Προς το περιεχόμενο

665 ευρω για ανακτηση δεδομενων. Τι να κανω;


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, snbblp είπε

Δεν τον βλέπει ΛΕΜΕ. Head #X unstable, service area unaccessible.

ΔΙΑΓΝΩΣΗ:
Degraded Heads Assembly : Ασθενείς κεφαλές - Κάποιες κεφαλές του δίσκου παρουσιάζουν αστάθεια στην εγγραφή/ανάγνωση και απαιτείται ειδική μεταχείριση τους, αλλά και προσωρινή απενεργοποιηση τους και/ή αντικατάστασή τους ώστε να επιτευχθεί ανάγνωση των περιοχών δεδομένων

 

Αυτή είναι η διάγνωση από ότι βλέπω!! Πολύ απλό!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24 λεπτά πριν, Veggie_Chia είπε

Την εχω πατησει πολλες φορες φιλε μου.. Και δεν προσεβαλα κανεναν.

Και πως να μπω στον δισκο; Οσα προγραμματα δοκιμασα δεν τον αναγνωριζαν.

Υπαρχει καποιος εδω μεσα με τις γνωσεις να του τον στειλω μπας και σωσουμε τιποτα;

Το οτι ειναι σημαντικες οι φωτογραφιες απο το μωρο μου δε σημαινει οτι θα πληρωσω παραπανω απο οσο χρειαζεται. Καποιες εχω στειλει και σε γονεις, η ζωη συνεχιζεται.

Σε τι πράγμα και από ποιον επαγγελματία την έχεις πατήσει;

Δεν γίνονται έτσι αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τεσπα ας κλεισει το θεμα. Η ημερα περασε και αυριο το πρωι πρεπει να δωσω μια απαντηση. Θα δω τι θα κανω. Λογικα θα τον παρω και θα τον κρατησω ενθυμιο.

18 λεπτά πριν, imvrios είπε

Υπάρχει μια βασική ερώτηση πριν γίνει οποιοσδήποτε σχολιασμός: ποια τιμή θεωρείς δίκαιη και θα έλεγες κατευθείαν ναι αν σου την ανακοίνωναν;

Απο την στιγμη που μου εστειλαν το e-mail τοσο γρηγορα και γραφουν οτι μπορουν να ανακτησουν το 100% των αρχειων, σημαινει οτι ο δισκος δεν εχει παθει σοβαρη ζημια και ουτε απαιτειται μεγαλη διαδικασια. Η μεγιστη τιμη τους ειναι τα 750 ευρω, συμφωνα με τον τιμοκαταλογο τους και εγω θα δωσω 665 ευρω. Δλδ αν αυριο με παρουν τηλεφωνο και μου κοψουν 100 ευρω, τι σημαινει; Αν σημερα ελεγα στο τηλεφωνο οκ μια χαρα τα διαθετω τα 665, βασικα σας δινω 700 ευρω κρατησε και μπουρμπουαρ, τι θα σημαινε; Ολα ειναι σχετικα.

Ο δισκος αυριο κλεινει 1 εβδομαδα απο την στιγμη που σταματησε να "λειτουργει" και ακομα ειναι διαθεσιμο το 100% των αρχειων. Ακομα και να το ρισκαρω και να χασω αρκετα δεδομενα, οι πιθανοτητες ειναι υπερ μου. Θελω ουτε το 1% των αρχειων απο τα συνολικα διαθεσιμα. Και οι φωτογραφιες του μωρου δεν ειναι ουτε 1gb..

Υπολογιζα σε κατω απο 350 ευρω, και τωρα που ειδα και την διαγνωση, ακομα λιγοτερα.

Επεξ/σία από Veggie_Chia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια σχετική ιστορία που κυκλοφορεί εδω και χρόνια στα ιντερνετς. Τεχνικός επισκέπτεται πελάτη με μεγάλο πρόβλημα στο server. Ο τεχνικός μπαίνει 

και αφού κοιτά και ψάχνει, βγάζει το κατσαβίδι και βιδώνει μια βίδα. Σαν απο θαύμα, όλα λειτουργούν στην εντέλεια. Ο τεχνικός φεύγει, αφου δέχεται  τις

ευχαριστίες του τρισευτυχισμένου ιδιοκτήτη, και την επομένη στέλενει τιμολόγιο με χρέωση 1000 ευρώ.

