Προς το περιεχόμενο

ΜΕΙΩΣΗ ΕΝΟΙΚΙΟΥ


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, obby είπε

Είναι δικαίωμα σου να φύγεις, δεν είναι καθόλου δικαίωμα σου να εκβιάζεις να πληρώσεις μαύρα και κανονικά θα πρεπε να σου χτυπάει η εφορία την πόρτα.

Όπως υπάρχουν και γελοίοι ιδιοκτήτες, έτσι υπάρχουν και γελοίοι ενοικιαστές. Άλλη φορά αντί να ταλαιπωρείς νορμάλ ανθρώπους βρες κάποιον που ζητάει 700 ευρώ και πιστόλιασε τον, να απαντήσει με μηνύσεις κτλ κτλ. Να βρείτε όλοι αυτό που αξίζετε δλδ.

Μισό λεπτό. Αυτός γιατί το αποδέχτηκε... εγω του το ειπα. το πολυ 3 μηνες να το κρατησετε κλειστο, δεν υπαρχει προβλημα φευγω 14 Οκτωβριου και επεμενε εκεινος. Εγω τι να τον κανω

2 λεπτά πριν, lightsout είπε

Εάν έχεις τόσο μεγάλο πρόβλημα θα είχες ήδη ξενοικιασει. Διπλωματική μπορείς να γράψεις και στην άλλη άκρη της γης, δεν χρειάζεται να είσαι εκεί. Στη θεση σου θα ξενοικιαζα, θα πήγαινα στο σπιτάκι μου, θα έγραφα την διπλωματική μου, και θα πήγαινα στη σχολή μόνο για να παρουσιάσω. 

Του το είπα και αυτό αδερφέ αλλά εκείνος επέμενε. Εγώ τι να κάνω. Μου λενε οτι το εκμεταλλευομαι μετά? Αυτός ειπε για ενα μηνα μεχρι να βρει καποιον να το νοικιασει.Εγώ τι του φταίω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Σε βρήκε μικρό και σε κορόιδεψε αλλά τώρα πρέπει να ορθώσεις ανάστημα κι εσύ και να αρνηθείς τους εκβιασμούς. Είτε νόμιμα κανονική ενοικίαση σε κανονική τιμή είτε 15 Οκτωβρίου ψάχνω σπίτι, έτσι να του πεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αστικές μισθώσεις έχουν τριετή διάρκεια (ακόμα και αν γράφει δυο το μισθωτήριο). Άρα αν θέλει μπορεί να σε τρέχει, μέχρι τη λήξη της τριετίας. Και ποτέ δεν ξέρεις ποσό αρπαγμένος μπορεί να είναι κάποιος και να μην υπολογίσει τα έξοδα. Άλλωστε με 16 μισθώματα των 280€ άμα του τη δώσει μια χαρά πληρώνει δικηγόρο να σε τρέχει, και όχι Αθήνα αλλά Θεσσαλονίκη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, acomaedo είπε

Οι αστικές μισθώσεις έχουν τριετή διάρκεια (ακόμα και αν γράφει δυο το μισθωτήριο). Άρα αν θέλει μπορεί να σε τρέχει, μέχρι τη λήξη της τριετίας. Και ποτέ δεν ξέρεις ποσό αρπαγμένος μπορεί να είναι κάποιος και να μην υπολογίσει τα έξοδα. Άλλωστε με 16 μισθώματα των 280€ άμα του τη δώσει μια χαρά πληρώνει δικηγόρο να σε τρέχει, και όχι Αθήνα αλλά Θεσσαλονίκη.

Άμα θέλει να φάει τα λεφτά του, και ΑΝ δικαιωθεί σε μια χρονοβόρα διαδικασία τι να σου πω. Εγώ βλέπω τι αναγράφει το συμβόλαιο και όχι το δικό σου νομοθετικό πλαίσιο γεμάτο ψευδαισθήσεις. Εσύ δηλαδή νομίζεις δεν έχω μιλήσει με δικηγόρο πριν το κάνω αυτό ή λες να μη το έψαξα. Ας κάνει ότι νομίζει. Στο κάτω κάτω εγώ πήρα για να του πω ότι φεύγω και απλά δεν είχα κάτι να χάσω με αυτό που του έθεσα

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Konstantinos92 είπε

Βρε τεμπέλη γιατί δεν πας να δουλεύσεις πουθενά;

Εγώ δεν σε πρόσβαλλα. και δεν ξέρεις τι κάνω αν δουλεύω ή όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις ψευδαισθήσεις και το νομοθετικό πλαίσιο ρωτά τον δικηγόρο σου αν ισχύει το παρακάτω:

