Προς το περιεχόμενο

-30% Στα smartphones @Κωτσοβολος


ultimamage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, papp0us είπε

Συνεχίζεις να μην διαβάζεις. Είπα να το απαγορεύσουν ΟΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΕΣ, όχι να κόψουν τις εκπτώσεις τα μαγαζιά. Να σου πουν για τα "ταδε κινητά" δε θα βάλετε προωθητική ενέργεια, γιατι είναι τεσσάρων ημερών.

Στη δική μου αγορά (Β2Β τεχνολογικός εξοπλισμός) ορίζουμε σε ότι αντιπροσωπεύουμε ελάχιστη τιμή λιανικής. Ορίζουμε στους μεταπωλητές μας τη χαμηλότερη τιμή που μπορούν να πουλήσουν και από εκεί και πέρα ο καθένας μπορεί να πουλήσει όσο ακριβότερα θέλει.

Αυτό δε μπορεί να γίνει παντού. Βγάζει η Samsung το S20 Plus+ 1500€. Μια εβδομάδα μετά βγάζει η Xiaomi το Mi 10 Ultra 700€. Σαρώνει η Xiaomi, πάτος η Samsung. Και εσύ νομίζεις ότι η Samsung θα κάτσει να βλέπει και να καταστρέφεται επειδή πήγες εσύ και το αγόρασες με 1500€; Αν κρίνει ότι πρέπει να μειώσει τιμή ή να κάνει άλλες προσφορές, θα το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 277
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδια τι λετε; Δεν τα πουλησε η sony σε αυτη τη τιμή... ούτε καν ηταν προσφορά για το συγκεκριμένο κινητό.

Για ολα τα κινητα android ηταν απο το κωτσοβολο. Και πλέον ξαναγύρισαν κιόλας στις αρχικές τιμες.

Δηλαδή αν εγώ το βάλω αγγελία σφραγισμένο στα 300 ευρώ είναι ασέβεια προς τους πελάτες της sony?

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Μην ψαχνεις να βγαλεις ακρη με την Sony. Υποτιθεται το κινητο θα κυκλοφορουσε Δεκεμβριο και αντ αυτου βγηκε τελικα Οκτωβριο.

Μια απο τα ιδια με το Xperia 1 mark 2 που παρουσιαστηκε Απριλιο/Μαιο και μεχρι καλα καλα να προλαβει να κυκλοφορησει στην αγορα λιγο καιρο,βγαινει η εταιρεια και βγαζει ανακοινωση για το Xperia 5 mark 2 300ευρω φθηνοτερο(1200ευρω αρχικη τιμη το Xperia 1). Εκει να δεις ποσο σεβαστηκε τους αρχικους κατοχους Xperia 1 η ιδια η εταιρεια.

Ειναι μερικοι απο τους λογους που εχω παψει να ασχολουμαι με Sony,γιατι στο τμημα κινητης ειναι 3 λαλουν και 2 χορευουν.

Ενώ ασχολήσαι με τους αλλους oem που είναι μπεσαλιδες ε ; 

Ποτε android στο λανσάρισμα διότι δε σε σέβονται , ειναι λογος ηθικός πιο πολύ , μονο σε προσφορές χτυπάς android και ας ειναι απο 300 μεχρι 1300 .

Αυτό διδάσκει η αγορά χρόνια τώρα .

Η sammy με το fe δε το έκανε ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, imvrios είπε

Στη δική μου αγορά (Β2Β τεχνολογικός εξοπλισμός) ορίζουμε σε ότι αντιπροσωπεύουμε ελάχιστη τιμή λιανικής. Ορίζουμε στους μεταπωλητές μας τη χαμηλότερη τιμή που μπορούν να πουλήσουν και από εκεί και πέρα ο καθένας μπορεί να πουλήσει όσο ακριβότερα θέλει.