Ο ιδιοκτήτης έξω φρενών, τηλεφωνεί στον τεχνικό  θεωρώντας την χρέωση παράλογη, καθώς το μόνο που έκανε ήταν να βιδώσει μια βίδα. Η απάντηση του

ήταν αφοπλιστική.

Για το βίδωμα της βίδας, χρέωσα 1 ευρώ, και για την γνώση ποιά βίδα να βιδώσω, 999 ευρώ.

Πιστεύω πως καταλαβαίνεις.

  • Like 13
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, 

τα συμπεράσματα σου είναι λογικοφανή αλλά αυθαίρετα γιατί δεν έχεις την τεχνογνωσία που απαιτείται. Χρησιμοποιείς τη λογική σου αλλά ένα λογικό συμπέρασμα δε συνεπάγεται ότι είναι και σωστό. Το ότι σου έκαναν γρήγορη διάγνωση δε σημαίνει ότι η ανάκτηση είναι εύκολη. Σου είπαν πόσες ημέρες θα απαιτηθούν; Και το ότι οι πιθανότητες είναι υπέρ σου είναι τέρμα αυθαίρετο.

Σε κάθε περίπτωση, αυτό που ουσιαστικά περιγράφεις είναι ότι θες να κάνεις έρευνα αγοράς. Ξεκινάς λοιπόν με μείον 60€ με τα οποία αγόρασες μία γενικόλογη διάγνωση. Αυτό που ελπίζεις είναι να βρεις κάποιον να τους πει "κοίτα, αυτός ο δίσκος έχει αυτό κι αυτό". Και να ελπίζεις ότι θα σου απαντήσει "θέλω ~250€" ("ακόμα λιγότερα") χωρίς να κάνει τη δική του διάγνωση. 

Μπορεί και να είσαι τυχερός. Καλή τύχη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη εγω δεν θα μιλησω με τον τεχνικο, αλλα με το λογιστικο τμημα, οποτε λεπτομερειες δεν θα γνωριζω. Ο σκληρος δισκος συμφωνα με το e-mail, εχει ανοιχθει ή οχι;

Μια αλλη ευλογη απορια. Εαν ο τιμοκαταλογος τους λεει 150-700 ευρω για HDD και εμενα με χρεωνουν 655, 150 ευρω σε ποια περιπτωση χρεωνουν; Το εχω περιεργεια πραγματικα.

Αν μπορεσω θα ζητησω να μιλησω και με τον τεχνικο.

Εχω ηδη παραγγειλει τον σκληρο δισκο και ενα τροφοδοτικο, για καλο και για κακο.. Πολλα τα εξοδα.

23 λεπτά πριν, constandinos είπε

Υπάρχει μια σχετική ιστορία που κυκλοφορεί εδω και χρόνια στα ιντερνετς. Τεχνικός επισκέπτεται πελάτη με μεγάλο πρόβλημα στο server. Ο τεχνικός μπαίνει 

και αφού κοιτά και ψάχνει, βγάζει το κατσαβίδι και βιδώνει μια βίδα. Σαν απο θαύμα, όλα λειτουργούν στην εντέλεια. Ο τεχνικός φεύγει, αφου δέχεται  τις

ευχαριστίες του τρισευτυχισμένου ιδιοκτήτη, και την επομένη στέλενει τιμολόγιο με χρέωση 1000 ευρώ.

Ο ιδιοκτήτης έξω φρενών, τηλεφωνεί στον τεχνικό  θεωρώντας την χρέωση παράλογη, καθώς το μόνο που έκανε ήταν να βιδώσει μια βίδα. Η απάντηση του

ήταν αφοπλιστική.

Για το βίδωμα της βίδας, χρέωσα 1 ευρώ, και για την γνώση ποιά βίδα να βιδώσω, 999 ευρώ.

Πιστεύω πως καταλαβαίνεις.

Οπως ενας κλειδαρας ηρθε και ανοιξε την πορτα με μια τηλεκαρτα και μας ζητησε 60 ευρω για 10 δευτερολεπτα. Δεν εχω ξαναδει κατι τετοιο. Και εγω δουλευω ωρες ασταματητα για 800 ευρω.

