηρίζει καλά .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα 16GB πάντως λιγότερη χρήση θα έχουν απ' ότι το RT. Μόνο και μόνο το Cyberpunk να βάλεις που είναι 100+ ώρες παιχνίδι και είναι φοβερό με RT, καμία σχέση με RT OFF. Και με το DLSS μια χαρά fps έχει. Βέβαια και η AMD έχει RT πλέον (με κάκιστη απόδοση προς το παρόν όμως) και θα φέρει και κάτι αντίστοιχο του DLSS αλλά δεν ξέρουμε αν θα είναι στο ίδιο επίπεδο. Και εγώ είχα ενδοιασμούς για τα 10GB της 3080 αλλά αφού είδαμε ότι δεν έχει θέμα με το CP77 σημαίνει ότι για τα επόμενα 2-3 χρόνια θα είναι εντάξει, καθώς είναι απίθανο θεωρώ να βγει καλύτερο game από το CP77 σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το πράγμα που έχει βγει ένα παιχνίδι Single Player και καθορίζει ξαφνικά τα  κριτήρια επιλογής κάρτα όλου του κόσμου,  δεν μπορώ να το καταλάβω.

Αν ρωτήσει κάποιος:

- "Γεια σας παιδιά, επειδή είμαι άσχετος τι κάρτα θα προτείνατε να αγοράσω; Γενικά παίζω single player και μου αρέσει το eye candy. Επίσης παίζω σε 1080p@60Hz μια των 100 ευρω"

Εδώ προφανώς η απάντηση είναι 3080 εφόσον προσφέρει το καλύτερο συνολικά πακέτο.

Πάμε, επόμενο προφίλ άσχετου gamer.

- "Γεια σας παιδιά, επειδή είμαι άσχετος τι κάρτα θα προτείνατε για multiplayer κυρίως. Παίζω και λίγο single αλλά δεν είναι προτεραιότητα. Α επίσης για να σας προλάβω, έχω 120Hz monitor 1080p ένα benq αν σας λέει κάτι μου την είχε προτείνει φίλος"

Εδώ προφανώς πας σε 6800xt καθώς ρίχνει ξύλο και σε 1080p και σε 1440p στην 3080, πως να το κάνουμε δλδ. Επίσης κάποιος που έχει το μυαλό να έχει πάρει 120Hz monitor προφανώς θέλει minimum 120 fps και προφανώς όταν θα ψάχνει το headshot στα 2 μέτρα με one shot kill, με ένα handgun ας πουμε, δεν θα τον ενδιαφέρουν οι αντανακλάσεις της φάτσας του στην τζαμαρία.

Οπότε πρέπει ορισμένοι να καταλάβουν ίοτι:

- ΔΕΝ παίζουν όλοι single players

- Όσοι έχουν 120hz+ monitors το πιθανότερο έιναι να παίζουν COMPETITIVE και να μη χαζέυουν ηλιοβασιλέματα την ώρα που θα χάνει η ομάδα τους.

- Πλέον για την κάθε χρήση υπάρχει λύση. Ναι οκ στα χαρτιά καθώς η διαθεσιμότητα είναι γ@μημενη ακόμα.

 

Αυτά από κάποιον που έχει να παίξει sp με τις ώρες από Far Cry 1.

 

 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, vill_la είπε

OK διαφωνώ με αυτό αλλά είναι προσωπική άποψη του καθενός, όπως το βλέπει κανείς .

Η δική μου άποψη είναι οτι και στα ίδια να ήτανε, που δεν βρίσκω άμεσα διαθέσιμη κάτω άπο 1000 - 3080, πάλι την AMD θα προτιμούσα για τα 16gb ram, το DLSS δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσω και το RT θα περάσουν 2-3 χρόνια μέχρι να δούμε hardware που να το υποστηρίζει καλά .

Nτάξει, τι να πώ τώρα, μόνο κάποιος με βαριά φανέλα θα τα έγραφε αυτά. Το DLSS γιατί να μην το χρησιμοποιείσεις? Έχεις αλεργία στο Increased Quality + Increased Performance? Το RT μαζί με το DLSS μια χαρά υποστηρίζεται, εκτός αν εγώ ήρθα απο το μέλλον μια και το έχω τερματισμένο το RT στο cyberpunk

14 λεπτά πριν, Grisos είπε

Αυτό το πράγμα που έχει βγει ένα παιχνίδι Single Player και καθορίζει ξαφνικά τα  κριτήρια επιλογής κάρτα όλου του κόσμου,  δεν μπορώ να το καταλάβω.

Αν ρωτήσει κάποιος:

- "Γεια σας παιδιά, επειδή είμαι άσχετος τι κάρτα θα προτείνατε να αγοράσω; Γενικά παίζω single player και μου αρέσει το eye candy. Επίσης παίζω σε 1080p@60Hz μια των 100 ευρω"

Εδώ προφανώς η απάντηση είναι 3080 εφόσον προσφέρει το καλύτερο συνολικά πακέτο.

Πάμε, επόμενο προφίλ άσχετου gamer.

