Προς το περιεχόμενο

ΜΕΙΩΣΗ ΕΝΟΙΚΙΟΥ


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω στη θεση του ιδιοκτήτη δεν θα δεχόμουν τίποτε λιγότερο απ ότι έχουμε συμφωνησει για μια τόσο μικρή περίοδο. Θα σου έλεγα δεν μπορείς, κανένα πρόβλημα, φεύγεις. 

και αν θες πίστεψε με, οι εισοδηματίες δεν έχουν ανάγκη ούτε 280€ ούτε 2800€. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, gthe είπε

Κλασσικό θεματάκι ενοικίων. Κλασσικός τσακωμός των 2 στρατοπέδων :P. Μου πε, σου πα, τόσα άσπρα, τόσα μαύρα, να τα αφήσω να βγάλω κτλ Όλα είναι θέμα 3-4 ερωτήσεων εν τω μεταξύ. Αλλά γενικά αυτά τα θέματα είναι απόλαυση στο insomnia :) 

TS θες να φύγεις από το σπίτι; Να φύγεις δεν σε δένει κανένας. ΄Πόσους μήνες το νοικιάζεις ήδη; Αν ας πούμε το νοικιάζει 20-24 μήνες ήδη κανείς δεν πρόκειται να σε τρέξει για τα υπόλοιπα ενοίκια, βγήκε το μίσθωμα. Πόσες μέρες του είπες του ανθρώπου νωρίτερα ότι θες να φύγεις? Του το είπες 1 μήνα νωρίτερα όπως πρέπει; Αυτό έχει σημασία. Κακως προτείνεις μαύρα/άσπρα/γκρίζα εκπτώσεις κτλ Αν πάλι φεύγεις με το έτσι θέλω και στο 6μηνο, εγώ προσωπικά θα σε κυνήγαγα να πάρω τα χρήματα μου μέχρι να σβήσει ο ήλιος.

Κυρ Κώστα ιδιοκτήτη, για να γλιτώσεις ένα 50άρι/100άρι στην εφορία θα μπλέξεις με "πόσα δίνω, τοσα θες, στα λαδάδικα πουλάν αυτό που θες κτλ" και μάλιστα για 1 μήνα; Χώρια ότι θα παρανομήσεις; Πες εκεί "thank you next" ή "we don't negotiate with terrrorists", δώστε τα χέρια όμορφα και φιλικά, λήξτε το μίσθωμα στην ημερομηνία που πρέπει και προχώρα παρακάτω :) 

Το μισθωτήριο μου λήγει στα τελη Μαρτιου του 2021. Κανείς δεν πιέζει κανέναν. Στην ουσία φεύγω 6 μήνες πριν λήξει το συμβόλαιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, gthe είπε

Κλασσικό θεματάκι ενοικίων. Κλασσικός τσακωμός των 2 στρατοπέδων :P. Μου πε, σου πα, τόσα άσπρα, τόσα μαύρα, να τα αφήσω να βγάλω κτλ Όλα είναι θέμα 3-4 ερωτήσεων εν τω μεταξύ. Αλλά γενικά αυτά τα θέματα είναι απόλαυση στο insomnia :) 

TS θες να φύγεις από το σπίτι; Να φύγεις δεν σε δένει κανένας. ΄Πόσους μήνες το νοικιάζεις ήδη; Αν ας πούμε το νοικιάζει 20-24 μήνες ήδη κανείς δεν πρόκειται να σε τρέξει για τα υπόλοιπα ενοίκια, βγήκε το μίσθωμα. Πόσες μέρες του είπες του ανθρώπου νωρίτερα ότι θες να φύγεις? Του το είπες 1 μήνα νωρίτερα όπως πρέπει; Αυτό έχει σημασία. Κακως προτείνεις μαύρα/άσπρα/γκρίζα εκπτώσεις κτλ Αν πάλι φεύγεις με το έτσι θέλω και στο 6μηνο, εγώ προσωπικά θα σε κυνήγαγα να πάρω τα χρήματα μου μέχρι να σβήσει ο ήλιος.

Κυρ Κώστα ιδιοκτήτη, για να γλιτώσεις ένα 50άρι/100άρι στην εφορία θα μπλέξεις με "πόσα δίνω, τοσα θες, στα λαδάδικα πουλάν αυτό που θες κτλ" και μάλιστα για 1 μήνα; Χώρια ότι θα παρανομήσεις; Πες εκεί "thank you next" ή "we don't negotiate with terrrorists", δώστε τα χέρια όμορφα και φιλικά, λήξτε το μίσθωμα στην ημερομηνία που πρέπει και προχώρα παρακάτω :) 

Ο Κώστας  έχει πει οκ πάντως.Ο TS είναι ο τύπος απο το ανέκδοτο που λεει "αντε εσύ και ο γρύλος σου" .

