Προς το περιεχόμενο

Το νέο iPad Air με τιμή $599 διαθέτει νέο σχεδιασμό και κορυφαίες επιδόσεις


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Lazostat είπε

Με τα μισα λεφτα παιρνω tablet απο Κινα και εχω τις ιδιες ή και περισσοτερες δυνατοτητες!

Μονο οταν κοιμασαι και ονειρευεσαι ...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 146
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πέρα από τα προϊόντα που παρουσίασε η apple, η παρουσίαση που έκανε έχει περάσει σε άλλο επίπεδο. 

*προφανώς παίζουν σενάρια - σκηνοθεσία κλπ.
**ο τρόπος που έπαιρναν το λόγο και η «κάμερα» το πως κινούνταν από το ένα επίπεδο στο άλλο μέσα στο κτήριο της apple (cupertino)
***να γυρίστηκε όλη η παρουσίαση σε green screen?

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Με τα μισα λεφτα παιρνω tablet απο Κινα και εχω τις ιδιες ή και περισσοτερες δυνατοτητες!

Και άργησε ένα τέτοιο σχόλιο, είχα αρχίσει να αγχώνομαι......ευτυχώς που μας το ανέφερες για να ξυπνήσουμε και εμείς τα πρόβατα.

32 λεπτά πριν, liospi είπε

πέρα από τα προϊόντα που παρουσίασε η apple, η παρουσίαση που έκανε έχει περάσει σε άλλο επίπεδο. 

*προφανώς παίζουν σενάρια - σκηνοθεσία κλπ.
**ο τρόπος που έπαιρναν το λόγο και η «κάμερα» το πως κινούνταν από το ένα επίπεδο στο άλλο μέσα στο κτήριο της apple (cupertino)
***να γυρίστηκε όλη η παρουσίαση σε green screen?

Έτσι ακριβώς, τρομερή παρουσίαση, οι άνθρωποι ξέρουν να φτιάχνουν σωστά και καλά προϊόντα άλλα ξέρουν και να τα παρουσιάζουν/πουλάνε σωστά....μάλλον έπαιξε πολύ green screen. Προφανώς δεν είναι τυχαία η μεγαλύτερη εταιρία στον κόσμο και κάθε νέα παρουσίαση προϊόντων της μονοπωλεί το ενδιαφέρον των χρηστών, των media κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Sadako είπε

Να ρωτήσω λίγο, δεν έχω καμία εμπειρία από iPad (και από iOS γενικότερα), αλλά εξετάζω εδώ και καιρό την αγορά ενός iPad για λόγους δουλειάς. Αν βγάλουμε από την μέση τον παράγοντα μέγεθος - γιατί κοιτούσα το 12.9 μοντέλο, που από ό,τι κατάλαβα υπάρχει μόνο στην Pro σειρά:

1. Από θέμα επιδόσεων αυτή η φετινή σειρά Air είναι πολύ πίσω από τα Pro;

2. Από ό,τι κατάλαβα από τις φωτογραφίες το Apple Pencil υποστηρίζεται πλήρως, σωστά;

3. Όσοι παρακολουθούν γενικά τις παλαιότερες γενεές, η έλευση αυτού του Air παίζει να επηρεάσει (προς τα κάτω προφανώς) την τιμή του Pro 2020; Ή είναι εντελώς άσχετα;

4. Γενικά και με λίγα λόγια πού ακριβώς υπερτερεί δηλάδή η σειρά Pro (πέραν του Lidar) έναντι του νέου Air για να το προτιμήσει κάποιος;

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

1. Κατά μεγάλο ποσοστό η διαφορά που θα αντιληφθεί ο μέσος χρήστης εξαρτάται κυρίως από τη χρήση που θα του κάνει και τι εφαρμογές θα τρέξει.

2. Υποστηρίζεται πλήρως το Pencil 2ης γενιάς.

3. Το Pro παραμένει Pro... καμία επιρροή στην τιμή του...

4. FaceID (αν το προτιμάει κανείς...), ProMotion display, Lidar scanner, 10MP ultra wide camera, 600nits vs 500nits, 4 speakers vs 2,

Τα βασικά αυτά είναι... για λεπτομέρεις click on the link below...

https://www.apple.com/ipad/compare/

 

11 ώρες πριν, liberostelios είπε

Δυστυχώς δεν υπάρχει σοβαρό Android tablet, τουλάχιστον σε ανταγωνιστική τιμή. Για μένα αν είναι να πας σε tablet που δεν είναι iPad, πρέπει να κοιτάξεις προς Surface μεριά. Έχω ένα Surface Go το οποίο είναι ώρες-ωρες εκνευριστικό αλλά κατά τα άλλα κάνει καλά τη δουλειά του για απλό σερφάρισμα και PDF annotations.

