Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)


Kαι για σύγκριση με τα αποτελέσματα που μας ανέβασε ο Atenra, σε 1080p NATIVE με όλα στο ULTRA και RT στο Ultra και Hairworks ON βγάζει 35 fps η 3060ti vs 1080p FSR performance με όλα στο low και RT στο LOW που βγάζει 30 fps η 6700....

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Εντάξει ρε συ είναι ντροπή να γράφονται τέτοια και εγώ ξέρεις πολύ καλα τι λέω για το fsr και ποια είναι η γνώμη μου αλλά performance δε τολμάω να το βάλω ούτε σε 4κ…ποσό μάλλον σε 1080πι 😛

Μάθε να διαβάζεις πρώτα και μετά θα πεις τι είναι ντροπή και τι όχι. Άνοιξε τη φωτογραφία σε μια 1080p οθόνη και δες αν σε ενοχλεί κάτι αισθητικά. Αν σε ενοχλεί πες το εδώ μέσα. Το παλικάρι το άλλο πριν είπε από την εμπειρία του με την 4070 του, ότι ότι σε στάση όλα τα upscale δείχνουν καλά και το πρόβλημα είναι στην κίνηση. Δεκτό, δεν έχω παιχνίδια που υποστηρίζουν fsr για να ξέρω, δεν νομίζω καν η κάρτα μου να το υποστηρίζει. Η στατική εικόνα μου φαίνεται μια χαρά. Πλάκα έχεις εσύ. Τα υπόλοιπα που λες ανάξια σχολιασμού.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Αδερφέ σχολιάζω την φωτογραφία που είδα στην οθόνη μου. Ούτε σε κίνηση το είδα ούτε τίποτα. Η φωτογραφία αυτή που βλέπεις σου φαίνεται αποδεκτή ή όχι; Απλά τα πράγματα. Δεν με ενδιαφέρει αν είναι fsr ή dlss ή xess. Δικαίωμα μου να μου αρέσει Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΕΔΩ, δεν σε κατάλαβα που ενοχλείσαι.

Μια συγκριση με τις φωτογραφιες που εβαλα εγω πιο πισω? Σε τι ποσοστο δηλαδη σου δινει η εικονα που εβαλε o aten την ποιοτητα αυτων που εβαλα? 10-20%?

27 λεπτά πριν, Herald είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.6ceb8c245d57921faaf203ee7c11fcc7.png

image-2023-09-25-151151287.png

image-2023-09-25-151241432.png

image-2023-09-25-151353026.png

 

 

Eπειδή γράφτηκαν πολλές ανακρίβειες του τύπου δεν παίζει RT η AMD, φάτε το τώρα. Και χωρίς FAKE FRAMES FG και τέτοια, 122 fps στο χαλαρό κιόλας. Που να σπρώξω ρολόγια. Περιμένω τις συγνώμες

Τα παραπάνω σε σύστημα των 0€, μου το κάνανε δώρο. Ποιό σύστημα με nvidia των 0€ βγάζει τόσα FPS με RT? 

Ιδια η παρακατω εικονα. Φυσαει το laptop.

Cyberpunk-2077-Screenshot-2023-04-14-20-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μια συγκριση με τις φωτογραφιες που εβαλα εγω πιο πισω? Σε τι ποσοστο δηλαδη σου δινει η εικονα που εβαλε o aten την ποιοτητα αυτων που εβαλα? 10-20%?

Έχεις δυνατότητα να βάλεις κάποια σε 16:9 κάδρο; Επίσης είδες πουθενά να λέω ότι αυτό που έβαλες εσύ είναι χειρότερο; Είπα ξεκάθαρα ότι εγώ αν ήταν έτσι οπτικά το παιχνίδι θα το έπαιζα με νορμαλ fps. Φυσικά θα προτιμούσα πάντα native αλλά θεωρώ ότι παίζεται εφόσον έχει αυτή την ποιότητα. Θα ήθελα και από σένα μια απάντηση αν η φωτογραφία που έβαλε ο ra σου φαίνεται αποδεκτή, όμορφη, άσχημη, τι; Θα έλεγες ότι είναι άσχημο το παιχνίδι έτσι ας πούμε; Δεν θα το έπαιζες; Ρωτάω γιατί εδώ μέσα μερικοί δεν ξέρουν να διαβάζουν.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, dimoskoutr said:

Έχεις δυνατότητα να βάλεις κάποια σε 16:9 κάδρο; Επίσης είδες πουθενά να λέω ότι αυτό που έβαλες εσύ είναι χειρότερο; Είπα ξεκάθαρα ότι εγώ αν ήταν έτσι οπτικά το παιχνίδι θα το έπαιζα με νορμαλ fps. Φυσικά θα προτιμούσα πάντα native αλλά θεωρώ ότι παίζεται εφόσον έχει αυτή την ποιότητα. Θα ήθελα και από σένα μια απάντηση αν η φωτογραφία που έβαλε ο ra σου φαίνεται αποδεκτή, όμορφη, άσχημη, τι; Θα έλεγες ότι είναι άσχημο το παιχνίδι έτσι ας πούμε; Δεν θα το έπαιζες; Ρωτάω γιατί εδώ μέσα μερικοί δεν ξέρουν να διαβάζουν.

