Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Πως πιάστηκαν όλοι με τα βρακιά κατεβασμένα, θα το μάθουμε πολλά χρόνια μετά.

Η κατάσταση είναι τραγική σε διαθεσιμότητα σχεδόν σε οτιδήποτε έχει "τσιπάκια" μέσα.

Δεν είναι μόνο τα τσιπακια, σχεδον σε ολα τα hobbies γινεται της τρελής. Εδω στη γερμανια σκέψου ειχαν έλλειψη σε... Κατοικιδια σκυλια και καναν παρανομες εισαγωγές απο αλλες χώρες και τα πουλαγαν 2k 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπεσαν όλα μαζί:

1. Mining (κυρίως για τις NVIDIA αυτό)

2. covid που όλοι ήταν μέσα στα σπίτια τους και το έριξαν στο gaming

3. λόγω covid υπάρχει κόσμος που έπρεπε να φτιάξει home office για την εργασία του

4. εμπόδια που βάζουν τα περιοριστικά μέτρα λόγω covid στις γραμμές παραγωγής

5. TSMC σε zen2/3, RDNA2 και κονσόλες ταυτόχρονα

6. Πολύς κόσμος είχε skipάρει τις Turing και περίμενε Ampere/RDNA2

και σίγουρα υπάρχουν και άλλα που δεν μου έρχονται αυτή τη στιγμή.

Εγώ έχω βάλει όριο μέχρι Ιανουάριο, άντε Φλεβάρη του 2022 για 3060Ti στα ~500 (και πολλά είναι βασικά), αλλιώς τίποτα, πάω για επόμενη γενιά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Δεν είναι μόνο τα τσιπακια, σχεδον σε ολα τα hobbies γινεται της τρελής. Εδω στη γερμανια σκέψου ειχαν έλλειψη σε... Κατοικιδια σκυλια και καναν παρανομες εισαγωγές απο αλλες χώρες και τα πουλαγαν 2k 😁

Hobbies? What hobbies? Για ψάξε για αυτοκίνητο όπως το θέλεις εσύ (βασικά πράγματα) κι όχι από τα τυχόν περισσεύματα (είτε αγορά είτε leasing) και πες μου.

Δίνουν καινούρια αυτοκίνητα (όταν βρίσκουν) με ένα κλειδί μόνο, ούτε για εκεί δεν έχουν (ήθελα να ήξερα σε ποια ολοκλήρωση τα φτιάχνουν, πια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Έπεσαν όλα μαζί:

1. Mining (κυρίως για τις NVIDIA αυτό)

2. covid που όλοι ήταν μέσα στα σπίτια τους και το έριξαν στο gaming

3. λόγω covid υπάρχει κόσμος που έπρεπε να φτιάξει home office για την εργασία του

4. εμπόδια που βάζουν τα περιοριστικά μέτρα λόγω covid στις γραμμές παραγωγής

5. TSMC σε zen2/3, RDNA2 και κονσόλες ταυτόχρονα

6. Πολύς κόσμος είχε skipάρει τις Turing και περίμενε Ampere/RDNA2

και σίγουρα υπάρχουν και άλλα που δεν μου έρχονται αυτή τη στιγμή.

Εγώ έχω βάλει όριο μέχρι Ιανουάριο, άντε Φλεβάρη του 2022 για 3060Ti στα ~500 (και πολλά είναι βασικά), αλλιώς τίποτα, πάω για επόμενη γενιά.

 

Για οσους έχουν καλη κάρτα σαν και του λογου σου, την πουλανε και τους βγαινει λιγα χρηματα η αναβάθμιση. Φανταζομαι μεχρι και 300-400 τα πιανει η 2060 στη σημερινη αγορα,οπότε βαζεις αλλα τοσα και πας σε 3060ti.  Αν η 3060ti παει στα 500, ε σκέψου ποσο θα πουλησεις την 2060 σου. 

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

Hobbies? What hobbies? Για ψάξε για αυτοκίνητο όπως το θέλεις εσύ (βασικά πράγματα) κι όχι από τα τυχόν περισσεύματα (είτε αγορά είτε leasing) και πες μου.

Δίνουν καινούρια αυτοκίνητα (όταν βρίσκουν) με ένα κλειδί μόνο, ούτε για εκεί δεν έχουν (ήθελα να ήξερα σε ποια ολοκλήρωση τα φτιάχνουν, πια).

Είχα στο μυαλο μου τα ηλεκτρικα ποδήλατα αλλα ναι, usa ειδικα εβλεπα ενα video που περιεγραφε την κατασταση με τα αυτοκίνητα, ηταν αστειο. Σε φαση με το που εμφανιζόταν ενα suv σε αντιπροσωπεια την επομενη εξαφανιζόταν. Εβλεπες dealers με χωρητικοτητα 1000 αμαξια ξερω γω και ειχαν μεσα 5 για πουλημα 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Για οσους έχουν καλη κάρτα σαν και του λογου σου, την πουλανε και τους βγαινει λιγα χρηματα η αναβάθμιση. Φανταζομαι μεχρι και 300-400 τα πιανει η 2060 στη σημερινη αγορα,οπότε βαζεις αλλα τοσα και πας σε 3060ti.  Αν η 3060ti παει στα 500, ε σκέψου ποσο θα πουλησεις την 2060 σου. 

