Προς το περιεχόμενο

ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΩΣ ΕΚΜΙΣΘΩΤΗΣ


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, m.gial είπε

Άρα με δύο λόγια μου προτείνεις αυτό και σίγουρα να απευθυνθώ σε δικηγόρο

Τι εννοείς? Δηλ ότι αφού θα αναλάβει τις επισκευές θα κάτσει ένα χρόνο δωρεάν μέσα ή 2 χρόνια

οτι αν εσύ δεν γνωρίζεις από εργασίες και κόστη ή αν δε φέρεις άνθρωπο να επιβλέπει μπορεί να σου φουσκώσει το λογαριασμό για να τη βγάλει τσάμπα περισσότερο διάστημα.

να το γράψω και πιο αναλυτικά ή εντάξει τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, greekfragma είπε

οτι αν εσύ δεν γνωρίζεις από εργασίες και κόστη ή αν δε φέρεις άνθρωπο να επιβλέπει μπορεί να σου φουσκώσει το λογαριασμό για να τη βγάλει τσάμπα περισσότερο διάστημα.

να το γράψω και πιο αναλυτικά ή εντάξει τώρα;

με κάλυψες υπερπλήως. και τι άνθρωπο πρέπει να πω για να το αναλάβει ως επίβλεψη. Σε τι ειδικότητας άνθρωπο πρέπει να απευθυνθώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, m.gial είπε

με κάλυψες υπερπλήως. και τι άνθρωπο πρέπει να πω για να το αναλάβει ως επίβλεψη. Σε τι ειδικότητας άνθρωπο πρέπει να απευθυνθώ?

καταρχάς άτομο εμπιστοσύνης...αλλά για να ρωτάς προφανώς δεν έχεις...οπότε κάποιον που αντί για εμπιστοσύνη θα πληρωθεί ένα ποσό ως επιβλέποντας μηχανικός-εργολάβος.

άρα επαγγελματικά θες έναν εργολάβο οικοδομών-μηχανικό.

(μόνο μη βρεις γνωστό του και τα μαγειρέψουν παρέα και πληρώσεις τσάμπα και την αμοιβή της εκτίμησης) 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, greekfragma είπε

καταρχάς άτομο εμπιστοσύνης...αλλά για να ρωτάς προφανώς δεν έχεις...οπότε κάποιον που αντί για εμπιστοσύνη θα πληρωθεί ένα ποσό ως επιβλέποντας μηχανικός-εργολάβος.

άρα επαγγελματικά θες έναν εργολάβο οικοδομών-μηχανικό.

(μόνο μη βρεις γνωστό του και τα μαγειρέψουν παρέα και πληρώσεις τσάμπα και την αμοιβή της εκτίμησης) 😁

Oπότε με δύο λόγια

1) ΣΙΓΟΥΡΑ αν νοικιαστεί κάνω ενεργειακο πιστοποιητικό

2) Απευθύνομαι σε δικηγόρο

3) Κάνω 2 ξεχωριστά έγγραφα με τους όρους και ειδικά για τις επισκευές

4) Απευθύνομαι σε άτομο εμπιστοσύνης ή  σε έναν εργολάβο οικοδόμων-μηχανικό

Καλά αύριο θα παω να του δειξω το σπιτι, γιατί από τα τηλέφωνα όλα είναι καλά. Από κοντά να δούμε. Αλλά τον είδα αποφασισμένο γιατί είναι δίπλα το σχολείο με τα παιδιά και τον συμφέρει να το κάνει. Όπως και να έχει εγώ θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με το προηγουμενο εκμισθωτή που νοίκιαζε και να μάθω για ποιο λόγο έφυγε από εκεί και αν ήταν συνεπής στα ενοίκια. Χωριό είναι, ξέρω ποιος είναι ο προηγουμενος εκμισθωτής του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το άτομο που θα βρεις να μην είναι από το χωριό ή το διπλανό χωριό. και μη ρωτήσεις από το χωριό ποιον να βρεις.οι πιθανότητες να σου προτείνουν γνωστό του είναι μεγάλες...κατέβα μια βόλτα στη "πρωτεύουσα" και ρώτα κανέναν περιπτερά ή φούρναρη. και όχι πολλά πολλά μεταξύ τους. μιλάει μόνο μαζί σου και και δεν ανοίγει ποτέ κουβέντα με τον ενοικιαστή-οικοδόμο. Δε θες να γίνουν φιλαράκια. Μπαμπούλα θες να ξέρει οτι δε μπορεί να σε κοροιδέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, greekfragma είπε