Επεξ/σία από Ukforthemoment
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

Το μισθωτήριο μου λήγει στα τελη Μαρτιου του 2021. Κανείς δεν πιέζει κανέναν. Στην ουσία φεύγω 6 μήνες πριν λήξει το συμβόλαιο

Βάση νόμου φεύγεις νωρίτερα 6 μήνες ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ (δηλαδή 18 μήνες).

Επεξ/σία από LabrakisG1992
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, acomaedo είπε

Ελάχιστη διάρκεια συμβολαίου πλέον είναι τρία έτη από την υπογραφή. Ελπίζω τον Οκτώβρη να κλείνεις τριετία γιατί και αυτός κοιτώντας τα συμφέροντα του μπορεί να σε τρέχει να του πληρώνεις ενοίκια μέχρι τη λήξη της τριετίας...

Αν υπάρχει οικονομική δυσπραγία, με τι ακριβώς θα πληρώσει; Το καλύτερο που έχει να κάνει ο ts είναι απλά να φύγει από το σπίτι. Ούτε εκβιασμοί, ούτε τίποτα. Δεν έχεις να πληρώσεις; Αποχωρείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα είναι ότι όλοι πατάνε στο γεγονός του Κορωναϊού, και πρέπει από εδώ και πέρα τα μισθωτήρια να βάζουν κάποιους όρους και να ξεκαθαρίζει και ο νομοθέτης τη θέση του. Ξέρω πόσα σπίτια που ξενοικιάστηκαν, η δικαιολογία ήταν αυτή. Κάτι πρέπει να αλλάξει. Δεν μπορεί ο καθένας να πατάει όπου θέλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

Ρε φιλε γιατι ειναι εκβιασμος και οχι δεν του το ειπα ετσι. Και του το τονισα μετα στο βαιμπερ γιατι του εστειλα φωοτ τα κοινοχρηστα. Μαλιστα του ειπα οτι τα λεφτα που δινω που θελω να δωσω ειναι απαραδεκτα και οτι και να πει εχει δικιο. ΑΛλα δεν εχω αλλη οικονομικη δυνατοτητα. Εγω μεγια μου με χαρα μου να φυγω. Μια προταση του εκανα και δεχτηκε μεχρι να βρει ενοικιαστη. Εγω 14 του μηνος μακαρι να φυγω και να μ το δεχτει αυτο που δεν θα το δεχτει και καλύτερα. Απλά οι εποχές είναι δύσκολες. Στη γειτονιά μου στη σαλονικα που ειναι κεντρικη εχει 40 ξενοικιαστα. Εγω ομως δεν ξενοικιασα απο το μαρτιο που θα μπορουσα να το κανω λογω του κορωναιού. Τοο ξενοικιαζω τωρα. Πολλοί την εκαναν απο τη πισω πορτα και δνε κρατησαν τα σπιτια. Βρηκαν δικαιολογια τον ιο. Εδω και ατομα που ψαχνουν σπιτι το λενε στους σπιτονοικοκυρηδες. Δεν θα το νοικιασεις πουθενα δωστο σε μενα που στο νοικιαζω γιατι με τον ιο δεν θα στο νοικιασει κανεις. Ξερω ατομα που το κανουν και στην Αθηνα και στη Θεσσαλονικ

Όχι δεν είναι. Έχω κυρια κατοικια το πατρικό μου, δευτερευουσα ενα σπιτι στο χωριο και λοιπες κατοικιες το δηλωνω αυτο. 

Αυτό που περιγράφεις στο post σου λέγεται εκβιασμός. Τωρα αν το είπες έτσι η αλλιώς, light ή πιο hard, δέχτηκε η όχι, παραμένει εκβιασμός και εκμετάλλευση της κατάστασης. Το αν υπάρχουν στην Θεσσαλονίκη 40 ξενοικιαστα είναι να έχουμε να λέμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, m.gial είπε

To θέμα είναι ότι όλοι πατάνε στο γεγονός του Κορωναϊού, και πρέπει από εδώ και πέρα τα μισθωτήρια να βάζουν κάποιους όρους και να ξεκαθαρίζει και ο νομοθέτης τη θέση του. Ξέρω πόσα σπίτια που ξενοικιάστηκαν, η δικαιολογία ήταν αυτή. Κάτι πρέπει να αλλάξει. Δεν μπορεί ο καθένας να πατάει όπου θέλει

Γιατι να παρέμβει ο νομοθέτης; Τόσο καιρό παρενέβη κάπου, ώστε να διατηρήσει τις τιμές σταθερές; Όχι. Ελεύθερη αγορά δυστυχώς(ή ευτυχώς).