ε εντάξει ναι, αλλά είναι και χωρίς εγγύηση τώρα οπότε δεν ξέρω πόσο θα πιάσει :P Για καλή υλοποίηση 3060Ti θέλεις 900άρι +, 800 κάνουν οι σάπιες eagle..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

ε εντάξει ναι, αλλά είναι και χωρίς εγγύηση τώρα οπότε δεν ξέρω πόσο θα πιάσει :P Για καλή υλοποίηση 3060Ti θέλεις 900άρι +, 800 κάνουν οι σάπιες eagle..

3060ti κλαιν μαιν η υλοποιηση. Δεν εχει νοημα να δωσεις 200 εξτρα. Παντως caseking και alternate de συχνα πυκνά εχουν ευκαιριες, εχω δει και στα 630 με 650.

Amd που έψαχνα για την δικια μου τιποτα, ούτε για δείγμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

 

Εγώ έχω βάλει όριο μέχρι Ιανουάριο, άντε Φλεβάρη του 2022 για 3060Ti στα ~500 (και πολλά είναι βασικά), αλλιώς τίποτα, πάω για επόμενη γενιά.

 

Χλωμο σε κοβω μακαρι αλλα και το νεα γενια μου αρεσει που το εχεις παρει αισιοδοξα.. 👀😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/11/2021 στις 10:41 ΠΜ, Πέτρος είπε

Πως πιάστηκαν όλοι με τα βρακιά κατεβασμένα, θα το μάθουμε πολλά χρόνια μετά.

Η κατάσταση είναι τραγική σε διαθεσιμότητα σχεδόν σε οτιδήποτε έχει "τσιπάκια" μέσα.

Επειδη ολο το συστημα ειναι χτισμενο με γνώμονα το "agility". Αλλου φτιαχνονται τα αναταλακτικα, αλλου τα εργαλεια και αλλου οι πρωτες υλες. Κανενας δεν εχει στοκ. Ολο το συστημα βασιζεται σε γρηγορες μεταφορες. Οποτε καταλαβαινεις πως μια πανδημια μπορει να τα μαμησει ολα αυτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/11/2021 στις 5:57 ΜΜ, despooked είπε

Επειδη ολο το συστημα ειναι χτισμενο με γνώμονα το "agility". Αλλου φτιαχνονται τα αναταλακτικα, αλλου τα εργαλεια και αλλου οι πρωτες υλες. Κανενας δεν εχει στοκ. Ολο το συστημα βασιζεται σε γρηγορες μεταφορες. Οποτε καταλαβαινεις πως μια πανδημια μπορει να τα μαμησει ολα αυτα.

Lol.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/11/2021 στις 10:51 ΠΜ, Επισκέπτης είπε

Έπεσαν όλα μαζί:

1. Mining (κυρίως για τις NVIDIA αυτό)

2. covid που όλοι ήταν μέσα στα σπίτια τους και το έριξαν στο gaming

3. λόγω covid υπάρχει κόσμος που έπρεπε να φτιάξει home office για την εργασία του

4. εμπόδια που βάζουν τα περιοριστικά μέτρα λόγω covid στις γραμμές παραγωγής

5. TSMC σε zen2/3, RDNA2 και κονσόλες ταυτόχρονα

6. Πολύς κόσμος είχε skipάρει τις Turing και περίμενε Ampere/RDNA2

και σίγουρα υπάρχουν και άλλα που δεν μου έρχονται αυτή τη στιγμή.

Εγώ έχω βάλει όριο μέχρι Ιανουάριο, άντε Φλεβάρη του 2022 για 3060Ti στα ~500 (και πολλά είναι βασικά), αλλιώς τίποτα, πάω για επόμενη γενιά.

 

Ξεχασες το βασικο, η Αpple παρατησε την Ιntel και πηγε ολη την παραγωγη σε TSMC.

Μαντεψε τι ειναι η APPLE για την TSMC ? Ο μεγαλυτερος πελατης με προτεραιοτητα...

Εχεις εξοπλισμο που καθεται, βλεπε εργοστασια Intel.

....μαντεψε!!!! Το 2022 παει και η Intel σε TSMC. 

Μετα περιμενετε καλυτερες μερες!!!!! ahahahaha!!!

Επεξ/σία από SeriesX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, SeriesX είπε

Ξεχασες το βασικο, η Αpple παρατησε την Ιntel και πηγε ολη την παραγωγη σε TSMC.

Μαντεψε τι ειναι η APPLE για την TSMC ? Ο μεγαλυτερος πελατης με προτεραιοτητα...

Εχεις εξοπλισμο που καθεται, βλεπε εργοστασια Intel.

....μαντεψε!!!! Το 2022 παει και η Intel σε TSMC. 

Μετα περιμενετε καλυτερες μερες!!!!! ahahahaha!!!

Έτοιμος να σκάσεις 2 χήνες για GPU ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

550-600W gaming cards incoming..

AMD introduces 6nm Instinct MI200 GPUs with up to 220 CUs, 128GB HBM2e memory and 560W TDP

Οι φήμες για την 7900XT είναι 15.000 cores και ~550W TDP.


Μην βγάζετε συμπέρασμα από το CDNA2 για τις επόμενες gaming κάρτες, άλλο το CDNA2 και άλλο το RDNA3.

 

 

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...