Προς το περιεχόμενο

665 ευρω για ανακτηση δεδομενων. Τι να κανω;


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Veggie_Chia είπε

Ελαχιστοι ειναι αυτοι που κρατουν backup. Οκ λαθος μου βεβαια.

Μπορειτε να μου πειτε αλλες 2,3 εταιριες να παρω και 2η γνωμη;

Ειδαλλως μπορω να ζησω και χωρις τις φωτογραφιες ή περιμενω λιγα χρονια να πεσουν οι τιμες.

Εγω νομιζω οτι ειναι κατι ευκολο και αν ειχα τις γνωσεις θα το εκανα και εγω με λιγοτερο απο 50 ευρω. Αλλαγη των κεφαλων θελει. Και με ενα βιντεο στο youtube και λιγη τυχη, το εχεις.. Κανω λαθος;

Τα πραγματικά αναντικατάστατα - πολύτιμα αρχεία μου δηλ τα οικογενειακά βίντεο και φωτογραφίες τα εχω σε 3 εξωτερικούς δίσκους που συνδέονται στον υπολογιστή ΜΟΝΟ οταν έχω νέο υλικό να βάλω.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

700 ευρώ!! Απίστευτο . Εάν δεν είναι απαραίτητα αρχεία κάνε κάνα DIY. Το πολύ πολύ να τον καταστρέψεις τελείως.

Επεξ/σία από ltodd
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, snbblp είπε

Αν ανοίξεις τον δίσκο και μολυνθεί με μικροσωματίδια σκόνης, μετά δεν γίνεται ούτε με 600.000€.
Ισως η συζήτηση να πρέπει να περιοριστεί στο αν ΠΡΑΓΜΑΤΙ χρειάζεται υποσύστημα κεφαλών και προενισχυτή, και ποια είναι τα συμπτώματα προβλημάτων που σου παρουσίασε. Επίσης, επειδή όσο το καθυστερείς και όσο ο δίσκος ξαναδουλέψει η φθορά θα είναι πλέον εκθετικά αυξανόμενη, στο κατά πόσο αποδέχεσαι το ρίσκο να τον αποσύρεις από τους τικ-τακ.

Οταν τον έδωσες, τι συμπτώματα παρουσίαζε; Γιατί αν σου λένε για κεφαλές, ο δίσκος δεν θα φαινόταν καν, ή, θα εξαφανιζόταν αμέσως με την προσπέλαση.

Ο δισκος φαινοταν στην διαχειριση συσκευων και στο disk management, αλλα ηταν με την ενδειξη not initialized/ unidentified. Υπαρχει και σχετικο νημα εδω : https://www.insomnia.gr/forums/topic/749021-εχασα-ολα-τα-δεδομενα-στον-σκληρο-δισκο/

 

Επειδη ειπα οτι βρισκω το κοστος μεγαλο, μου ειπαν απο το τηλεφωνειο οτι θα με παρουν αυριο το πρωι απο το λογιστικο τμημα για να μιλησουμε για μια καλυτερη τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Veggie_Chia είπε

Ο δισκος φαινοταν στην διαχειριση συσκευων και στο disk management, αλλα ηταν με την ενδειξη not initialized/ unidentified. Υπαρχει και σχετικο νημα εδω : https://www.insomnia.gr/forums/topic/749021-εχασα-ολα-τα-δεδομενα-στον-σκληρο-δισκο/

Επειδη ειπα οτι βρισκω το κοστος μεγαλο, μου ειπαν απο το τηλεφωνειο οτι θα με παρουν αυριο το πρωι απο το λογιστικο τμημα για να μιλησουμε για μια καλυτερη τιμη.

EASEUS Data Recovery με έχει σώσει σε περιπτώσεις τέτοιες, ακόμα και σε δίσκο που χτυπούσε. Δες μήπως κάνεις τη δουλειά σου τσάμπα με €60.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Veggie_Chia είπε

Ο δισκος φαινοταν στην διαχειριση συσκευων και στο disk management, αλλα ηταν με την ενδειξη not initialized/ unidentified. Υπαρχει και σχετικο νημα εδω : https://www.insomnia.gr/forums/topic/749021-εχασα-ολα-τα-δεδομενα-στον-σκληρο-δισκο/

Επειδη ειπα οτι βρισκω το κοστος μεγαλο, μου ειπαν απο το τηλεφωνειο οτι θα με παρουν αυριο το πρωι απο το λογιστικο τμημα για να μιλησουμε για μια καλυτερη τιμη.