το άτομο που θα βρεις να μην είναι από το χωριό ή το διπλανό χωριό. και μη ρωτήσεις από το χωριό ποιον να βρεις.οι πιθανότητες να σου προτείνουν γνωστό του είναι μεγάλες...κατέβα μια βόλτα στη "πρωτεύουσα" και ρώτα κανέναν περιπτερά ή φούρναρη. και όχι πολλά πολλά μεταξύ τους. μιλάει μόνο μαζί σου και και δεν ανοίγει ποτέ κουβέντα με τον ενοικιαστή-οικοδόμο. Δε θες να γίνουν φιλαράκια. Μπαμπούλα θες να ξέρει οτι δε μπορεί να σε κοροιδέψει.

Εντάξει αυτό θα κάνω. Αλλά σου είπα κάτσε να θέλει να το νοικιάσει πρώτα. Αύριο θα πάω να του το δείξω από κοντά και να μας πει. Εγώ ως κυριος και ειλικρινής τον ενημέρωσα για τις φθορές. Καλά δεν είναι φθορές σοβαρές. Πχ μέσα θέλει βάψιμο το σπίτι,  το ένα δωμάτιο που έιναι σαν μεγάλο χολ, έχει πέσει όχο σοβάς αλλά μαδάει ο τοίχος, οπότε και στο άλλο που είναι σαν μικρό σαλονάκι, κατά τα άλλα κουζίνα, και τα δύο δωμάτια ύπνου είναι σε εξαιρετική κατάσταση. Είναι και επιπλωμένο ( κρεβάτια, κουζίνα, καναπές, τραπέζι, καρέκλες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορώ να σου αναφέρω τις διαδικασίες για την μίσθωση αλλά θα περιγράψω κάποια πράγματα που θα πρόσεχα εγώ.

1. Στο συμφωνητικό είτε μέσω taxis ή χειρόγραφο, πρέπει να είναι ξεκάθαρο ότι νοικιάζεις ΜΟΝΟ την κατοικία και όχι το οικόπεδο. Ακόμα κατέγραψε αναλυτικά αν έχεις τέντες, ηλιακό θερμοσίφωνα κλπ.

2. Φυσικά και θα τραβήξεις φωτογραφίες-βίντεο πριν το παραδώσεις (πλακάκια, μπάνιο, τοίχους, βεράντες, τέντες, θερμοσίφωνες, παράθυρα, αυλή κλπ) . Ιδανικά την ημέρα της παράδοσης με την παρουσία του.

3. Ότι μικρό επισκευή-αλλαγή θέλει να κάνει θα πρέπει υποχρεωτικά να σε ενημερώνει νωρίτερα.

4. Απέφυγε να σε χρεώσει αυτός για τις επισκευές. Αν κάτι θέλει βάψιμο, αγόρασε εσύ το χρώμα και πες του να το βάψει. Μην το αφήσεις όλο το κόστος πάνω σου γιατί μπορεί να σου χρεώσει και σκαλωσιές-εργαλεία. Γνωρίζω περίπτωση φίλου, όπου είπαν θα βάψουν το σπίτι οι ενοικιαστές και ζήτησαν 300€ για υλικά και αυτό που είχαν κάνει , ήταν να περάσουν Άσβεστη αντί για πλαστικό χρώμα.