Επεξ/σία από Veggie_Chia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Nik1239 είπε

Φίλε έχεις δύο επιλογές η μία είναι να δώσεις τα 500€ ή όσα ζητήσουν τέλος πάντων ή να αφήσεις πίσω τις φωτογραφίες και τα βίντεο σου και να πάρεις πίσω τον δίσκο και να κάτσεις να δοκιμάσεις όσα προγράμματα για ανάκτηση δεδομένων βρεις και αν δεν βγάλεις τίποτα τότε το αφήνεις και πας και δύο δίσκος 3tb να τους βάλεις σε raid ώστε αν χαλάσει ο ένας να έχεις τον άλλο και να μην χάσεις αρχεία 

το raid δεν είναι backup. αν τα αρχεία πχ στα κρυπτογραφήσει ένας ίος τότε το ίδιο θα γίνει και στο Mirror του...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Veggie_Chia είπε

Επειδη εγω δεν θα μιλησω με τον τεχνικο, αλλα με το λογιστικο τμημα, οποτε λεπτομερειες δεν θα γνωριζω. Ο σκληρος δισκος συμφωνα με το e-mail, εχει ανοιχθει ή οχι;

Μια αλλη ευλογη απορια. Εαν ο τιμοκαταλογος τους λεει 150-700 ευρω για HDD και εμενα με χρεωνουν 655, 150 ευρω σε ποια περιπτωση χρεωνουν; Το εχω περιεργεια πραγματικα.

Αν μπορεσω θα ζητησω να μιλησω και με τον τεχνικο.

Εχω ηδη παραγγειλει τον σκληρο δισκο και ενα τροφοδοτικο, για καλο και για κακο.. Πολλα τα εξοδα.

Οπως ενας κλειδαρας ηρθε και ανοιξε την πορτα με μια τηλεκαρτα και μας ζητησε 60 ευρω για 10 δευτερολεπτα. Δεν εχω ξαναδει κατι τετοιο. Και εγω δουλευω ωρες ασταματητα για 800 ευρω.

Γιατι δεν την άνοιγες μόνος σου την πόρτα; Καταλαβαίνω να μην έχεις τα χρήματα αλλά μην κατηγορείς τον τεχνικό. Όπως πληρώνεται η δουλειά σου έτσι πληρώνεται και η δικιά του.

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στρατός ΚΕΕΔ μεγάλο Πεύκο 2009. 

Απόρρητα στρατιωτικά έγγραφα είναι κλειδωμένα σε μεταλλικό συρτάρι όπου το κλειδί σπάει.

Στέλνει το επιτελείο ειδικό κλειδαρά για να το παραβιάσει και να σωθούν όλα τα περιεχόμενα έγγραφα ....

Το άνοιξε σε 3 λεπτά χρονομετρημενα .... Η αμοιβή του 400€

Που θέλω να καταλήξω.... Ότι στα 600€ που σου ζήτησαν (και με μια πρόχειρη έρευνα αγοράς που έκανα τα θεωρώ νορμάλ) πληρώνεις κυρίως την τεχνογνωσία τους !!!!

Η πιθανότητα ένας Χ , Υ , Ζ στο ινσομνια ή οπουδήποτε αλλού να το πετύχουν είναι ελάχιστη .... 

Οι εταιρείες ανάκτησης δεδομένων θα το κάνουν σίγουρα .... Είναι η δουλειά τους

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Veggie_Chia είπε

Επειδη εγω δεν θα μιλησω με τον τεχνικο, αλλα με το λογιστικο τμημα, οποτε λεπτομερειες δεν θα γνωριζω. Ο σκληρος δισκος συμφωνα με το e-mail, εχει ανοιχθει ή οχι;

Μια αλλη ευλογη απορια. Εαν ο τιμοκαταλογος τους λεει 150-700 ευρω για HDD και εμενα με χρεωνουν 655, 150 ευρω σε ποια περιπτωση χρεωνουν; Το εχω περιεργεια πραγματικα.

Αν μπορεσω θα ζητησω να μιλησω και με τον τεχνικο.

Εχω ηδη παραγγειλει τον σκληρο δισκο και ενα τροφοδοτικο, για καλο και για κακο.. Πολλα τα εξοδα.