Φίλε έχεις δύο επιλογές η μία είναι να δώσεις τα 500€ ή όσα ζητήσουν τέλος πάντων ή να αφήσεις πίσω τις φωτογραφίες και τα βίντεο σου και να πάρεις πίσω τον δίσκο και να κάτσεις να δοκιμάσεις όσα προγράμματα για ανάκτηση δεδομένων βρεις και αν δεν βγάλεις τίποτα τότε το αφήνεις και πας και δύο δίσκος 3tb να τους βάλεις σε raid ώστε αν χαλάσει ο ένας να έχεις τον άλλο και να μην χάσεις αρχεία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Veggie_Chia είπε

Αλλαγη των κεφαλων θελει. Και με ενα βιντεο στο youtube και λιγη τυχη, το εχεις.. Κανω λαθος;

Ε, προφανώς!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Veggie_Chia είπε

Ο δισκος φαινοταν στην διαχειριση συσκευων και στο disk management, αλλα ηταν με την ενδειξη not initialized/ unidentified. Υπαρχει και σχετικο νημα εδω : https://www.insomnia.gr/forums/topic/749021-εχασα-ολα-τα-δεδομενα-στον-σκληρο-δισκο/

Επειδη ειπα οτι βρισκω το κοστος μεγαλο, μου ειπαν απο το τηλεφωνειο οτι θα με παρουν αυριο το πρωι απο το λογιστικο τμημα για να μιλησουμε για μια καλυτερη τιμη.

unidentified = Service area δεν διαβάζεται.

Συλλυπητήρια. Θα τα σκάσεις. Ο Καναδός θα ήθελε τα μισά, αλλά με το ρίσκο και τα έξοδα της μεταφοράς.
Δες τι έκπτωση μπορείς να πετύχεις και ανάλογα πράξε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Veggie_Chia είπε

Εδωσα 60 ευρω προκαταβολικα για διαγνωση και ζητανε αλλα 600 ευρω. Τα λεφτα ειναι υπερβολικα. Μπορω να το παω καπου αλλου για να ρωτησω τιμες;

Οριστε και το e-mail :

Το θεμα ειναι οτι ο δισκος δεν εφαγε καποια πτωση, ηταν μεσα στον υπολογιστη, απλα σταματησε να λειτουργει μια ημερα. η ζημια δεν πρεπει να ειναι τοσο σοβαρη που να δικαιολογει αυτο το ποσο. Τι θα κανατε στη θεση μου; Να παρω και 2η διαγνωση;

Μήπως είχες αποθηκευμένο κωδικό τράπεζας σε αυτόν τον σκληρό; Έπρεπε να ρωτήσεις πόσο θα κοστίσει από πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

Φίλε έχεις δύο επιλογές η μία είναι να δώσεις τα 500€ ή όσα ζητήσουν τέλος πάντων ή να αφήσεις πίσω τις φωτογραφίες και τα βίντεο σου και να πάρεις πίσω τον δίσκο και να κάτσεις να δοκιμάσεις όσα προγράμματα για ανάκτηση δεδομένων βρεις και αν δεν βγάλεις τίποτα τότε το αφήνεις και πας και δύο δίσκος 3tb να τους βάλεις σε raid ώστε αν χαλάσει ο ένας να έχεις τον άλλο και να μην χάσεις αρχεία 

 

29 λεπτά πριν, Lucifer είπε

EASEUS Data Recovery με έχει σώσει σε περιπτώσεις τέτοιες, ακόμα και σε δίσκο που χτυπούσε. Δες μήπως κάνεις τη δουλειά σου τσάμπα με €60.

Εχω δοκιμασει τα παντα σε προγραμματα, εκτος απο το DDrescue στα linux, το οποιο δεν ξερω πως λειτουργουσε και δεν εβγαλα ακρη. Δεν βρισκουν καν τον δισκο, ωστε να εχει επιλογη για να τον φτιαξουν. Τωρα γιατι και πως τον δειχνει στην διαχειριση συσκευων και οτι λειτουργει κανονικα, δεν το γνωριζω.

Απλα δεν θελω να ειναι μικρο το κοστος και να προσπαθου να βγαλουν λεφτα απο εμενα. Πχ αυριο ο αλλος θα με παρει τηλεφωνο και μπορει να μου πει μειον 100 ευρω και καλα εγω να ειμαι ευχαριστημενος.

Παρατηρω οτι ο WD Blue 3TB που εχω αγορασει ειναι απο τους πιο αξιοπιστους δισκους. Πως γινεται να ειμαι τοσο ατυχος;

6 λεπτά πριν, Klausx είπε

Μήπως είχες αποθηκευμένο κωδικό τράπεζας σε αυτόν τον σκληρό; Έπρεπε να ρωτήσεις πόσο θα κοστίσει από πριν.

Γιατι ρωτας; Νομιζω ειναι αξιοπιστη εταιρια. Αν και απο οτι θυμαμαι, δεν εχω τετοια αρχεια σε αυτο το δισκο.

8 λεπτά πριν, snbblp είπε

unidentified = Service area δεν διαβάζεται.

Συλλυπητήρια. Θα τα σκάσεις. Ο Καναδός θα ήθελε τα μισά, αλλά με το ρίσκο και τα έξοδα της μεταφοράς.
Δες τι έκπτωση μπορείς να πετύχεις και ανάλογα πράξε.

