Προς το περιεχόμενο

Το νέο iPad Air με τιμή $599 διαθέτει νέο σχεδιασμό και κορυφαίες επιδόσεις


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δεν έχω μπερδευτει αυτό ακριβώς ανέφερα. Ο Α14 θα μπει αρκετά πιο κάτω από τον Α12Ζ και λίγο πιο πάνω από τον Α13. Περίμενα τον Α14 στα ίδια με Α12Ζ για αυτό απογοητευτηκα κάπως. Ο 865 ναι είναι στα ίδια με Α13 ο plus ξεφεύγει λίγο παραπάνω. Επειδή γράφτηκε ότι δεν έχει νόημα το ipad pro τώρα με τον Α14 στο air κάτι που δεν ισχύει ο Α12Ζ παραμένει το δυνατότερο soc μέχρι σήμερα. 

Οι διαφορές μεταξύ του A12z και των A13 & 865+ αν θυμάμαι είναι κοντά στο 10% υπέρ του Z... Ο A14 & 875 πιστεύω ότι θα τον ξεπερνάνε εκτός από τις διεργασίες των γραφικών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 146
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, AtiX είπε

Οι διαφορές μεταξύ του A12z και των A13 & 865+ αν θυμάμαι είναι κοντά στο 10% υπέρ του Z... Ο A14 & 875 πιστεύω ότι θα τον ξεπερνάνε εκτός από τις διεργασίες των γραφικών...

Σε cpu ο 875 ναι ο Α14 αν ισχύει το παραπάνω είναι στα ίδια πάνω κατω. Ο 875 θα δούμε ακόμα δεν ξέρουμε τίποτα. Σε gpu o A12z είναι ότι καλύτερο και με τα 120hz προσφέρει το καλύτερο πακέτο σε αλμυρή τιμή όμως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Arkin είπε

Πάντως αρκετά χαμηλό το score στο antutu του Α14. Με το ζόρι πιάνει τον 865 που είναι 9 μηνών. Το 865plus βγάζει 630000. Οπότε πολύ κακό για το τίποτα ο Α14 και τα 5nm. Οι iPad pro έχει τον A12z βγάζει 750000. Οπότε είναι οκ η τιμή του νέου ipad air. Περσινές επιδόσεις Android έχει. 

Τι σχέση έχει το Antutu με επεξεργαστες ? Επειδη στο τελικό σκόρ , συμπεριλαμβανει και την CPU ?

Tο GeekBench ειναι για επεκεργαστές. 

Επεξ/σία από Vasilisxd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Arkin είπε

Σε cpu ο 875 ναι ο Α14 αν ισχύει το παραπάνω είναι στα ίδια πάνω κατω. Ο 875 θα δούμε ακόμα δεν ξέρουμε τίποτα. Σε gpu o A12z είναι ότι καλύτερο και με τα 120hz προσφέρει το καλύτερο πακέτο σε αλμυρή τιμή όμως. 

Κάθε χρόνο λέμε τα ίδια και τα ίδια... όπως ο Α13 ήταν καλύτερος από τον 865 ακόμα και απο τον 865+ που βγήκε μήνες αργότερα, έτσι και ο Α14 θα είναι καλύτερος...

Μην ξεχνάς ότι αναμένουμε να δούμε και macbook και mini mac με αυτόν τον επεξεργαστή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βελτίωση των επεξεργαστών στα flagships είναι τόσο μεγάλη υπόθεση για εσάς; Αποτελεί κριτήριο αγοράς; Εγώ δε βρίσκω κάτι σε αυτά που κάνω με το κινητό στα οποία το Galaxy S9 δε με καλύπτει; Υπάρχει κάποιος που είναι ας πούμε απογοητευμένος από τον Α12 και θέλει μεγάλη βελτίωση με τον Α14;

Στην ουσία δηλαδή, αλλάζει κάτι για τον χρήστη, ή απλά πάει το ταβάνι ψηλότερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Abudi είπε

Η βελτίωση των επεξεργαστών στα flagships είναι τόσο μεγάλη υπόθεση για εσάς; Αποτελεί κριτήριο αγοράς; Εγώ δε βρίσκω κάτι σε αυτά που κάνω με το κινητό στα οποία το Galaxy S9 δε με καλύπτει; Υπάρχει κάποιος που είναι ας πούμε απογοητευμένος από τον Α12 και θέλει μεγάλη βελτίωση με τον Α14;

Στην ουσία δηλαδή, αλλάζει κάτι για τον χρήστη, ή απλά πάει το ταβάνι ψηλότερα;

Ναι η βελτίωση στα flagships είναι σημαντική γιατί αυτό μεταφράζεται, εκτός από μεγαλύτερη διάρκεια "ζωής" όπως παραδέχεσαι και ο ίδιος και σε καλύτερες επιδόσεις στα μεσαίας κατηγορίας chips που είναι φτηνότερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, AtiX είπε

Ναι η βελτίωση στα flagships είναι σημαντική γιατί αυτό μεταφράζεται, εκτός από μεγαλύτερη διάρκεια "ζωής" όπως παραδέχεσαι και ο ίδιος και σε καλύτερες επιδόσεις στα μεσαίας κατηγορίας chips που είναι φτηνότερα...

