Προς το περιεχόμενο

ΜΕΙΩΣΗ ΕΝΟΙΚΙΟΥ


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

 Μα δεν θεωρώ ότι έκανα κάτι κακό. Ούτε τον εκβίασα τον άνθρωπο ούτε τίποτα. Του είπα πως έχει η κατάσταση. Ορισμένοι θεωρούν εκμετάλλευση επειδή πάτησα στο γεγονός ότι δεν θα το νοικιάσει κανένας λόγω του ιου, θα μείνει κλειστό και από το να μεινει κλειστο μεχρι να το νοικιασει σε αλλον, ας παιρνει κατι. Ο καθενας το βλπει οπως θελει ρε παιδια. Δεν εχουμε ολες τις ιδιες αντιλήψεις. 

Δεν είπα ότι είπες κάτι κακό. 

Όσο για αυτό που λες με τον ιό, εάν απλά το σκέφτηκες εσύ μέσα σου και δεν ανέφερες κάτι στο ιδιοκτήτη δεν ειναι εκβιασμός, εάν το είπες όμως στον ιδιοκτήτη ότι "μειωστε μου το ενοίκιο να περνετε κάτι επειδή τώρα με τον ιό δεν θα το νοικιασει κανένας", τότε ειναι εκβιασμός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

6 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Αν ο TS κάνει ο ίδιος φορολογική δήλωση, και το σπίτι που αναφέρει είναι το μόνο που έχει, τότε είναι κύρια.
Αν δεν κάνει φορολογική δήλωση και το σπίτι ειναι δευτερεύων στον πίνακα 5 των γονιών του, τότε ο κατα 99% TS δεν έχει συμβόλαιο ενοικίασης στο όνομα του. 

Αφήνω 1%  γιατι τα φορολογικά αλλάζουν κάθε εβδομάδα

Κυρια κατοικια δηλωνει το σπιτι που μενει ο ανθρωπος. Αυτο το δηλωνει στις λοιπες κατοικιες. γιατι με ρωτησε κατι μια φορα για τα φορολογικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, airtrelomike13 είπε

Κυρια κατοικια δηλωνει το σπιτι που μενει ο ανθρωπος. Αυτο το δηλωνει στις λοιπες κατοικιες. γιατι με ρωτησε κατι μια φορα για τα φορολογικα

Ναι, αν ειναι η δική σου κυρια κατοικία ηταν η συζήτηση.
Αν εχεις κάνει συμβόλαιο στο όνομα σου, μάλλον κάνεις και φορολογική δήλωση μόνος, άρα αυτό το σπίτι ειναι η κύρια κατοικία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Δεν είπα ότι είπες κάτι κακό. 

Όσο για αυτό που λες με τον ιό, εάν απλά το σκέφτηκες εσύ μέσα σου και δεν ανέφερες κάτι στο ιδιοκτήτη δεν ειναι εκβιασμός, εάν το είπες όμως στον ιδιοκτήτη ότι "μειωστε μου το ενοίκιο να περνετε κάτι επειδή τώρα με τον ιό δεν θα το νοικιασει κανένας", τότε ειναι εκβιασμός. 

Ρε φιλε γιατι ειναι εκβιασμος και οχι δεν του το ειπα ετσι. Και του το τονισα μετα στο βαιμπερ γιατι του εστειλα φωοτ τα κοινοχρηστα. Μαλιστα του ειπα οτι τα λεφτα που δινω που θελω να δωσω ειναι απαραδεκτα και οτι και να πει εχει δικιο. ΑΛλα δεν εχω αλλη οικονομικη δυνατοτητα. Εγω μεγια μου με χαρα μου να φυγω. Μια προταση του εκανα και δεχτηκε μεχρι να βρει ενοικιαστη. Εγω 14 του μηνος μακαρι να φυγω και να μ το δεχτει αυτο που δεν θα το δεχτει και καλύτερα. Απλά οι εποχές είναι δύσκολες. Στη γειτονιά μου στη σαλονικα που ειναι κεντρικη εχει 40 ξενοικιαστα. Εγω ομως δεν ξενοικιασα απο το μαρτιο που θα μπορουσα να το κανω λογω του κορωναιού. Τοο ξενοικιαζω τωρα. Πολλοί την εκαναν απο τη πισω πορτα και δνε κρατησαν τα σπιτια. Βρηκαν δικαιολογια τον ιο. Εδω και ατομα που ψαχνουν σπιτι το λενε στους σπιτονοικοκυρηδες. Δεν θα το νοικιασεις πουθενα δωστο σε μενα που στο νοικιαζω γιατι με τον ιο δεν θα στο νοικιασει κανεις. Ξερω ατομα που το κανουν και στην Αθηνα και στη Θεσσαλονικ

