Προς το περιεχόμενο

ΜΕΙΩΣΗ ΕΝΟΙΚΙΟΥ


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Γενικώς δεν ασχολούμαι με ορισμένους, γιατί είμαι σίγουρος οι περισσότεροι από εδώ μέσα ειδικά αυτοί που απαντήσατε, είσαστε σπιτονοικοκύρηδες, έχετε σπίτια και το πήρατε προσβλητικά. Δεν απολογούμαι. Έχω τα πιστεύω μου και μένω σε αυτά. Όποιος θέλει να κράξει ελεύθερα. Δημοκρατία έχουμε. Κυνηγάω αυτό που συμφέρει εμένα και όχι το σύνολο

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

Κυνηγάω αυτό που συμφέρει εμένα και όχι το σύνολο

Αφήνω ασχολίαστα όλα τ' άλλα που έχεις γράψει. Μόνο γι' αυτό θα έπρεπε να ντρέπεσαι.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, vilfer είπε

Αφήνω ασχολίαστα όλα τ' άλλα που έχεις γράψει. Μόνο γι' αυτό θα έπρεπε να ντρέπεσαι.

Δεν μου λες, που ζεις? Έχεις ξεχάσει ότι ζούμε σε μια εποχή δύσκολη, για να μη σου πω στον επαγγελματικό χώρο που ο ένας κοιτάει να φάει τον άλλον ή αν ειναι καλυτερός του τον κοιτάει με μισό μάτι ( κλασσική Μπανανία. Δεν είναι εύκολα τα πράγματα πλέον. Αν δεν κοιτάξει ο καθένας αυτό που θέλει να υποστηρίξει για τον εαυτό του , το έχασε το παιχνίδι. Θα τον φάνε λάχανο

2 λεπτά πριν, WireFire είπε

airtrelomike13

air: φαν του Jordan ή πήραν τα μυαλα σου αερα (ή και τα 2)

trelo: ότι λέει η λέξη

mike: Μιχάλης

13: φιλαθλος του Παναθηναικου

2 ΣΤΑ 4. ΔΕν με λενε Μιχάλη. Το έχω έτσι βάλει ως ψευδώνυμο. Δεν με λένε Μιχάλη. Το τόνισα σε άλλο ποστ. Ναι είμαι Παναθηναικός και φαν του Τζόρνταν.

Επεξ/σία από airtrelomike13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

2 ΣΤΑ 4. ΔΕν με λενε Μιχάλη. Το έχω έτσι βάλει ως ψευδώνυμο. Δεν με λένε Μιχάλη. Το τόνισα σε άλλο ποστ. Ναι είμαι Παναθηναικός και φαν του Τζόρνταν.

Γιατί 2 στα 4 και όχι 3 στα 4?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περνάει καλά και δεν θέλει να χάσει κοπέλα και φίλους στη πόλη και να γυρίσει πίσω στην επαρχία. Λογικό δεν είναι; Διπλωματική έγραφε ο μισός θάλαμος μέσα στο στρατό, δεν είναι δικαιολογία αυτή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρά πληροφοριακά και μόνο επειδή αναφέρθηκε από αρκετούς, το υποχρεωτικό τριετές μίσθωμα αφορά μισθωτηριο κύριας κατοικίας και όχι φοιτητικής. Έστω όμως ότι ο ιδιοκτήτης προσφύγει δικαστικά, θα πρέπει να επωμιστεί όλα τα έξοδα που προκύπτουν από μία τέτοια διαδικασία. Αφού τελεσιδικίσει η υπόθεση και μόνο αν η απόφαση είναι υπέρ του, υποχρεούται ο μισθωτής να του αποζημιώσει τα δικαστικά έξοδα μαζί τις όποιες άλλες απαιτήσεις. Εξαιρετικά αμφίβολο να δικαιωθεί ο εκμισθωτής σε αντιδικία με φοιτητή. Σε κάθε περίπτωση, είναι μία διαδικασία που κοστίζει χρόνο και χρήμα. Προσωπικά, μιλώντας ως ιδιοκτήτης, δεν θα έμπαινα σε δικαστική διαμάχη αλλά σίγουρα δεν θα ενεδιδα και σε τέτοιου είδους εκβιασμό. Καλύτερα κλειστό. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, valkon είπε

Περνάει καλά και δεν θέλει να χάσει κοπέλα και φίλους στη πόλη και να γυρίσει πίσω στην επαρχία. Λογικό δεν είναι; Διπλωματική έγραφε ο μισός θάλαμος μέσα στο στρατό, δεν είναι δικαιολογία αυτή.

Δεν έχω κοπέλα φιλε μου και μπορώ να σου πω ότι δεν ξετρελαινομαι με τη πολη. Απλά είναι καλά .Έχω δει και καλύτερα μέρη όπως η Κρήτη ας πούμε. Το να περνάς καλά με το κορωναιό ειναι πολύ υποκειμενικό. Νυχτερινή διασκέδαση δεν έχει, ο κόσμος γενικά προστατεύεται οπότε...

1 λεπτό πριν, lightsout είπε

Καθαρά πληροφοριακά και μόνο επειδή αναφέρθηκε από αρκετούς, το υποχρεωτικό τριετές μίσθωμα αφορά μισθωτηριο κύριας κατοικίας και όχι φοιτητικής. Έστω όμως ότι ο ιδιοκτήτης προσφύγει δικαστικά, θα πρέπει να επωμιστεί όλα τα έξοδα που προκύπτουν από μία τέτοια διαδικασία. Αφού τελεσιδικίσει η υπόθεση και μόνο αν η απόφαση είναι υπέρ του, υποχρεούται ο μισθωτής να του αποζημιώσει τα δικαστικά έξοδα μαζί τις όποιες άλλες απαιτήσεις. Εξαιρετικά αμφίβολο να δικαιωθεί ο εκμισθωτής σε αντιδικία με φοιτητή. Σε κάθε περίπτωση, είναι μία διαδικασία που κοστίζει χρόνο και χρήμα. Προσωπικά, μιλώντας ως ιδιοκτήτης, δεν θα έμπαινα σε δικαστική διαμάχη αλλά σίγουρα δεν θα ενεδιδα και σε τέτοιου είδους εκβιασμό. Καλύτερα κλειστό. 