Ωραίο αυτό το συγκεκριμένο... αλλά και ακριβό και με περιορισμούς στις εφαρμογές... 😒

Capture.PNG

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερο σχόλιο:

(disclaimer: Οι μόνες Apple συσκευές που είχα ως τώρα είναι iPod Nano και iPod Shuffle)

Η χθεσινή παρουσίαση της Apple νομίζω είχε εξαιρετικά πράγματα και θεωρώ ίσως και εγκάθετο όποιον δε το αναγνωρίσει αυτό:
- Στο Watch θεωρώ πολύ σημαντική την επιμονή και την εδραίωση της Apple στον χώρο του Health & Fitness (το Series 6 θα έχει και μετρητή για τον κορεσμό οξυγόνου στο αίμα, δηλαδή οκ) καθώς μου άρεσε επίσης πολύ η όλη ιδέα με το Family sharing ή πώς το λένε
- Το απλό "φθηνό" iPad ανανεώθηκε με ένα πολύ καλό chip και σε συνδυασμό με την υποστήριξη που παρέχει η Apple στο λογισμικό, είναι μια πραγματικά καλή λύση για entry-level iOS.
- Το iPad Air, σχεδόν καταργεί το ακριβότερο Pro με τις αναβαθμίσεις που δέχτηκε (μέχρι να ανανεωθεί το pro δηλαδή).

Νομίζω ήταν πολύ αξιόλογη μέρα, διότι παρουσίασαν νέα προϊόντα που όμως είναι ουσιωδώς αναβαθμισμένα από τα προηγούμενα και θα ασκήσουν πολύ μεγάλη πίεση στον ανταγωνισμό

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, NasstasjiaP είπε

1. Κατά μεγάλο ποσοστό η διαφορά που θα αντιληφθεί ο μέσος χρήστης εξαρτάται κυρίως από τη χρήση που θα του κάνει και τι εφαρμογές θα τρέξει.

2. Υποστηρίζεται πλήρως το Pencil 2ης γενιάς.

3. Το Pro παραμένει Pro... καμία επιρροή στην τιμή του...

4. FaceID (αν το προτιμάει κανείς...), ProMotion display, Lidar scanner, 10MP ultra wide camera, 600nits vs 500nits, 4 speakers vs 2,

Τα βασικά αυτά είναι... για λεπτομέρεις click on the link below...

https://www.apple.com/ipad/compare/

Ωραίο αυτό το συγκεκριμένο... αλλά και ακριβό και με περιορισμούς στις εφαρμογές... 😒

Capture.PNG

16:10 aspect ratio

Αυτο πως το σκεφτηκαν..

Καταλαβαινεις πως θα τρεχουν οι εφαρμογες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, AtiX είπε

Κοίτα, αν και off topic, έχουμε δει πολλά πράγματα από την Sony και είναι κρίμα να μην της τα αναγνωρίζουμε...

Δυστυχώς η Sony στο τομέα κινητών πάσχει από κακό marketing.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Abudi είπε

Γενικότερο σχόλιο:

(disclaimer: Οι μόνες Apple συσκευές που είχα ως τώρα είναι iPod Nano και iPod Shuffle)

Η χθεσινή παρουσίαση της Apple νομίζω είχε εξαιρετικά πράγματα και θεωρώ ίσως και εγκάθετο όποιον δε το αναγνωρίσει αυτό:
- Στο Watch θεωρώ πολύ σημαντική την επιμονή και την εδραίωση της Apple στον χώρο του Health & Fitness (το Series 6 θα έχει και μετρητή για τον κορεσμό οξυγόνου στο αίμα, δηλαδή οκ) καθώς μου άρεσε επίσης πολύ η όλη ιδέα με το Family sharing ή πώς το λένε
- Το απλό "φθηνό" iPad ανανεώθηκε με ένα πολύ καλό chip και σε συνδυασμό με την υποστήριξη που παρέχει η Apple στο λογισμικό, είναι μια πραγματικά καλή λύση για entry-level iOS.
- Το iPad Air, σχεδόν καταργεί το ακριβότερο Pro με τις αναβαθμίσεις που δέχτηκε (μέχρι να ανανεωθεί το pro δηλαδή).

