Προς το περιεχόμενο

Τα βινύλια ξεπερνούν σε πωλήσεις τα CD για πρώτη φορά μετά τα 80’s!


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει μία αλήθεια, αλλά αυτή πάει στην αρχή του cd σαν μέσο.

Οταν κυκλοφόρησαν τα πρώτα cd ήχου, το υλικό που υπήρχε στο σύνολο της μουσικής τότε ήταν αναλογικά γραμμένο, τι κάνανε? περάσανε το αναλογικό στο ψηφιακό χωρίς επεξεργασία ένα απλό copy paste ας πούμε, και φυσικά ακουγόταν χάλια, το cd άρχισε να ακούγεται καλά όταν καταλάβανε ότι χρειάζεται διαφορετικό mastering, από τα πρώτα remaster cd, αρχίζανε και ακουγόντουσαν σωστά.

Και εγώ που  ασχολουμαι με τον ήχο, ψάχνω να βρώ την καλύτερη έκδοση, είτε είναι βινύλιο είτε cd, αν ακούγεται καλύτερα το cd θα πάρω cd αν ακούγεται καλύτερα σε δίσκο θα το πάρω σε δίσκο.

Εχω αρκετά άλμπουμς ίδια και στα 2 μέσα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδή ειμαι λίγο χαζούλης,μπορεί να μου πει κάποιος για πιο λόγο να αγοράσω σύγχρονο βινύλιο; Υπάρχει σήμερα στούντιο - δισκογραφική που κάνει αναλογική επεξεργασία ήχου; Αν μιλαμε για δισκους του 70 οκ άλλαξα βλέπω κυκλοφορίες σύγχρονες κ σε βινύλιο είναι λίγο για γέλια.επισης όπως κ στα πικάπ,άλλο ήχο έχει ένα cd player του €20 και άλλο ένα που κοστίζει όσο ένα αμάξι.χαλαρωστε λίγο με τα βινύλια,έχουν την φάση τους αλλά μέχρι εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Sanjuro είπε

Για κάποιο λόγο εκεί προς το τέλος του λοκ ντάουν περνούσα περπατώντας έξω από διάφορα σπίτια στο Μαρούσι και έπαιζαν σχετικά ωραίες μουσικές, δυνατά πάντα. Όχι Eloy αλλά λίγο πιο γνωστά πράγματα π.χ. Floyd, Led Zeppelin, Ξυλούρης ακουγόταν από ένα σπίτι, ένα άλλο έπαιζε και το "Starless" των King Crimson! Μετά δεν ξαναπέτυχα κάτι παρόμοιο. Ίσως η καταπίεση (η οποία κατά κάποιο τρόπο συνεχίζεται αλλά όχι στον ίδιο βαθμό) να τους το έβγαλε αυτό, ίσως να ήταν τυχαίο. Δεν γνωρίζω.

Διαβάσαμε και για Κόμπαμ στο insomnia! Δεν το έχω ακούσει το συγκεκριμένο, σε βινύλιο ούτε πρόκειται σε φλακ το έβαλα στην λίστα τώρα που το ανέφερες. Βέβαια έχω ακούσει άλλα πολλά σε σπίτι φίλου που είχε κληρονομήσει συλλογή βινυλίων απ'τον πατέρα του, μου άρεσαν δεν μπορώ να πω. Βέβαια είναι δύσκολο να απομονώσει κανείς την ακουστική εμπειρία από όλα τα γύρω γύρω.

Αυτός είναι ο δίσκος. 

Διάβασε αυτό που γράφει στην πίσω πλευρά του δίσκου!

warning.pdf

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/9/2020 στις 10:28 ΜΜ, basilis_k6 είπε

η τελευταία φορα που κάποιος μου είπε οτι αγόρασε γνήσιο cd ήταν 10+ χρονια πριν. το βινύλιο ειναι collectible, σε 30 χρόνια θα δίνουν δεκάδες χιλιάρικα σε auctions για τα σπάνια.

