Προς το περιεχόμενο

Apple: Οι τιμές των iPhone 12 στην Ελλάδα και μειώσεις στα παλιότερα μοντέλα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, praktor_007 είπε

ποια αναβαθμιση βλεπεις?η μονη διαφορα ειναι ο Α14(σιγα τη διαφορα που θα εχει με τον Α13) και ο TOF επισης το 12 εχει χειροτερη μπαταρια απο το 11

To iphone 11 pro max εχει 914Ε και το iphone 12 pro max θα εχει 1300Ε συν κανενα 50αρι για ακουστικα+φορτιστη μιας και εχω android και σκεφτομαι να αγορασω iphone αλλα περιμενα να δω το 12.

Δεν υπαρχει καμια περιπτωση να δωσω 450Ε παραπανω για τον a14 και το lidar.Για 5G δεν το συζηταω γιατι εχουμε ακομα μελλον

Κατάρχήν το 11 το απλό ήταν σκάρτο τηλέφωνο. Δεν έπρεπε καν να βγει. Έπρεπε να υπάρχει απ'ευθείας το 11 Pro, το οποίο φυσικά να είχε πολύ απλά ονομαστεί 11. 

Είναι σα να λέμε έχω Posche και έχω Boxster. Ή έχω Ferrari California. Οκ μπράβο, αλλά δεν έχεις Porsche, ούτε Ferrari, είσαι ο φτωχός συγγενής και ο wannabe supercar owner. 

Σύμφωνοι μέχρι εδώ? Γιατί αν είναι να συγκρίνουμε 11 απλό με 12 απλό είναι αστείο και μόνο λόγω οθόνης. 

Tώρα για το 11 Pro και το 12 Pro οκ για μένα η φωτογραφία πάντα ήταν κριτήριο αγοράς ή όχι, οπότε και μόνο λόγω αυτού πιστεύω αξίζει η αγορά. Πέραν αυτού βέβαια τόσο το μέγεθος της οθόνης που είναι λίγο μεγαλύτερο όσο και το ελάχιστα μικρότερο πάχος και πάλι κάνουν μονόδρομο την αγορά του 12 Pro. 

Με δεδομένο ότι μιλάμε για τηλέφωνα 3ετίας κατ'ελάχιστο, θεωρώ σαφέστατη καλύτερη επένδυση το 12 Pro.. 

Για το 5G δεν μιλάμε καν αφού δεν έχουμε ακόμα (σε 2 χρόνια όμως?).. γιατί οι μισοί εδώ μέσα από την ποιότητα των σχολίων που βλέπω να ανεβάζουν θα νομίζουν οτί μιλάμε για κορονοϊό και το εμβόλιο του Gates... 

1 ώρα πριν, harispao είπε

Ρε εδώ πάει μαλλιά το iPhone 7 και το 6s με iOS 14 πηγαίνετε πάρτε ένα μεταχειρισμένο με 300-400 να το έχετε άλλα 4 χρόνια...

Σσσσσσσσσσσ! Μην τα λες αυτά γιατί πονάνε τους Android users... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, polaki είπε

Κατάρχήν το 11 το απλό ήταν σκάρτο τηλέφωνο. Δεν έπρεπε καν να βγει. Έπρεπε να υπάρχει απ'ευθείας το 11 Pro, το οποίο φυσικά να είχε πολύ απλά ονομαστεί 11. 

Είναι σα να λέμε έχω Posche και έχω Boxster. Ή έχω Ferrari California. Οκ μπράβο, αλλά δεν έχεις Porsche, ούτε Ferrari, είσαι ο φτωχός συγγενής και ο wannabe supercar owner. 

Σύμφωνοι μέχρι εδώ? Γιατί αν είναι να συγκρίνουμε 11 απλό με 12 απλό είναι αστείο και μόνο λόγω οθόνης. 

Tώρα για το 11 Pro και το 12 Pro οκ για μένα η φωτογραφία πάντα ήταν κριτήριο αγοράς ή όχι, οπότε και μόνο λόγω αυτού πιστεύω αξίζει η αγορά. Πέραν αυτού βέβαια τόσο το μέγεθος της οθόνης που είναι λίγο μεγαλύτερο όσο και το ελάχιστα μικρότερο πάχος και πάλι κάνουν μονόδρομο την αγορά του 12 Pro. 