Aδερφέ τότε τζάμπα ψάχνεσαι για κάρτα. Με FSR performance σε 1080p όλα τα παιχνίδια στο ultra τα παίζεις με την 570 που έχεις. Ειδικά αφού δεν σε ενδιαφέρει και το RT, μόλις γλύτωσες 600€. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Αδερφέ σχολιάζω την φωτογραφία που είδα στην οθόνη μου. Ούτε σε κίνηση το είδα ούτε τίποτα. Η φωτογραφία αυτή που βλέπεις σου φαίνεται αποδεκτή ή όχι; Απλά τα πράγματα. Δεν με ενδιαφέρει αν είναι fsr ή dlss ή xess. Δικαίωμα μου να μου αρέσει Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΕΔΩ, δεν σε κατάλαβα που ενοχλείσαι.

Υπάρχουν εκατοντάδες παιχνίδια που υποστηρίζουν fsr και η κάρτα σου το υποστηρίζει επίσης … βάλε ένα και πες μας .. αλλά άσε, ξέρω απ τον τρόπο που γράφεις για την κάθε εταιρία τι θα πεις …το θέατρο του παραλόγου πάλι 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, Herald said:


Kαι για σύγκριση με τα αποτελέσματα που μας ανέβασε ο Atenra, σε 1080p NATIVE με όλα στο ULTRA και RT στο Ultra και Hairworks ON βγάζει 35 fps η 3060ti vs 1080p FSR performance με όλα στο low και RT στο LOW που βγάζει 30 fps η 6700....

Τα προηγούμενα νούμερα της 6700 είναι λάθος, δεν ξέρω τη είχε γίνει αλλά μετά από restart βγάζει τελείως διαφορετικά νούμερα.  Μπορεί να είχα κάνει καμία @@ρια.  Θα το ξαναδώ αύριο και θα βγάλω καινούργιες φώτο με settings , αν προλάβω ίσως και video.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Έχεις δυνατότητα να βάλεις κάποια σε 16:9 κάδρο; Επίσης είδες πουθενά να λέω ότι αυτό που έβαλες εσύ είναι χειρότερο; Είπα ξεκάθαρα ότι εγώ αν ήταν έτσι οπτικά το παιχνίδι θα το έπαιζα με νορμαλ fps. Φυσικά θα προτιμούσα πάντα native αλλά θεωρώ ότι παίζεται εφόσον έχει αυτή την ποιότητα. Θα ήθελα και από σένα μια απάντηση αν η φωτογραφία που έβαλε ο ra σου φαίνεται αποδεκτή, όμορφη, άσχημη, τι; Θα έλεγες ότι είναι άσχημο το παιχνίδι έτσι ας πούμε; Δεν θα το έπαιζες; Ρωτάω γιατί εδώ μέσα μερικοί δεν ξέρουν να διαβάζουν.

Η εικονα ειναι αποδεκτη για μια καρτα του επιπεδου της 6700 αλλα πιστευω καταλαβαινεις οτι μιλαμε για κοντα 540p αναλυση με ελαχιστα rt effects 30fps και αρκετες ρυθμισεις στο low. Καρτα 300 ευρω. Η 4070 πχ μπορει να εχει 600 2 φορες πανω αλλα θα βγαλει 10 φορες καλυτερη εικονα στο witcher 3 next gen απο οτι η 6700 και 3 φορες πανω fps με ολα δεξια. Μην θεωρουμε δηλαδη φθηνη την 6700 κτλ καρτες στα 200 300 και ακριβες αυτες που ειναι 600. Εχουν 600 για καποιο λογο και δεν ειναι σε καμια περιπτωση μονο 2x πανω σε γραφικα απο τις καρτες των 300. Ειναι 4-5 φορες πανω και 2-3 φορες πανω σε fps. 

Εδω ολα δεξια για να κρινεις διαφορες. Δεν δινει καποιος παραπανω χρηματα γιατι αγαπαει την εταιρια αλλα γιατι θελει να εχει αυτο το next gen που λεμε σημερα.

