Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα , αναμένω την πρώτη μου κάρτα AMD καθώς τόσα χρόνια ήμουν στους πράσινους 😝😝

Αγορά της ASRock 6600 XT challenger OC στα 499 ευρώ , νομίζω για τα δεδομένα της εποχής η καλύτερη επιλογή που ειχα. Θα συνδυαστεί του χρόνου με νέο build AMD οπότε θα υπάρχει και το SAM.

Η χρήση θα είναι competitive gaming Apex κυρίως 1080p και  κάποιοι τίτλοι 2Κ με χαμηλά FPS. 

Ήθελα να ρωτήσω αν το software της AMD έχει βελτιωθεί καθώς έχω δει πολλά παράπονα γενικά.

Επεξ/σία από kosmasgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, kosmasgr είπε

Καλημέρα , αναμένω την πρώτη μου κάρτα AMD καθώς τόσα χρόνια ήμουν στους πράσινους 😝😝

Αγορά της ASRock 6600 XT challenger OC στα 499 ευρώ , νομίζω για τα δεδομένα της εποχής η καλύτερη επιλογή που ειχα. Θα συνδυαστεί του χρόνου με νέο build AMD οπότε θα υπάρχει και το SAM.

Η χρήση θα είναι competitive gaming Apex κυρίως 1080p και  κάποιοι τίτλοι 2Κ με χαμηλά FPS. 

Ήθελα να ρωτήσω αν το software της AMD έχει βελτιωθεί καθώς έχω δει πολλά παράπονα γενικά.

To software της  amd  ειναι παρα πολυ καλο και δεν ξερω τι παραπανω θα περιμενε κανεις να περιεχει.. Πλεον κανεις απο remote play σε κινητη συσκευη , ρυθμισεις drivers ανα παιχνιδι , μπορεις να δεις fps και στατιστικα για το game οταν παιζεις , να κανεις record  gameplay  κλπ...

Επεξ/σία από enable_your_mind
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα επειδή ετοιμάζω καινούργιο gaming pc (μετά από πολλά χρόνια) λέω να χτυπήσω την PowerColor Red Devil AMD Radeon RX 6900 XT από amazon.de. Χωρίς ΦΠΑ μου βγαίνει στα 1313. Τι λέτε ? Κάπου διαβάζω για coil whine. Την έχει πάρει κανείς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/8/2021 στις 6:14 ΜΜ, Arkin είπε

Αψογο το FSR στο Myst

 

Μιλάμε για παιχνίδι που κάποτε το τρέχαμε σε pentium 100ρηδές και το θεωρούσαμε και ελαφρύ.😁 Άσχετα αν έσπαγε μπάλες το cd rom να διαβάζει σκηνές κάθε φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, FrankyGR είπε

Παιδιά καλησπέρα επειδή ετοιμάζω καινούργιο gaming pc (μετά από πολλά χρόνια) λέω να χτυπήσω την PowerColor Red Devil AMD Radeon RX 6900 XT από amazon.de. Χωρίς ΦΠΑ μου βγαίνει στα 1313. Τι λέτε ? Κάπου διαβάζω για coil whine. Την έχει πάρει κανείς ?

Μια χαρά αν σου βγει 1313.

Ολες λίγο-πολύ έχουν coil whine ανεξαρτήτως υλοποίησης ή κατασκευαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, FrankyGR είπε

Παιδιά καλησπέρα επειδή ετοιμάζω καινούργιο gaming pc (μετά από πολλά χρόνια) λέω να χτυπήσω την PowerColor Red Devil AMD Radeon RX 6900 XT από amazon.de. Χωρίς ΦΠΑ μου βγαίνει στα 1313. Τι λέτε ? Κάπου διαβάζω για coil whine. Την έχει πάρει κανείς ?

Φίλε έχω πάρει την ίδια κάρτα. Στα game δεν έχω παρατήσει κάποιο coil whine μόνο ένα ελαφρύ σε κάποιο stress test που είχα κάνει.η κάρτα γενικώς δεν μασάει τίποτα φοβερή. Μόνο να ρυθμίσεις τα φανακια γιατί τσιμπάει λίγο θερμοκρασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sportis23 είπε

Φίλε έχω πάρει την ίδια κάρτα. Στα game δεν έχω παρατήσει κάποιο coil whine μόνο ένα ελαφρύ σε κάποιο stress test που είχα κάνει.η κάρτα γενικώς δεν μασάει τίποτα φοβερή. Μόνο να ρυθμίσεις τα φανακια γιατί τσιμπάει λίγο θερμοκρασία.

