Προς το περιεχόμενο

ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΩΣ ΕΚΜΙΣΘΩΤΗΣ


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας

Η μητέρα μου έχει ένα σπίτι στο χωριό. Είναι ένα οικόπεδο 267 τμ, το οποίο έχει μέσα μια μονοκατοικία 118 τμ διόρωφη κατασκεύης 1950 με θέα, είναι πέτρινο σπίτι, εξωτερικά είναι μια χαρά, μέσα χρήζει επισκευών.

Ενώ το είχε για να το πουλήσει γενικά το οικόπεδο και μέσα το σπίτι,  και ότι υπάρχει μέσα, δέχτηκε σήμερα ένα τηλεφώνημα από οικογενεικό μας γνωστό που ζήτησε να το νοικιάσει στα 400 ευρώ το μήνα.

Του εξηγήσαμε ότι μέσα χρήζει επισκευής σε κάποια δωμάτια του σπιτιού και μας πρότεινε να γίνει κανονικά το μισθωτήριο με το συγκεκριμένο ποσό και ότι θα το επισκευάσει αυτός, και θα τα αφαιρέσουμε από τα ενοίκια.

 

Επειδή η μητέρα μου, νοικιάζει πρώτη φορά ως ιδιοκτήτρια σπίτι θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις:

1) Αφού θα το νοικιάσουμε, πρέπει να βγάλουμε ενεργειακό πιστοποιητικό?

2) Αφού μας πρότεινε ο μισθωτής να το επισκευάσει εκείνος ( τυγχάνει να είναι οικοδόμος) και να κρατήσουμε τις επισκευές από τα ενοίκια, πρέπει να το αναγράψω αυτό στους όρους του μισθωτηρίου? Και γενικά τι θα κάνω με αυτή τη περίπτωση, καθώς τα ενοίκια θα πρέπει να γίνονται σε κατάθεση στο ΙΒΑΝ της μητέρα μου. Η μητέρα μου θα φορολογηθεί γι αυτά, αλλά κάποια εξ αυτών θα πάνε στη κάλυψη των επισκευών από πλευράς μισθωτή.

3) Ως εκμισθωτής η μητέρα μου θα πρέπει να πάει να αγοράσει μπλοκάκι αποδείξεων ( οι καταθέσεις των ενοικίων θα γίνονται ηλεκτρονικά), και γενικά θα πρέπει να ενημερώσει την ΔΟΥ ή αφού θα γίνει ηλεκτρονικά το μισθωτήριο , δεν χρειάζεται πλεον?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

α) Ενεργειακο πιστοποιητικο και σχεδιο απο ηλεκτρολογο αν εχουν περασει 10 ετη απο το πιο προσφατο, ειναι 2 πραγματα που θα πρεπει να γινουν. Υποχρεωτικα.

β) Θα συνταξετε μεταξυ σας, ενα μισθωτηριο, ακομα και αυτο του περιπτερου οπου και θα περιγραψετε τις μεταξυ σας σχεσεις. Τους ορους ενοικιασης δηλαδη ετσι ωστε να ειστε καλυμμενοι και οι 2 πλευρες. Σε οτι αφορα ομως την εξτρα συμφωνια περι των επισκευων, καλο ειναι να την περιγραψετε οσο πιο σαφως και ξεκαθαρα γινεται για να μην δημιουργηθουν προβληματα στο μελλον. Και στους δυο.

Ο ιδιοκτητης θα φορολογηθει κανονικα για το εισοδημα -ενοικια ασχετα εαν τα εισπρατει τελικα ή επειδη εχει μια ειδικη συμφωνια να πληρωνονται υλικα κι εργασιες επισκευης, τα διαθετει εκει. Τα ενοικια δηλαδη θα δηλωνονται κανονικα και η φορολογηση τους θα γινει επισης κανονικα. Το που θα χρησιμοποιηθουν τα χρηματα δεν αφορα την εφορια.

γ) Εκτος απο το μεταξυ σας μισθωτηριο, θα πρεπει να γινει και η ηλεκτρονικη δηλωση της μισθωσης μεσω taxis. Αυτη η δευτερη ΔΕΝ ειναι μισθωτηριο αλλα γνωστοποιηση στην εφορια για φορολογικους λογους. Και γινεται πλεον ΜΟΝΟΝ ηλεκτρονικα και οχι με καταθεση αντιγραφου στην εφορια.