 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

Υπάρχουν εκατοντάδες παιχνίδια που υποστηρίζουν fsr και η κάρτα σου το υποστηρίζει επίσης … βάλε ένα και πες μας .. αλλά άσε, ξέρω απ τον τρόπο που γράφεις για την κάθε εταιρία τι θα πεις …το θέατρο του παραλόγου πάλι 

Εξακολουθείς να μην απαντάς σε αυτό που σε ρώτησα. κλασσικά η πώρωση βαράει πράσινο. Έλα σε παρακαλώ λοιπόν. Η φωτογραφία που ανέβασε σου φάνηκε άσχημη; Πετά τη μπάλα στην κερκίδα εσύ. Ποιος παίζει θέατρο του παραλόγου φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, Aten-Ra said:

Τα προηγούμενα νούμερα της 6700 είναι λάθος, δεν ξέρω τη είχε γίνει αλλά μετά από restart βγάζει τελείως διαφορετικά νούμερα.  Μπορεί να είχα κάνει καμία @@ρια.  Θα το ξαναδώ αύριο και θα βγάλω καινούργιες φώτο με settings , αν προλάβω ίσως και video.

Θα μας δώσεις και άλλα νούμερα σε 540p? :P 

Ρε μαν ούτε στο laptop με την 14αρα δεν παίζω σε 540p. Λυπήσου μας 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Η εικονα ειναι αποδεκτη για μια καρτα του επιπεδου της 6700 αλλα πιστευω καταλαβαινεις οτι μιλαμε για κοντα 540p αναλυση με ελαχιστα rt effects 30fps και αρκετες ρυθμισεις στο low. Καρτα 300 ευρω. Η 4070 πχ μπορει να εχει 600 2 φορες πανω αλλα θα βγαλει 10 φορες καλυτερη εικονα στο witcher 3 next gen απο οτι η 6700 και 3 φορες πανω fps με ολα δεξια. Μην θεωρουμε δηλαδη φθηνη την 6700 κτλ καρτες στα 200 300 και ακριβες αυτες που ειναι 600. Εχουν 600 για καποιο λογο και δεν ειναι σε καμια περιπτωση μονο 2x πανω σε γραφικα απο τις καρτες των 300. Ειναι 4-5 φορες πανω και 2-3 φορες πανω σε fps. 

Με είδες λοιπόν να σχολιάζω κάτι παραπάνω; Είπα ξεκάθαρα ότι εγώ έτσι (χωρίς να το έχω δει σε κίνηση) θα έπαιζα το συγκεκριμένο παιχνίδι. Με την προϋπόθεση ότι δεν καταρρέει σε κίνηση. Τίποτα παραπάνω. Σε ευχαριστώ. Και για να σου απαντήσω και εγώ οι δικές σου φωτογραφίες μου φάνηκαν πιο εντυπωσιακές ναι. Μπορεί να με επηρέασε και το wide screen της υπόθεσης γι αυτό σου είπα για το 16:9. Όπως και να έχει όμως  σχολίασα  ότι θα το έπαιζα το παιχνίδι. Το βασικό αυτό είναι. Για τα υπόλοιπα που λες για την 6700 και τις κάρτες σαν την 4070 δεκτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Εξακολουθείς να μην απαντάς σε αυτό που σε ρώτησα. κλασσικά η πώρωση βαράει πράσινο. Έλα σε παρακαλώ λοιπόν. Η φωτογραφία που ανέβασε σου φάνηκε άσχημη; Πετά τη μπάλα στην κερκίδα εσύ. Ποιος παίζει θέατρο του παραλόγου φαίνεται.

Τι να μου φανεί άσχημη ; Έχω το παιχνίδι και έχω δοκιμάσει επίσης κάθε πιθανό  συνδυασμό τόσο με την 6800χτ που είχα όσο και με την 4090 … με την πρώτη απλά δε μπορείς να παίξεις …έχω δει ακόμα πως φαίνεται το αποτέλεσμα του fsr σε 4κ με performance δε χρειάζεται να το βάλω σε 1080 γιατί σέβομαι τα μάτια μου… τέλος όταν λέγαμε για dlss ήσουν κάθετος και το απέκλεισες με τη μια .. εδώ δε σε είδα ούτε ερωτήσεις να κάνεις ούτε καχύποπτος να είσαι ούτε τίποτα …κατά τα αλλά δε ξέρουμε να διαβάζουμε …

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/9/2023 στις 12:53 ΜΜ, Xristaras12 είπε

Κλασσικά απο χτες που το λέγαμε απλά έχω κλείσει ξανά το fastboot και είναι άψογο το σύστημα. Εχω κάνει 3 εκκινήσεις οταν το ηθελα και δεν εχει σκάσει.