Με δεδομένο ότι μιλάμε για τηλέφωνα 3ετίας κατ'ελάχιστο, θεωρώ σαφέστατη καλύτερη επένδυση το 12 Pro.. 

Για το 5G δεν μιλάμε καν αφού δεν έχουμε ακόμα (σε 2 χρόνια όμως?).. γιατί οι μισοί εδώ μέσα από την ποιότητα των σχολίων που βλέπω να ανεβάζουν θα νομίζουν οτί μιλάμε για κορονοϊό και το εμβόλιο του Gates... 

Σσσσσσσσσσσ! Μην τα λες αυτά γιατί πονάνε τους Android users... 

Σε οτι αφορα το 11 συμφωνω.

ΔΕν νομιζω οτι αξιζει τα 450 παραπανω το iphone 12 pro max.ΔΕν πιστευω οτι θα εχει τοση μεγαλη διαφορα στην φωτογραφια ενας αισθητηρας TOF.Οι περισσοτερες εταιρειες τους καταργουν ηδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, praktor_007 είπε

Σε οτι αφορα το 11 συμφωνω.

ΔΕν νομιζω οτι αξιζει τα 450 παραπανω το iphone 12 pro max.ΔΕν πιστευω οτι θα εχει τοση μεγαλη διαφορα στην φωτογραφια ενας αισθητηρας TOF.Οι περισσοτερες εταιρειες τους καταργουν ηδη.

Θα προτιμούσα να το δω πριν το απορρίψω... όσον αφορά στον αισθητήρα εννοώ. Η Apple μπορεί να αργεί να συμπεριλάβει features, αλλά την πλειοψηφία των φορών, όταν το κάνει το optimization του εξαρτήματος και το integration της λειτουργίας με το iOS, είναι συνήθως απαράμιλλο. Προφανώς έχουν υπάρξει κ εξαιρέσεις... αλλά και πάλι θα ήθελα να το δω για να εκφέρω άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NasstasjiaP είπε

Θα προτιμούσα να το δω πριν το απορρίψω... όσον αφορά στον αισθητήρα εννοώ. Η Apple μπορεί να αργεί να συμπεριλάβει features, αλλά την πλειοψηφία των φορών, όταν το κάνει το optimization του εξαρτήματος και το integration της λειτουργίας με το iOS, είναι συνήθως απαράμιλλο. Προφανώς έχουν υπάρξει κ εξαιρέσεις... αλλά και πάλι θα ήθελα να το δω για να εκφέρω άποψη.

Συμφωνω μαζι σου και γω περιμενω reviews.Δεν περιμενω τεραστιες διαφορες οταν ολες οι καμερες και οι αισθητηρες παραμενουν ιδιες,αντιθετα περιμενω βελτιωση σε φωτογραφιες χαμηλου φωτισμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, praktor_007 είπε

Σε οτι αφορα το 11 συμφωνω.

ΔΕν νομιζω οτι αξιζει τα 450 παραπανω το iphone 12 pro max.ΔΕν πιστευω οτι θα εχει τοση μεγαλη διαφορα στην φωτογραφια ενας αισθητηρας TOF.Οι περισσοτερες εταιρειες τους καταργουν ηδη.

Πέραν της φωτογραφίας, της οποίας καταλαβαίνω η προτεραιότητα είναι διαφορετική για πολλούς, το ότι έχει 5G είναι για πολλούς από μόνο του selling point.

Προσωπικά έχω το Χ και δεν θα έπαιρνα άλλο τηλέφωνο μέχρι να υποστηριχθεί το 5G. Με καλύπτει απόλυτα, και πιστεύω αν δεν έβαζε τώρα 5G, άλλα 2 χρόνια το Χ θα είχε άνετα μέχρι να αποφασίσουν να βάλουν. Είναι σα να λέμε έχω 3G και δεν με νοιάζει το 4G επειδή στην Ελλάδα ακόμα δεν έχουμε. Οκ το δέχομαι. Αλλά το τηλέφωνο είναι 5G και άρα σαν 5G πρέπει να κριθεί. 

