Προς το περιεχόμενο

Οδήγηση μηχανάκι μέχρι125 κυβικά με δίπλωμα αυτοκινήτου


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 26/6/2022 στις 9:09 ΜΜ, johnnyf95 είπε

Έχει δοκιμάσει κανείς να νοικιάσει μηχανάκι με το προσωρινό δίπλωμα; Λέτε να υπάρχει θέμα ; 

Δοκιμασα εγω με το χαρτι που μου εδωσε η σχολη οτι εχει περασει πρωτοκολο και δεν μου εδωσαν.Πηγα διπλα στο Αστυνομικο Τμημα και μου πε το οργανο της ταξης οτι δεν με καλυπτει.

ΥΓ εκανα τα χαρτια τον Νοεμβρη και ακομα να βγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...
  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα παιδιά. Επειδή τα οχήματα έχουν ακριβύνει πολύ και η μετακινηση στην πολη ειναι δύσκολη, σκεφτομαι να βγάλω το ισοδύναμο δίπλωμα για 125cc. και να πάρω ένα πχ sym symphony 125lc (γιατι τα άλλα ειναι ακριβά). Θα ειμαι οκ με τα κυβικα για μετακινηση στην πόλη; Όλοι οι γνωστοί μου μου λένε να πάω να βγάλω κανονικό δίπλωμα και προτεινουν scooter 250-300cc. Εγώ όμως δεν θέλω να μπλέξω με "μηχανές". Καθαρά για λόγους ασφαλείας θέλω κάτι αργό, να μην μπω ποτέ στη λογική να τρέξω με 90-100. Αλλά θέλω να κάνω οικονομική μετακινηση και ταχυτητα κοτας. Εχω συγγενη με εγκεφαλικη αναπηρια από ατυχημα με αμαξι με 40km/h οπότε πραγματικά δεν με ενδιαφερουν οι επιδόσεις, αλλά θέλω το μηχανακι να ανταποκρινεται, δλδ να μην πατάω το γκαζι και να πιανει τα 30χλμ σε 10 δευτερολεπτα. Τι λέτε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς εδώ συζητάμε για την επέκταση του διπλώματος αυτοκινήτου που να μπορείς να οδηγήσεις έως 125 κυβικά, εσύ ψάχνεις για μηχανάκι.

Κατά δεύτερον, οι περισσότεροι θα σου πουν ότι το γκάζι παρέχει ασφάλεια, εν μέρει δεν έχουν άδικο.

Λέω εν μέρει επειδή δεν ξέρω πόσα από τα τροχαία που γίνονται θα μπορούσαν να αποφευχθούν αν τα μηχανάκια ήταν πιο γρήγορα. Κατά τη γνώμη μου λίγα αλλά τέλος πάντων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, phanispal είπε

Καταρχάς εδώ συζητάμε για την επέκταση του διπλώματος αυτοκινήτου που να μπορείς να οδηγήσεις έως 125 κυβικά, εσύ ψάχνεις για μηχανάκι.

Κατά δεύτερον, οι περισσότεροι θα σου πουν ότι το γκάζι παρέχει ασφάλεια, εν μέρει δεν έχουν άδικο.

Λέω εν μέρει επειδή δεν ξέρω πόσα από τα τροχαία που γίνονται θα μπορούσαν να αποφευχθούν αν τα μηχανάκια ήταν πιο γρήγορα. Κατά τη γνώμη μου λίγα αλλά τέλος πάντων.

 

Δεν ψάχνω για μηχανάκι. Ψάχνω αν αξιζει να βγάλω 125ρι ή παραπάνω.Δεν υπάρχει πουθενα αλλού συζητηση για αυτό και προφανώς οι άνθρωποι εδώ έχουν πια εμπειρία χρήσης γιατί πέρασε ένας χρόνος. Η συζητηση για μετατροπή έλειξε καθώς ο νόμος έχει βγει καιρό τώρα και δεν υπάρχουν πια ασάφειες. Πήγα σε σχολή οδήγησης και με ενημερωσαν λεπτομερέστατα σε 5 λεπτά....

Οπότε επιστρέφω στο ερώτημα. Μετάνοιωσε κανείς που πήγε σε 125ρι με δίπλωμα αυτοκινήτου?