Υπο άλλες συνθήκες στο 2ο άντε οριακά 4ο άνοιγμα εχει σκάσει μια φορά!

Ενταξει οκ ας ανοιγει μισο λεπτό μετά δεν θα πεθάνουμε κιόλας, θα πάρουμε γρηγορότερο NVME🤣

Με 5700xt και 6800xt είχα ακριβώς το ίδιο θέμα με το fast boot, οπότε το έχω μόνιμα off.

Επίσης, όταν κρασάρει ο driver πάλι καθυστερεί λίγο να ανοίξει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Με είδες λοιπόν να σχολιάζω κάτι παραπάνω; Είπα ξεκάθαρα ότι εγώ έτσι (χωρίς να το έχω δει σε κίνηση) θα έπαιζα το συγκεκριμένο παιχνίδι. Με την προϋπόθεση ότι δεν καταρρέει σε κίνηση. Τίποτα παραπάνω. Σε ευχαριστώ. Και για να σου απαντήσω και εγώ οι δικές σου φωτογραφίες μου φάνηκαν πιο εντυπωσιακές ναι. Μπορεί να με επηρέασε και το wide screen της υπόθεσης γι αυτό σου είπα για το 16:9. Όπως και να έχει όμως  σχολίασα  ότι θα το έπαιζα το παιχνίδι. Το βασικό αυτό είναι. Για τα υπόλοιπα που λες για την 6700 και τις κάρτες σαν την 4070 δεκτά.

Οχι εγραψα τη γενικη εικονα που υπαρχει οτι οι καρτες που ειναι στα 200-300 ευρω range ειναι φθηνες ενω αυτες που ειναι 600-800 ειναι ακριβες. Οπως βλεπεις δεν ειναι φθηνες ουτε οι πρωτες ουτε οι δευτερες. Εχουν 200 για καποιο λογο δεν εχουν 200 επειδη ειναι φθηνες εκει θελω να καταληξω. Η εικονες του aten ειναι με fsr performance στα 1080p νομιζω μιλαμε για κοντα στα 480p αναλυση. Και παλι με πολλα low βγαζει 30fps οχι τα 70-100 που βγαζω εγω με ολα δεξια και στα 3440x1440 με dlss quality. Οι τιμες καθε καρτας βρισκονται εκει που βρισκονται για καποιο λογο. Υπερτιμημενες ηταν τοτε που ειχαμε mining τοτε ναι ηταν απαραδεκτες σημερα δεν ειναι ειδικα αν αναλογιστουμε και το 24% φπα και τον πληθωρισμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Τι να μου φανεί άσχημη ; Έχω το παιχνίδι και έχω δοκιμάσει επίσης κάθε πιθανό  συνδυασμό τόσο με την 6800χτ που είχα όσο και με την 4090 … με την πρώτη απλά δε μπορείς να παίξεις …έχω δει ακόμα πως φαίνεται το αποτέλεσμα του fsr σε 4κ με performance δε χρειάζεται να το βάλω σε 1080 γιατί σέβομαι τα μάτια μου… τέλος όταν λέγαμε για dlss ήσουν κάθετος και το απέκλεισες με τη μια .. εδώ δε σε είδα ούτε ερωτήσεις να κάνεις ούτε καχύποπτος να είσαι ούτε τίποτα …κατά τα αλλά δε ξέρουμε να διαβάζουμε …

Δεν ξέρεις να διαβάζεις όταν επιτίθεσαι γιατί είπα ότι η φωτογραφία μια χαρά μου φαίνεται. Δεν με ενδιαφέρει τι έχεις τι δεν έχεις, δικό σου θέμα. Δεν με ενδιαφέρει τι έχεις δει τι δεν έχεις δει, επίσης δικό σου θέμα. Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ μια χαρά όμορφη είναι. Μπορεί γιατί ειναι στατική εικόνα μπορεί για ότι λόγο θες. Είναι όμορφη για μένα. Αν όλο το παιχνίδι είναι έτσι και σε κίνηση σε μια σχετικά νορμαλ μεγέθους οθόνη θα το έπαιζα. Τι καχύποπτος να είμαι, τι ερωτήσεις να κάνω, τι αλλά αντί άλλων είναι αυτά που λες. Τέλος από μένα. Εσύ που το έχεις παίξτο με τις ρυθμίσεις που θες. Άσε να σχολιάζουμε αυτό που βλέπουμε και εμείς και ας έχουμε άλλη γνώμη από σένα και μην είσαι Πάπας. Έναν έχουμε ήδη, αν βγει και δεύτερος μετά θα πάμε για όσκαρ και να μας βάλουν και στο Netflix. Έλεος.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...