Θα έπαιρνες τώρα 3G αντί για 4G τηλέφωνο ακόμα και 450€ φθηνότερο να ήταν οπως λες? Δε νομίζω.

Επεξ/σία από polaki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ να κάνω μια ερώτηση;

Εφόσον το 12mini είναι το 4ο τηλέφωνο της σειράς για ποιους λόγους δεν το έχουν σε ξεχωστιστή κατηγορία όπως το SE2020 και το βάζουν μαζί με το 12? Επίσης τι ταρίφα είναι αυτή και έχει την ίδια τιμή με το περσινό 11 και το 12 που είναι ο αντικαταστάτης του 11 είναι στα 100 ευρώ πάνω; Τι μαϊμουδιές είναι αυτές; Μια οι φορτιστές, μια το μπέρδεμα με τις κατηγορίες. Αυτό δεν είναι μάρκετινγκ, είναι ξεφτίλα.

 

Επεξ/σία από d4mage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, polaki είπε

Πέραν της φωτογραφίας, της οποίας καταλαβαίνω η προτεραιότητα είναι διαφορετική για πολλούς, το ότι έχει 5G είναι για πολλούς από μόνο του selling point.

Προσωπικά έχω το Χ και δεν θα έπαιρνα άλλο τηλέφωνο μέχρι να υποστηριχθεί το 5G. Με καλύπτει απόλυτα, και πιστεύω αν δεν έβαζε τώρα 5G, άλλα 2 χρόνια το Χ θα είχε άνετα μέχρι να αποφασίσουν να βάλουν. Είναι σα να λέμε έχω 3G και δεν με νοιάζει το 4G επειδή στην Ελλάδα ακόμα δεν έχουμε. Οκ το δέχομαι. Αλλά το τηλέφωνο είναι 5G και άρα σαν 5G πρέπει να κριθεί. 

Θα έπαιρνες τώρα 3G αντί για 4G τηλέφωνο ακόμα και 450€ φθηνότερο να ήταν οπως λες? Δε νομίζω.

Αν ζεις στην Σιγκαπουρη σιγουρα.Οταν θα εχουμε 5G στην Ελλαδα θα το σκεφτω,μεχρι τοτε θα εχουν βγει νεα μοντελα ηδη η qualcommm ετοιμαζει το x60 modem.Δεν εχει νοημα αυτη τη στιγμη να αγορασω συσκευη 5G με X50 modem για να τη χρησιμοποιησω σε 3-4-5 χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, billdanos είπε

Μιλώντας για τον εαυτό μου μόνο, μετά από 3 χρόνια με το Χ φαίνεται πως αποφάσισα να αναβαθμιστώ φέτος. Γράφω "φαίνεται" γιατί δεν νιώθω την τρελή ανάγκη να αντικαταστήσω το Χ το οποίο λειτουργεί ακόμη άψογα. Ίσως έπαιξε ρόλο που αντικατέστησα την οθόνη και την μπαταρία μέσα από σχετικά προγράμματα της Apple και πρακτικά έχω μετά από 3 χρόνια ένα "φρέσκο" ακόμη Χ με battery health @ 100% και οθόνη χωρίς κανένα σημάδι χρήσης! 

Μερικά χρόνια πριν, θα ήταν αδιανόητο να κρατήσω μια συσκευή για περισσότερο από ένα χρόνο! Ίσως παίζει ρόλο και η ηλικία που από ένα σημείο και μετά αρχίζεις να βαριέσαι και προτιμάς ένα καλό μπουκάλι κρασί που θα συνοδεύεται από ένα καλό δείπνο, από ένα νέο gadget... 😛 

Για ποιό σκέφτεσαι, iPhone 12 Pro λόγω normal μεγέθους;

Εντωμεταξύ είχες αναφέρει κάτι συγκεκριμένο η στο παρών θέμα η στο άλλο που αναφέρεται για τα Pro και Pro Max, πως όποιος θέλει τον καλύτερο αισθητήρα με 1.7 mm, αναγκαστικά θα πρέπει να πάρει το Pro max που είναι μεγαλύτερο σε μήκος γιατί το Pro έχει αισθητήρα 1.4 mm.Σαν να πέρασε απαρατήρητο, είναι όμως αξιοσημείωτο, ο μεγαλύτερος αισθητήρας μπορεί να συλλάβει περισσότερο φώς και λεπτομέρεια, κάτι που ίσως θα φανεί στο μάτι κυρίως στις νυχτερινές λήψεις.