Αυτό δε μπορεί να γίνει παντού. Βγάζει η Samsung το S20 Plus+ 1500€. Μια εβδομάδα μετά βγάζει η Xiaomi το Mi 10 Ultra 700€. Σαρώνει η Xiaomi, πάτος η Samsung. Και εσύ νομίζεις ότι η Samsung θα κάτσει να βλέπει και να καταστρέφεται επειδή πήγες εσύ και το αγόρασες με 1500€; Αν κρίνει ότι πρέπει να μειώσει τιμή ή να κάνει άλλες προσφορές, θα το κάνει.

Θα το πώ για τελευταία φορά, γιατι απλά πέφτουμε σε λουπ. Δεν είπα οτι η Sony πρέπει ή δεν πρέπει να κάνει κάτι με τα κινητά της. Είναι δικά της. Λέω οτι σαν αντιπροσωπεία, η οποία ορίζει ακριβώς οπως λές μια ελάχιστη τιμή λιανικής, ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ 4 μέρες μετά την κυκλοφορία να επιτρέψει η ελάχιστη τιμή αυτή να είναι στο 30% της αρχικής, την οποία  κάποιοι είχαν προπληρώσει για να πάρουν τον κινητό "Σε προσφορά".

Δεν είναι παράνομο, μπορεί να κάνει όσες προσφορές θέλει. Αφήνει ΠΟΛΥ άσχημη εντύπωση. Εσένα δε σου αφήνει;

Δεν είπα γιατι έριξε στα την τιμή στο 1ii 400€. Λάθος και πάλι κατα τη γνώμη μου, αλλα δικαίωμα της.

Λέω οτι σε ένα κινητό τεσσάρων ημερών, για το οποίο έχεις πάρει λεφτά για προπαραγγελίες, είναι σοβαρότατο φάουλ, τι να κάνω το έζησα, το πήρα 919€ καινούργιο πριν ακομα κυκλοφορήσει, και μέχρι να το φέρει το ταχυδρόμος έκανε 640€ . Να νιώσω καλά δηλαδή; Μου φάνηκε φάουλ, και θεωρώ οτι έπρεπε να το σκεφτούν λίγο παραπάνω σε αυτή την περίπτωση, όπως και η Samsung με το FE.

Ενιγουει, πάμε παρακάτω, γιατι έβγαλα το θέμα απο τις ραγες και είναι κρίμα. Και πάλι συγνώμη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Antretng είπε

Ρε παιδια τι λετε; Δεν τα πουλησε η sony σε αυτη τη τιμή... ούτε καν ηταν προσφορά μονο για τη sony.

Για ολα τα κινητα android ηταν απο το κωτσοβολο. Και πλέον ξαναγύρισαν κιόλας στις αρχικές τιμες.

Οχι μονο , και plaisio public , απλα δεν ηταν το sony σε αυτούς .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, georgerapp είπε

Ποτε android στο λανσάρισμα διότι δε σε σέβονται , ειναι λογος ηθικός πιο πολύ , μονο σε προσφορές χτυπάς android και ας ειναι απο 300 μεχρι 1300 .

 

Εντάξει, ένας είδος διάκρισης τιμών είναι. Ισχύει παντού αυτό. Απλά σε προϊόντα νέας οικονομίας (πχ κινητά) είναι πιο έντονο.

Μόλις τώρα, georgerapp είπε

Οχι μονο , και plaisio public , απλα δεν ηταν το sony σε αυτούς .

Αυτοί κάναν price match λόγω όρου που έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Antretng είπε

Εντάξει, ένας είδος διάκρισης τιμών είναι. Ισχύει παντού αυτό. Απλά σε προϊόντα νέας οικονομίας (πχ κινητά) είναι πιο έντονο.

Αυτοί κάναν price match λόγω όρου που έχουν.