5. Φυσικά κρατάς όλα τα στοιχεία του, φωτογραφία ταυτότητας και τηλέφωνα.

6. Επιβεβαιώνεις πως αναγράφεται στο μισθωτήριο πως απαγορεύεται η υπενοικιαση με κάθε τρόπο.

7. Να καταγράψεις πως το νοίκι θα πρέπει να προπληρωνεται τις πρώτες 5 ημέρες του μήνα.

Επεξ/σία από SilentVoice
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Δεν μπορώ να σου αναφέρω τις διαδικασίες για την μίσθωση αλλά θα περιγράψω κάποια πράγματα που θα πρόσεχα εγώ.

1. Στο συμφωνητικό είτε μέσω taxis ή χειρόγραφο, πρέπει να είναι ξεκάθαρο ότι νοικιάζεις ΜΟΝΟ την κατοικία και όχι το οικόπεδο. Ακόμα κατέγραψε αναλυτικά αν έχεις τέντες, ηλιακό θερμοσίφωνα κλπ.

2. Φυσικά και θα τραβήξεις φωτογραφίες-βίντεο πριν το παραδώσεις (πλακάκια, μπάνιο, τοίχους, βεράντες, τέντες, θερμοσίφωνες, παράθυρα, αυλή κλπ) . Ιδανικά την ημέρα της παράδοσης με την παρουσία του.

3. Ότι μικρό επισκευή-αλλαγή θέλει να κάνει θα πρέπει υποχρεωτικά να σε ενημερώνει νωρίτερα.

4. Απέφυγε να σε χρεώσει αυτός για τις επισκευές. Αν κάτι θέλει βάψιμο, αγόρασε εσύ το χρώμα και πες του να το βάψει. Μην το αφήσεις όλο το κόστος πάνω σου γιατί μπορεί να σου χρεώσει και σκαλωσιές-εργαλεία. Γνωρίζω περίπτωση φίλου, όπου είπαν θα βάψουν το σπίτι οι ενοικιαστές και ζήτησαν 300€ για υλικά και αυτό που είχαν κάνει , ήταν να περάσουν Άσβεστη αντί για πλαστικό χρώμα.

5. Φυσικά κρατάς όλα τα στοιχεία του, φωτογραφία ταυτότητας και τηλέφωνα.

6. Επιβεβαιώνεις πως αναγράφεται στο μισθωτήριο πως απαγορεύεται η υπενοικιαση με κάθε τρόπο.

7. Να καταγράψεις πως το νοίκι θα πρέπει να προπληρωνεται τις πρώτες 5 ημέρες του μήνα.

Σ ευχαριστώ πολύ. 

Θέλω να σε ρωτήσω κάτι με το 2 και το 4 που έγραψες

1) Φωτογραφίες βίντεο, τραβάω με το κινητό smartphone που έχω σωστά? και πως αν γίνει κάτι στο μέλλον, θα αποδείξω με αυτές τις φωτογραφίες ότι τραβήχτηκαν πριν την επισκευή? Επειδή θα έχουν ημερομηνία πάνω πριν νοικιαστεί το σπίτι?

2) Με το 4 που έγραψες τι εννοείς. Ότι τώρα που θα ξεκινήσει τις επισκευές στο σπίτι, αν αποφασίσει να το νοικιάσει θα πρέπει να του πάρω εγώ τα υλικά ή αναφέρεσαι σε άλλες μελλοντικές συσκευές?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, m.gial είπε

 Καλά δεν είναι φθορές σοβαρές. Πχ μέσα θέλει βάψιμο το σπίτι,  το ένα δωμάτιο που έιναι σαν μεγάλο χολ, έχει πέσει όχο σοβάς αλλά μαδάει ο τοίχος, οπότε και στο άλλο που είναι σαν μικρό σαλονάκι, κατά τα άλλα κουζίνα, και τα δύο δωμάτια ύπνου είναι σε εξαιρετική κατάσταση. Είναι και επιπλωμένο ( κρεβάτια, κουζίνα, καναπές, τραπέζι, καρέκλες)