Έχω το γνήσιo Burn των deep purple (1974). Πόσο θα κάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Jkatikas είπε

Επειδή ειμαι λίγο χαζούλης,μπορεί να μου πει κάποιος για πιο λόγο να αγοράσω σύγχρονο βινύλιο; Υπάρχει σήμερα στούντιο - δισκογραφική που κάνει αναλογική επεξεργασία ήχου; Αν μιλαμε για δισκους του 70 οκ άλλαξα βλέπω κυκλοφορίες σύγχρονες κ σε βινύλιο είναι λίγο για γέλια.επισης όπως κ στα πικάπ,άλλο ήχο έχει ένα cd player του €20 και άλλο ένα που κοστίζει όσο ένα αμάξι.χαλαρωστε λίγο με τα βινύλια,έχουν την φάση τους αλλά μέχρι εκεί.

Ναι υπάρχουν στούντιο που γράφουν αναλογικά, και βλέπω και αρκετές μπάντες  που είτε γράφουν αναλογικά είτε θέλουν να γράψουν αναλογικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, lnwolfgr είπε

Ναι υπάρχουν στούντιο που γράφουν αναλογικά, και βλέπω και αρκετές μπάντες  που είτε γράφουν αναλογικά είτε θέλουν να γράψουν αναλογικά.

Αν εννοείς στούντιο της γειτονιάς που θα πάω εγώ κ εσύ να κάνουμε την φάση μας , σίγουρα υπάρχουν.αν μιλάμε για στούντιο από τα οποία θα προκύψει κάποια κυκλοφορία δίσκου, αμφιβάλλω.η αλλαγή στην επεξεργασία έχει γίνει μέσα στο 80'...αυτή την στιγμή δεν πρέπει κανένας που να ηχογραφεί αναλογικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, angelfacekiller είπε

Έχω το γνήσιo Burn των deep purple (1974). Πόσο θα κάνει?

Εξαρτάτε από την χώρα της κοπής και φυσικά από την μπάντα. Deep purple έχουν βγάλει εκατομμύρια κόπιες από τα άλμπουμ τους. Οπότε γύρο στα 10 ευρό θα αξίζει περίπου (εκτός αν είναι κάποια special edition).

@Jkatikas

Μα φυσικά μιλάμε για κανονικές κυκλοφορίες άλμπουμ. Υπάρχουν δισκογραφικές που έχουν δικά τους στούντιο, υπάρχουν δισκογραφικές που δεν έχουν δικά τους στούντιο που απλά πληρώνουν ένα μικρο πόσο και γράφεις σε όποιο στούντιο θες.

Μέτα γίνεται μίξη, mastering και φεύγει το υλικό στα εργοστάσια κοπής.

Ενας από τους λόγους που δεν γράφουν αναλογικά είναι γιατί κοστίζει παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lnwolfgr είπε

Εξαρτάτε από την χώρα της κοπής και φυσικά από την μπάντα. Deep purple έχουν βγάλει εκατομμύρια κόπιες από τα άλμπουμ τους. Οπότε γύρο στα 10 ευρό θα αξίζει περίπου (εκτός αν είναι κάποια special edition).

@Jkatikas

Μα φυσικά μιλάμε για κανονικές κυκλοφορίες άλμπουμ. Υπάρχουν δισκογραφικές που έχουν δικά τους στούντιο, υπάρχουν δισκογραφικές που δεν έχουν δικά τους στούντιο που απλά πληρώνουν ένα μικρο πόσο και γράφεις σε όποιο στούντιο θες.

Μέτα γίνεται μίξη, mastering και φεύγει το υλικό στα εργοστάσια κοπής.

Ενας από τους λόγους που δεν γράφουν αναλογικά είναι γιατί κοστίζει παραπάνω.