Ο Καναδος ποιος ειναι;

 

***

Για να μην ανοιγω καινουριο θεμα. Ο,τι και να γινει, θα χρειαστω καινουριο σκληρο δισκο. Αγοραζω τον ιδιο; Αγοραζω κατι αλλο; Και αν ναι, τι; Παρατηρω οτι ο WD Blue εχει και εκδοσεις με 7200rpm και αλλες εκδοσεις με 256 cache. Αλλα δεν ξερω εαν γρηγοροτερος HDD ειναι και ασφαλεστερος.

Επισης τα backup θα τα κραταω αυτη τη φορα σε 2,3 διαφορετικους δισκους. Υπαρχει προγραμμα που να κανει αυτοματα copy/paste καποιους συγκεκριμενους φακελους που θα εχω ορισει απο πριν, με το που βλεπει οτι στον ενα δισκο προσθετω αρχεια; Ωστε να τα αντιγραφει και στον αλλο δισκο.

Μηπως καλη λυση ειναι και ενα Usb flash που ειναι και φθηνο; Δλδ με 128gb ειμαι κομπλε.

Επεξ/σία από Veggie_Chia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Veggie_Chia είπε

Εχω δοκιμασει τα παντα σε προγραμματα, εκτος απο το DDrescue στα linux, το οποιο δεν ξερω πως λειτουργουσε και δεν εβγαλα ακρη. Δεν βρισκουν καν τον δισκο, ωστε να εχει επιλογη για να τον φτιαξουν. Τωρα γιατι και πως τον δειχνει στην διαχειριση συσκευων και οτι λειτουργει κανονικα, δεν το γνωριζω.

Απλα δεν θελω να ειναι μικρο το κοστος και να προσπαθου να βγαλουν λεφτα απο εμενα. Πχ αυριο ο αλλος θα με παρει τηλεφωνο και μπορει να μου πει μειον 100 ευρω και καλα εγω να ειμαι ευχαριστημενος.

Παρατηρω οτι ο WD Blue 3TB που εχω αγορασει ειναι απο τους πιο αξιοπιστους δισκους. Πως γινεται να ειμαι τοσο ατυχος;

Γιατι ρωτας; Νομιζω ειναι αξιοπιστη εταιρια. Αν και απο οτι θυμαμαι, δεν εχω τετοια αρχεια σε αυτο το δισκο.

Ο Καναδος ποιος ειναι;

***

Για να μην ανοιγω καινουριο θεμα. Ο,τι και να γινει, θα χρειαστω καινουριο σκληρο δισκο. Αγοραζω τον ιδιο; Αγοραζω κατι αλλο; Και αν ναι, τι; Παρατηρω οτι ο WD Blue εχει και εκδοσεις με 7200rpm και αλλες εκδοσεις με 256 cache. Αλλα δεν ξερω εαν γρηγοροτερος HDD ειναι και ασφαλεστερος.

Επισης τα backup θα τα κραταω αυτη τη φορα σε 2,3 διαφορετικους δισκους. Υπαρχει προγραμμα που να κανει αυτοματα copy/paste καποιους συγκεκριμενους φακελους που θα εχω ορισει απο πριν, με το που βλεπει οτι στον ενα δισκο προσθετω αρχεια; Ωστε να τα αντιγραφει και στον αλλο δισκο.

Μηπως καλη λυση ειναι και ενα Usb flash που ειναι και φθηνο; Δλδ με 128gb ειμαι κομπλε.

Πάρε έναν ssd 1tb έχει έναν το eshop σε crazy στα 74€ και με 10€ usb stick/s για backup

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω την εντυπωση καποιο μελος κανει αυτη την δουλεια εδω μεσα....οποτε ανοιξε ενα θεμα επιπλεον με ζητηση ....λογικα θα αλλαξει πλακετα στο σκληρο αρκει να βρεις ιδιο μοντελο ....πες μας μοντελο ακριβες μπας και εχω εγω και σου δωσω πλακετα δωρεαν ...

Επεξ/σία από Menelegr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

Πάρε έναν ssd 1tb έχει έναν το eshop σε crazy στα 74€ και με 10€ usb stick/s για backup

Εδω 2ssd 256gb και 1tb και αλλο ενα HDD 1tb συν αυτον στα 3tb που χαλασε.

Τα δεδομενα, εαν τα ανακτησω τελικα, θα τα εχω στον SSD + HDD + Usb Stick απο εδω και περα, μετα το μαθημα που πηρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Veggie_Chia είπε

Εδω 2ssd 256gb και 1tb και αλλο ενα HDD 1tb συν αυτον στα 3tb που χαλασε.

Τα δεδομενα, εαν τα ανακτησω τελικα, θα τα εχω στον SSD + HDD + Usb Stick απο εδω και περα, μετα το μαθημα που πηρα..

Ε εντάξει έχεις τόσο χώρο και δεν πηρες backup 10gb αρχεία ενώ έχεις γύρω στα 2.5tb;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...