Μόλις τώρα, Skrobo είπε

Ναι, αν ειναι η δική σου κυρια κατοικία ηταν η συζήτηση.
Αν εχεις κάνει συμβόλαιο στο όνομα σου, μάλλον κάνεις και φορολογική δήλωση μόνος, άρα αυτό το σπίτι ειναι η κύρια κατοικία σου.

Όχι δεν είναι. Έχω κυρια κατοικια το πατρικό μου, δευτερευουσα ενα σπιτι στο χωριο και λοιπες κατοικιες το δηλωνω αυτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Αν ο TS κάνει ο ίδιος φορολογική δήλωση, και το σπίτι που αναφέρει είναι το μόνο που έχει, τότε είναι κύρια.
Αν δεν κάνει φορολογική δήλωση και το σπίτι ειναι δευτερεύων στον πίνακα 5 των γονιών του, τότε ο κατα 99% TS δεν έχει συμβόλαιο ενοικίασης στο όνομα του. 

Αφήνω 1%  γιατι τα φορολογικά αλλάζουν κάθε εβδομάδα

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Ακόμα και υποχρεος δήλωσης να είναι, μπορεί να δηλώνει κύρια το πατρικό του. Δεν υπάρχει κανένας λόγος ο φοιτητής να κάνει μισθωτηριο κύριας κατοικίας και δεν συστήνεται ούτε στους ιδιοκτήτες να το προτείνουν. Μόνο από άγνοια μπορεί να γίνει ή από (κουτο)πονηριά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, lightsout είπε

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Ακόμα και υποχρεος δήλωσης να είναι, μπορεί να δηλώνει κύρια το πατρικό του. Δεν υπάρχει κανένας λόγος ο φοιτητής να κάνει μισθωτηριο κύριας κατοικίας και δεν συστήνεται ούτε στους ιδιοκτήτες να το προτείνουν. Μόνο από άγνοια μπορεί να γίνει ή από (κουτο)πονηριά.

κουτοπονηρια για ποιο λόγο... οπως θελει ο καθενας το δηλωνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακαρι να μην βρεις πουθενα στην Θεσσαλονικη κατω απο 200 ευρω :)

Αλλη λυση θα ηταν να πιασεις δουλεια, και οχι να εκμεταλλευτεις αλλους που εχουν δικα τους σπιτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SabotazNic είπε

Μακαρι να μην βρεις πουθενα στην Θεσσαλονικη κατω απο 200 ευρω :)

Αλλη λυση θα ηταν να πιασεις δουλεια, και οχι να εκμεταλλευτεις αλλους που εχουν δικα τους σπιτια.

Φίλε μου, εγω έτσι και αλλιώς φεύγω από Θεσσαλονικη. Θα εφευγα. απλα του το προτεινα έτσι. δεν ειχα κατι να χασω. Επισης στα σπιτια των αλλων που λες, θα μοιραστω το ενοικιο για οσο κατσω. Δεν ειμαι ετσι στο τσαμπα.