αναφορικά με την ελάχιστη διάρκεια της μισθωτικής σχέσης εμφανίζεται ο νόμος 1703/1987 (τροποποιημένος από τον ν. 2235/1994), ο οποίος στο άρθρο 2§1 ορίζει πως: «Η μίσθωση ακινήτου για κατοικία ισχύει τουλάχιστον για τρία (3) έτη, κι αν ακόμη έχει συμφωνηθεί για βραχύτερο χρονικό διάστημα ή για αόριστο χρόνο. Η διάταξη αυτή ισχύει και μετά την 1.7.1997. Σύντμηση της τριετίας επιτρέπεται με νεότερη συμφωνία απέχουσα από την έναρξη της μισθωτικής σύμβασης τουλάχιστον έξι (6) μήνες μετά την κατάρτισή της και αποδεικνυόμενη με συμβολαιογραφικό έγγραφο». Από τη διάταξη αυτή, απορρέει ευθέως η υποχρέωση των μερών να συνάπτουν τη σύμβαση μίσθωσης με ελάχιστη διάρκεια τα τρία (3) έτη. Τα μέρη, βέβαια, δύνανται να ορίσουν βραχύτερο χρονικό διάστημα (πχ. ένα ή δύο έτη), όμως, εκ του νόμου, πριν την παρέλευση της τριετίας δεν μπορεί ούτε ο εκμισθωτής να απαιτήσει από το μισθωτή να εγκαταλείψει το μίσθιο, ούτε ο μισθωτής να φύγει αζημίως από το μίσθιο, αφού θα υποχρεούται να αποπληρώσει όσα μισθώματα απομένουν μέχρι τη λήξη της τριετούς διάρκειας (βλ. 650/2007 ΑΠ, 1/2017 Ειρ. Ροδ).

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, acomaedo είπε

Για τις ψευδαισθήσεις και το νομοθετικό πλαίσιο ρωτά τον δικηγόρο σου αν ισχύει το παρακάτω:

αναφορικά με την ελάχιστη διάρκεια της μισθωτικής σχέσης εμφανίζεται ο νόμος 1703/1987 (τροποποιημένος από τον ν. 2235/1994), ο οποίος στο άρθρο 2§1 ορίζει πως: «Η μίσθωση ακινήτου για κατοικία ισχύει τουλάχιστον για τρία (3) έτη, κι αν ακόμη έχει συμφωνηθεί για βραχύτερο χρονικό διάστημα ή για αόριστο χρόνο. Η διάταξη αυτή ισχύει και μετά την 1.7.1997. Σύντμηση της τριετίας επιτρέπεται με νεότερη συμφωνία απέχουσα από την έναρξη της μισθωτικής σύμβασης τουλάχιστον έξι (6) μήνες μετά την κατάρτισή της και αποδεικνυόμενη με συμβολαιογραφικό έγγραφο». Από τη διάταξη αυτή, απορρέει ευθέως η υποχρέωση των μερών να συνάπτουν τη σύμβαση μίσθωσης με ελάχιστη διάρκεια τα τρία (3) έτη. Τα μέρη, βέβαια, δύνανται να ορίσουν βραχύτερο χρονικό διάστημα (πχ. ένα ή δύο έτη), όμως, εκ του νόμου, πριν την παρέλευση της τριετίας δεν μπορεί ούτε ο εκμισθωτής να απαιτήσει από το μισθωτή να εγκαταλείψει το μίσθιο, ούτε ο μισθωτής να φύγει αζημίως από το μίσθιο, αφού θα υποχρεούται να αποπληρώσει όσα μισθώματα απομένουν μέχρι τη λήξη της τριετούς διάρκειας (βλ. 650/2007 ΑΠ, 1/2017 Ειρ. Ροδ).

Τα ξέρω αυτά που λες. Αλλά ΔΕΝ έχει λεφτά να το κάνει. Θέλει διαδικασία και είναι χρονοβόρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, airtrelomike13 είπε

Τα ξέρω αυτά που λες. Αλλά ΔΕΝ έχει λεφτά να το κάνει. Θέλει διαδικασία και είναι χρονοβόρα.

Θα μαζεψει απο τους αλλους νοικιάριδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

Θα μαζεψει απο τους αλλους νοικιάριδες.

