Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Δοκίμασα χθες λίγο το σαιμπερ με Φσρ ποιότητα 1440π σε μιντιουμ (αφού το ουλτρα είναι μιντιουμ τελικά)χωρίς ΡΤ.

Δεν ξέρω τελικά μάλλον δεν έχω eye of the tiger για την κακή ποιότητα που έχει το φσρ.  Δεν έχω παίξει και αρκετά το σαιμπερ.

Αν δεν δοκιμασεις και dlss και fsr δεν μπορεις να κρινεις. Οσοι εχουν η ειχαν rtx ξερουν την διαφορα και ειναι αυτη που λενε ,σαφως και θα παιξεις και σε quality ειναι οκ αλλα σιγουρα δεν ειναι dlss.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, akoinonitos said:

Αν δεν δοκιμασεις και dlss και fsr δεν μπορεις να κρινεις. Οσοι εχουν η ειχαν rtx ξερουν την διαφορα και ειναι αυτη που λενε ,σαφως και θα παιξεις και σε quality ειναι οκ αλλα σιγουρα δεν ειναι dlss.

Εγώ πάντως πιστεύω 1440p dlss Q είναι χειρότερο από fsr 1080 Performance. Τώρα εσύ τι λάσπη πετάς δεν ξέρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Herald είπε

Εγώ πάντως πιστεύω 1440p dlss Q είναι χειρότερο από fsr 1080 Performance. Τώρα εσύ τι λάσπη πετάς δεν ξέρω. 

Δε τον ξέρεις μωρέ γνωστός είναι όλο προκαλεί … εγώ πάντως με τέτοιο κουτί και ψεύτικα κορς θα ντρεπόμουν να εκφέρω γνώμη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Δε τον ξέρεις μωρέ γνωστός είναι όλο προκαλεί … εγώ πάντως με τέτοιο κουτί και ψεύτικα κορς θα ντρεπόμουν να εκφέρω γνώμη 

τι εχει το κουτι μου ρε, ,φαγωθηκες :p

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

 

Sorry ξεχάστηκα να σου απαντήσω.

 

Βαλε 1080p και Ultra, άνοιξε το RT όπως παρακάτω.

RT on

RT Global Illumination = Performance

RT Reflections  = On

RT Shadows = On

RT Ambient Occlusion = On

 

Anti Aliasing = TAUU

Dynamic Resolution  Scaling = Off

Blur = off

Hairworks = off

 

Με αρκετά Mods απάνω (ότι σε hd reworked είχε βγει, το οποίο πρέπει να ανανεώσω όταν το ξαναπιάσω γιατί ξεπλένει πολύ την παλέτα μαζί με το RT,  και κάποια άλλα), στο Beauclaire το οποίο θεωρώ εξαιρετικά βαρύ σημείο, 30-35fps.

Συνάντησα και κοντινό συγγενή γνωστού ταραχοποιού εκεί.

TheWitcher3WildHunt-GameoftheYearEdition_2023_09.26-17_21.jpg.5e4514564b327f8ae2547a100506f63a.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 hours ago, Aris-leme said:

Δοκίμασα χθες λίγο το σαιμπερ με Φσρ ποιότητα 1440π σε μιντιουμ (αφού το ουλτρα είναι μιντιουμ τελικά)χωρίς ΡΤ.

Δεν ξέρω τελικά μάλλον δεν έχω eye of the tiger για την κακή ποιότητα που έχει το φσρ.  Δεν έχω παίξει και αρκετά το σαιμπερ.

Βάλτο και σε FSR Performance τώρα και πες μας εντυπώσεις :P 

Με το συμπάθειο πάντως, είμαι σε 14" laptop και ήδη φαίνονται τα προβλήματα του, που να κάτσω σε κανονική οθόνη. Δες πχ. στο 2:05, με το που μπαίνεις στο αμάξι όλο το background χορεύει τσιφτετέλι. Δες τα κάγκελα στα αριστέρα πχ.

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Herald είπε

Βάλτο και σε FSR Performance τώρα και πες μας εντυπώσεις :P 

Με το συμπάθειο πάντως, είμαι σε 14" laptop και ήδη φαίνονται τα προβλήματα του, που να κάτσω σε κανονική οθόνη. Δες πχ. στο 2:05, με το που μπαίνεις στο αμάξι όλο το background χορεύει τσιφτετέλι. Δες τα κάγκελα στα αριστέρα πχ.

Τώρα που το είπες τα πρόσεξα. Αν δεν έλεγες που και πότε ακόμη θα έψαχνα και είμαι και σε 27αρα.

Μεγάλωσα και μάλλον το φσρ για εμένα βγήκε:mellow:

Όταν παίζει κάποιος τα προσέχει αυτά? Επιστημονικά ρωτάω.