Προφανώς κ σήμερα κάτι τέτοιο κοστίζει πολύ παραπάνω.δεν το κάνουν μεγάλες δισκογραφικές,φαντάσου να το έκαναν μικρές.αλλα βλέπω κυκλοφορίες του 2020 από μικρές εταιρείες σε βινύλιο κ μετά μου λένε έχει καλύτερο ήχο,πιο ζεστό κτλ κ τραβάω τα μαλλιά μου.ολα εξαρτώνται από τα χρήματα που μπορεί κάποιος να διαθέσει.αμα είναι πολλά,είτε σε ψηφιακό είτε σε αναλογικό θα πάρει καλό αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, angelfacekiller είπε

Έχω το γνήσιo Burn των deep purple (1974). Πόσο θα κάνει?

Κοψε εδω

https://www.discogs.com/Burzum-Aske/release/652775

https://www.discogs.com/Satyricon-The-Shadowthrone/release/382090

https://www.discogs.com/Bathory-Bathory/release/989083

https://www.discogs.com/Mayhem-De-Mysteriis-Dom-Sathanas/release/8005732

Φαντάσου ότι τα είχα αλλά λόγο δυσκολιών πούλησα αρκετά από αυτά!!!  (τα ξαναπείρα φυσικά, σε επανεκδόσεις)

Αν τα είχα ψηφιακά, ζήτω που κάηκα επίσης έχω μήτρα αμερικάνικη του south of heaven των slayer, χωρίς αξία φυσικά γιατί είναι ανεκτίμητης αξίας.

 

@Jkatikas

Αυτές οι τιμές που βλέπεις είναι γιατί ακριβός κυκλοφόρησαν από μικρές εταιρίες, βγήκαν λίγες κόπιες, αλλά το υλικό είναι σούπερ, και ήθελε να το ακούσει περισσότερος κόσμος.

 

Επεξ/σία από lnwolfgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/9/2020 στις 11:38 ΜΜ, toyo73 είπε

Ακριβως.Εχει φιλος μηχανακι του 10δεκαχιλιαρου.Λαμπατο CD Player- λαμπατος ενισχυτης και πανακριβα ηχεια.Νομιζεις οτι  εχεις την Γαλανη στο σαλονι.Ηχογραφησεις αναφορας απο τζαζ μενεις μαλακας.Μια χαρα ηχο εχει το CD.Απλως εχει καταντησει σαν την φωτογραφια του κινητου.Ολοι καποτε ακουσαν απο ολοκληρωμενα ηχοσυστηματα των 80 ευρω.Εκει δεν ακους διαφορα με αθλιο 128αρι mp3.Eαν σου βαλουν οριο 40 χαω, η bugati veyron  εχεις, η suzuki maruti, το ιδιο ειναι.   

Συμφωνώ αλλά επειδή είχα το maruti (που το ξέθαψες ρε φίλε) θα προτιμούσα την bugatti :D

Υπάρχουμε και εμείς βέβαια που τι κασέτα , cd , βινύλιο , mp3 όλα μας φαίνονται ίδια.

Καταλαβαίνω την ιεροτελεστία , εγώ απλά θέλω να πατάω ένα κουμπί και να ακούω

Επίσης μου φάνηκε και σωστό το σχόλιο ότι δεν είναι ότι ανέβηκε τόσο η αγορά του βινυλίου αλλά ότι έπεσε αυτή των cd's

Edit: Για να μην λέμε απλά τι νομίζουμε , συγνώμη αν έχει ξαναμπεί το link αλλά εδώ θα βρείτε τα στατιστικά

https://www.riaa.com/wp-content/uploads/2020/09/Mid-Year-2020-RIAA-Revenue-Statistics.pdf

Στο παραπάνω βλέπουμε ότι αν δεν το κοιτάξεις καθαρά απο την οικονομική πλευρά αλλά απο τα units που έχουν πουληθεί , σαν units είναι πάλι μπροστά τα CD .