Νομίζω ήταν πολύ αξιόλογη μέρα, διότι παρουσίασαν νέα προϊόντα που όμως είναι ουσιωδώς αναβαθμισμένα από τα προηγούμενα και θα ασκήσουν πολύ μεγάλη πίεση στον ανταγωνισμό

Συμφωνώ το μόνο θέμα για μένα ή μάλλον τα μόνα δυο θέματα είναι ότι κάπως με κάποιο τρόπο πρέπει να βελτιωθεί η αυτονομία του Applewatch, για μένα με διάρκεια μπαταρίας 1 ημέρα όσα πράγματα και να κάνει τα ακυρώνει, προσωπικά πάντα μιλώντας. 
Δεύτερον το απλό Ipad πρέπει κάποια στιγμή να ξεκολλήσει από την οθόνη με το ''κενό'' από κάτω και να πάμε σε laminated οθόνη, δεν είμαστε το 2013, όπως και η βασική έκδοση με 32gb που δεν φτάνουν ούτε για ζήτω για τα σημερινά δεδομένα.

Επεξ/σία από karamela693
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, karamela693 είπε

Συμφωνώ το μόνο θέμα για μένα ή μάλλον τα μόνα δυο θέματα είναι ότι κάπως με κάποιο τρόπο πρέπει να βελτιωθεί η αυτονομία του Applewatch, για μένα με διάρκεια μπαταρίας 1 ημέρα όσα πράγματα και να κάνει τα ακυρώνει, προσωπικά πάντα μιλώντας. 
Δεύτερον το απλό Ipad πρέπει κάποια στιγμή να ξεκολλήσει από την οθόνη με το ''κενό'' από κάτω και να πάμε σε laminated οθόνη, δεν είμαστε το 2013, όπως και η βασική έκδοση με 32gb που δεν φτάνουν ούτε για ζήτω για τα σημερινά δεδομένα.

Καμία διαφωνία σε αυτά που λες. Για το θέμα της αυτονομίας κάτι: Εγώ έχω ένα Galaxy S9. Η μπαταρία του δεν κρατάει πολύ, σίγουρα υποδεέστερο από το S9+ σε αυτόν τον τομέα. Όμως κάθομαι και σκέφτομαι, με επηρεάζει τόσο αυτό; Μου χαλάει τόσο πολύ την καθημερινή μου χρηστικότητα να πρέπει να βάλω δυο φορές το κινητό στο ρεύμα; (δε το αφήνω να πάει κάτω απο 30% γενικά). Όχι. Ενδεχομένως το ίδιο να έλεγα και με το Apple Watch. Είναι δηλαδή και θέμα χρήσης αλλά και πώς είναι διαμορφωμένη η καθημερινότητά σου. Εμένα προσωπικά δε θα με απασχολούσε να το φορτίσω το πρωί μέχρι να ετοιμαστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως καλή κίνηση η USB type-C... 

Βέβαια η τιμή, ειδικά Ελλάδα... 

Επεξ/σία από nikoscheng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, silentstorm είπε

Δυστυχώς η Sony στο τομέα κινητών πάσχει από κακό marketing.

Και design θα τολμήσω να πω.. Τα θεωρώ πολύ ασχημα τα τελευταία 7-8 χρόνια.. Κάποτε δεν παιζόταν στο design η Sony.. Η ποιότητα της ακόμη και τώρα κορυφαία πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, ektorme είπε

Και design θα τολμήσω να πω.. Τα θεωρώ πολύ ασχημα τα τελευταία 7-8 χρόνια.. Κάποτε δεν παιζόταν στο design η Sony.. Η ποιότητα της ακόμη και τώρα κορυφαία πάντως.

Τουλάχιστον αφαίρεσε τις γκουμούτσες-μπεζελ. Ενώ έχει τόσο καλό τμήμα design στο Playstation στα κινητά είναι λες και προσέλαβε μια ομάδα αργόσχολων. Ακόμα και η Νοκια ξέφυγε απ' το σχήμα ΠΛΑΚΑΚΙ  (δες meego εποχή).

Επεξ/σία από silentstorm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...