Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Not bad (δεδομένης κατάστασης) 1.099,00 €

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi-pc/kartes-grafikon/asus-vga-radeon-rx-rog-strix-6800-gaming-oc-16-gb_3620166

κατόπιν παραγγελίας.

Ακόμα καλύτερα 999,00€

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi-pc/kartes-grafikon/sapphire-vga-radeon-rx-pulse-6800-16-gb_3593916

κατόπιν παραγγελίας.

Επεξ/σία από panospeter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν παιδιά ολα τα μαγαζιά έχουν βαλει καπελο στις τιμες εκτος απο τον ταπεινό Κωτσόβολο!

Πριν δυο βδομάδες ειχε αυτην σε πολυ καλη τιμη και την πηρα παραδοση μεσα σε 3 ημέρες παρακαλώ !!!

https://www.kotsovolos.gr/computing/desktops-and-upgrade-tools/kartes-grafikwn/225223-gigabyte-radeon-rx-6800-xt-gaming-oc-16g

Επισης χθες πρωι και σήμερα το πρωι επαιξε αυτη 

https://www.kotsovolos.gr/computing/desktops-and-upgrade-tools/kartes-grafikwn/225222-gigabyte-aorus-radeon-rx-6800-xt-16gb-master-16gb

Πρέπει να ειχαν λιγα κομματια γιατι βγηκε εκτος διαθεσιμότητας μεσα σε 5 λεπτα!

Έχετε το νου σας!

Επισης πριν 3 εβδομάδες περιπου επαιξε και Rog Strix Oc 3070 με άμεση παράδοση στα €870!! Την πήρε φιλος μεσα σε 3 μερες πάλι!!!

Επεξ/σία από Gostros
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση παίδες.

Γιατί ενώ μπορείς να βρεις overpriced τις 5500XT., 5700XT, την νέα σειρά 6000 της AMD, καθώς και παλίοτερες κάρτες  (RX 570, RX 580 κλπ), οι 5600XT έχουν εξαφανιστεί ? (δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα εντός και εκτός Ελλάδας)

Ρωτάω γιατι φίλος είδε την δικιά μου και θέλει να πάρει και αυτός για το μικρό του. Θα ξανακυκλοφορήσουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημερα στην παρεα!
Μετα απο διαλειμμα 1 ετους με λαπτοπ, ετοιμαζομαι να ξαναστησω pc.
Εν συντομια θα αναφερω οτι θα παιξω με 10600k για cpu και εχω κολλησει στην επιλογη της καρτας γραφικων.
Εχω g sync monitor και πρωτη μου επιλογη ηταν καρτα nvidia, αλλα βλεποντας 0 διαθεσιμοτητα και ληστρικες τιμες στις αγγελιες, σκεφτομουν να στραφω σε λυση AMD.Βρηκα λοιπον στο casking μια asus tuf 6900xt στα 1620 ευρω ΕΤΟΙΜΟΠΑΡΑΔΟΤΗ και ειμαι ετοιμος να κανω την κινηση.
Δυστυχως μαλλον θα πρεπει να αλλαξω και monitor και να παω σε καποιο που ειναι συμβατο και με freesync.

Η αναλυση που παιζω και θα συνεχιζω να παιζω ειναι 1440 και το ray tracing δε με ενδιαφερει καθολου.
Η ερωτηση ειναι η εξης: αξιζει η 6900XT σε σχεση με την RTX3080 για gaming σε 1440 χωρις RTX;
Ξερω οτι ισως οικονομικα να αξιζει περισσοτερο η 6800XT, αλλα την εχω αποκλεισει απο την αρχη.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Kαλημερα στην παρεα!
Μετα απο διαλειμμα 1 ετους με λαπτοπ, ετοιμαζομαι να ξαναστησω pc.
Εν συντομια θα αναφερω οτι θα παιξω με 10600k για cpu και εχω κολλησει στην επιλογη της καρτας γραφικων.
Εχω g sync monitor και πρωτη μου επιλογη ηταν καρτα nvidia, αλλα βλεποντας 0 διαθεσιμοτητα και ληστρικες τιμες στις αγγελιες, σκεφτομουν να στραφω σε λυση AMD.Βρηκα λοιπον στο casking μια asus tuf 6900xt στα 1620 ευρω ΕΤΟΙΜΟΠΑΡΑΔΟΤΗ και ειμαι ετοιμος να κανω την κινηση.
Δυστυχως μαλλον θα πρεπει να αλλαξω και monitor και να παω σε καποιο που ειναι συμβατο και με freesync.

Η αναλυση που παιζω και θα συνεχιζω να παιζω ειναι 1440 και το ray tracing δε με ενδιαφερει καθολου.
Η ερωτηση ειναι η εξης: αξιζει η 6900XT σε σχεση με την RTX3080 για gaming σε 1440 χωρις RTX;
Ξερω οτι ισως οικονομικα να αξιζει περισσοτερο η 6800XT, αλλα την εχω αποκλεισει απο την αρχη.
 

Αν δεν σε ενδιαφερει 4Κ και ray tracing  η 6800xt  ειναι καλυτερη απο την 3080 σε 1440p.. Οποτε δεν καταλαβαινω γιατι την εχεις αποκλεισει....

Επεξ/σία από enable_your_mind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Αν δεν σε ενδιαφερει 4Κ και ray tracing  η 6800xt  ειναι καλυτερη απο την 3080 σε 1440p.. Οποτε δεν καταλαβαινω γιατι την εχεις αποκλεισει....

Γιατι ηθελα την κορυφαια καρτα της amd που ειναι η 6900XT...
Σε 1440 υπαρχει ουσιαστικη διαφορά μεταξυ 6800XT και 6900XT?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tommy^ είπε

Γιατι ηθελα την κορυφαια καρτα της amd που ειναι η 6900XT...

Αφού την θέλεις πάρτην. Εδώ μπήκες για να σου δικαιώσουν άλλοι την επιλογή σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DiaperCh@nger101 είπε

Αφού την θέλεις πάρτην. Εδώ μπήκες για να σου δικαιώσουν άλλοι την επιλογή σου?

Ηταν σαφης η αρχικη μου ερωτηση. Δεν εχω αναγκη να μου δικαιωσει κανείς την επιλογη.
Αν θες απαντας σε αυτο που ρωτησα, αλλιως προσπερνας και ολα καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Ηταν σαφης η αρχικη μου ερωτηση. Δεν εχω αναγκη να μου δικαιωσει κανείς την επιλογη.
Αν θες απαντας σε αυτο που ρωτησα, αλλιως προσπερνας και ολα καλα.

Για να μπει μια βάση στον αν αξίζει η αγορά ενός προϊόντος πρέπει να γνωρίζουμε τιμή και διαθεσιμότητα.

Έχεις βρει μια 6900ΧΤ στα 1620 +100μτφ νομίζω χρεώνει το caseking.

Tην 3080 πόσο την βρίσκεις για να απαντηθεί το αρχικό ερώτημα?

 

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...