Οπως ενας κλειδαρας ηρθε και ανοιξε την πορτα με μια τηλεκαρτα και μας ζητησε 60 ευρω για 10 δευτερολεπτα. Δεν εχω ξαναδει κατι τετοιο. Και εγω δουλευω ωρες ασταματητα για 800 ευρω.

spacer.png

Την τεχνογνωσία τους πληρώνεις, όχι την εργατοώρα.

 

Επεξ/σία από constandinos
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι, γιατί έψαξα και εδώ αλλά και στο άλλο σου θέμα, αλλά δεν είδα σχετική πληροφορία :
Ο σκληρός να υποθέσω πως δεν είναι εντός εγγύησης και δεν έχει γίνει κάποιος χαρακτηρισμός  ως προβληματικής παρτίδας ??

Γιατί θυμάμαι περίπτωση από seagate με έναν baracuda 500gb που είχα, και ενώ είχα αρχεία που δεν ήθελα κανένας να δει, αυτός χάλασε.
έψαξα λοιπόν να κάνω πατέντες για να δουλέψει, μέχρι που τον άνοιξα κι όλας, προκαλώντας τελικά καταστροφική ζημιά.
Αν όμως είχα ψάξει στο internet καλύτερα για τον δίσκο και προβλήματά του, αντί για troubleshooting για προβλήματα σε δίσκους,
θα έβρισκα πως η seagate είχε κάνει "ανάκληση"
και με δωρεάν ανάκτηση δεδομένων, με εγγύηση εχεμύθειας
(με δήλωση πως δεν ενδιαφέρονται / δεν θα αποκαλύψουν τα περιεχόμενα σε κανέναν, πως δεν τους ένοιαζε δηλαδή αν τα αρχεία αφορούν παράνομα κατεβάσματα/ προσωπικά /ερωτικά κλπ)  
για όσους είχαν μπρικάρει, γιατί είχαν κάνει μεγάλη πατάτα,
που για εμένα ήταν ασυγχώρητη και για αυτό από τότε προτιμώ wd :


Πέρα από το λάθος στο firmware που οδηγούσε τις κεφαλές εκτός περιοχής ανάγνωσης με αποτέλεσμα να "παγώνει" ο δίσκος (το αρχικό δηλαδή ελάττωμα),
όταν πια ανακαλύψανε το λάθος και βγάλανε διορθωτικό firmware για τα επηρεαζόμενα μοντέλα (500gb + 1tb), 
μπερδέψανε τα λίνκ για το download στη σελίδα τους
και κατέβαζε ο πελάτης
και για την έκδοση 500gb αλλά και για την 1tb 
το ίδιο ακριβώς αρχείο, το οποίο αφορούσε μόνο την έκδοση 1tb.

Αποτέλεσμα, όσοι είχαν τον 500gb και είχαν μάθει για το πρόβλημα και άρα είχαν προλάβει το πρόβλημα πριν χαλάσει ο σκληρός
και προσπάθησαν να περάσουν το νέο firmware για να μην την πάθουν, απλά να μπρικάρουν τον σκληρό τους !!!!

Επεξ/σία από SoullessRider
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, constandinos είπε

spacer.png

Την τεχνογνωσία τους πληρώνεις, όχι την εργατοώρα.

 

Διαφωνώ κάθετα.............εφόσον ειναι ετσι και οι γιατροί αν η ζωη σου κρεμόταν απο ενα γιατρο που μπορούσε να σε σωσει αλλα σου ζήταγε ενα εκατομμύριο γιατι εχει την τεχνογνωσία και τις σπουδες του  τι παει να πει οτι ο αλλος πρεπει να πεθάνει.......;;; οχι οτι στην ζωη δεν γίνεται με τα φακελακια.......... 200 ειναι μια νορμαλ τιμη 650 ειναι κλεψιά επειδη εχεις ανάγκη  αποψη μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι εταιρίες ανάκτησης δεδομένων απευθύνονταν κύριος σε εταιρίες ......

Για home user επρεπε να βρείς κάποιον κομπιουτερά όπου έχει ξανακάνει αυτήν την δουλειά και είναι αρκετοί εδώ μέσα αν βάλεις αγγελία θα σε βρουν αυτοί .... με 150-200 ευρό και καθάρισες ....

Επεξ/σία από CharalampisCrete
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...