Αν οι φθορές είναι αυτές που περιγράφεις με 1-2 ενοίκια υπερκαλύπτονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η μάνα μου το μόνο που φοβάται είναι επειδή έχει αυτούς 3 παιδιά μικρά, πάνε νηπιαγωγείο τα 2 και το άλλο είναι πιο μικρό, μη κάνουν ζημιές το σπίτι αν και θα τα βαλω ορο στο συμβολαιο.

 

Επίσης πρεπει να βρω το προηγουμενο εκμισθωτή, να ρωτήσω γιατι εφυγαν, αν πληρωναν και αν εκαναν ζημιες τα μικρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν το σπιτι ειναι παλιο οπως λες και θελει ακομα και ο πινακας του ρευματος αλλαγη κρατα μικρο καλαθι για "μικροεπισκευες"

Επεξ/σία από greengr21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, greengr21 είπε

Αν το σπιτι ειναι παλιο οπως λες και θελει ακομα και ο πινακας του ρευματος αλλαγη ουσιαστικα το νοικιαζεις για μερικα χρονια για να στο σουλουπωσει.

Ο πίνακας ρεύματος είναι πολύ καλός. 

Αναλυτικά επειδή ρώτησα τη μητέρα μου τώρα θα σου πω τι φθορές έχει:

1) Το σπίτι ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ θέλει βάψιμο

2) Δύο δωμάτια έχουν υγρασία, με το τοίχο να έχει μαδήσει όχι ο σοβάς

3) Να δουμε τη σκεπή του σπιτιού, μη τυχόν κινδυνεύει να πέσει καποιο κεραμίδι

4) 2-3 ντουλάπια της κουζίνας θέλουν άλλαγμα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, m.gial είπε

Εμένα η μάνα μου το μόνο που φοβάται είναι επειδή έχει αυτούς 3 παιδιά μικρά, πάνε νηπιαγωγείο τα 2 και το άλλο είναι πιο μικρό, μη κάνουν ζημιές το σπίτι αν και θα τα βαλω ορο στο συμβολαιο.

Επίσης πρεπει να βρω το προηγουμενο εκμισθωτή, να ρωτήσω γιατι εφυγαν, αν πληρωναν και αν εκαναν ζημιες τα μικρα

Αυτό είναι ένα άλλο σοβαρό ζήτημα.

Αν εσύ βγάλεις φωτογραφίες για το πώς είναι το σπίτι τώρα και όταν φύγει σου το αφήσει στα ίδια και χειρότερα δεν ξέρω πώς θα διεκδικήσεις αποζημίωση για φθορές!

Μπερδεύεται η κατάσταση και αν πρόκειται για άνθρωπο μη συνεργάσιμο και καλοπροαίρετο ίσως να μπλέξετε!

Οι πληροφορίες από τον προηγούμενο εκμισθωτή ίσως σε βοηθήσουν να αποφασίσεις αν αξίζει να προχωρήσετε τη μίσθωση.

Και για το κόστος επισκευής, στο πατρικό σπίτι όπου είχε καταστραφεί εντελώς ένας εσωτερικός τοίχος και όλοι οι εξωτερικοί τοίχοι εσωτερικά είχαν διαβρωθεί από την υγρασία επειδή πλημμύρισε από σπασμένο σωλήνα καλοριφέρ του πάνω ορόφου, πληρώσαμε 450 ευρώ για κτίσιμο και σοβάδες και 350 για βάψιμο εργασία και υλικά.

Γι' αυτό σου είπα ότι αν οι φθορές είναι αυτές που περιγράφεις υπερκαλύπτονται από 1-2 ενοίκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, m.gial είπε

Καλησπέρα σας

Η μητέρα μου έχει ένα σπίτι στο χωριό. Είναι ένα οικόπεδο 267 τμ, το οποίο έχει μέσα μια μονοκατοικία 118 τμ διόρωφη κατασκεύης 1950 με θέα, είναι πέτρινο σπίτι, εξωτερικά είναι μια χαρά, μέσα χρήζει επισκευών.

