Προς το περιεχόμενο

Οδήγηση μηχανάκι μέχρι125 κυβικά με δίπλωμα αυτοκινήτου


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, jimzak είπε

Όχι, αν είχε και εξετάσεις δεν θα μιλάγαμε για συμψηφισμό με του αυτοκινήτου, έβγαζες νέο δίπλωμα από την αρχή.

Και πως θα βεβαιώνεται οτι εχει κανει τα μαθήματα, θα εχει πχ δυο χαρτια μαζι του, δίπλωμα και βεβαίωση μαθημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Και πως θα βεβαιώνεται οτι εχει κανει τα μαθήματα, θα εχει πχ δυο χαρτια μαζι του, δίπλωμα και βεβαίωση μαθημάτων.

Λογικά θα πηγαίνει απόδειξη της πληρωμής των μαθημάτων από την σχολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Και πως θα βεβαιώνεται οτι εχει κανει τα μαθήματα, θα εχει πχ δυο χαρτια μαζι του, δίπλωμα και βεβαίωση μαθημάτων.

Το πιο πιθανό και ίσως λογικό να βγει νέο δίπλωμα που θα αναγράφει και την ικανότητα οδήγησης εώς 125

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nabuko είπε

Το πιο πιθανό και ίσως λογικό να βγει νέο δίπλωμα που θα αναγράφει και την ικανότητα οδήγησης εώς 125

Κάπου εκει λοιπον βλέπω ενα παραβολακι ακόμα, και το ερώτημα τελικά ειναι αξίζει ή πας και βγαζεις ενα κανονικο και τελος.

Βέβαια μιλαμε υποθετικά, αλλα ολοι ξερουμε το Ελ. κράτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/3/2021 στις 2:37 ΜΜ, phanispal είπε

Μίλησα με μία σχολή στη γειτονιά, μου είπε με περισσή ειλικρίνεια "κάτσε να ανοίξουμε, να δούμε τι μαθήματα θα κάνουμε, να συνεννοηθούμε όλοι μαζί για το κόστος".

Στον αερα ολα δηλαδη. Θα στο πω παλι φιλικα,κανε καμια παραθεση,τα τελευταια σου μηνυματα τα ειδα τωρα,και ειναι 3 σελιδες πισω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη την στιγμη , χωρις τον καινουριο νομο, αν καποιος εχει διπλωμα αυτοκινητου και ηθελε απλα να μπορει να οδηγει ενα  μικρο μοτοποδηλατο - 50αρακι , ποια  ειναι η διαδικασια? ηθελε μαθηματα και εξετασεις η απλα πας στην τροχαια και πληρωνεις παραβολο και εισαι ετοιμος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Θα στο πω παλι φιλικα,κανε καμια παραθεση,τα τελευταια σου μηνυματα τα ειδα τωρα,και ειναι 3 σελιδες πισω :P

Δεν κάνω παράθεση το αμέσως προηγούμενο post, είναι άγραφος κανόνας των fora.

Παράθεση στο αμέσως προηγούμενο post μπορούμε να κάνουμε σε μέρος του, όχι σε ολόκληρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, phanispal είπε

Δεν κάνω παράθεση το αμέσως προηγούμενο post, είναι άγραφος κανόνας των fora.

 

Δεν ειναι κανενας αγραφος νομος,οταν απαντας ειναι κοινη λογικη να αναφερεις το nick,για να συνεχιστει η συζητηση.

Κανε εστω αναφορα,δεν μπηκαμε χθες εδω ρε μαν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ababapanos είπε

Αυτη την στιγμη , χωρις τον καινουριο νομο, αν καποιος εχει διπλωμα αυτοκινητου και ηθελε απλα να μπορει να οδηγει ενα  μικρο μοτοποδηλατο - 50αρακι , ποια  ειναι η διαδικασια? ηθελε μαθηματα και εξετασεις η απλα πας στην τροχαια και πληρωνεις παραβολο και εισαι ετοιμος?

Κανονικά από την αρχή, μαθήματα + εξετάσεις, μόνο σήματα δεν δίνεις αν δεν δεν κάνω λάθος , αλλά δίνεις μηχανολογία.

Βασικά κοιτάς το δίπλωμα σου, σου δείχνει τι μπορείς να οδηγήσεις, το 50αρη είναι το ΑΜ , λογικά δεν είναι τσεκαρισμενο.

Επεξ/σία από jimzak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, jimzak είπε

Κανονικά από την αρχή, μαθήματα + εξετάσεις, μόνο σήματα δεν δίνεις αν δεν δεν κάνω λάθος , αλλά δίνεις μηχανολογία.

Βασικά κοιτάς το δίπλωμα σου, σου δείχνει τι μπορείς να οδηγήσεις, το 50αρη είναι το ΑΜ , λογικά δεν είναι τσεκαρισμενο.

 Εμένα γνωστός μου είπε πως αν έχεις δίπλωμα αυτοκινητου για απλό 50αρακι δεν χρειάζεται ούτε εξετάσεις ούτε μαθήματα, πας απλά στην τροχαία πληρώνεις ένα παράβολο και είσαι έτοιμος. Δεν ξέρω αν ισχύει ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λογικο καθότι βρισκόμαστε στο 2021 και όχι στο 1821 είναι να περνιέται ηλεκτρονικά στη καρτέλα του οδηγού στη βαση δεδομένων του υπουργειου πως έκανε 5 ώρες μαθημα και να τελειώνει η υπόθεση. Αντε να βγάζει και ένα αποδεικτικό η σχολή να το έχεις μαζί.