Και επισης ενοικια πλεον στην αγορα και ειδικα σαλονικα και ΑΘηνα κατω απο 200 ευρω δεν υπαρχουν. ΠΕΘΑΝΑΝ ΑΥΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, airtrelomike13 είπε

Και επισης ενοικια πλεον στην αγορα και ειδικα σαλονικα και ΑΘηνα κατω απο 200 ευρω δεν υπαρχουν. ΠΕΘΑΝΑΝ ΑΥΤΑ

Αυτο επειδη βλεπετε κεντρο. Νοικιαζει η αδερφη μου με 170 καλαμαρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SabotazNic είπε

Αυτο επειδη βλεπετε κεντρο. Νοικιαζει η αδερφη μου με 170 καλαμαρια

Αν ειναι γιαπι, τρυπα, υπογειο, ή εχει υγρασια και αλλα δυο ασχημα τι να το κανω φιλε μου. Εχω ενα φιλο που νοικιαζει Καλαμαρια 150 ευρω και το σπιτι μεσα ειναι δεκαετιας του 40 υγρασια, αστα να πανε. 5ος οροφος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, airtrelomike13 είπε

Αν ειναι γιαπι, τρυπα, υπογειο, ή εχει υγρασια και αλλα δυο ασχημα τι να το κανω φιλε μου. Εχω ενα φιλο που νοικιαζει Καλαμαρια 150 ευρω και το σπιτι μεσα ειναι δεκαετιας του 40 υγρασια, αστα να πανε. 5ος οροφος

Μπα μια χαρά είναι το σπίτι. Σε όροφο, χωρίς υγρασία, και ότι πρέπει για 2 άτομα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SabotazNic είπε

Μπα μια χαρά είναι το σπίτι. Σε όροφο, χωρίς υγρασία, και ότι πρέπει για 2 άτομα 

Τι να πω μπραβο. Και η Καλαμαρια θεωρειται και τοπ περιοχη ετσι. Ακριβή περιοχή. ΠΙστεψε με με τον ΟΑΣΘ βολευει να νοικιασεις κεντρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@airtrelomike13

Καλά, γενικά σε αυτή τη χώρα είθισται να κάνει ο καθένας ο, τι του κατεβάσει η γκλάβα του, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό. Κουτοπονηρια ώστε να δεσμευτεί το ακίνητο για τριετία ή για τον οποιοδήποτε φορολογικό λόγο, που δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω. Καλό είναι τα μισθωτηρια να αποτυπώνουν την πραγματικότητα ώστε να αποφεύγονται οι διαμάχες. Πχ ενοικιάζει φοιτητής ακίνητο και στα δύο χρόνια εγκαταλείπει τη σχολή. Είναι μέσα στο πρόγραμμα αυτό και μπορεί να γίνει για πάρα πολλούς λόγους. Ή βρίσκει άλλου φθηνότερο γιατί δεν βγαίνει πια οικονομικά. Ή γίνεται δεκτός στις εστίες. Γιατί να αξιώσει ο ιδιοκτήτης τα νοίκια που υπολείπονται της τριετίας? Και υπάρχει και η άλλη πλευρά η οποία μου έτυχε όταν ήμουν φοιτητής και νοικιαζα στην επαρχία. Έτυχε ο από πάνω να είναι ένας πραγματικός κανίβαλος, σε σημείο οι διπλανοί και ο από πάνω του να ξενοικιαζουν. Εγώ επειδή έμενα κατά κύριο λόγο στην τότε κοπέλα μου δεν ασχολιομουν ιδιαίτερα. Ο τύπος έπαιζε κάθε μέρα μπάλα μαζι με κι εγώ δεν ξέρω πόσα άτομα μέσα σε μία γκαρσονιέρα, έπινε φούντες και άκουγε μουσικές στη διαπασών στις 6 το πρωί που γυρνάγε απ'έξω. Ε, αυτόν τον έδιωξε κάποια στιγμή ο ιδιοκτήτης λόγω κακής χρήσης του ακινήτου. Και δικαίως. Γιατί να φορτωθεί λοιπόν έναν κανίβαλο για τρία χρόνια?

Επεξ/σία από lightsout
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

Aπλά είπα να κάτσω λίγο παραπάνω. Τίποτα παραπάνω δεν έχω να κάνω ως σημαντικό. Θα σου πω κάτι.