Μπλοκ αποδειξεων θα παρετε, εαν εισπρατετε τα χρηματα "στο χερι".  Εαν γινεται καταθεση σε τραπεζικο λογαριασμο δεν ειναι απαραιτητο να κοβεται και χειρογραφη αποδειξη μιας κι αρκει η αποδειξη της τραπεζας για τον ενοικιαστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χρειαστείτε κάποιον να αξιολογεί τις εργασίες και να επιβλέπει οτι το κόστος των εργασιών θα είναι σε μια μέση τιμή και όχι φουσκωμένο για να μείνει τσάμπα κάνα 2άρι χρόνια. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 29gk είπε

α) Ενεργειακο πιστοποιητικο και σχεδιο απο ηλεκτρολογο αν εχουν περασει 10 ετη απο το πιο προσφατο, ειναι 2 πραγματα που θα πρεπει να γινουν. Υποχρεωτικα.

β) Θα συνταξετε μεταξυ σας, ενα μισθωτηριο, ακομα και αυτο του περιπτερου οπου και θα περιγραψετε τις μεταξυ σας σχεσεις. Τους ορους ενοικιασης δηλαδη ετσι ωστε να ειστε καλυμμενοι και οι 2 πλευρες. Σε οτι αφορα ομως την εξτρα συμφωνια περι των επισκευων, καλο ειναι να την περιγραψετε οσο πιο σαφως και ξεκαθαρα γινεται για να μην δημιουργηθουν προβληματα στο μελλον. Και στους δυο.

Ο ιδιοκτητης θα φορολογηθει κανονικα για το εισοδημα -ενοικια ασχετα εαν τα εισπρατει τελικα ή επειδη εχει μια ειδικη συμφωνια να πληρωνονται υλικα κι εργασιες επισκευης, τα διαθετει εκει. Τα ενοικια δηλαδη θα δηλωνονται κανονικα και η φορολογηση τους θα γινει επισης κανονικα. Το που θα χρησιμοποιηθουν τα χρηματα δεν αφορα την εφορια.

γ) Εκτος απο το μεταξυ σας μισθωτηριο, θα πρεπει να γινει και η ηλεκτρονικη δηλωση της μισθωσης μεσω taxis. Αυτη η δευτερη ΔΕΝ ειναι μισθωτηριο αλλα γνωστοποιηση στην εφορια για φορολογικους λογους. Και γινεται πλεον ΜΟΝΟΝ ηλεκτρονικα και οχι με καταθεση αντιγραφου στην εφορια.

Μπλοκ αποδειξεων θα παρετε, εαν εισπρατετε τα χρηματα "στο χερι".  Εαν γινεται καταθεση σε τραπεζικο λογαριασμο δεν ειναι απαραιτητο να κοβεται και χειρογραφη αποδειξη μιας κι αρκει η αποδειξη της τραπεζας για τον ενοικιαστη.

Δυστυχώς δεν νομίζω να είχε βγάλει η μητέρα μου ενεργειακό πιστοποιητικό ποτέ για το συγκκεριμένο ακίνητο.  Η γιαγιά μου με το παππού μου έμεναν μέσα μεχρι που απεβίωσαν. Νομίζω ότι τα ενεργειακά πιστοποιητικά πρέπει να βγαίνουν μονο αν νοικιάζεται ένα ακίνητο. Αυτό δεν νοικιάζονταν ποτέ. Υπάρχει περίπτωση, που δεν είχε βγάλει ποτέ η μητέρα μου ενεργειακό πιστοποιητικό μέχρι σήμερα που μιλάμε, να φάει πρόστιμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, m.gial είπε

Δυστυχώς δεν νομίζω να είχε βγάλει η μητέρα μου ενεργειακό πιστοποιητικό ποτέ για το συγκκεριμένο ακίνητο.  Η γιαγιά μου με το παππού μου έμεναν μέσα μεχρι που απεβίωσαν. Νομίζω ότι τα ενεργειακά πιστοποιητικά πρέπει να βγαίνουν μονο αν νοικιάζεται ένα ακίνητο. Αυτό δεν νοικιάζονταν ποτέ. Υπάρχει περίπτωση, που δεν είχε βγάλει ποτέ η μητέρα μου ενεργειακό πιστοποιητικό μέχρι σήμερα που μιλάμε, να φάει πρόστιμο?