Αφού όμως όπως λες σου δίνει μεγαλύτερη διάρκεια ζώης, τί με νοιάζει η βελτίωσή του year over year. Εγώ παιδιά λόγω τιμής δεν υπάρχει κάτι από αυτά που κάνω στο S9 που λέω "αχ να ήταν λίγο δυνατότερος ο επεξεργαστής". Πού θέλω να καταλήξω. Μήπως κάνουμε "spec peeping" (ελληνιστί "ψειρίζουμε τη μαϊμού") για πράγματα που δεν έχουν και τόσο μεγάλη σημασία; Εγώ νομίζω οτι η μόνη βελτίωση που έχει πλέον στους -πολύ καλούς- επεξεργαστές των συσκευών μας, είναι η αποδοτικότητά τους στην κατανάλωση πόρων. Η βελτίωση των επιδόσεων νομίζω είναι και λίγο αχρείαστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Abudi είπε

Αφού όμως όπως λες σου δίνει μεγαλύτερη διάρκεια ζώης, τί με νοιάζει η βελτίωσή του year over year. Εγώ παιδιά λόγω τιμής δεν υπάρχει κάτι από αυτά που κάνω στο S9 που λέω "αχ να ήταν λίγο δυνατότερος ο επεξεργαστής". Πού θέλω να καταλήξω. Μήπως κάνουμε "spec peeping" (ελληνιστί "ψειρίζουμε τη μαϊμού") για πράγματα που δεν έχουν και τόσο μεγάλη σημασία; Εγώ νομίζω οτι η μόνη βελτίωση που έχει πλέον στους -πολύ καλούς- επεξεργαστές των συσκευών μας, είναι η αποδοτικότητά τους στην κατανάλωση πόρων. Η βελτίωση των επιδόσεων νομίζω είναι και λίγο αχρείαστη

Έχεις ένα δικιο αλλά είμαστε εν μέρη και γι'αυτό εδώ μέσα. Μας αρέσει σαν ενασχόληση δηλαδή να ασχολούμαστε με τέτοιες λεπτομέρειες. Δεν είναι μόνο η εμπειρία χρήσης που μας ενδιαφέρει ώρες ώρες κάνουμε κάπως έτσι. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Abudi είπε

Αφού όμως όπως λες σου δίνει μεγαλύτερη διάρκεια ζώης, τί με νοιάζει η βελτίωσή του year over year. Εγώ παιδιά λόγω τιμής δεν υπάρχει κάτι από αυτά που κάνω στο S9 που λέω "αχ να ήταν λίγο δυνατότερος ο επεξεργαστής". Πού θέλω να καταλήξω. Μήπως κάνουμε "spec peeping" (ελληνιστί "ψειρίζουμε τη μαϊμού") για πράγματα που δεν έχουν και τόσο μεγάλη σημασία; Εγώ νομίζω οτι η μόνη βελτίωση που έχει πλέον στους -πολύ καλούς- επεξεργαστές των συσκευών μας, είναι η αποδοτικότητά τους στην κατανάλωση πόρων. Η βελτίωση των επιδόσεων νομίζω είναι και λίγο αχρείαστη

Καταλαβαίνεις ότι απαιτείς επειδή εσύ πήρες το S9 να σταματήσει η πρόοδος των επεξεργαστών? Αν έπαιρνες το S6 θα έλεγες το ίδιο? Του χρόνου ή του παραχρόνου, όταν θα πάρεις νέο κινητό, πιθανόν ναυαρχίδα, θα ήθελες ο επεξεργαστής του να είναι 20% πιο δυνατός από αυτό που έχεις τώρα που πήρες πριν τρία χρόνια? Είσαι ικανοποιημένος οι επεξεργαστές να γίνονται 20% πιο δυνατοί μέσα σε 4-5 χρόνια? Το ξέρεις ότι σήμερα παίρνεις κινητό με 150-200 ευρώ και έχει την ίδια δύναμη ο επεξεργαστής του με το s9 σου? Νομίζεις αυτό γίνεται έτσι απλά και μαγικά?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, AtiX είπε

Καταλαβαίνεις ότι απαιτείς επειδή εσύ πήρες το S9 να σταματήσει η πρόοδος των επεξεργαστών? Αν έπαιρνες το S6 θα έλεγες το ίδιο? Του χρόνου ή του παραχρόνου, όταν θα πάρεις νέο κινητό, πιθανόν ναυαρχίδα, θα ήθελες ο επεξεργαστής του να είναι 20% πιο δυνατός από αυτό που έχεις τώρα που πήρες πριν τρία χρόνια? Είσαι ικανοποιημένος οι επεξεργαστές να γίνονται 20% πιο δυνατοί μέσα σε 4-5 χρόνια? Το ξέρεις ότι σήμερα παίρνεις κινητό με 150-200 ευρώ και έχει την ίδια δύναμη ο επεξεργαστής του με το s9 σου? Νομίζεις αυτό γίνεται έτσι απλά και μαγικά?

Η πρόοδος των επεξεργαστών μπορεί να είναι σε διαφορετική κατεύθυνση, αυτή της οικονομίας πόρων. Για μένα προσωπικά η αγορά flagship είναι μονόδρομος για τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά τους, όχι τον ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΟ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ ΕΒΕΡ. Προσωπικά η συνολική εμπειρία χρήσης είναι που μετράει (ποιότητα κάμερας, οθόνης, υποστήριξη, σταθερότητα στο λογισμικό) περισσότερο από ένα ταβάνι επιδόσεων που εγώ προσωπικά δεν πιάνω και δε με αφορά. Και αλήθεια, πέραν αυτών που αντιμετωπίζουν τα κινητά σαν παιχνιδομηχανές (🤣🤣🤣🤣) δεν ξέρω ποιά άλλη δραστηριότητα πιάνει το ταβάνι του Α12 ας πούμε ή του SD845

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...