Εγώ του ειπα ότι 14 Οκτωβριου φεύγω. Αυτός απλά σκέφτηκε ότι θα ήταν δύσκολο να το νοικιάσει κάπου, και για αυτό το λόγο είδε με καλό μάτι αυτή τη προοπτική. Στο κάτω κάτω δικαιωμά μου είναι να φύγω. Δεν μπορώ να καταλάβω. Αν φταίει κάποιος είναι αυτός που δέχτηκε αυτό που του είπα.. ΟΧΙ εγώ. Μακάρι να μπορούσα να του βρω νοικιάρη να τον βάλω μεσα να το νοικιασει σε εκεινον να του δινει τα 280 ευρω το μηνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, airtrelomike13 είπε

Τα ξέρω αυτά που λες. Αλλά ΔΕΝ έχει λεφτά να το κάνει. Θέλει διαδικασία και είναι χρονοβόρα.

Δηλαδή δεν είχα ψευδαισθήσεις για το νομοθετικό πλαίσιο; Πρόσεχε γιατί με 5000 που είναι τα υπόλοιπα 18 μισθώματα εύκολα βρίσκει δικηγόρο να σε τρέξει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, acomaedo είπε

Δηλαδή δεν είχα ψευδαισθήσεις για το νομοθετικό πλαίσιο; Πρόσεχε γιατί με 5000 που είναι τα υπόλοιπα 18 μισθώματα εύκολα βρίσκει δικηγόρο να σε τρέξει!

ΔΕΝ ξέρεις πόσο ίδρωσε το αυτάκι μου

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, airtrelomike13 είπε

Παιδια εχω ενα προβλημα

Είμαι μεταπτυχιακός φοιτητής, και νοικιάζω. Μου έχει μείνει μόνο η διπλωματική εργασία.

Πήρα τηλ το σπιτονοικοκυρη μου και του ειπα ότι δεν μπορώ να δίνω άλλο αυτό το ενοίκιο και ΄ότι δεν έχω την οικονομική δυνατότητα. Του είπα ότι είναι δύσκολα και για μενα και για εκεινον απο θεμα οικονομικων η εποχή και του πρότεινα να γίνει "μαύρα" αλλιώς ξενοικιάζω. Ταυτόχρονα πάτησα και στο γεγονός ότι δεν θα έρθουν φοιτητές φέτος να νοικιάσουν και ότι θα το έχει κλειστό. Δέχτηκε και μου είπε θα τα πούμε αύριο. Του είπα ότι θα κάτσω μέχρι να βρει ενοικιαστή και θα φύγω. Του είπα ότι αυτό δεν μπορεί να γίνει για πολύ.

Έχω 2 ερωτήσεις:

1) Πόσο λέτε να μου το μειώσει? Δίνω 280 ευρώ, τώρα με τα black πόσο μπορεί να πάει?

2) Η ΔΕΗ και το συμβολαιο ειναι στο ονομα μου. Αν υποτιθεται γινουν "μαύρα", τότε τι θα γίνει με τη ΔΕΗ? Μπορώ να καθυστερήσω να το διακόψω το ρεύμα 1 μήνα, που θα κάτσω μέσα στο σπίτι μαύρα?

 

4 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

Εγώ του ειπα ότι 14 Οκτωβριου φεύγω. Αυτός απλά σκέφτηκε ότι θα ήταν δύσκολο να το νοικιάσει κάπου, και για αυτό το λόγο είδε με καλό μάτι αυτή τη προοπτική. Στο κάτω κάτω δικαιωμά μου είναι να φύγω. Δεν μπορώ να καταλάβω. Αν φταίει κάποιος είναι αυτός που δέχτηκε αυτό που του είπα.. ΟΧΙ εγώ. Μακάρι να μπορούσα να του βρω νοικιάρη να τον βάλω μεσα να το νοικιασει σε εκεινον να του δινει τα 280 ευρω το μηνα

Αποφάσισε τι συμβαίνει.

Επεξ/σία από Ukforthemoment
  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

 

Ρε άκου. Του ειπα Είναι δυσκολες οι εποχές, και δεν μπορώ να πληρώσω αυτό το ενοίκιο . Έχουμε 2 επιλογες. Ή να φυγω με πληρωμενα ΤΑ ΠΑΝΤΑ 14 Οκτωβριου ή να το κανουμε black. και μου λεει καλυτερα να το κανουμε μαυρα για 1 μηνα μονο μεχρι να βρει ενοικιαστη.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, airtrelomike13 είπε

Ρε άκου. Του ειπα Είναι δυσκολες οι εποχές, και δεν μπορώ να πληρώσω αυτό το ενοίκιο . Έχουμε 2 επιλογες. Ή να φυγω με πληρωμενα ΤΑ ΠΑΝΤΑ 14 Οκτωβριου ή να το κανουμε black. και μου λεει καλυτερα να το κανουμε μαυρα για 1 μηνα μονο μεχρι να βρει ενοικιαστη.

Ρε να πεις σε κανέναν που φέρεται σαν έσενα.

  • Like 12
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...