Έχεις να δώσεις για το ενοίκιο; Καλώς.

Δεν έχεις; Αποχωρείς.

Η τριετία είναι εκεί για να διασφαλίζει κυρίως τον ενοικιαστή. Δε θυμάμαι το πότε ενοικιαστής και ιδιοκτήτης, γίνανε συνέταιροι, με σταθερή απόδοση εσόδων.

Επεξ/σία από christakos07
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

41 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

Το μισθωτήριο μου λήγει στα τελη Μαρτιου του 2021. Κανείς δεν πιέζει κανέναν. Στην ουσία φεύγω 6 μήνες πριν λήξει το συμβόλαιο

 

36 λεπτά πριν, LabrakisG1992 είπε

Βάση νόμου φεύγεις νωρίτερα 6 μήνες ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ (δηλαδή 18 μήνες).

Υποθέτω ότι ξεκίνησες την μίσθωση Μάρτιο του 2019 υπογράφοντας ένα από τα κλασσικό έτοιμα 2ετή συμφωνητικό που βάση νόμου ν. 2235/1994 είναι 3τες πρακτικά. Αυτό αναφέρει ο έτερος συμφουμίτης. Σωστά; Άρα έχεις μέινει 18 μήνες στο σπίτι και μένουν άλλοι 18 ας πούμε; Αυτές είναι οι ημερομηνίες;

Εντάξει αυτό το 50-50 τώρα αν ισχύει, είναι τελείως οριακό με βάση τον νόμο αν δεν τα βρείτε μεταξύ σας μπορεί να αποφασιστεί μόνο στο δικαστήριο. Αν θέλει να το τρέξει ο ιδιοκτήτης προφανώς. Αυτό είναι καθαρά δικό του θέμα και δικό σου. Αν μιλάγαμε για ένα 6μηνό πριν την 3ετία θα έγερνε υπερ σου (TS) η απόφαση σίγουρα. Μόνο ο δικαστής αποφασίζει σε αυτά πάντως.

Καλό είναι να τα βρείτε όμορφα και ωραία και να φύγεις. Δεν συμφέρει κανέναν από τους 2 σας να πληρώσετε μεροκάματα δικηγόρων

Αν δεν τα βρίσκατε .... ο δικός σου δικηγόρος θα γράψει τα κλασσικά για φοιτητές, ιους, πτυχιακές κτλ. Δλδ θα πατήσει στο κοινωνικό κριτήριο.
Ο δικηγόρος του ιδιοκτήτη θα επικαλεστεί την κλασσική προδεδικασμένη απόφαση 650/2007 ΑΠ, 1/2017 Ειρ. Ροδ σύμφωνα με την οποία "πριν την παρέλευση της τριετίας δεν μπορεί ούτε ο εκμισθωτής να απαιτήσει από το μισθωτή να εγκαταλείψει το μίσθιο, ούτε ο μισθωτής να φύγει αζημίως από το μίσθιο, αφού θα υποχρεούται να αποπληρώσει όσα μισθώματα απομένουν μέχρι τη λήξη της τριετούς διάρκειας (βλ. 650/2007 ΑΠ, 1/2017 Ειρ. Ροδ)"

Επεξ/σία από gthe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Γιατι να παρέμβει ο νομοθέτης; Τόσο καιρό παρενέβη κάπου, ώστε να διατηρήσει τις τιμές σταθερές; Όχι. Ελεύθερη αγορά δυστυχώς(ή ευτυχώς).

Έχεις να δώσεις για το ενοίκιο; Καλώς.

Δεν έχεις; Αποχωρείς.

Η τριετία είναι εκεί για να διασφαλίζει κυρίως τον ενοικιαστή. Δε θυμάμαι το πότε ενοικιαστής και ιδιοκτήτης, γίνανε συνέταιροι, με σταθερή απόδοση εσόδων.

Εγώ λυπάμαι γιατί ο νομος δεν προστατεύει τον ιδιοκτήτη στην ουσία. Γιατι δες τωρα τι γίνεται. Αυτός θα φύγει, ο ιδιοκτήτης θα ΄χασει 6 μήνες ενοίκια, και μετά αν δεν βρει άλλον να το νοικιάσει θα το έχει κλειστό. Που είναι ο νόμος να προστατεύσει τον ιδιοκτήτη. Τι επειδή του είπε πηγαινε τον δικαστικώς? Τα έξοδα όλα αυτά, αν δεν έχει ο ιδιοκτήτης πως θα το παρει δικαστικώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

Γιατί δεν μας λες ποιος έχει ψυχολογικά από τις θάλασσες, και ποιος από τη στεριά, για να το εμπεδώσεις καλύτερα προς τον εαυτό σου...