Ξαναλέω δεν έχω δοκιμάσει αρκετά γιατί μόνο τώρα ψιλό αξίζει το CP2077 και δεν έχω δοκιμάσει κάτι άλλο με φσρ.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Aris-leme said:

Τώρα που το είπες τα πρόσεξα. Αν δεν έλεγες που και πότε ακόμη θα έψαχνα και είμαι και σε 27αρα.

Μεγάλωσα και μάλλον το φσρ για εμένα βγήκε:mellow:

Όταν παίζει κάποιος τα προσέχει αυτά? Επιστημονικά ρωτάω.

Ξαναλέω δεν έχω δοκιμάσει αρκετά γιατί μόνο τώρα ψιλό αξίζει το CP2077 και δεν έχω δοκιμάσει κάτι άλλο με φσρ.

Ε τώρα όπως είμαι στην 14αρα δεν ξέρω να σου πω, αλλά πχ στην 42αρα που έχω στο desktop έβαλα να παίξω starfield και το FSR κάνει τα πάντα να χορεύουν. Και όταν λέω χορεύουν το εννοώ, τα αντικείμενα στο background πάνε πάνω κάτω ακόμα και όταν κάθεσαι ακίνητος. Στο laptop το πάω με 1000 το fsr και το χρησιμοποιώ γιατί δεν με ενοχλεί αλλά στο Desktop δεν νομίζω να το χρησιμοποίησω ποτέ έτσι όπως είναι τώρα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με το upscaling είναι once you see, you can't unsee it. Εγώ πριν που είχα την 2060 σε 1080p το DLSS ήταν μέτριο σε αυτήν την ανάλυση και έβλεπες ατέλειες. Σε 1440p τώρα είναι πολύ καλό φυσικά. Το FSR Quality όμως έχει θέματα και σε 1440p και πάει το μάτι αμέσως αν είσαι συνηθισμένος στο DLSS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aris-leme είπε

Τώρα που το είπες τα πρόσεξα. Αν δεν έλεγες που και πότε ακόμη θα έψαχνα και είμαι και σε 27αρα.

Μεγάλωσα και μάλλον το φσρ για εμένα βγήκε:mellow:

Όταν παίζει κάποιος τα προσέχει αυτά? Επιστημονικά ρωτάω.

Ξαναλέω δεν έχω δοκιμάσει αρκετά γιατί μόνο τώρα ψιλό αξίζει το CP2077 και δεν έχω δοκιμάσει κάτι άλλο με φσρ.

Στη θέση σου δεν θα ξαναμπαινα στο forum. Ή έστω θα έκανα πλοκ τον bakery assistant :P

Ignorance is a bliss...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Aris-leme είπε

Ξαναλέω δεν έχω δοκιμάσει αρκετά γιατί μόνο τώρα ψιλό αξίζει το CP2077 και δεν έχω δοκιμάσει κάτι άλλο με φσρ.

????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Fulgore είπε

????

Περίεργο που δε μ άρεσε το CP2077?

Ένα από τα ποιο βασικά στοιχεία το να μπορείς να πυροβολήσεις μέσα από όχημα και με το κυνήγι της αστυνομίας ΜΟΛΙΣ μετά από 2-3 χρόνια μπήκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Περίεργο που δε μ άρεσε το CP2077?

Ένα από τα ποιο βασικά στοιχεία το να μπορείς να πυροβολήσεις μέσα από όχημα και με το κυνήγι της αστυνομίας ΜΟΛΙΣ μετά από 2-3 χρόνια μπήκε.

Αλλο το ''δεν μαρεσει''', και άλλο το ''ψιλο αξίζει μόνο τώρα''.

Και εμένα δεν μαρέσει το Minecraft, δεν λέω ότι είναι μούφα και δεν αξίζει επειδή δεν μου αρέσει.

Μου θυμίζει την προηγούμενη διαφωνία πάνω στο RT/Dlss/Fsr, που κόσμος διαφωνούσε με αυτά χωρις να έχει προσωπική άποψη/εμπειρία.

Τελος, πριν το τελευταίο patch υπάρχει στο εδώ forum θέμα για το παιχνίδι με κοντά 500σελίδες.

Αν το παιχνίδι ήταν πιο πριν μουφα και δεν άξιζε, δεν θα ασχολιόταν ο κόσμος μαζί του(πέρα από το να τρέχει ξέρω γω benchmarks).

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Aris-leme said:

Περίεργο που δε μ άρεσε το CP2077?

Ένα από τα ποιο βασικά στοιχεία το να μπορείς να πυροβολήσεις μέσα από όχημα και με το κυνήγι της αστυνομίας ΜΟΛΙΣ μετά από 2-3 χρόνια μπήκε.

Καλα δεν το λες και απτά βασικά, πόσο μάλλον απτά πιο βασικά. Μάλλον από τα πιο ασήμαντα 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...