Λένε ότι έχει σχετικά καλές θερμοκρασίες η 6800ΧΤ δεν ισχύει στην 6900ΧΤ? γιατί σκέφτομαι να την τσιμπήσω αύριο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ICE-T είπε

Λένε ότι έχει σχετικά καλές θερμοκρασίες η 6800ΧΤ δεν ισχύει στην 6900ΧΤ? γιατί σκέφτομαι να την τσιμπήσω αύριο .

Μια χαρά είναι οι θερμοκρασίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει διαθέσιμη η xfx 6600 xt merc https://www.amazon.fr/dp/B09B4929ZV?tag=haggle-web-fr-21&linkCode=ogi&th=1&psc=1 και https://www.amazon.es/dp/B09B4929ZV?tag=haggle-web-es-21&linkCode=ogi&th=1&psc=1 για όποιον ενδιαφέρεται. Είναι διαθέσιμη και σε amazon άλλων χωρών αλλά αυτά είναι τα πιο φθηνά απ' ότι είδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ δυνατη η 6800xt σε 4K. Στα μισα παιχνιδια περναει αρκετα την 3090 σε κανα 2 ειναι στα ιδια και σε 3-4 ειναι ελαχιστα πιο κατω. Μπραβο οι νεοι drivers τελικα εδωσαν καλο boost και φαινεται και στα παιχνιδια.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Arkin είπε

Πολυ δυνατη η 6800xt σε 4K. Στα μισα παιχνιδια περναει αρκετα την 3090 σε κανα 2 ειναι στα ιδια και σε 3-4 ειναι ελαχιστα πιο κατω. Μπραβο οι νεοι drivers τελικα εδωσαν καλο boost και φαινεται και στα παιχνιδια.

 

Ρε arkin, και συ τρολλάρις? Μόνο στο ac valhala περνάει αρκετά την 3090 (8 fps), άντε και στο hitman. Σε άλλα 2 είναι στα ίσα (death stranding - farcry) και στα υπόλοιπα δεν έχουν καν επαφή οι 2 κάρτες. 61 - 75 στο borderlands 3, 83 - 69 στο days gone, 168 - 152 στο rb6.

Kαι τώρα κοιτάω και προσεκτικά, στο 50% usage πέφτει η 3090 στο farcry :P Είπα και εγώ, γιατί κάπου 140-150 βγάζω εγώ και με κόβει και το CPU

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Ρε arkin, και συ τρολλάρις? Μόνο στο ac valhala περνάει αρκετά την 3090 (8 fps), άντε και στο hitman. Σε άλλα 2 είναι στα ίσα (death stranding - farcry) και στα υπόλοιπα δεν έχουν καν επαφή οι 2 κάρτες. 61 - 75 στο borderlands 3, 83 - 69 στο days gone, 168 - 152 στο rb6.

Ισως να μην τα ειδα καλα δεν το εβαλα το βιντεο για flaming απλα περιμενα να ειναι πισω σε ολα σε 4k αρκετα για αυτο με παραξενεψε. Εχεις δικιο οτι δεν ειναι αρκετα λαθος δικο μου εκ παραδρομης σε 5 περναει απο τα 10 η 6800xt απλα οχι αρκετα σε 2 ειναι πανω απο 10% σε 1 ειναι στα ιδια ακριβως και σε 4 περναει η 3090 στα 2 με 20% και πανω. Περιμενα οτι η διαφορα θα ηταν μεγαλυτερη γιατι σε 4K βαρουσε κοφτη η cache των RDNA 2. 

forza 4 118/125 6% 6800xt

2077 46/41 12% 3090

Days Gone που τον τρωει 83/69 20% 3090

BL3 επισης τον τρωει 75/61 22% 3090

DS στα ιδια 115/115 0%

Witcher 3 84/78 7% 3090

New Dawn 90/93 2% 6800xt

Odyssey 60/62 3% 6800xt

Valhalla 58/66  13% 6800xt

Hitman 3 130/148 14% 6800xt 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...