Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, kkatzos είπε

Η 3080 δε βγάζει σχεδόν τα διπλάσια εκτός αν θεωρείς "σχεδόν" το 30%.

64 MH/s οι 6800/6900 οπότε διπλάσια βγάζει η 3090 με τεντωμένες μνήμες.

Επίσης τα βγάζουν με 140-150W, αν δεν απατώμαι, oπότε μια χαρά efficient είναι οι RDNA2.

Μα δεν υπάρχουν μόνο miners.

Και στα  ~1500€ οι gamers φαίνεται ότι προτιμούν 3080.

Η Rtx 3080 έχει 699 msrp , και αυτή την στιγμή υπάρχει γύρο στα 1600-1700, η 6900 999 ευρώ και αυτή γύρο στα 1600-1700 και 1500 κάποια μοντέλα, δεν βρίσκω τον λόγο γιατί οι gamers να προτιμούν την 3080 σε αυτή την περίπτωση. Σε αυτά τα λεφτά υπάρχει value διότι με σωστές κινήσεις φτιάχνεις ένα τούμπανο pc κοντά στα 2 χιλιάρικα και ξέρεις ότι έχεις το καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 λεπτά πριν, nikosaek2121 είπε

Η Rtx 3080 έχει 699 msrp , και αυτή την στιγμή υπάρχει γύρο στα 1600-1700, η 6900 999 ευρώ και αυτή γύρο στα 1600-1700 και 1500 κάποια μοντέλα, δεν βρίσκω τον λόγο γιατί οι gamers να προτιμούν την 3080 σε αυτή την περίπτωση. Σε αυτά τα λεφτά υπάρχει value διότι με σωστές κινήσεις φτιάχνεις ένα τούμπανο pc κοντά στα 2 χιλιάρικα και ξέρεις ότι έχεις το καλύτερο.

Γιατι θα πας να ανοίξεις rt σε κανα game (cyberpunk ας πουμε) και θα σου γραψει game over στην οθονη το "καλύτερο". 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, nikosaek2121 είπε

Η Rtx 3080 έχει 699 msrp , και αυτή την στιγμή υπάρχει γύρο στα 1600-1700, η 6900 999 ευρώ και αυτή γύρο στα 1600-1700 και 1500 κάποια μοντέλα,

Δεν πάει έτσι.

Η 3080 έχει $699 MSRP (χωρίς φόρους κτλ κτλ) όπως και η 6800ΧΤ έχει $649 MSRP (χωρίς φόρους κτλ.). Και η σκέτη 6800 βέβαια.

Όπως δε βρίσκεις 3080 κοντά στο MSRP έτσι δε βρίσκεις και 6800ΧΤ κοντά στο MSRP.

Ήταν και τα δύο/τρία MSRP τόσο εκτός πραγματικότητας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, nikosaek2121 είπε

Η Rtx 3080 έχει 699 msrp , και αυτή την στιγμή υπάρχει γύρο στα 1600-1700, η 6900 999 ευρώ και αυτή γύρο στα 1600-1700 και 1500 κάποια μοντέλα, δεν βρίσκω τον λόγο γιατί οι gamers να προτιμούν την 3080 σε αυτή την περίπτωση. Σε αυτά τα λεφτά υπάρχει value διότι με σωστές κινήσεις φτιάχνεις ένα τούμπανο pc κοντά στα 2 χιλιάρικα και ξέρεις ότι έχεις το καλύτερο.

Γιατί έχει brand loyalty ο πέτσινος και γιατί συνολικά οι Ampere είναι λίγο καλύτερα προϊόντα στην ίδια τιμή. Σίγουρα τα 10GB της 3080 είναι borderline αλλά ποιος εδώ έχει θέμα με την 3080 σε 4Κ; Και δεν λέω σε 1-2 games που μπορεί να έχουν και leak (π.χ. warzone) αλλά μαζικά. Να είναι δηλαδή unusable σε 4Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ioannis__ είπε

Γιατί έχει brand loyalty ο πέτσινος και γιατί συνολικά οι Ampere είναι λίγο καλύτερα προϊόντα στην ίδια τιμή. Σίγουρα τα 10GB της 3080 είναι borderline αλλά ποιος εδώ έχει θέμα με την 3080 σε 4Κ; Και δεν λέω σε 1-2 games που μπορεί να έχουν και leak (π.χ. warzone) αλλά μαζικά. Να είναι δηλαδή unusable σε 4Κ.

Οι AMD είναι καλύτερες σε όλα πλην RT και DLSS, άντε και 4Κ.

Και μπόλικη RAM και πιο efficient αρχιτεκτονική και χαμηλή κατανάλωση.

