Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, 7nisiotis είπε

XFX QUICK 319 νομίζω ήταν εκείνη η προσφορά στα 659 τελική ή 651 κάτι τέτοιο

Ναι αυτή,650 με μεταφορικά...Ακόμα τη καίγομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Πυρήνες RT cores ala Tensor Cores να δώσει και θα γίνει ΚΟΛΑΣΗ. Θα τη βοηθήσει και στο FSR. ΗΔΗ σε επίπεδο μνήμης προσφέρει απλόχερα κάνοντας τις κάρτες πιο future proof εδώ και χρόνια από εποχές 7970. Είναι πολύ κοντά στο να πάρει τη πρωτιά σε ότι της λείπει. 

Με θεωρητικο 2Χ σχεδον memory bandwidth και 1.5X boost clocks η AMD και παλι δεν εντυπωσιάζει. Μικρό καλάθι 

Επεξ/σία από morehp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Matrix7 είπε

Είχα κάνει κ εγώ ένα πείραμα με μία 6900.Μια π τη κούμπωμα πάνω στην oled κ μια που τη πούλησα... Δυστυχώς δε δούλευε 120 hz κ hdr μαζί

Πάντως κάνα τρίμηνο που είχα την 6900xt, δεν είχα κάποιο θέμα με το HDR στην oled μου.. μέσα στο radeon software ήταν ενεργοποιημένα κανονικά τα 10bit; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Delijohn είπε

Πάντως κάνα τρίμηνο που είχα την 6900xt, δεν είχα κάποιο θέμα με το HDR στην oled μου.. μέσα στο radeon software ήταν ενεργοποιημένα κανονικά τα 10bit; 

Ναι όλα.Όταν έβαζα hdr με πήγαινε στα 60 hz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jimpsar είπε

@Herald @BabisTsΑντε με το καλό στις αγορές σας!! Θα δείτε ότι αξίζουν και με το παραπάνω! Και εγώ από 3090 σε 6900xt όχι απλά δεν το μετάνιωσα αλλά την απολαμβάνω την καρτούλα μέρα με τη μέρα περισσότερο. Και φυσικά  όλα δουλεύουν όπως πρέπει και χωρίς προβλήματα. 

Η έλλειψη rtx dlss σε σε πειραζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, morehp είπε

Με θεωρητικο 2Χ σχεδον memory bandwidth και 1.5X boost clocks η AMD και παλι δεν εντυπωσιάζει. Μικρό καλάθι 

Ποιά της AMD vs ποιανής της nVidia?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Armoral είπε

Η έλλειψη rtx dlss σε σε πειραζει;

Ποια έλλειψη εννοείς; rtx έχει η rdna2 όσο για dlss όχι καθόλου. Εσένα δεν σε πειράζει να αγοράζεις monitor και hw πολλών χιλιάδων €  και να παίζεις σε χαμηλότερες αναλύσεις με το dlss? 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jimpsar είπε

Ποια έλλειψη εννοείς; rtx έχει η rdna2 όσο για dlss όχι καθόλου. Εσένα δεν σε πειράζει να αγοράζεις monitor και hw πολλών χιλιάδων €  και να παίζεις σε χαμηλότερες αναλύσεις με το dlss? 

Ναι εντάξει αλλά αν είναι να έχω καλή απόδοση RT λόγω του DLSS, που ισχύει,  τότε είμαι εντάξει.

Σε raw performance οι 6800xt, 6900xt είναι οι καλύτερες επιλογές ειδικά για 1440p.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις παρήγγειλα από γερμανικό amazon την qick 319. Η αλήθεια είναι ότι ήθελα την red devil, αλλά δεν την πρόλαβα ούτε εδώ ούτε στο amazon. Τελικά προτίμησα άμαζον από τυχαία σκρουτζομάγαζα που είχαν την red devil. Ελπίζω να βγει και η xfx καλή. Είχα την εντύπωση ότι είχε διαφορετική ψύκτρα από την merc, αλλά τελικά είδα ότι οι διαφορές είναι στην έλλειψη rgb και στο πλαστικό καπάκι της qick. Αδιάφορα και τα δύο για εμένα. Άντε να δούμε, αρκετά ξεμείναμε με την 1080.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Ποιά της AMD vs ποιανής της nVidia?

