Προς το περιεχόμενο

Vodafone: Αδύνατη η πρόσβαση στο Internet για τους συνδρομητές εξαιτίας τεχνικών προβλημάτων


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

....κ νότια ηπειρωτική Ελλάδα εξομαλύνθηκε η κατάσταση, τόσες ώρες μετά, όλα καλά-όλα ανθηρά...

 

 

IMG_20200930_234305.jpg

(ορίστε)

Επεξ/σία από TechnoState
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, yositosi είπε

Εμένα πάντως επανήλθε τούμπανο και πιο φουσκωμένη από ποτέ (πάντα ήμουν κάπου στο 10% κάτω περίπου από τις ονομαστικές 50/5)

image.png.92429e51751e346e9e01246d6ab099c9.png

Γιατί τόσο μεγάλο Ping;Με 100άρα έχω 6-9 ms Ping αλλά δεν τερματίζει στα 100 στο Wi-Fi.

Ισως για το ping να παίζει ρόλο η απόσταση της καμπίνας απο το σπίτι και έπειτα η καλωδίωση, εγώ την έχω καταργήσει την εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού γιατί είχα πρόβλημα.

1 ώρα πριν, texnikos01 είπε

Εντάξει με την Vodafone...

 Η Wind γιατί σέρνεται τελευταία συμπάσχει με την Vodafone;

Ελα ντε, παρατήρησα στιγμιαία κολλήματα 2-3 βράδια, δεν έμπαινε καν στο You Tube, έκανα speed test στο Wi-Fi και η ταχύτητα είχε πέσει απότομα στα 3-6Mbps για λίγο, μετά ξεκόλλησε.

Η κάποιες στιγμές έχω 25-30 download και 3 upload.

Πάντως στο κινητό μου βγάζει 65-75 download και 9+ upload.

Στο site του modem μου δείχνει τις μέγιστες ταχύτητες.

Δεν ξέρω αν φταίει το modem της Wind και αν αξίζει να κάνω bridge με 1 TP Link VR 600.

 

Screenshot_20200930-235121.png

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, andreas314p είπε

Σε αυτό το θέμα παίζουν πολλοί παράγοντες που μπορεί να φταίνε!  Δυστυχώς έχουν μοιράσει τις περιοχές σαν τσιφλίκια και ο τσιφλικάς κάνει κουμάντο! Αν είναι δίκτυο της cosmote  και πας εκεί που θα παίρνεις από το ίδιο ΚΑΦΑΟ και την ίδια γραμμή μαγικά θα πάει 12-14 . Αλητεία το λέω εγώ 

Επειδή το θέμα είναι άλλο από αυτό που ξεκινήσαμε να ανοίγουμε δε καταλαβαίνω ενα πράγμα και ας μου το εξηγήσει κάποιος. Πριν κάποιους μήνες δώσανε ταχύτητα + 5mbps σε κάθε σύνδεση . Είχα δει το noise margin στα 22, μετά από αυτό διαπίστωσα σιγά σιγά το noise margin να κατεβαίνει, είναι στα 17 τώρα , όπως και στο adsl ενώ το σωστό έπρεπε να είναι 10db ήταν 6... αυτα τα αλήτοτρικ μονο στο Ελλαδιστάν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτά περί κοψιματος οπτικής ίνας είναι μούφα.
Απλα ήθελαν να πουν κάτι στο δελτίο τύπου που να το πιστέψει το κοινό λογω της μεγαλης επιπτωσης που είχε η εταιρεία.
Το πρόβλημα ήταν στη δρομολόγηση (routing) των public δικτύων και όχι σε φυσικό επίπεδο (ίνα).

 

 

Επεξ/σία από kaltzone
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Thresh είπε

Εδώ θα έμπαινες πάντως. 😛

Αφού υποτίθεται ότι κόπηκαν 3 σε διαφορετικές περιοχές, "αποκλεισμός" και καλά.

Δεν έμπαινα εγώ πάντως ούτε insomnia, δε νομίζω ότι το insomnia είναι σε Ελληνικό server. Φαίνεται η Cloudflare υποδομή αλλά που ακριβώς βρίσκεται o origin server δεν το βλέπουμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, panoskatos είπε

edit : το ιντερνετ ηρθε αλλά δεν μου ανοίγει το origin , είναι και αυτο down !!! Για επιβεβαιώστε ρε παιδια για origin !

εδώ (https://downforeveryoneorjustme.com)  πατάς οποιοδήποτε URL και βλέπεις αν δεν μπορείς να μπείς εσύ ή είναι down για όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, BritGreek είπε

Αυτή είναι η δική μου εικόνα, ίδια όπως πάντα δηλαδή, αλλά οι περισσότερες σελίδες δεν ανοίγουν καν.