Νομίζω η τροχαία πρέπει να έχει πάντα πρόσβαση σε βάσεις δεδομένων μέσω κατάλληλου εξοπλισμού πχ να βλέπει τα στοιχεία των οδηγών κτλ δε νομίζω να είναι πρόβλημα τη στιγμή που και ο τελευταίος πολίτης μπαίνει στο fb από το κινητό του.

Αν ήταν να πας να βγάζεις καινούριο δίπλωμα για να τυπώσουν πάνω ότι έκανες 5 μαθήματα είναι γελοίο...

Πάντως είναι λογικό το μέτρο αν οδηγάς 10 χρόνια κανα τζιπ δεν υπάρχει λόγος να μη μπορείς να νοικιάσει πχ ένα σκουτερ σε ένα νησι ή να έχεις ένα σκουτερ για μεσα στη πολη. Εννοείται ότι προυποθέτει ισορροπία και κτλ .. αυτό θεωρώ επιτυγχάνεται με τα μαθήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GreekStatistic είπε

Πάντως είναι λογικό το μέτρο αν οδηγάς 10 χρόνια κανα τζιπ δεν υπάρχει λόγος να μη μπορείς να νοικιάσει πχ ένα σκουτερ σε ένα νησι ή να έχεις ένα σκουτερ για μεσα στη πολη. Εννοείται ότι προυποθέτει ισορροπία και κτλ .. αυτό θεωρώ επιτυγχάνεται με τα μαθήματα.

Ποια η λογικη σε αυτο; Απο το τζιπ στο σκουτερ; 

Οχι φιλε μου,δεν προυποθετει μονο ισορροπια κτλ.

Δεν οδηγας διτροχο,ετσι;

 

Οταν δεν οδηγας καθολου διτροχο,με 5 μαθηματα δε θα μαθεις ουτε τα βασικα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, StamTheMan είπε

Οταν δεν οδηγας καθολου διτροχο,με 5 μαθηματα δε θα μαθεις ουτε τα βασικα.

Ρε συ δάσκαλος σε σχολή οδηγών είσαι τελικά; Νόμιζα ότι ήσουν courier/delivery

Σοβαρά τώρα, θέλω να πιστεύω ότι θα υπάρχει ρύθμιση που στις περιπτώσεις που κάποιος δε θα έχει μάθει ούτε τα πολύ βασικά μετά από πέντε μαθήματα θα πρέπει να κάνει κι άλλα.

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα γράψω μερικά και αποχωρώ από το θέμα γιατί ανεβάζω πίεση με ορισμένα τέρατα που γράφονται.

Σε μια ανεπτυγμένη χώρα με οδηγική παιδεία και σωστές υποδομές το μέτρο θα μπορούσε να βρει εφαρμογή. Γιατί εκεί θα είχαν και τα αντίστοιχα μυαλά και εκπαίδευση για να βγουν στο δρόμο και σέβονται τους άλλους χρήστες του δρόμου.

Στην Ελλάδα του λαδώματος για να έρθει σπίτι το δίπλωμα, στην Ελλάδα που ανά 10μέτρα έχει λακούβα, υπόνομο, λιωμένη άσφαλτο, κρυμμένες ταμπέλες από οχήματα που παρκάρουν πάνω στις γωνίες και στον Ελληναρά που νομίζει οτι ο δρόμος του ανήκει αποκλειστικά,

....ο νόμος υπογράφει την καταδίκη πολλών αθώων με όσο αίμα χυθεί στην άσφαλτο. 

Μόνο στο νομό Αττικής έχουμε μέσο όρο 15νεκρούς το μήνα σε τροχαία. Δε ξέρω αν καταλαβαίνετε. 1 νεκρός ανά 2η μέρα.

Αφού πέρασε το νομοσχέδιο ετοιμαστείτε για 1 νεκρό ανα μέρα. Τα λέμε του χρόνου αν κάποιος το ξεθάψει και δούμε ξανά τα στατιστικά που δίνει στη δημοσιότητα η Τροχαία.

Καλό σας βράδυ.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, phanispal είπε

Ρε συ δάσκαλος σε σχολή οδηγών είσαι τελικά; Νόμιζα ότι ήσουν courier/delivery

 

Πονηριδη!Φανατικος οδηγος διτροχου ειμαι !!

Αλλα σκεψου τι παλικαρια θα βρουν πατημα και θα καβαλησουν νομιμα διτροχο,ενω δεν εχουν ιδεα πως μπαινει η δευτερα !

Τους βλεπω και τωρα που παλευουν να  με σκοτωσουν σε καθε ευκαιρια. 

Σημερα κατεβαιναμε ενα δρομο 3 μηχανακια,πεταχτηκε ενα ποδηλατο,και κανεις δεν ηξερε πως να αντιδρασει,τους επιασε πανικος χωρις λογο και κοντεψαμε και να σκοτωθουμε χωρις λογο !

Και αυτοι δηθεν ξερουν,σκεψου οι αλλοι  που εχουν κανει 5 μαθηματα τι θα κανουν!

Και μου λεει ο αλλος παραπανω για ισορροπιες;;;;

Που δεν ξερουν ποσο χωρο καταλαμβανει το οχημα τους;
Που δεν ξερουν πως να πατησουν τα 2 φρενα;

Που δεν ξερουν αν χωρανε να περασουν σε ενα μποτιλιαρισμα/διασταυρωση;

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...