 

Επεξ/σία από jimarass26
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimarass26 είπε

Καλησπέρα παιδιά. Επειδή τα οχήματα έχουν ακριβύνει πολύ και η μετακινηση στην πολη ειναι δύσκολη, σκεφτομαι να βγάλω το ισοδύναμο δίπλωμα για 125cc. και να πάρω ένα πχ sym symphony 125lc (γιατι τα άλλα ειναι ακριβά). Θα ειμαι οκ με τα κυβικα για μετακινηση στην πόλη;

Ασφαλώς και ειναι οκ. Δε χρειάζεσαι τιποτε παραπάνω και δεν υπάρχει λόγος για παραπάνω. Γυρνάς ολη την Αττική/Θεσσαλονίκη/Πάτρα κτλ, δεν έχει μεγάλο ογκο, οποτε μέσα στη πόλη βρισκεις ευκολα παρκινγκ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

Δεν ψάχνω για μηχανάκι. Ψάχνω αν αξιζει να βγάλω 125ρι ή παραπάνω.Δεν υπάρχει πουθενα αλλού συζητηση για αυτό και προφανώς οι άνθρωποι εδώ έχουν πια εμπειρία χρήσης γιατί πέρασε ένας χρόνος. Η συζητηση για μετατροπή έλειξε καθώς ο νόμος έχει βγει καιρό τώρα και δεν υπάρχουν πια ασάφειες. Πήγα σε σχολή οδήγησης και με ενημερωσαν λεπτομερέστατα σε 5 λεπτά....

Οπότε επιστρέφω στο ερώτημα. Μετάνοιωσε κανείς που πήγε σε 125ρι με δίπλωμα αυτοκινήτου?

 

επειδη με ενδιαφερει και εμενα κατι τετοιο, τι κοστος σου ειπαν για να βγει το διπλωμα; ολα μαζι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Titos301 είπε

επειδη με ενδιαφερει και εμενα κατι τετοιο, τι κοστος σου ειπαν για να βγει το διπλωμα; ολα μαζι

150€ όλα μέσα, συμπεριλαμβανομένων και 5 μαθημάτων. Προς γνώση σου το κανονικό δίπλωμα Α εχει 300. Οπότε πρέπει να σκεφτείς τι θες γιατί τα μηχανάκια στ 125-250 κυβικα ειναι πάνω κάτω τα ίδια λεφτά (3-4Κ). Εγώ επίτηδες δεν πάω σε κανονικό για να μην μπω ποτέ στο τρυπάκι της ταχύτητας. Επίσης μη ξεχνάς πως θα χρειαστείς κράνος full face, γάντια και καλοκαιρινό μπουφάν με προστασία μέσης. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις ανάγκες που αναφέρεις, θα σε καλύψει.

Αλλά έχοντας περάσει από τη διαδικασία αυτή, θα πρότεινα σε κάποιον να πάει σε κανονικό δίπλωμα. Η διαφορά στο κόστος θεωρώ δεν είναι λόγος για να έχεις περιορισμούς στις επιλογές μηχανής/scooter. Και ας μην πάρεις ποτέ μεγάλου κυβισμού μηχανή.

Μπορεί αύριο να βρεις μια καλή ευκαιρία μεταχειρισμένου που σε εξυπηρετεί(πχ χώροι) στα 200cc και αναγκαστικά να μην μπορείς να προχωρήσεις.

Ακόμα και στα sym που κοιτάς, οι διαφορές 125/200 δεν είναι ιδιαίτερες (πρακτικά & οικονομικά).πχ To 200ST TOP BOX έχει 140 ευρώ διαφορά από το 125 που δεν έχει …ετσι και βάλεις κάτι πας στο ίδιο κόστος πάνω κάτω.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο στοιχίζει η αναβάθμιση του ΙΧ διπλώματος οδήγησης και σε Μηχανάκι 125cc??? 

Αν το κάνω μόνος μου χωρίς μεσάζοντες η διαδικασία είναι πιο φτηνή αρκετά;

 

Πόσο καιρό κερδίζεις με μεσάζων;

 

Απο επαρχία... ρωτάω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rizla7 είπε

Για τις ανάγκες που αναφέρεις, θα σε καλύψει.

Αλλά έχοντας περάσει από τη διαδικασία αυτή, θα πρότεινα σε κάποιον να πάει σε κανονικό δίπλωμα. Η διαφορά στο κόστος θεωρώ δεν είναι λόγος για να έχεις περιορισμούς στις επιλογές μηχανής/scooter. Και ας μην πάρεις ποτέ μεγάλου κυβισμού μηχανή.

Μπορεί αύριο να βρεις μια καλή ευκαιρία μεταχειρισμένου που σε εξυπηρετεί(πχ χώροι) στα 200cc και αναγκαστικά να μην μπορείς να προχωρήσεις.

Ακόμα και στα sym που κοιτάς, οι διαφορές 125/200 δεν είναι ιδιαίτερες (πρακτικά & οικονομικά).πχ To 200ST TOP BOX έχει 140 ευρώ διαφορά από το 125 που δεν έχει …ετσι και βάλεις κάτι πας στο ίδιο κόστος πάνω κάτω.

 

ειναι αξιοπιστα τα sym? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...