Προς το περιεχόμενο

Γυαλιά οράσεως ΕΟΠΥΥ


GlyfadaTech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ραντεβού αύριο για να πάω τα δικαιολογητικά αλλά μου είπαν στο τηλέφωνο ότι καταργείται λόγω ιού και θα βγει ανακοίνωση για να γίνεται ηλεκτρονικά ή κατάθεση. 

Ψάχνω αλλά δε βρίσκω τίποτα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 228
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

απλά βαριούνται να εξυπηρετήσουν ή θα βγήκε κάποιος σε άδεια... εάν είχες ραντεβού, θα έπρεπε να σε είχαν δεχθεί ή να σου έδιναν άλλο σύντομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, james01gr είπε

απλά βαριούνται να εξυπηρετήσουν ή θα βγήκε κάποιος σε άδεια... εάν είχες ραντεβού, θα έπρεπε να σε είχαν δεχθεί ή να σου έδιναν άλλο σύντομα...

Ξαναμιλησα. Θα βγει ανακοίνωση για ηλεκτρονική υποβολή. Τώρα θα παίρνουν μόνο όσους έληγε το εξάμηνο περιθώριο. Όλα τα άλλα ακυρώνονται 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δηλαδη ρε παιδια επειδη κυνηγαω και εγω το 100αρι.Εχουμε 6 μηνες απο την αγορα για να καταθεσουμε τα δικαιολογητικα και αυτη την στιγμη δεν δεχονται ραντεβου παρα μονο τα εκπροθεσμα.

2 ώρες πριν, adi32 είπε

ακομα τιποτα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Πήγα σε οφθαλμίατρο 14 Δεκεμβρίου κ στις 20 έκανα παραγγελία τα γυαλιά μου από ένα κατάστημα της Αθήνας(βρισκομαι επαρχία) 

Χθες έφυγαν κ αύριο θα παραλάβω , πως μπορώ να είμαι σίγουρος ότι έχουν κάνει την διαδικασία από το μαγαζί ;

Τα χαρτιά τους τα έστειλα με φωτογραφία μέσω viber αλλά οι τύποι χάνουν λίγο στην επικοινωνία δυστυχώς αν κ είχαν πολύ καλές τιμές , οπότε κάτι με τρώει να το ψάξω λίγο ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω τι συμφωνία έκανες, αλλά κατά κανόνα τα μαγαζιά δεν κάνουν καμία διαδικασία. Σου δίνουν ένα χαρτί, το οποίο μαζί με την απόδειξη και διάφορα άλλα δικαιολογητικά καταθέτεις μόνος/η σου στον ΕΟΠΥΥ ώστε να αποζημιωθείς.

Η κατάθεση μπορεί να γίνει:

  • με τον παραδοσιακό τρόπο στον ΕΟΠΥΥ της περιοχής σου (δεν ξέρω τι γίνεται με τον κορωνοϊό, αλλά καλή τύχη)
    -- ή (επιτέλους) --
  • ηλεκτρονικά με υποβολή ατομικού αιτήματος προς τον ΕΟΠΥΥ μέσω του eopyy.gov.gr --> Φάκελος Ασφάλισης Υγείας --> Μπαίνεις με κωδικούς taxisnet και ΑΜΚΑ --> Υποβολή ατομικού αιτήματος (από την κεντρική σελίδα που ανοίγει μόλις μπεις) όπου συμπληρώνεις τη φόρμα και καταθέτεις τα ζητούμενα έγγραφα σκαναρισμένα ή σε ευκρινή φωτογραφία.

 

Επεξ/σία από dtzgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dtzgr είπε

Δεν ξέρω τι συμφωνία έκανες, αλλά κατά κανόνα τα μαγαζιά δεν κάνουν καμία διαδικασία. Σου δίνουν ένα χαρτί, το οποίο μαζί με την απόδειξη και διάφορα άλλα δικαιολογητικά καταθέτεις μόνος/η σου στον ΕΟΠΥΥ ώστε να αποζημιωθείς.

