Προς το περιεχόμενο

Gaming Monitors News/Comparison


Masma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Πάντως δεν υπάρχει φόβος για oversaturation. Εγώ όταν διάβαζα για κορεσμό χρωμάτων νόμιζα ότι θα είναι έντονα όπως της U32H850(Quantum Dot) αλλά καμία σχέση.

καμία σχέση ότι γράφουν και μερα με την νύχτα μετο συγκεκριμένο Samsung αυτό είχα πάρει για το xbox x αλλά δεν το μπορούσα με τίποτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν κάποια πράγματα σχετικά με τα panels γιατί τα έχω δοκιμάσει όλα. 

Το VA έχει το μεγαλύτερο contrast, άρα προσφέρει τα καλύτερα μαύρα. Σε σκοτεινές σκηνές προφανώς είναι το καλύτερο δηλαδή. Αλλά έχει πολύ colour shifting, δηλαδή στο 32αρι που είχα έβαζες για παράδειγμα πράσινο φόντο.. Στο κέντρο της οθόνης έβλεπες έντονο πράσινο ενώ στα πλάγια ήταν πιο ανοιχτό. Έχει θέμα με το uniformity δηλαδή που στα reviews ΔΕΝ φαίνεται και δεν το τονίζουν. Επίσης πάσχει από smearing. 

Το TN ROG που είχα έπασχε από ακριβώς το ίδιο πράγμα αλλά είναι το πιο γρήγορο σε response times. 

Τα IPS έχουν πολύ καλύτερο uniformity, δηλαδή σε ένα χρωματιστό φόντο μετά βίας βλέπεις μια πολύ μικρή διαφορά στις άκρες του panel. Από την άλλη έχει το γνωστό glow και χαμηλό contrast άρα τα μαύρα είναι ψιλομαπε. Σε ταχύτητες είναι επίσης μια χαρά με τα Hz πλέον άρα θεωρώ πως για monitor τουλάχιστον, είναι το καλύτερο panel overall. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Λοιπόν κάποια πράγματα σχετικά με τα panels γιατί τα έχω δοκιμάσει όλα. 

Το VA έχει το μεγαλύτερο contrast, άρα προσφέρει τα καλύτερα μαύρα. Σε σκοτεινές σκηνές προφανώς είναι το καλύτερο δηλαδή. Αλλά έχει πολύ colour shifting, δηλαδή στο 32αρι που είχα έβαζες για παράδειγμα πράσινο φόντο.. Στο κέντρο της οθόνης έβλεπες έντονο πράσινο ενώ στα πλάγια ήταν πιο ανοιχτό. Έχει θέμα με το uniformity δηλαδή που στα reviews ΔΕΝ φαίνεται και δεν το τονίζουν. Επίσης πάσχει από smearing. 

Το TN ROG που είχα έπασχε από ακριβώς το ίδιο πράγμα αλλά είναι το πιο γρήγορο σε response times. 

Τα IPS έχουν πολύ καλύτερο uniformity, δηλαδή σε ένα χρωματιστό φόντο μετά βίας βλέπεις μια πολύ μικρή διαφορά στις άκρες του panel. Από την άλλη έχει το γνωστό glow και χαμηλό contrast άρα τα μαύρα είναι ψιλομαπε. Σε ταχύτητες είναι επίσης μια χαρά με τα Hz πλέον άρα θεωρώ πως για monitor τουλάχιστον, είναι το καλύτερο panel overall. 

στις τιμες που εχουν πλεον πεσει τα ips και αυτα που προσφερουν ειναι πολυ καλη επιλογη,αν θες και ταινιες με βαθυ μαυρο βλεπεις στην τηλεοραση 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, ICE-T είπε

στις τιμες που εχουν πλεον πεσει τα ips και αυτα που προσφερουν ειναι πολυ καλη επιλογη,αν θες και ταινιες με βαθυ μαυρο βλεπεις στην τηλεοραση 

Ή ανάβεις κάποιο φωτισμό (καλύτερα πίσω) από το monitor και όλα φαίνονται με υψηλότερο contrast 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, skritikos είπε

Ή ανάβεις κάποιο φωτισμό (καλύτερα πίσω) από το monitor και όλα φαίνονται με υψηλότερο contrast 

πολύ εύστοχο αυτό που είπες φίλε μου, αρκετοί μαζί και εγώ σε αυτούς που δεν χρήσιμο.αυτο το τρικ(μια λάμπα πίσω ακριβώς από το μόνιτορ)

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να πετύχω το λευκό λίγο..Η αλήθεια είναι ότι το ιδανικό σύμφωνα με τις μετρήσεις είναι το 6500Κ το οποίο δείχνει αρκετά ''warm''. Προσωπικά το λευκό μου φαίνεται πιο σωστό στο πιο ψυχρό ας το πω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/6/2021 στις 8:58 ΜΜ, Sakiz105 είπε

θέλει τον driver από την κάρτα γραφικών για να παίρνεις audio από εκεί και μετά την επιλογή από τα windows

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου .Το έφτιαξα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι σκέφτονται για το Dell, να ξέρουν ότι θέλει πείραγμα το gain να φέρεις το άσπρο να δείχνει σωστό. Να μην κιτρινίζει, κοκκινίζει κλπ.

Ένα καλό τεστ για το αν έχεις σωστά χρώματα είναι να βάλεις μια ταινία blu-ray και να δεις το χρώμα του δέρματος στους ηθοποιούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/6/2021 στις 2:24 ΜΜ, skritikos είπε

Ή ανάβεις κάποιο φωτισμό (καλύτερα πίσω) από το monitor και όλα φαίνονται με υψηλότερο contrast 

Ή μακάρι το Dell να είχε led strip πίσω με μπόλικα lumens και δυνατότητα επιλογής χρώματος, παρά αυτό το ψιλοαδιάφορο μπλε που έχει 😀

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...