Όχι, δεν υπάρχει περίπτωση για πρόστιμο επειδή δεν είχε βγάλει ποτέ, το ενεργειακό πιστοποιητικό δεν είναι υποχρεωτικό να βγει αν δεν νοικιαστεί ή πωληθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Όχι, δεν υπάρχει περίπτωση για πρόστιμο επειδή δεν είχε βγάλει ποτέ, το ενεργειακό πιστοποιητικό δεν είναι υποχρεωτικό να βγει αν δεν νοικιαστεί ή πωληθεί.

Ωραία, θα το κάνει τώρα που θα νοικιαστεί. Το ζήτημα είναι ένα: Πόσο κοστίζει ένα ενεργειακό πιστοποιητικό ( στο περίπου) και μπορεί να μου το βγάλει τοπογράφος ή πρέπει να πάω σε άλλον μηχανικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, m.gial είπε

Δυστυχώς δεν νομίζω να είχε βγάλει η μητέρα μου ενεργειακό πιστοποιητικό ποτέ για το συγκκεριμένο ακίνητο.  Η γιαγιά μου με το παππού μου έμεναν μέσα μεχρι που απεβίωσαν. Νομίζω ότι τα ενεργειακά πιστοποιητικά πρέπει να βγαίνουν μονο αν νοικιάζεται ένα ακίνητο. Αυτό δεν νοικιάζονταν ποτέ. Υπάρχει περίπτωση, που δεν είχε βγάλει ποτέ η μητέρα μου ενεργειακό πιστοποιητικό μέχρι σήμερα που μιλάμε, να φάει πρόστιμο?

Το ενεργειακο πιστοποιητικο ειναι υποχρεωτικο εδω και λιγα χρονια. 3 ή 4 αν θυμαμαι καλα. Και απαιτειται να υπαρχει σε καθε ενοικιαση ή πωληση. Μικρο το κοστος και δεν θα πρεπει να σας απασχολει. Συν αυτο ομως θα χρειαστει και σχεδιο ηλεκτρολογικης διανομης απο ηλεκτρολογο. 99% δεν παιζει να εχετε προστιμο για καποιο απο αυτα, οπως τα περιγραφεις τουλαχιστον, το κοστος τους υπαρκτο αν και μικρο τελικα αλλα στη θεση σας δεν θα ηταν τα συγκεκριμενα τα οποια θα πρεπει να προσεξετε.

Δειτε καλα και καντε γραπτη συμφωνια σε οτι αφορα τις επισκευες, τα κοστη και το αποτελεσμα τους.

Επεξ/σία από 29gk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 29gk είπε

Το ενεργειακο πιστοποιητικο ειναι υποχρεωτικο εδω και λιγα χρονια. 3 ή 4 αν θυμαμαι καλα. Και απαιτειται να υπαρχει σε καθε ενοικιαση ή πωληση. Μικρο το κοστος και δεν θα πρεπει να σας απασχολει. Συν αυτο ομως θα χρειαστει και σχεδιο ηλεκτρολογικης διανομης απο ηλεκτρολογο. 99% δεν παιζει να εχετε προστιμο για καποιο απο αυτα, οπως τα περιγραφεις τουλαχιστον, το κοστος τους υπαρκτο αν και μικρο τελικα αλλα στη θεση σας δεν θα ηταν τα συγκεκριμενα τα οποια θα πρεπει να προσεξετε.

Δειτε καλα και καντε γραπτη συμφωνια σε οτι αφορα τις επισκευες, τα κοστη και το αποτελεσμα τους.

Για τη γραπτή συμφωνία που αναφέρεις, τι έγγραφο πρέπει να επισυνάψω. ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΟ ΕΓΓΡΑΦΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, m.gial είπε

Ωραία, θα το κάνει τώρα που θα νοικιαστεί. Το ζήτημα είναι ένα: Πόσο κοστίζει ένα ενεργειακό πιστοποιητικό ( στο περίπου) και μπορεί να μου το βγάλει τοπογράφος ή πρέπει να πάω σε άλλον μηχανικό?