Μια παπια μα ποια παπια μια παπια με παπια

Απο τα specs

6800ΧΤ boost 2250MHz mem bandwidth 512Gbps παει Χ3 effective στα χαρτια τουτέστιν 1556Gbps

3080 boost clock 1710MHz mem bandwidth 750Gbps

Στην πραξη τωρα, boost clocks βλέπουμε 2.5-2.6  σε AMD, 1.8-1.9 στην Nvidia

Τι α;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, morehp είπε

Μια παπια μα ποια παπια μια παπια με παπια

Απο τα specs

6800ΧΤ boost 2250MHz mem bandwidth 512Gbps παει Χ3 effective στα χαρτια τουτέστιν 1556Gbps

3080 boost clock 1710MHz mem bandwidth 750Gbps

Στην πραξη τωρα, boost clocks βλέπουμε 2.5-2.6  σε AMD, 1.8-1.9 στην Nvidia

Τι α;

Αναφέρεσαι στην χρήση της Infinity Cache? Έχει πολύ συγκεκριμένο ρόλο, με πολύ συγκεκριμένους περιορισμούς.

Είναι υπεραπλούστευση να λες "2χ mem b/w σε σχέση με τις πράσινες", και μάλιστα κάνει μπαμ αυτό σε 4Κ.

Τα  boost clocks είναι κάπου στα 2GHz για αντίστοιχες καλές υλοποιήσεις (όπως αυτές που έχουν τα 2.5-2.6 στις κόκκινες).

Πάμε στο 1.25-1.30, 1.5χ επ ουδενί.

Από εκεί και πέρα, αν μόνο οι χρονισμοί έκαναν τη διαφορά, ακόμα οι FX θα έσκιζαν τα πάντα στο διάβα τους, core2core.

Μέχρι και τα 1440p, φαίνεται πως οι κόκκινες χτυπάνε άσχημα πλέον τον ανταγωνισμό, αφού παίρνουν συνεχόμενες βελτιώσεις κάθε 2ο οδηγό.

Τεράστιες/συγκλονιστικές διαφορές σε μ.ο. δεν υπάρχουν, δεν γίνεται κιόλας (ίσως μόνο στο perf/watt).

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Bigi444444 είπε

Μόλις παρήγγειλα από γερμανικό amazon την qick 319. Η αλήθεια είναι ότι ήθελα την red devil, αλλά δεν την πρόλαβα ούτε εδώ ούτε στο amazon. Τελικά προτίμησα άμαζον από τυχαία σκρουτζομάγαζα που είχαν την red devil. Ελπίζω να βγει και η xfx καλή. Είχα την εντύπωση ότι είχε διαφορετική ψύκτρα από την merc, αλλά τελικά είδα ότι οι διαφορές είναι στην έλλειψη rgb και στο πλαστικό καπάκι της qick. Αδιάφορα και τα δύο για εμένα. Άντε να δούμε, αρκετά ξεμείναμε με την 1080.

Αυτή στα 699+ μτφ από 3ο πωλητή ( NT κάτι ) ; ή ντροπαρε προσφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Πέτρος είπε

 

Μέχρι και τα 1440p, φαίνεται πως οι κόκκινες χτυπάνε άσχημα πλέον τον ανταγωνισμό, αφού παίρνουν συνεχόμενες βελτιώσεις κάθε 2ο οδηγό.

 

Σημαντικότατο αυτό που λες για μένα διότι είμαι στα 1440P...... Έτσι το σκεφτόμουν,ή θα άλλαζα μόνιτορ ή gpu.... οπότε γύρισα στο κόκκινο στρατόπεδο θυσιάζοντας το πιο ανεπτυγμένο σε απόδοση rt performance των πράσινων...

11 ώρες πριν, jimpsar είπε

@Herald @BabisTsΑντε με το καλό στις αγορές σας!! Θα δείτε ότι αξίζουν και με το παραπάνω! Και εγώ από 3090 σε 6900xt όχι απλά δεν το μετάνιωσα αλλά την απολαμβάνω την καρτούλα μέρα με τη μέρα περισσότερο. Και φυσικά  όλα δουλεύουν όπως πρέπει και χωρίς προβλήματα. 

Thanx Jim .....εσύ και ο @Xoroxronis παίξατε βαρυμετρο στην απόφαση να γυρίσω σε amd ....πολύ δυνατές οι κάρτες 6800/6900 στις χαμηλομεσαιες και δεν μιλάω στα benches μόνο ,αλλά και στα games που έχετε ποσταρει....το Λιζακι φαίνεται να το βρίσκει....θα δούμε στην συνέχεια βέβαια....αλλά φαίνεται να το βρίσκει.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...