Και βέβαια πολύ καλύτερους drivers.

Με την 3080 έχω σε monitor standby (π.χ. μετά από 5 λεπτά αδράνειας) 30W παραπάνω κατανάλωση από ότι είχα με τη Vega.

Με τη Vega είχα 5W κατανάλωση όλη η κάρτα ενώ με την 3080 έχω 35W ελάχιστη.

Σε κάτι emulators που κάνουν ελάχιστη χρήση της GPU έχω υψηλότερη κατανάλωση με τα 8nm της 3080 από ότι με τα 14nm της Vega.

Μετρημένα στην πρίζα πάντα.

Είναι η GDDR6X μαζί με τον controller της; Δεν ξέρω...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kkatzos είπε

Οι AMD είναι καλύτερες σε όλα πλην RT και DLSS, άντε και 4Κ.

Και μπόλικη RAM και πιο efficient αρχιτεκτονική και χαμηλή κατανάλωση.

Και βέβαια πολύ καλύτερους drivers.

Με την 3080 έχω σε monitor standby (π.χ. μετά από 5 λεπτά αδράνειας) 30W παραπάνω κατανάλωση από ότι είχα με τη Vega.

Με τη Vega είχα 5W κατανάλωση όλη η κάρτα ενώ με την 3080 έχω 35W ελάχιστη.

Σε κάτι emulators που κάνουν ελάχιστη χρήση της GPU έχω υψηλότερη κατανάλωση με τα 8nm της 3080 από ότι με τα 14nm της Vega.

Μετρημένα στην πρίζα πάντα.

Είναι η GDDR6X μαζί με τον controller της; Δεν ξέρω...

Αυτός με το 4Κ monitor που θέλει το max δεν τον νοιάζει αν καίει 30w παραπάνω σε idle ή 100w σε gaming. Και καλώς ή κακώς έχει και φανατικό κόσμο ο πέτσινος. Πάντως μόνο και μόνο για το DLSS και εγώ σε NVIDIA θα πήγαινα. Έχει βελτιωθεί πολύ, και σε αριθμό games και σε ποιότητα. Το ghosting έχει πρακτικά εξαλειφθεί στην 2,3,5 και το anti-aliasing είναι καλύτερο του TAA, αφού δυστυχώς ακόμη οι περισσότερες υλοποιήσεις ΤΑΑ είναι meh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αλήθεια απλά αρνούμαι να ξανά πάω Nvidia αν δεν φτιάξει αυτό το αρχαίο control panel αν μπορεί να θεωρηθεί έτσι το 2021. Έχω στείλει afterburner πρόγραμμα καταγραφής και όλα γίνονται από το πάνελ της AMD. Επίσης αρνούμαι να αφήσω το RIS που είναι το καλύτερο sharpening που υπάρχει χωρίς artifacts και μηδενικο perf hit. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το RIS είναι ίδιο με το sharpen+ ή πλέον NIS του GFE. Κατά τα άλλα προτιμώ χίλιες φορές τους drivers της NV και ας έχει αρχαίο control panel, απ' το να χω ''παιδικές ασθένειες'' τύπου glitch σε chrome/firefox με ποντίκια κλπ.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Το RIS είναι ίδιο με το sharpen+ ή πλέον NIS του GFE. Κατά τα άλλα προτιμώ χίλιες φορές τους drivers της NV και ας έχει αρχαίο control panel, απ' το να χω ''παιδικές ασθένειες'' τύπου glitch σε chrome/firefox με ποντίκια κλπ.

LOL.

Αν έχεις να χρησιμοποιήσεις AMD GPU από το 1999 μπορείς να λες ότι θες.

Η ηλίθια Nvidia έχει ήδη τις διεπαφές για πλήρη έλεγχο της GPU μέσω του NVIDIA System Management Interface (nvidia-smi κοινώς) αλλά δεν έχουν υλοποιήσει το GUI. Έχει το GFE που κάτι κάνει αλλά βρίσκεται έτη φωτός πίσω από το αναμενόμενο. Η AMD από την άλλη, ήδη από το 2015 και κυρίως από το 2020 και μετά, έχει drivers που εκτός από χάρμα οφθαλμών είναι και λειτουργικά χρήσιμοι.

Όσο για τα glitches/black screens ... οι 5700 είχαν προβλήματα στην αρχή. Ξεφτίλα ήταν.