Ενεργειακός επιθεωρητής λέγεται αυτός που μπορεί να το εκδώσει.

Όσο για το κόστος δεν είναι στάνταρ, στην τελευταία περίπτωση που ξέρω πληρώθηκε 65€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, m.gial είπε

Για τη γραπτή συμφωνία που αναφέρεις, τι έγγραφο πρέπει να επισυνάψω. ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΟ ΕΓΓΡΑΦΟ?

Μπορειτε να γραψετε κι υπογραψετε κι ενα απλο χαρτι, ως ιδιωτικο συμφωνητικο. Ακομα και αυτο θα ειναι καλυτερο απο το τιποτα. Ομως εαν οι επισκευες ειναι μεγαλες, αρα και τα κοστη ή για τον οποιο λογο δεν εμπιστευεστε 1000 τα εκατο τον ενοικιαστη, ρωτηστε δικηγορο.

Επεξ/σία από 29gk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, m.gial είπε

Για τη γραπτή συμφωνία που αναφέρεις, τι έγγραφο πρέπει να επισυνάψω. ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΟ ΕΓΓΡΑΦΟ?

Ιδιωτικό συμφωνητικό μίσθωσης πρέπει να λέει στον τίτλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο το μισθωτηριο συμβολαιο και αλλο η συμφωνια για τις επισκευες. Μπορει να περιλαμβανεται η ολη συμφωνια στο μισθωτηριο αλλα οχι απαραιτητα. Και ισως ( ενας δικηγορος τα εξηγει αυτα ) ειναι καλυτερα τα 2 ξεχωριστα χαρτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κόστος εργασιών κατά τον οικοδόμο ενοικιαστή 8000ευρώ.

Κόστος πραγματικό 4000ευρώ

ενοίκιο 400ευρώ

Τσάμπα διαμονή έξτρα ένα χρόνο (παρά 2μήνες)

απλά τα αναφέρω κάπως χοντρά για να έχεις μια εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, 29gk είπε

Αλλο το μισθωτηριο συμβολαιο και αλλο η συμφωνια για τις επισκευες. Μπορει να περιλαμβανεται η ολη συμφωνια στο μισθωτηριο αλλα οχι απαραιτητα. Και ισως ( ενας δικηγορος τα εξηγει αυτα ) ειναι καλυτερα τα 2 ξεχωριστα χαρτια.

Άρα με δύο λόγια μου προτείνεις αυτό και σίγουρα να απευθυνθώ σε δικηγόρο

3 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Κόστος εργασιών κατά τον οικοδόμο ενοικιαστή 8000ευρώ.

Κόστος πραγματικό 4000ευρώ

ενοίκιο 400ευρώ

Τσάμπα διαμονή έξτρα ένα χρόνο (παρά 2μήνες)

απλά τα αναφέρω κάπως χοντρά για να έχεις μια εικόνα.

Τι εννοείς? Δηλ ότι αφού θα αναλάβει τις επισκευές θα κάτσει ένα χρόνο δωρεάν μέσα ή 2 χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, m.gial είπε

Άρα με δύο λόγια μου προτείνεις αυτό και σίγουρα να απευθυνθώ σε δικηγόρο

Σου δινει μια εικονα, καλη κατα τη γνωμη μου, ο φιλος παραπανω. Αλλο λοιπον ενα βαψιμο, μια επιδιορθωση σε μια στεγη και 2 παντζουρια κι αλλο μια ....ανοικοδομηση οπως την ερμηνευει και την κρινει ο καθενας. Αναλογα λοιπον με το τι εχετε,τι πρεπει και τι χρειαζεται το ακινητο αλλα και το οικοπεδο και το τι προσφερει ο υποψηφιος ενοικιαστης, κρινετε κι αποφασιζετε αν χρειαζεστε ειδικο χαρτι συνταγμενο απο ειδικο ( δικογορο ) για να ειναι το ολο ξεκαθαρο.

Επεξ/σία από 29gk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...