Δεν είναι θέμα εκβιασμού. Ειναι διαφορετικά να στο γράφω εδώ και διαφορετικά να το λεω προφορικα για κατανόηση. Ίσα ίσα  του είπα όλα αυτά, αλλά δεν του έβαλα βέτο. Ιδιοκτήτης είναι ότι θέλει κάνει. Και το ειπα και σε αλλο ποστ. Θα χασει 2 μηνες ενοικια, αφου το καινούριο έτος λογικα τα πανεπιστήμια θα ανοίξουν. Μπορεί να κακοπήραν μερικοί αυτά που ειπα στα διάφορα ποστ, αλλά δεν ανέφερα ποτέ μου, ( για να δείτε ότι είμαι ΑΝΘΡΩΠΟΣ) ότι το σπίτι έχει υγρασία,  εγώ έχω πρόβλημα με την υγρασία και δεν τον εκβίασα ποτέ ότι θα φύγω επιεδή δεν φτιάχνει το σπίτι που παρουσίασε προβλήματα και επιβαρύνουν αυτόν. Θα μπορούσα να πατήσω εκεί πάνω, και να φύγω πιο μπροστά, θεώρησα όμως όσο μπορώ να μη το κάνω. Γιατί όταν του έλεγα φτιάξε εκείνο γιατί επιβαρύνει εσας ως ιδιοκτήτη μείναμε στο ΘΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

αλλά δεν ανέφερα ποτέ μου, ( για να δείτε ότι είμαι ΑΝΘΡΩΠΟΣ) ότι το σπίτι έχει υγρασία,  εγώ έχω πρόβλημα με την υγρασία

Είσαι μεγάλη καρδιά ρε μπαγάσα.

10 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

Θα χασει 2 μηνες ενοικια, αφου το καινούριο έτος λογικα τα πανεπιστήμια θα ανοίξουν.

Το τι θα χάσει ο ιδιοκτήτης , πόσα ενοίκια κλπ είναι κάτι που αφορά αποκλειστικά μόνο τον ίδιο. Μη νομίζεις οτι του κάνεις χάρη κιόλας. Αφού δεν μπορείς να τον πληρώσεις όπως λες και ότι είσαι άνθρωπος που κοιτάει την πάρτυ του , σήκω και άδειασε το σπίτι για να είσαι και συ εντάξει με την πάρτυ σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά τα thread που ανοίγουν τακτικά ανά 7-10 ημέρες καταλήγουν σε εντάσεις και τσακωμούς. Έχουν ανοιχτει πάρα πολλά, δεν υπάρχει πάντα η υπομονή να επαναλαμβανονται τα ίδια και τα ίδια με ήρεμο τρόπο. 

Για το πρόβλημα σου, και εγώ θα έλεγα πάνω κάτω τα ίδια στον ιδιοκτήτη, και ότι αποφάσιζε εκείνος, αν θέλει να μείνεις 1-2 μήνες με χαμηλό ενοίκιο η αν θέλει να φύγεις στο 15ημερο δικό του θέμα, συνεννοηθείτε και κάντε ότι νομίζετε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Βασίλης_29 είπε

Όλα αυτά τα thread που ανοίγουν τακτικά ανά 7-10 ημέρες καταλήγουν σε εντάσεις και τσακωμούς. Έχουν ανοιχτει πάρα πολλά, δεν υπάρχει πάντα η υπομονή να επαναλαμβανονται τα ίδια και τα ίδια με ήρεμο τρόπο. 

Για το πρόβλημα σου, και εγώ θα έλεγα πάνω κάτω τα ίδια στον ιδιοκτήτη, και ότι αποφάσιζε εκείνος, αν θέλει να μείνεις 1-2 μήνες με χαμηλό ενοίκιο η αν θέλει να φύγεις στο 15ημερο δικό του θέμα, συνεννοηθείτε και κάντε ότι νομίζετε. 

 Μα δεν θεωρώ ότι έκανα κάτι κακό. Ούτε τον εκβίασα τον άνθρωπο ούτε τίποτα. Του είπα πως έχει η κατάσταση. Ορισμένοι θεωρούν εκμετάλλευση επειδή πάτησα στο γεγονός ότι δεν θα το νοικιάσει κανένας λόγω του ιου, θα μείνει κλειστό και από το να μεινει κλειστο μεχρι να το νοικιασει σε αλλον, ας παιρνει κατι. Ο καθενας το βλπει οπως θελει ρε παιδια. Δεν εχουμε ολες τις ιδιες αντιλήψεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, lightsout είπε

το υποχρεωτικό τριετές μίσθωμα αφορά μισθωτηριο κύριας κατοικίας και όχι φοιτητικής. 

Αν ο TS κάνει ο ίδιος φορολογική δήλωση, και το σπίτι που αναφέρει είναι το μόνο που έχει, τότε είναι κύρια.
Αν δεν κάνει φορολογική δήλωση και το σπίτι ειναι δευτερεύων στον πίνακα 5 των γονιών του, τότε ο κατα 99% TS δεν έχει συμβόλαιο ενοικίασης στο όνομα του. 

Αφήνω 1%  γιατι τα φορολογικά αλλάζουν κάθε εβδομάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...