Έχω μείνει Αθήνα, Θεσσαλονίκη και Καβάλα. Λοιπόν φιλε μου, δεν άφησα ποτε απλήρωτο ενοικιο, παντα στην ωρα μου και πιο μπροστα, λογαριασμοί ξεχρεωμενοι μεχρι τελευταίου cents, και ούτε ζημιές στο σπίτι και παντα το παρεδιδα πεντακάθαρο. Στην Αθηνα και στη Καβαλα, εφυγα ακριβως στο συμβολαιο. Δηλ το εκανα 2 χρονια εληξε εφυγα. Τώρα στη Θεσσαλονικη, θα φυγω 6 μηνες πιο πριν λήξει το συμβόλαιο.

Και θα σου πω και το άλλο. Όταν νοίκιασα αυτό το σπίτι που είμαι τώρα, η προηγούμενη του είχε αφήσει απληρωτα κοινόχρηστα 9 μήνες, λογαριασμου νερού ( ειναι στο ονομα του σπιτονοικοκυρη) ενα χρονο, και τον αφησε τον ανθρωπο και ενα ενοίκιο απληρωτο. ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΤΙΠΟΤΑ. Εγώ ήρθα του πληρώνω τα παντα στην ώρα μου, το ενοίκιο πχ ειναι να το πληρωσω 15 καθε μηνα, το βαζω από τις 12-13 του μηνα, Νερό και κοινόχρηστα τα πληρωνω στην ωρα μου και στελνω φωτο τα αποδεικτικά και είμαι ΚΥΡΙΟΣ 

Ο καθένας έχει φίλε μου τις γνώμες του, το σκεπτικό του και στις αντιλήψεις μου. Θες να με πεις ΜΠΙΠ, πες με. Θες να με πεις μισθοφόρο πες με. Εγώ θα σου πω ότι κυνηγάω αυτά που μου δίνει ο νόμος. Δεν χρωστάω πουθενά τίποτα. Σήμερα ήρθε η ΔΕΗ, την πλήρωσα κατευθείαν, όπως και τα κοινόχρηστα. Βγήκε ο ΕΝΦΙΑ τον πλήρωσα. Στις τράπεζες δεν χρωστάω. Είμαι καθαρός και δεν χρωστάω πουθενά. Αλλά όταν λέω σε έναν άνθρωπο " φιλε δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να το κάνω, και είμαι ειλικρινής απεναντί σου, αλλά το μόνο που μπορώ ν σου προτείνω είναι αυτό" είναι θέμα δικό σου αν θα το δεχτείς ή οχι. Πες καλύτερα " Γιώργο, φύγε αγόρι μου. Εσύ με πλήρωσες, δεν χρωστάς τίποτα, και τι θα πάθω ως σπιτονοικοκύρης αν το αφήσω για 3 μηνες κλειστό" που στην ουσία 2 μήνες είναι γιατί την εγγύηση την κρατάει και καλύπτει τη μια τρύπα του μήνα που θα χάσει

.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, lightsout είπε

Καθαρά πληροφοριακά και μόνο επειδή αναφέρθηκε από αρκετούς, το υποχρεωτικό τριετές μίσθωμα αφορά μισθωτηριο κύριας κατοικίας και όχι φοιτητικής. Έστω όμως ότι ο ιδιοκτήτης προσφύγει δικαστικά, θα πρέπει να επωμιστεί όλα τα έξοδα που προκύπτουν από μία τέτοια διαδικασία. Αφού τελεσιδικίσει η υπόθεση και μόνο αν η απόφαση είναι υπέρ του, υποχρεούται ο μισθωτής να του αποζημιώσει τα δικαστικά έξοδα μαζί τις όποιες άλλες απαιτήσεις. Εξαιρετικά αμφίβολο να δικαιωθεί ο εκμισθωτής σε αντιδικία με φοιτητή. Σε κάθε περίπτωση, είναι μία διαδικασία που κοστίζει χρόνο και χρήμα. Προσωπικά, μιλώντας ως ιδιοκτήτης, δεν θα έμπαινα σε δικαστική διαμάχη αλλά σίγουρα δεν θα ενεδιδα και σε τέτοιου είδους εκβιασμό. Καλύτερα κλειστό. 

Ο νομος δεν κανει διαχωρισμο στις μισθώσεις!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...