Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Η δεν καταλαβαίνεις τι γράφουμε, η απλά γράφεις για να γεμίζεις σελίδες, δεν υπάρχει άλλη εξήγηση. Επίσης οι χαρακτηρισμοί να λείπουν καλύτερα. 

Ποιοι χαρακτηρισμοί; Εγώ βλέπω δύο κάρτες με ίδια τιμή που η μία έχει +6GB vram και λίγο καλύτερο perf σε 1080p/1440p και άλλη λίγο καλύτερο perf σε 4Κ, πολύ καλύτερο RT, DLSS και καλύτερο encoder. Διαλέγεις και παίρνεις. Ε αν είσαι σίγουρος ότι κάθε μέρα επί 3 χρόνια κάθε φορά θα παίζεις μόνο plebG και κάουντερ και άλλα competive σε 1080p/1440p πάρε 6800ΧΤ και όλοι οι υπόλοιποι 3080..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, Herald είπε

255 πιάνω που τερματίζει το cpu με dlss σε 4k. Αυτός εδώ δείχνει 90...κάτι δε πάει καλά στα νούμερα του. 

Μα την καταλαβαίνεις την διαφορά, το dlss q δείχνει καλύτερο σε cold War και Cyberpunk. 

Δεν ξέρω, αυτό είναι ένα συγκριτικό απο το ίδιο σύστημα  με τα ίδια settings ,ο καθένας μας μπορεί να βγάζει διαφορετικά νούμερα ανάλογα τα settings κλπ. Δεν αποτελεί κριτήριο σύγκρισης ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχετε βαρεθει τα ιδια και τα ιδια καθε φορα ;  Ο καθενας οπως θελει θα ψωνισει και  με τα δικα του κριτηρια.. Λες και το να αναπαραγεται το ιδιο θεμα ξανα και ξανα αλλαζει κατι.. Εγω βλεπω οτι η AMD  εταξε οτι θα εχει καρτες και μας εδωσε ενα @.. Ολα τα αλλα ειναι να περναει η ωρα..

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Ποιοι χαρακτηρισμοί; Εγώ δύο κάρτες με ίδια τιμή που η μία έχει +6GB vram και λίγο καλύτερο perf σε 1080p/1440p και άλλη λίγο καλύτερο perf σε 4Κ, πολύ καλύτερο RT, DLSS και καλύτερο encoder. Διαλέγεις και παίρνεις. Ε αν είσαι σίγουρος ότι κάθε μέρα επί 3 χρόνια κάθε φορά θα παίζεις μόνο plebG και κάουντερ και άλλα competive σε 1080p/1440p πάρε 6800ΧΤ και όλοι οι υπόλοιποι 3080..

Tα πιο δημοφιλή competitive παιχνίδια πάντως είτε έχουν DLSS είτε θα πάρουν στην καινούργια τους έκδοση, πχ. fortnite και το warzone μόλις ενσωματωθεί στο cold war.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ποιοι χαρακτηρισμοί; Εγώ βλέπω δύο κάρτες με ίδια τιμή που η μία έχει +6GB vram και λίγο καλύτερο perf σε 1080p/1440p και άλλη λίγο καλύτερο perf σε 4Κ, πολύ καλύτερο RT, DLSS και καλύτερο encoder. Διαλέγεις και παίρνεις. Ε αν είσαι σίγουρος ότι κάθε μέρα επί 3 χρόνια κάθε φορά θα παίζεις μόνο plebG και κάουντερ και άλλα competive σε 1080p/1440p πάρε 6800ΧΤ και όλοι οι υπόλοιποι 3080..

Εγώ διάλεξα, ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Δεν ξέρω, αυτό είναι ένα συγκριτικό απο το ίδιο σύστημα  με τα ίδια settings ,ο καθένας μας μπορεί να βγάζει διαφορετικά νούμερα ανάλογα τα settings κλπ. Δεν αποτελεί κριτήριο σύγκρισης ομως

Aπό που είναι το συγκριτικό? Μου κάνουν εντύπωση τα νούμερα του.

28 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Το ότι δεν καταλαβαίνεις την διαφορά όταν παίζεις δεν σημαίνει ότι έχεις και increase Quality.  

540p-to-1080p-1a.png

Control-4k-vs-1440p-dlss-1a.jpg

 

Though our time playing Black Ops: Cold War, we have found that Nvidia's DLSS Quality Mode offer PC gamers a better than 4K native image alongside a hefty performance increase while the game's Balanced setting offers users larger performance gains and similar levels of quality as 4K native rendering. 