Τσολιά μου η θάλασσα τουλάχιστον μου έχει επιτρέψει να έχω ένα κεραμίδι πάνω από το κεφάλι μου, χωρίς ενοίκια, και το κυριότερο χωρίς να είμαι αναγκασμένος να "δαγκώνω" ιδιοκτήτες ακινήτων και συγγενείς για να τη βγάλω πέρα, όπως κάποιοι κακομοίρηδες που το παίζουν και ηθικοί από πάνω. 😎

Φιλικά και πρόσεχε, επειδή ο επόμενος ιδιοκτήτης που θα έχει την ατυχία να σε βάλει σπίτι του, να μην είναι τόσο βολικός όσο ο κυρ Κώστας.

Επεξ/σία από Narayan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, m.gial είπε

Εγώ λυπάμαι γιατί ο νομος δεν προστατεύει τον ιδιοκτήτη στην ουσία. Γιατι δες τωρα τι γίνεται. Αυτός θα φύγει, ο ιδιοκτήτης θα ΄χασει 6 μήνες ενοίκια, και μετά αν δεν βρει άλλον να το νοικιάσει θα το έχει κλειστό. Που είναι ο νόμος να προστατεύσει τον ιδιοκτήτη. Τι επειδή του είπε πηγαινε τον δικαστικώς? Τα έξοδα όλα αυτά, αν δεν έχει ο ιδιοκτήτης πως θα το παρει δικαστικώς.

6 μήνες ενοίκια γιατί να χάσει; Δεν έχω διαβάσει όλο το topic. Αν του χρωστάει ο ts, ας πάει δικαστικώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gthe είπε

Υποθέτω ότι ξεκίνησες την μίσθωση Μάρτιο του 2019 υπογράφοντας ένα από τα κλασσικό έτοιμα 2ετή συμφωνητικό που βάση νόμου ν. 2235/1994 είναι 3τες πρακτικά. Αυτό αναφέρει ο έτερος συμφουμίτης. Σωστά; Άρα έχεις μέινει 18 μήνες στο σπίτι και μένουν άλλοι 18 ας πούμε; Αυτές είναι οι ημερομηνίες;

Εντάξει αυτό το 50-50 τώρα αν ισχύει, είναι τελείως οριακό με βάση τον νόμο αν δεν τα βρείτε μεταξύ σας μπορεί να αποφασιστεί μόνο στο δικαστήριο. Αν θέλει να το τρέξει ο ιδιοκτήτης προφανώς. Αυτό είναι καθαρά δικό του θέμα και δικό σου. Αν μιλάγαμε για ένα 6μηνό πριν την 3ετία θα έγερνε υπερ σου (TS) η απόφαση σίγουρα. Μόνο ο δικαστής αποφασίζει σε αυτά πάντως.

Καλό είναι να τα βρείτε όμορφα και ωραία και να φύγεις. Δεν συμφέρει κανέναν από τους 2 σας να πληρώσετε μεροκάματα δικηγόρων

Αν δεν τα βρίσκατε .... ο δικός σου δικηγόρος θα γράψει τα κλασσικά για φοιτητές, ιους, πτυχιακές κτλ. Δλδ θα πατήσει στο κοινωνικό κριτήριο.
Ο δικηγόρος του ιδιοκτήτη θα επικαλεστεί την κλασσική προδεδικασμένη απόφαση 650/2007 ΑΠ, 1/2017 Ειρ. Ροδ σύμφωνα με την οποία "πριν την παρέλευση της τριετίας δεν μπορεί ούτε ο εκμισθωτής να απαιτήσει από το μισθωτή να εγκαταλείψει το μίσθιο, ούτε ο μισθωτής να φύγει αζημίως από το μίσθιο, αφού θα υποχρεούται να αποπληρώσει όσα μισθώματα απομένουν μέχρι τη λήξη της τριετούς διάρκειας (βλ. 650/2007 ΑΠ, 1/2017 Ειρ. Ροδ)"

Ιούλιο του 2019 έκανα το μισθωτήριο μέχρι Μάρτιο του 2021. Έτσι το είχαμε συμφωνήσει. Μα δεν υπάρχει θέμα. Φεύγω και τελειώνει το θέμα. 

1 λεπτό πριν, christakos07 είπε

6 μήνες ενοίκια γιατί να χάσει; Δεν έχω διαβάσει όλο το topic. Αν του χρωστάει ο ts, ας πάει δικαστικώς.

Μα δεν του χρωστάω ενοίκια. Απλά επειδή θα φύγω 6 μήνες πριν λήξει το μισθωτήριο, εννοεί αυτός που το έγραψε ότι θα χάσει 6 μήνες τα ενοίκια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...