Σωστα. Το διαγνωστικο των Windows δεν αναφερει κανενα προβλημα στη συνδεση, αλλα καποια sites (oπως τo fb) αργουν απελπιστικα.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά τη λυση του προβλήματος, και έντονα παράποντα στο chat, θα μου χαρίσουν το 50 % από το πάγιο του επόμενου μηνα σταθερης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, suffocater είπε

Πώς κόβεται ταυτόχρονα σε 3 σημεία το ίδιο καλώδιο ?
 

πολυ ευκολα. Δεν το συντηρεις εχει ηδη βλαβες και κανεις reroute το traffic απο διπλα και παραδιπλα ωσπου κοβεται και σε αλλο κεντρικο σημειο και μετα δεν εχεις τι να κανεις reroute. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, tsibosp είπε

πολυ ευκολα. Δεν το συντηρεις εχει ηδη βλαβες και κανεις reroute το traffic απο διπλα και παραδιπλα ωσπου κοβεται και σε αλλο κεντρικο σημειο και μετα δεν εχεις τι να κανεις reroute. 

και μετά χάνεις τους ήδη υπάρχον πελάτες που έχουν μισθωμένες γραμμές με SLA.

Επεξ/σία από Pokemon640
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Pokemon640 είπε

και μετά χάνεις τους ήδη υπάρχον πελάτες που έχουν μισθωμένες γραμμές με SLA.

ε ναι , κοιτα παντα καποιος θα ειναι δυσαρεστημενος σε ολες τις υπηρεσιες σε ολους τους παροχους. Ο καθενας κρινει απο προσωπικη εμπειρια και τι του εχει τυχει ουσιαστικα. Εγω πχ δεν προκειται να ακουμπησω wind και τσαμπα να μου την εδιναν. Εχω ΟΤΕ 50αρα, δυστυχως εδω που μενω στην Καλαματα κεντρικα κιολας(150 μετρα απο τα κεντρικα του ΟΤΕ) δεν παει παραπανω (ακομα). Δινω 31 ευρω, οι αλλοι την εχουν φτηνοτερα ομως οτι πληρωνω παιρνω. Κλειδωνω στα 53 στο ρουτερ με 5 upload. Αλλοι που μενουν διπλα - παραδιπλα με αλλες εταιρειες πληρωνουν 50αρα και εχουν 40-35.Οταν μετακομισα ειχα θεματακι και δεν κλειδωνα στα 50 και απο οταν το δηλωσα για να κανουν την συνδεση ο τεχνικος ηρθε σε 1 μερα, σκιστηκε να βρει το προβλημα, ηταν ευγενεστατος ενω μπορουσε απλα να δηλωσει οτι ειχε προβλημα πχ η καλωδιωση του σπιτιου (που τελικα οντως ειχε και αυτο ηταν το προβλημα) εκανε 150 διαφορετικες μετρησεις , δλδ ασχοληθηκε ο ανθρωπος δεν ηθελε να με ξεπεταξει. Εχω αριστη εμπειρια με τον ΟΤΕ και δεν με βλεπω να αλλαζω εκτος αν γινει καμια χοντραδα που δεν το νομιζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι οι επιστήμονες εδώ μέσα μαζεύτηκαν που ξέρουν για ποιο λόγο γίνονται οι βλάβες στις εταιρείες, απορώ πως δεν σας έχουν προσλάβει ακόμα για τους λύσετε τα προβλήματα.

Όσο αφορά τον ΟΤΕ ας μην μιλήσουμε καλύτερα γιατί ξέρω περιστατικά που πηγαίναν στα καφαο οι του ΟΤΕ και έβγαζαν από καλές γραμμές(χαλκό) συνδρομητές εναλλακτικών και κούμπωναν του ΟΤΕ πελάτες, επίσης τις βλάβες που υπάρχουν στον χαλκό οι εναλλακτικοί τις δίνουν στον ΟΤΕ να τις φτιάξει τις άφηναν τελευταίες εννοείτε αφού κοιτούσαν πρώτα τις δικές τους.

Αυτά για τον ΟΤΕ τις καρδιάς μας που μας αρμεξε επί δεκαετίες.

Δεν λέω ότι οι άλλοι είναι καλύτεροι αλλά όχι και να εξιδανικεύουμε τον ΟΤΕ ως την πανάκεια λύση για να έχεις καλό ίντερνετ και τηλέφωνο, ήμαρτον.

Προβλήματα τέτοιου είδους υπήρχαν πάντα και συνεχίσουν να υπάρχουν σε ΟΛΟΥΣ όσο μεγαλώνουν τα δίκτυα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Δυτική Αττική αντιμετωπίσαμε για αρκετή ώρα πρόβλημα με το ίντερνετ. 

Από όσο γνωρίζω πρόβλημα είχε και κάποιες περιοχές του Βόλου, αλλά όχι κάτι πολύωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...