 

Αντίστοιχα, οι κάμερες των 12 mini και 12 δεν έχουν κάποια διαφορά, αλλά ως συσκευές έχουν διαφορά στα mAh της μπαταρίας και στο μέγεθος της οθόνης η οποία διαφορά είναι λογική.

Φυσικά υπάρχουν διαφορές στις κάμερες ανάμεσα στα 12 mini/12 και στα 12Pro/Max με τα δεύτερα να υπερτερούν.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Έτσι είναι η ζωή με την isquare. Κάπως πρέπει να πληρωθεί και αυτή.

Όσο αναφορά το 11 μια και μου το έκανε δώρο η οικογένεια και στην αρχή είχα σκοπό να το πάω πίσω και να πάρω pro τελικά όμως το κράτησα. Η μπραταρία του ειναι αυτή την στιγμή η καλύτερη ever σε iPhone συν η οθόνη δεν ειναι τόσ χάλια όσο πιστεύεις. Οι πωλήσεις το δείχνουν άλωστε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, διάβασα όλο το νήμα άλλα δεν βρήκα κάπου να συζητείταιγνωρίζει κάποιος εμπειρικά από προηγούμενα μοντελα i) μετά από πόσο καιρό θα εμφανιστούν τα καινούρια τηλέφωνα σε skroutzoμαγαζα και ii) μετα από πόσο καιρό προβλέπεται μία πτώση στις τιμές στα μαγαζιά αυτά, της τάξεως του 20% ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

240 ευρώ καπέλο για το iPhone 12 Pro MAX 128BG και αν το παραγγείλεις και με Apple Card έχεις και 3% επιστροφή και το παίρνεις και με 24 άτοκες !!!

Στην ουσία με το 3% το παίρνεις 273 ευρώ λιγότερο με προπαραγγελία από το Site της Apple.

Να πω ότι έχουμε βάλει δασμούς από Κίνα όπως έκανε ο Τραμπ να καταλάβω ότι έχει μια υπερτίμηση λόγο του φόρου σε σχέση με άλλες χώρες αλλά συμβαίνει το αντίθετο, στην Αμερική που το δίνουν 1099 έχουν δασμούς και στην Ψαροκόστενα που πήραν οι Κινέζοι το λιμάνι και δεν έχουν τους εμπορικούς δασμούς που έχει επιβάλει ο Τραμπ για να επιστρέψουν τα εργοστάσια στις ΗΠΑ το δίνουν τόσο ακριβότερα.

Ευχαριστώ την Apple Ελλάδος αλλά θα το παραγγείλω από έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Billi the Kid είπε

240 ευρώ καπέλο για το iPhone 12 Pro MAX 128BG και αν το παραγγείλεις και με Apple Card έχεις και 3% επιστροφή και το παίρνεις και με 24 άτοκες !!!

Στην ουσία με το 3% το παίρνεις 273 ευρώ λιγότερο με προπαραγγελία από το Site της Apple.

Να πω ότι έχουμε βάλει δασμούς από Κίνα όπως έκανε ο Τραμπ να καταλάβω ότι έχει μια υπερτίμηση λόγο του φόρου σε σχέση με άλλες χώρες αλλά συμβαίνει το αντίθετο, στην Αμερική που το δίνουν 1099 έχουν δασμούς και στην Ψαροκόστενα που πήραν οι Κινέζοι το λιμάνι και δεν έχουν τους εμπορικούς δασμούς που έχει επιβάλει ο Τραμπ για να επιστρέψουν τα εργοστάσια στις ΗΠΑ το δίνουν τόσο ακριβότερα.

Ευχαριστώ την Apple Ελλάδος αλλά θα το παραγγείλω από έξω.

3% στο χιλιάρικο είναι 30 ευρώ🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...