Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιλουσα με φιλο με 6600 εβαλε το FG σημερα. Τεσταρε mirage ratchet god of war και πολλα ακομα. Με controller ps4 απλα χανεις τη μπαλα δεν συγχρονιζετε με τιποτα η κινηση κουνας δηλαδη και η καμερα ερχεται μετα απο ωρα. Με ποντικι μια χαρα αλλα σε τηλεοραση 60hz 1080p χωρις vrr δεν πιανει το vsync ουτε chill τιποτα. Δεν μπορει να καπαρει τα fps δηλαδη πανε 90 100 και εχει tearing. Με ειπε οτι η κινηση εγινε πολυ πιο smooth παντως με ποντικι απλα χωρις cap στα 60 δεν γινεται να παιξεις απο το tearing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μιλουσα με φιλο με 6600 εβαλε το FG σημερα. Τεσταρε mirage ratchet god of war και πολλα ακομα. Με controller ps4 απλα χανεις τη μπαλα δεν συγχρονιζετε με τιποτα η κινηση κουνας δηλαδη και η καμερα ερχεται μετα απο ωρα. Με ποντικι μια χαρα αλλα σε τηλεοραση 60hz 1080p χωρις vrr δεν πιανει το vsync ουτε chill τιποτα. Δεν μπορει να καπαρει τα fps δηλαδη πανε 90 100 και εχει tearing. Με ειπε οτι η κινηση εγινε πολυ πιο smooth παντως με ποντικι απλα χωρις cap στα 60 δεν γινεται να παιξεις απο το tearing.

εγω με του xbox δεν εχω τετοιο θεμα, πες του να δοκιμασει να ανοιξει το enhanced vsync ισως διορθωθει λιγο το tearing ουτε εμενα εχει vrr το μονιτορ

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

εγω με του xbox δεν εχω τετοιο θεμα, πες του να δοκιμασει να ανοιξει το enhanced vsync ισως διορθωθει λιγο το tearing ουτε εμενα εχει vrr το μονιτορ

Ναι του εχω πει ποσες φορες παρε xbox controller εκει με το ps4 το οποιο δεν δουλευει σωστα εκτος steam. Δυσκολα χωρις cap θα του πω ομως μπας και φτιαξει καθολου το tearing. Παντως πιο smooth εγινε αρκετα. Εχει ενα παλιο 3570k cpu το οποιο ουτε 60αρι δεν κραταει σε πολλα νεα παιχνιδια σε 1080p οποτε το fg θα τον σωσει. Το mirage πχ το παιζει αψογα ενω spiderman ratchet χωρις RT εννοειται κανουν γερα drops στα 30-40 απο τα 60 εκει το fg θα τον σωσει εφοσον δεν μπορει να παει σε νεο cpu.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοντεύω να τρελαθώ με τους drivers (μάλλον) εδω και λίγες μέρες (νομίζω και 2 εκδόσεις drivers) ανα διαστήματα κάτι παθαίνει και παγώνει η εικόνα (ενω πχ παιζει βιντεο η disney+ ). το κάνει ΠΑΝΤΑ οταν πατάω για πλήρη οθόνη, η βάζω το ποντίκι πάνω απο το βίντεο για να δω περι τίνος πρόκειται. Στην αλεπού έχω δοκιμάσει με και χωρις Hw Acceleration, καμία αλλαγή.

Οταν ξεκινήσει να το κάνει χρειάζεται είτε restart το σύστημα είτε force restart ο driver (win,control,shift,b) είτε ρισετ ο adrenaline.

Για να προλάβω, δοκίμασα καθαρή εγκατάσταση τον τελευταιο που δίνει (9.3 αν θυμάμαι καλά που ειναι WHQL) και το έκανε πάλι.

Νομίζω κάτι δεν παίζει σωστά με το freesync.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Xristaras12 είπε

κοντεύω να τρελαθώ με τους drivers (μάλλον) εδω και λίγες μέρες (νομίζω και 2 εκδόσεις drivers) ανα διαστήματα κάτι παθαίνει και παγώνει η εικόνα (ενω πχ παιζει βιντεο η disney+ ). το κάνει ΠΑΝΤΑ οταν πατάω για πλήρη οθόνη, η βάζω το ποντίκι πάνω απο το βίντεο για να δω περι τίνος πρόκειται. Στην αλεπού έχω δοκιμάσει με και χωρις Hw Acceleration, καμία αλλαγή.

Οταν ξεκινήσει να το κάνει χρειάζεται είτε restart το σύστημα είτε force restart ο driver (win,control,shift,b) είτε ρισετ ο adrenaline.

Για να προλάβω, δοκίμασα καθαρή εγκατάσταση τον τελευταιο που δίνει (9.3 αν θυμάμαι καλά που ειναι WHQL) και το έκανε πάλι.

Νομίζω κάτι δεν παίζει σωστά με το freesync.

Μου το εμφάνισε κι εμένα 2 οδηγούς πριν. Δεν μπήκα στον κόπο να βάλω παλιότερους, απλά λίγο που το έψαξα απενεργοποίησα το Hw Acceleration και έστρωσε αλλά σε Chrome.

Όλα τα άλλα, παιχνίδια, αρχεία, προγράμματα δουλεύουν κανονικά. Μόνο στα προγράμματα περιήγησης το έκανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε παιχνιδια δεν το εχω σιγουρα, αλλά σε ότι αφορά αναπαραγωγή βιντεο, με σκίζει.