- "Γεια σας παιδιά, επειδή είμαι άσχετος τι κάρτα θα προτείνατε για multiplayer κυρίως. Παίζω και λίγο single αλλά δεν είναι προτεραιότητα. Α επίσης για να σας προλάβω, έχω 120Hz monitor 1080p ένα benq αν σας λέει κάτι μου την είχε προτείνει φίλος"

Εδώ προφανώς πας σε 6800xt καθώς ρίχνει ξύλο και σε 1080p και σε 1440p στην 3080, πως να το κάνουμε δλδ. Επίσης κάποιος που έχει το μυαλό να έχει πάρει 120Hz monitor προφανώς θέλει minimum 120 fps και προφανώς όταν θα ψάχνει το headshot στα 2 μέτρα με one shot kill, με ένα handgun ας πουμε, δεν θα τον ενδιαφέρουν οι αντανακλάσεις της φάτσας του στην τζαμαρία.

Οπότε πρέπει ορισμένοι να καταλάβουν ίοτι:

- ΔΕΝ παίζουν όλοι single players

- Όσοι έχουν 120hz+ monitors το πιθανότερο έιναι να παίζουν COMPETITIVE και να μη χαζέυουν ηλιοβασιλέματα την ώρα που θα χάνει η ομάδα τους.

- Πλέον για την κάθε χρήση υπάρχει λύση. Ναι οκ στα χαρτιά καθώς η διαθεσιμότητα είναι γ@μημενη ακόμα.

 

Αυτά από κάποιον που έχει να παίξει sp με τις ώρες από Far Cry 1.

 

 

Δεν έχει σημασία ούτε το budget σου ούτε τι παιχνίδια παίζεις. Και 100€ να είναι το budget σου, αν υπάρχουν 2 κάρτες με παρόμοιο raster αλλά η μία έχει πολύ καλύτερο RT καθώς και DLSS, ε αυτήν θα προτιμήσεις. Εκτός και αν αγοράζεις με βάση την μάρκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Grisos είπε

Αυτό το πράγμα που έχει βγει ένα παιχνίδι Single Player και καθορίζει ξαφνικά τα  κριτήρια επιλογής κάρτα όλου του κόσμου,  δεν μπορώ να το καταλάβω.

Αν ρωτήσει κάποιος:

- "Γεια σας παιδιά, επειδή είμαι άσχετος τι κάρτα θα προτείνατε να αγοράσω; Γενικά παίζω single player και μου αρέσει το eye candy. Επίσης παίζω σε 1080p@60Hz μια των 100 ευρω"

Εδώ προφανώς η απάντηση είναι 3080 εφόσον προσφέρει το καλύτερο συνολικά πακέτο.

Πάμε, επόμενο προφίλ άσχετου gamer.

- "Γεια σας παιδιά, επειδή είμαι άσχετος τι κάρτα θα προτείνατε για multiplayer κυρίως. Παίζω και λίγο single αλλά δεν είναι προτεραιότητα. Α επίσης για να σας προλάβω, έχω 120Hz monitor 1080p ένα benq αν σας λέει κάτι μου την είχε προτείνει φίλος"

Εδώ προφανώς πας σε 6800xt καθώς ρίχνει ξύλο και σε 1080p και σε 1440p στην 3080, πως να το κάνουμε δλδ. Επίσης κάποιος που έχει το μυαλό να έχει πάρει 120Hz monitor προφανώς θέλει minimum 120 fps και προφανώς όταν θα ψάχνει το headshot στα 2 μέτρα με one shot kill, με ένα handgun ας πουμε, δεν θα τον ενδιαφέρουν οι αντανακλάσεις της φάτσας του στην τζαμαρία.

Οπότε πρέπει ορισμένοι να καταλάβουν ίοτι:

- ΔΕΝ παίζουν όλοι single players

- Όσοι έχουν 120hz+ monitors το πιθανότερο έιναι να παίζουν COMPETITIVE και να μη χαζέυουν ηλιοβασιλέματα την ώρα που θα χάνει η ομάδα τους.

- Πλέον για την κάθε χρήση υπάρχει λύση. Ναι οκ στα χαρτιά καθώς η διαθεσιμότητα είναι γ@μημενη ακόμα.

 

Αυτά από κάποιον που έχει να παίξει sp με τις ώρες από Far Cry 1.

 

 

Αφού έχουν ίδιες τιμές ρε μαν αυτή τη στιγμή. Αν η 6800ΧΤ ήταν πιο φθηνή τότε αυτήν εννοείται, το έχω ξαναπεί. Η τιμή είναι το κριτήριο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αφού έχουν ίδιες τιμές ρε μαν αυτή τη στιγμή. Αν η 6800ΧΤ ήταν πιο φθηνή τότε αυτήν εννοείται, το έχω ξαναπεί. Η τιμή είναι το κριτήριο..

Μα αυτό σου λέει αν κάποιος παίζει competitive  high refresh γτ να πάρει 3080 αφού η 6800xt είναι καλύτερη σε 1080p 1440p.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...