Αλλά πριν Polaris-Vega (και πιο παλιά) και τώρα RDNA2 δεν έχουν τέτοια θέματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

Αυτός με το 4Κ monitor που θέλει το max δεν τον νοιάζει αν καίει 30w παραπάνω σε idle ή 100w σε gaming. Και καλώς ή κακώς έχει και φανατικό κόσμο ο πέτσινος. Πάντως μόνο και μόνο για το DLSS και εγώ σε NVIDIA θα πήγαινα. Έχει βελτιωθεί πολύ, και σε αριθμό games και σε ποιότητα. Το ghosting έχει πρακτικά εξαλειφθεί στην 2,3,5 και το anti-aliasing είναι καλύτερο του TAA, αφού δυστυχώς ακόμη οι περισσότερες υλοποιήσεις ΤΑΑ είναι meh.

Παιδιά εγώ πρώτιστος βάζω τον όρο Value, δεν ανέφερα ποτέ τεχνολογίες dlss fsr κτλ. Η κάρτα που λέτε (rtx 3080) την βρίσκεις αυτή την στιγμή στα 1700 και αμφιβάλω αν είναι και η καλύτερη υλοποίηση. Στα 1600 βρίσκεις αυτή την στιγμή τις καλύτερες υλοποιήσεις της 6900 xt , και μιλάμε για tier 1 προϊόν που σε native καταστάσεις, κύριος 1080p 1440p, αλλά και 4k (far cry , halo infinite) ξεπερνάει και την 3090. Με την 3080 δεν αγοράζεις ούτε καν tier 2 προϊόν αλλά tier 3 διότι υπάρχει και η 3080 ti . Επίσης μην ξεχνάτε ότι το οι κονσόλες έχουν amd γραφικά και αυτές κινούν τα νήματα, οπότε δεν ξέρουμε στο μέλλον πως θα εξελιχθεί το FSR.

Επεξ/σία από nikosaek2121
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nikosaek2121 είπε

Παιδιά εγώ πρώτιστος βάζω τον όρο Value, δεν ανέφερα ποτέ τεχνολογίες dlss fsr κτλ. Η κάρτα που λέτε (rtx 3080) την βρίσκεις αυτή την στιγμή στα 1700 και αμφιβάλω αν είναι και η καλύτερη υλοποίηση. Στα 1600 βρίσκεις αυτή την στιγμή τις καλύτερες υλοποιήσεις της 6900 xt , και μιλάμε για tier 1 προϊόν που σε native καταστάσεις, κύριος 1080p 1440p, αλλά και 4k (far cry , halo infinite) ξεπερνάει και την 3090. Με την 3089 που λέτε εσείς δεν αγοράζεις ούτε καν tier 2 προϊόν αλλά tier 3 διότι υπάρχει και η 3080 ti . Επίσης μην ξεχνάτε ότι το οι κονσόλες έχουν amd γραφικά και αυτές κινούν τα νήματα, οπότε δεν ξέρουμε στο μέλλον πως θα εξελιχθεί το FSR.

ναι οκ η 6900ΧΤ έχει πράγματι καλή τιμή δεδομένων των συνθηκών. Το FSR πάντως δεν έχει κάποιο τρόπο να βελτιωθεί, spatial upscaler είναι με interpolation. Δεν χρησιμοποιεί κάποια ΑΙ για να "μαντέψει" τα χαμένα pixels. Είναι stop gap solution μέχρι να βγει το ML.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Οι AMD είναι καλύτερες σε όλα πλην RT και DLSS, άντε και 4Κ.

😀🤣 Αλήθεια ε? Τί άλλο έμεινε δηλαδή? Να σαι καλά καλή ατάκα πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, itanium είπε

😀🤣 Αλήθεια ε? Τί άλλο έμεινε δηλαδή? Να σαι καλά καλή ατάκα πάντως

Mining, encoding, productivity. Βεβαια και σε αυτα πισω ειναι η 6900xt απλα λεω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κακα τα ψεμματα σε αυτη την γενια η AMD παιζει στα ισα την Nvidia.Χανει σε δυο τομεις ομως :1.RT 2.Hash Rate....Το πρωτο για να το καταλαβεις πρεπει να παιξεις Cyberpunk και για εμενα οπτικα το παιχνιδι ειναι η μερα με την νυχτα.Για το δευτερο εαν οι τιμες ηταν σε λογικα επιπεδα δεν θα επαιζε κανενα ρολο αλλα οταν δινεις 1500 ευρω για προιον που θα επρεπε να εχει 800 ευρω, τοτε η οποιαδηποτε αποσβεση μεσω mining ειναι οχι απλα ευπροσδεκτη αλλα απαραιτητη.

Υ.Γ. Το DLSS ειναι μια πατατα, για εμενα δεν εχει λογο υπαρξης.

Επεξ/σία από CarlitoGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...