Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Σε άλλη παραλία, κύριε. 😛

Δεν θα ντραπουν να κυκλοφορήσουν τέτοιο προϊόν σε 5-6 μήνες από τώρα? Δεν θα βγαίνουν, υποτίθεται, οι 4χχχ μετά από 3-4 μήνες?

Τουλάχιστον, θα είναι <180$ msrp?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

4090/4080 και 4070 μόνο το καλοκαίρι..Τα μικρότερα θα αργήσουν πολύ λογικά.

Μαζί με τα Ti αλλά πριν τα S των μεγάλων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Matrix7 είπε

Ναι βρε,χρόνια στο κουρμπέτι είμαι,ρωτάω από περιέργεια γιατί είχα πολλά χρόνια να πάω σε κόκκινη,κ μου φαίνεται κουλό να κρασάρει όταν δεν κάνει τίποτα κ να μην έχει θέμα σε load.Θα το βρω,δεν με αγχώνει,ας κρασάρει στο κάτω κάτω σε browsing,έχω έτοιμο το προφίλ 😄

Βtw,2700 και 500 ρολόι την έχω στα 1.10,θα δώσω λίγο παραπάνω να δω αν στρώσει,fast timings και 2150 μνήμες,15% pl που μεταφράζεται 400w max με το mpt (τις δύο κλασσικές ρυθμίσεις πείραξα limit και tdc).11160φευγα σε timespy extreme

1-2 tips: 1) Τα min ρολόγια να είναι 100mhz διαφορά από τα max πχ 2600min-2700max για αποφυγή stuttering. 2) 2150 μνήμες (σε fast timings προφανώς έτσι;) μπορεί να μην είναι σταθερά, δοκίμασε 2112mhz με timespy να δεις μήπως είναι καλύτερα.

Υγ) Γενικά να ξέρεις πάντως ότι το wattman κάνει reset σε οποιαδήποτε αστάθεια συστήματος όχι μόνο σε gpu. Μπορεί το πρόβλημα δηλαδή να είναι και αλλού.

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, chrisde είπε

1-2 tips: 1) Τα min ρολόγια να είναι 100mhz διαφορά από τα max πχ 2600min-2700max για αποφυγή stuttering. 2) 2150 μνήμες (σε fast timings προφανώς έτσι;) μπορεί να μην είναι σταθερά, δοκίμασε 2112mhz με timespy να δεις μήπως είναι καλύτερα.

Υγ) Γενικά να ξέρεις πάντως ότι το wattman κάνει reset σε οποιαδήποτε αστάθεια συστήματος όχι μόνο σε gpu. Μπορεί το πρόβλημα δηλαδή να είναι και αλλού.

Εϊχα βάλει 2600-2700 τα ρολόγια κ είχε πέσει πολύ σε timespy,το γυρνάω σε 500-2700 έστρωσε.Δεν ξέρω τι φάση.Για το σύστημα είχα 6-7 3090 και  2 3080 ti δεν είχα το παραμικρό.Μπορεί να παρεξήγηθηκε γιαυτό

Επεξ/σία από Matrix7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Arkin είπε

Πρωτη φορα διαβαζω τετοιο προβλημα δηλαδη να γυρισει ξαφνικα σε stock κατασταση. Εισαι με τελευταιους drivers κανονικα? 

Μου έχει τύχει παλιότερα σε Vega και 5700. Όταν αποτυγχάνουν οι ρυθμίσεις σου και δεν είναι ιδανικές για να λειτουργεί η κάρτα σου σταθερά, μαυρίζουν τα πάντα και γυρίζει σε στοκ.

Χαμήλωσε ρυθμίσεις, μία μία, μέχρι να δεις τι φταίει. Δε σηκώνουν όλες οι κάρτες τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Armoral είπε

Μου έχει τύχει παλιότερα σε Vega και 5700. Όταν αποτυγχάνουν οι ρυθμίσεις σου και δεν είναι ιδανικές για να λειτουργεί η κάρτα σου σταθερά, μαυρίζουν τα πάντα και γυρίζει σε στοκ.

Χαμήλωσε ρυθμίσεις, μία μία, μέχρι να δεις τι φταίει. Δε σηκώνουν όλες οι κάρτες τα πάντα.

Τα σηκώνει σε game και δεν τα σηκώνει σε idle?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Armoral είπε

Μου έχει τύχει παλιότερα σε Vega και 5700. Όταν αποτυγχάνουν οι ρυθμίσεις σου και δεν είναι ιδανικές για να λειτουργεί η κάρτα σου σταθερά, μαυρίζουν τα πάντα και γυρίζει σε στοκ.

Χαμήλωσε ρυθμίσεις, μία μία, μέχρι να δεις τι φταίει. Δε σηκώνουν όλες οι κάρτες τα πάντα.

Aυτο μου εχει τυχει με 5700xt και μενα στις αρχες οταν δεν ηταν stable το OC. Τωρα για τον φιλο πρωτα θα πηγαινα σε morepowertool δεν ξερω τι πειραχτηκε απο εκει και ας παιξει αποκλειστικα με OC μεσω του control panel να δουμε αν δεν το ξανα κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Matrix7 είπε

Τα σηκώνει σε game και δεν τα σηκώνει σε idle?

Αφού το γυρίζει σε στοκ ρυθμίσεις έτσι φαίνεται. Μπορεί να είναι θέμα των drivers και να εμφανίζεται σε ελάχιστες συγκεκριμένες υλοποιήσεις. Γνωρίζουμε ότι υπήρχε στο παρελθόν, προφανώς δεν έχει εξαλειφθεί.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ρε Sapphire σε είχα και σε εκτίμηση..Πας για την αρπαχτή χωρίς ντροπή.

Sapphire GPRO X080 cryptomining card with Navi 22 GPU and 10GB memory leaked, costs 750 EUR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.techspot.com/news/92488-gigabyte-radeon-rx-6000-cards-get-more-expensive.html

Μόνο η 6900ΧΤ "αξίζει" στα ~1600 που είναι τώρα για κάποιον που τα έχει, γιατί τουλάχιστον ξέρεις ότι παίρνεις την top. Η 3090 είναι στα ~3Κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως το πες, "αξίζει"... Βασικά δεν παίρνεις ρε φίλε εκτός και αν το εισόδημα σου επιτρέπει τέτοιου είδους σπατάλες διότι περί αυτού πρόκειται. Εκτός και αν πιστεύεις ότι θα μπορέσεις να κάνεις απόσβεση με mining, πράγμα αμφίβολο τουλάχιστον. 

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...