Η κατάθεση μπορεί να γίνει:

  • με τον παραδοσιακό τρόπο στον ΕΟΠΥΥ της περιοχής σου (δεν ξέρω τι γίνεται με τον κορωνοϊό, αλλά καλή τύχη)
    -- ή (επιτέλους) --
  • ηλεκτρονικά με υποβολή ατομικού αιτήματος προς τον ΕΟΠΥΥ μέσω του eopyy.gov.gr --> Φάκελος Ασφάλισης Υγείας --> Μπαίνεις με κωδικούς taxisnet και ΑΜΚΑ --> Υποβολή ατομικού αιτήματος (από την κεντρική σελίδα που ανοίγει μόλις μπεις) όπου συμπληρώνεις τη φόρμα και καταθέτεις τα ζητούμενα έγγραφα σκαναρισμένα ή σε ευκρινή φωτογραφία.

 

Δεν έκανα καμιά συμφωνία , 3η φορά παίρνω γυαλιά και αυτό είναι το 3ο διαφορετικό κατάστημα μάλιστα , πάντα το μαγαζί το αναλάμβανε ..

Anyways θα ρωτήσω να δω αν το έκαναν.

Αν έχουν κάνει την διαδικασία και την επαναλάβω ηλεκτρονικά όπως είπες , θα έχω κάποιο θέμα ?

 

Ποσό καιρό έχω προθεσμία μέχρι να καταθέσω τα απαραίτητα έγγραφα? είναι αυτός ο 1 μήνας που αναγράφεται πάνω στο χαρτί του ιατρού?Σίγουρα με όλη αυτή την κατάσταση που ζούμε θα έπρεπε να έχουν πάρει παράταση .. 

9 ώρες πριν, George! είπε

Έχει ανοίξει το σύστημα -άγνωστο πότε, εγώ χθες το έμαθα- και η διαδικασία είναι η παρακάτω:

 

IMG-640badb398ddc6bd96d6ef6665ff8bab-V_(1).jpg

επειδή προφανώς γνωρίζεται στον αριθμό νούμερο 3 που αναφέρει 

3* ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΟΠΤΙΚΩΝ* ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΟΠΤΙΚΩΝ 

 σε τι ακριβώς αναφέρεται ? τι πρέπει να ζητήσω από το καταστημα?

 

επίσης στο ΑΙΤΟΥΜΕΝΟ ΠΟΣΟ αναγραφούμε τα 100 που θα λάβουμε πίσω ή αυτό που αναγράφεται στην απόδειξη αγοράς μας πχ 200 εύρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τις 15/12 άνοιξε η ηλεκτρονική πλατφόρμα κατάθεσης των δικαιολογητικών. Εδώ είναι η σχετική ανακοίνωση του ΕΟΠΥΥ.

Επεξ/σία από pluss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MontzOlee είπε

Δεν έκανα καμιά συμφωνία , 3η φορά παίρνω γυαλιά και αυτό είναι το 3ο διαφορετικό κατάστημα μάλιστα , πάντα το μαγαζί το αναλάμβανε ..

Λες ότι τις άλλες φορές έκανες την αγορά και πληρωμή στο κατάστημα και ύστερα χωρίς άλλη ενέργεια από μέρους σου έπαιρνες το 100ρικο του ΕΟΠΥΥ στο λογαριασμό σου;

Μπορείς να δώσεις λίγες περισσότερες πληροφορίες; Τι ακριβώς αναλάμβανε το κατάστημα; Κατέθεταν το αίτημα στον ΕΟΠΥΥ αντί για εσένα; Τους έκανες κάποια εξουσιοδότηση για να το κάνουν αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, MontzOlee είπε

επίσης στο ΑΙΤΟΥΜΕΝΟ ΠΟΣΟ αναγραφούμε τα 100 που θα λάβουμε πίσω ή αυτό που αναγράφεται στην απόδειξη αγοράς μας πχ 200 εύρω?

 Αυτή την απορία την είχα κι εγώ και τελικά συμπλήρωσα το πόσο της απόδειξης επειδή έτσι γράφει στις οδηγίες που ανέβασα. Τώρα σωστό-λάθος δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...