Δηλαδή ο κοτσοβολος τους ανάγκασε ; 

Τότε μπράβο του αν και ρδελο έδωσε πόνο και συσκευές σε καλές τιμές .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, georgerapp είπε

Ενώ ασχολήσαι με τους αλλους oem που είναι μπεσαλιδες ε ; 

Ποτε android στο λανσάρισμα διότι δε σε σέβονται , ειναι λογος ηθικός πιο πολύ , μονο σε προσφορές χτυπάς android και ας ειναι απο 300 μεχρι 1300 .

Αυτό διδάσκει η αγορά χρόνια τώρα .

Η sammy με το fe δε το έκανε ; 

Προφανως και ισχυει και για τους αλλους αυτο αλλα υπαρχει μια μεγαλη διαφορα.

Στην Samsung για παραδειγμα το ξερεις απο πριν οτι ακομα και να μην μπει σε προσφορα,η τιμη του σχετικα γρηγορα θα πεσει γιατι εχει τεραστια διαθεσιμοτητα αλλα κυκλοφορει και ποσα μοντελα. Και ξερεις και ποτε ακριβως λειτουργουν αυτα τα μοντελα βλεπε S σειρα Φλεβαρη/Μαρτιο,Note σειρα τον Αυγουστο και τα υπολοιπα στα ενδιαμεσα.

Μια απο τα ιδια και σε Xiaomi/Huawei.

Η Sony παλι 2 ναυαρχιδες σου κυκλοφορει ολες και ολες σε συγκεκριμενες αγορες και με χαλια διαθεσιμοτητα αλα Google.

Ε δεν ειναι το ιδιο πραγμα ,μην τρελαθουμε τωρα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, georgerapp είπε

Δηλαδή ο κοτσοβολος τους ανάγκασε ; 

Τότε μπράβο του αν και ρδελο έδωσε πόνο και συσκευές σε καλές τιμές .

Ναι ετσι εγινε. 

Αλλα οπως και να χει ρε παιδια, για προσφορά ΜΙΑΣ ημερας μιλαμε. Και μαλιστα καθημερινή και μονο ιντερνετικα. Ασε που δεν αφορά μόνο κινητά sony αλλα οτιδήποτε android. Αν εγω για παράδειγμα έπαιρνα ενα οποιοδηποτε κινητό προχθες (πριν τη προσφορα) θα εβγαινα να κράξω για το πόσο δεν μας σεβονται οι εταιρείες; Ετσι δεν ηταν πάντα οι προσφορές και οι ευκαιρίες; Για αυτό δεν υπάρχει άλλωστε αυτή εδώ η ενότητα; 

Μη σκέφτεστε μονο κινητά. Σκεφτείτε τηλεοράσεις, ζυγαρίες, ηχεία... τα πάντα! 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημερομηνία και ώρα καταχώρησης της παραγγελίας: 14/10/2020 22:54 μμ (ναι το έπαιζα άσο ημίχρονο διπλό τελικό μέχρι τελευταία στιγμή)

Για το redmi note 9 pro το πράσινο με τα 128 (έλεγε ετοιμοπαράδοτο)

Ενημέρωση σήμερα, είναι ήδη στην κούριερ και ταξιδεύει :)

Ποτέ δεν είχα σε εκτίμηση το συγκεκριμένο κατάστημα. Τις δύο τελευταίες φορές όμως που έκανα δουλειά μαζί τους, τη μία με εξυπηρετήσανε παρά τα ζόρια που τραβήξανε (πέρσι μπλακ φράιντεϊ για την acer την οθόνη την 23άρα IPS με το freesync για όποιον θυμάται) και φέτο φαίνεται τα πράματα πάνε καλά.

Θα συνεχίσω να το αντιπαθώ ως μαγαζί. Θα συνεχίσω όμως να συναλάσσομαι μαζί του όσο δείχνει καλό χαρακτήρα (και όσο επιτρέπει το πορτοφόλι και κάνουν καλές - κατά τη γνώμη μου και τις ανάγκες μου - προσφορές).