Αν είναι ακριβότερο το βινύλιο δεν σημαίνει ότι ξεπερνούν σε πωλήσεις τα CDs μόνο αν μιλάμε καθαρά για κέρδος .

Ώς τεμάχια όμως τα CD είναι ακόμη μπροστά

Μου κάνει εντύπωση που έκανα κάποιες αναζητήσεις και είδα αρκετά άρθρα που αναφέρουν ακριβώς το ίδιο με το άρθρο εδώ και νομίζω ότι δίνει λάθος εντυπώσεις

Edit 2 :

Επιτέλους και ένα άρθρο που το γράφει σωστά

https://www.businessinsider.com/americans-spending-vinyl-records-cds-2020-data-2020-9

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, tsofras είπε

Συμφωνώ αλλά επειδή είχα το maruti (που το ξέθαψες ρε φίλε) θα προτιμούσα την bugatti :D

Υπάρχουμε και εμείς βέβαια που τι κασέτα , cd , βινύλιο , mp3 όλα μας φαίνονται ίδια.

Καταλαβαίνω την ιεροτελεστία , εγώ απλά θέλω να πατάω ένα κουμπί και να ακούω

Επίσης μου φάνηκε και σωστό το σχόλιο ότι δεν είναι ότι ανέβηκε τόσο η αγορά του βινυλίου αλλά ότι έπεσε αυτή των cd's

Edit: Για να μην λέμε απλά τι νομίζουμε , συγνώμη αν έχει ξαναμπεί το link αλλά εδώ θα βρείτε τα στατιστικά

https://www.riaa.com/wp-content/uploads/2020/09/Mid-Year-2020-RIAA-Revenue-Statistics.pdf

Έτσι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως αυτό που βλέπω εγώ από την RIAA είναι ότι οι πωλήσεις μουσικής των φυσικών μέσων είναι καλύτερη από την ψηφιακή αγορά.

Δεν μιλάω για streaming, μιλάω για πωλήσεις, για downloads.

https://www.riaa.com/wp-content/uploads/2020/09/Mid-Year-2020-RIAA-Revenue-Statistics.pdf

 

Επεξ/σία από lnwolfgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, lnwolfgr είπε

Πάντως αυτό που βλέπω εγώ από την RIAA είναι ότι οι πωλήσεις μουσικής των φυσικών μέσων είναι καλύτερη από την ψηφιακή αγορά.

Δεν μιλάω για streaming, μιλάω για πωλήσεις, για downloads.

https://www.riaa.com/wp-content/uploads/2020/09/Mid-Year-2020-RIAA-Revenue-Statistics.pdf

Εννοείς σε κέρδος; Γιατί οι πωλήσεις των ψηφιακών είναι πολλαπλάσιες σαν απόλυτος αριθμός. Απο εκεί καταλαβαίνεις πόσο ακριβά πουλάνε τα φυσικά....

image.png.9e9c1880f649b9a7944e9912e486114d.png

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω υπάρχει σφάλμα, έχουν βάλει της πωλήσεις και το streaming όλα μαζί στα ψηφιακά,

Το ενώ γράφουν λεπτομέρειες για το πόσα single, albums κ.τ.λ έχουν αγοραστεί ψηφιακά, δεν γράφουν τα ίδια για τα φυσικά μέσα.

Πόσα (singles) 7ιντσα πουλήθηκαν? και πόσα 12ιντσα (full albums)?

Το ίδιο και με τα cd τί ποσοστό είναι singles και τι full albums?

Το κέρδος των δίσκων και των cd είναι μεγαλύτερο όταν αγοράζεις lp στα 30 ευρώ καινούργιο, ενω download δεν είναι και τόσο ακριβά.

Υπάρχει και μεγάλο παραεμπόριο στα φυσικά μέσα με ανταλλαγές και αγορές μεταχειρισμένων, μην το ξεχνάς αυτό, είναι μια σημαντική απώλεια για της εταιρίες αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...