 

http://www.overclock3d.net/reviews/software/call_of_duty_black_ops_-_cold_war_pc_performance_review_optimisation_guide/6

 

Εχεί και συγκριτικά που φαίνεται ξεκάθαρα η ανωτερότητα του DLSS από το native, το οποίο έχει θολούρα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Εγώ διάλεξα, ευχαριστώ 

Ναι βρε, μην το παίρνεις προσωπικά, απλά λέω. Αλλά δεν μπορώ τρελαίνομαι από την στιγμή που η τιμή είναι ίδια. Εν μέρη είναι και "θυμός" γιατί περιμέναμε την AMD πως και πως και τα έκανε χειρότερα σκ@τ@ από τον πέτσινο με τα 8nm της Sammy και τα 10GB. Αλλά από την στιγμή που είναι αρκετά για το CP77 δεν θα υπάρξει πρόβλημα πουθενά. Γι' αυτό επιμένω, λόγω της τιμής..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Ναι βρε, μην το παίρνεις προσωπικά, απλά λέω. Αλλά δεν μπορώ τρελαίνομαι από την στιγμή που η τιμή είναι ίδια. Εν μέρη είναι και θυμός γιατί περιμέναμε την AMD πως και πως και τα έκανε χειρότερα σκ@τ@ από τον πέτσινο με τα 8nm της Sammy και τα 10GB. Αλλά από την στιγμή που είναι αρκετά για το CP77 δεν θα υπάρξει πρόβλημα πουθενά. Γι' αυτό επιμένω, λόγω της τιμής..

Καλά το ότι είναι αρκετά για το CP δεν σημαίνει οτι θα κάνει παντού. Η CDPR τα πάει καλά με την διαχείριση μνήμης, και στο witcher 3 ήταν στον πάτο οι απαιτήσεις σε Vram. RDR2 με 200% resolution scale έφαγα crash to desktop λόγω vram :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Herald είπε

Καλά το ότι είναι αρκετά για το CP δεν σημαίνει οτι θα κάνει παντού. Η CDPR τα πάει καλά με την διαχείριση μνήμης, και στο witcher 3 ήταν στον πάτο οι απαιτήσεις σε Vram. RDR2 με 200% resolution scale έφαγα crash to desktop λόγω vram :P 

Εντάξει ρε συ τι 200% scaling και εσύ; χαχα. Άντε και πόσα games θα βγουν που να κλάνουν τα 10GB, 2; 3; 4; Ε σιγά. Και θα είναι επειδή τα visuals πραγματικά το δικαιολογούν ή θα είναι λόγω σάπιου optimization; Και εγώ είχα ένα φόβο με τα 6GB της 2060 έναντι των 8 της vega 56 αλλά τελικά μόνο σε ένα game, στο Doom, δεν μπορώ να βάλω τα nightmare, ε χ@στηκε η φατμε στο τζαμί τελικά..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Εντάξει ρε συ τι 200% scaling και εσύ; χαχα. Άντε και πόσα games θα βγουν που να κλάνουν τα 10GB, 2; 3; 4; Ε σιγά. Και θα είναι επειδή τα visuals πραγματικά το δικαιολογούν ή θα είναι λόγω σάπιου optimization;

Nαι αλλά με την 3090 έφαγα το crash :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Nαι αλλά με την 3090 έφαγα το crash :P 

Μπορεί να μην ήταν λόγω vram, εκτός αν έκανες 200% στα 4K που είναι 16K xaxaxa, ε λογικό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Herald είπε

Καλά το ότι είναι αρκετά για το CP δεν σημαίνει οτι θα κάνει παντού. Η CDPR τα πάει καλά με την διαχείριση μνήμης, και στο witcher 3 ήταν στον πάτο οι απαιτήσεις σε Vram. RDR2 με 200% resolution scale έφαγα crash to desktop λόγω vram :P 

Spoiler

Ερώτηση γτ έχω πρόβλημα στο rdr2 ,έπαιζα με dsr 4k και 5 φορές με πέταξε στο desktop χωρίς μνμ λες να ειναι από αυτό?

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ερώτηση γτ έχω πρόβλημα στο rdr2 ,έπαιζα με dsr 4k και 5 φορές με πέταξε στο desktop χωρίς μνμ λες να ειναι από αυτό?

Μάλλον, και εγώ με DSR 200% το έφαγα, αλλά μου έβγαλε μνμα για vram

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Herald είπε

 

Though our time playing Black Ops: Cold War, we have found that Nvidia's DLSS Quality Mode offer PC gamers a better than 4K native image alongside a hefty performance increase while the game's Balanced setting offers users larger performance gains and similar levels of quality as 4K native rendering. 

 

http://www.overclock3d.net/reviews/software/call_of_duty_black_ops_-_cold_war_pc_performance_review_optimisation_guide/6

 

Εχεί και συγκριτικά που φαίνεται ξεκάθαρα η ανωτερότητα του DLSS από το native, το οποίο έχει θολούρα.

Από το link που έβαλες φαίνεται ξεκάθαρα η κατώτερη ποιότητα όταν έχεις DLSS ακόμα και στο Quality setting.

https://cdn.knightlab.com/libs/juxtapose/latest/embed/index.html?uid=45125bae-2ac8-11eb-83c8-ebb5d6f907df

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...