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, και εγώ το μετάνιωσα που δεν πήρα το Xperia 5 ii. Να πω την αλήθεια δεν ήξερα καν ότι υπήρχε, είχα μείνει στο 1 ii.

Δεν προχώρησα σε αγορά γιατί όπου και να πήγα, δεν το είχαν ανοιχτό να δω πως μου κάθεται στο χέρι. σήμερα είδα το προηγούμενο Xperia 5 και όντως είναι πολύ ωραίο.

Αλλά η αρχική τιμή των 900 είναι λίγο αστεία..

Στην τιμή των 600 θα ήταν άκρως ανταγωνιστικό παρέα με το mi 10.  Θεωρώ πως κάπου εκεί θα σταθεροποιηθεί η τιμή του, χωρίς όμως τα ακουστικά δώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδη θες να μας πεις οτι ειναι η πρωτη φορα που την παταει καποιος με αγορα αξιας και σε διαστημα λιγοτερο απο μηνα βγαινει σε προσφορα ειτε μεσω RED MONDAY, BLACK FRIDAY, δωρο ο ΦΑΠΑΣ και αλλες τετοιες προωθητικες...Ελευθερη αγορα εχουμε οτι θελουν μπορουν να κανουν οι εταιρειες....αρα ΝΑΙ η ΣΟΝΥ Και η καθε ΣΟΝΥ μπορει να βγει και να πει τον Δεκ οτι το 5 θα το βαλω στα 300Ε, δε νομιζω να σε χαλασει ετσι? τωρα εαν εισαι και εσυ σαν ολους-ες εμας του "μουρλους" που ψωνιζεις day1 και παλι δεν θα σε χαλασει...τουλαχιστον θα το εχεις/-ουμε ευχαριστηθει 1/μιση μηνα νωριτερα...διαφορετικα ΑΠΛΑ δεν ψωνιζεις τιποτα day1 Και πεεεεεεεεριμεεεεενεις πεταγοντας φελλους ποτε θα "ωριμασει το ουισκι στα βαρελια της Σκωτιας" για να αγορασεις.... 

 

Ασε που φασκεις και αντιφασκεις στο boldαρισμενο....

3 ώρες πριν, papp0us είπε

Συνεχίζεις να μην διαβάζεις. Είπα να το απαγορεύσουν ΟΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΕΣ, όχι να κόψουν τις εκπτώσεις τα μαγαζιά. Να σου πουν για τα "ταδε κινητά" δε θα βάλετε προωθητική ενέργεια, γιατι είναι τεσσάρων ημερών. Είδες iPhone στις προσφορές του Κωτσόβολου; Μπορείς να μαντέψεις γιατι δεν είδες iPhone;

Ποιος είπε για εξαπάτηση; Εγώ είπα οτι δεν σεβάστηκαν το ίδιο τους το προιόν, και αυτούς που το πλήρωσαν, κατα τα άλλα δικό τους είναι το κινητό. ΑΥΡΙΟ ΤΑ ΧΑΡΙΖΟΥΝ. Δεν αλλάζει τίποτα στον προβληματισμό μου.

Να στο δώσω απλά. Φαντάσου ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ που έχουν προπαραγγείλει PS5 να το έχουν πληρώσει 2 μηνες πριν, να το πάρουν 20 Δεκέμβρη 499€, και ανήμερα Χριστούγεννα, να βγεί η Sony  και να πεί, Χριστουγεννιάτικη προσφορά, το PS5 300€.

Ολα οκ; 

 

Επεξ/σία από spinemm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xoldboyx είπε

Εχει παρει καποιος/καποια ημερομηνια παραδοσης για Χπηρια;

Sony Center το έδωσαν χθες στα Elta Courier, βάσει tracking το έχει ο οδηγός για να μου το παραδώσει. Αλλά αργεί ο [λογοκρισία].

Όχι τίποτε άλλο, έρχεται ΣΚ και είναι ότι πρέπει για μια κοντινή εξόρμηση για δοκιμή της φωτογραφίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...