Μάλλον κάτι παίζει και με το freesync απ οτι βλέπω, γιατι οταν παει να εμφανισει υποτιτλο σε πληρη οθονη εχει ενα lag, αν το κλεισω το διορθώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Xristaras12 said:

κοντεύω να τρελαθώ με τους drivers (μάλλον) εδω και λίγες μέρες (νομίζω και 2 εκδόσεις drivers) ανα διαστήματα κάτι παθαίνει και παγώνει η εικόνα (ενω πχ παιζει βιντεο η disney+ ). το κάνει ΠΑΝΤΑ οταν πατάω για πλήρη οθόνη, η βάζω το ποντίκι πάνω απο το βίντεο για να δω περι τίνος πρόκειται. Στην αλεπού έχω δοκιμάσει με και χωρις Hw Acceleration, καμία αλλαγή.

Οταν ξεκινήσει να το κάνει χρειάζεται είτε restart το σύστημα είτε force restart ο driver (win,control,shift,b) είτε ρισετ ο adrenaline.

Για να προλάβω, δοκίμασα καθαρή εγκατάσταση τον τελευταιο που δίνει (9.3 αν θυμάμαι καλά που ειναι WHQL) και το έκανε πάλι.

Νομίζω κάτι δεν παίζει σωστά με το freesync.

Και σε μένα το ίδιο εδώ και κάτι μέρες. Άλλαξα drivers στην προηγούμενη έκδοση αλλά πάλι τα ίδια. Απενεργοποίησα Hw Acc σε Mozilla αλλά και σε vlc χωρίς αποτέλεσμα. Επειδή ήθελα format δοκίμασα και με 10 windows (πριν είχα 11) αλλά δεν άλλαξε κάτι , οπότε ειναι θέμα driver το πιθανότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Vaggos84 είπε

Και σε μένα το ίδιο εδώ και κάτι μέρες. Άλλαξα drivers στην προηγούμενη έκδοση αλλά πάλι τα ίδια. Απενεργοποίησα Hw Acc σε Mozilla αλλά και σε vlc χωρίς αποτέλεσμα. Επειδή ήθελα format δοκίμασα και με 10 windows (πριν είχα 11) αλλά δεν άλλαξε κάτι , οπότε ειναι θέμα driver το πιθανότερο.

και στον προηγούμενο το έκανε σίγουρα πάντως 100%. Απλά απο τη σελίδα τους έχει μόνο τους WHQL για να περάσεις και δεν ξέρω/θυμάμαι αν εχει βγει game ready driver για το ac mirage που παίζω την περίοδο αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το πρόβλημα με τους περιηγητές  το αναφέρουν πολλοί στα βίντεο του ancient gameplays για τον 23.9.3 , αν θυμάμαι καλά συμβαινει και στον 23.9.2 . Ακόμη ειμαι με τον 23.4.3 και με βλέπω να μένω εκεί. Τους τελευταίους μήνες βγαίνει νέα έκδοση του adrenalin κάθε φορά που βγαίνει ένα νέο δυνατό-εμπορικά παιχνίδι με καλές επιδόσεις σε αυτό και πολλες φορες χειρότερες επιδόσεις σε πολλους παλιότερους τίτλους σε σχέση με παλιότερες εκδόσεις των driver.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, hocico0777 είπε

Αυτό το πρόβλημα με τους περιηγητές  το αναφέρουν πολλοί στα βίντεο του ancient gameplays για τον 23.9.3 , αν θυμάμαι καλά συμβαινει και στον 23.9.2 . Ακόμη ειμαι με τον 23.4.3 και με βλέπω να μένω εκεί. Τους τελευταίους μήνες βγαίνει νέα έκδοση του adrenalin κάθε φορά που βγαίνει ένα νέο δυνατό-εμπορικά παιχνίδι με καλές επιδόσεις σε αυτό και πολλες φορες χειρότερες επιδόσεις σε πολλους παλιότερους τίτλους σε σχέση με παλιότερες εκδόσεις των driver.

τα ιδια προβληματα εχουν και με nvidia αλλα και με τις intergrated  της intel κατα καιρους ,η Ms σπαει μπαλες

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/10/2023 στις 2:38 ΜΜ, Xristaras12 είπε

κοντεύω να τρελαθώ με τους drivers (μάλλον) εδω και λίγες μέρες (νομίζω και 2 εκδόσεις drivers) ανα διαστήματα κάτι παθαίνει και παγώνει η εικόνα (ενω πχ παιζει βιντεο η disney+ ). το κάνει ΠΑΝΤΑ οταν πατάω για πλήρη οθόνη, η βάζω το ποντίκι πάνω απο το βίντεο για να δω περι τίνος πρόκειται. Στην αλεπού έχω δοκιμάσει με και χωρις Hw Acceleration, καμία αλλαγή.

Οταν ξεκινήσει να το κάνει χρειάζεται είτε restart το σύστημα είτε force restart ο driver (win,control,shift,b) είτε ρισετ ο adrenaline.

Για να προλάβω, δοκίμασα καθαρή εγκατάσταση τον τελευταιο που δίνει (9.3 αν θυμάμαι καλά που ειναι WHQL) και το έκανε πάλι.

Νομίζω κάτι δεν παίζει σωστά με το freesync.

το ίδιο είχα στο youtube με firefox έβαλα chrome και όλα καλά, κρίμα πάντως και γούσταρα την αλεπού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...