Ενώ το είχε για να το πουλήσει γενικά το οικόπεδο και μέσα το σπίτι,  και ότι υπάρχει μέσα, δέχτηκε σήμερα ένα τηλεφώνημα από οικογενεικό μας γνωστό που ζήτησε να το νοικιάσει στα 400 ευρώ το μήνα.

Του εξηγήσαμε ότι μέσα χρήζει επισκευής σε κάποια δωμάτια του σπιτιού και μας πρότεινε να γίνει κανονικά το μισθωτήριο με το συγκεκριμένο ποσό και ότι θα το επισκευάσει αυτός, και θα τα αφαιρέσουμε από τα ενοίκια.

Επειδή η μητέρα μου, νοικιάζει πρώτη φορά ως ιδιοκτήτρια σπίτι θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις:

1) Αφού θα το νοικιάσουμε, πρέπει να βγάλουμε ενεργειακό πιστοποιητικό?

2) Αφού μας πρότεινε ο μισθωτής να το επισκευάσει εκείνος ( τυγχάνει να είναι οικοδόμος) και να κρατήσουμε τις επισκευές από τα ενοίκια, πρέπει να το αναγράψω αυτό στους όρους του μισθωτηρίου? Και γενικά τι θα κάνω με αυτή τη περίπτωση, καθώς τα ενοίκια θα πρέπει να γίνονται σε κατάθεση στο ΙΒΑΝ της μητέρα μου. Η μητέρα μου θα φορολογηθεί γι αυτά, αλλά κάποια εξ αυτών θα πάνε στη κάλυψη των επισκευών από πλευράς μισθωτή.

3) Ως εκμισθωτής η μητέρα μου θα πρέπει να πάει να αγοράσει μπλοκάκι αποδείξεων ( οι καταθέσεις των ενοικίων θα γίνονται ηλεκτρονικά), και γενικά θα πρέπει να ενημερώσει την ΔΟΥ ή αφού θα γίνει ηλεκτρονικά το μισθωτήριο , δεν χρειάζεται πλεον?

1) Ενεργειακο πιστοποιητικο σιγουρα υπολογισε κανα 50 ευρω, στη συνεχεια το χρησιμοποιεις για να κανεις το μισθωτηριο στο taxisnet.

2) Θα του πεις οτι εγω για τα υλικα που θα αγοραζεις θα πηγαινουμε μαζι και οχι μονος σου και να σου πει απο τωρα μια τιμη που υπολογιζει για ολες τις επισκευες+υλικα. Καλεσε και εσυ εναν αλλο μαστορα να σου δωσει και αυτος μια τιμη και αν δεις οτι ειναι κοντα συνεχιζεις, επισης ακομα και μια χαμηλη τιμη να σου δωσει ειναι σημαντικο να μαθεις αν γενικα κανει καλη δουλεια η οχι, γτ το να σου κανει τσαπατσοδουλεια ειναι χασιμο γτ θα τα πληρωσεις διπλα αν χρειαστει να ερθει αλλος μαστορας να τα διορθωσει.

3) Μπλοκακι εφοσον πληρωνεσε με μετρητα, μην τρελενεσαι με την τραπεζα γτ πολλοι προτιμουν στο χερι. Επισης μην βιαστεις να του δωσεις αποδειξεις αν δεν δεις τι δουλεια θα κανει. Μπορεις να του δωσεις μονο οσες αποδειξεις ειναι για τα υλικα που θα αγορασει, και μιας και ειναι οικοδομος μην κανει βολτα τα υλικα και σε τπτ αλλες δουλειες του και σε φουσκωνει εσενα με υλικα αλλων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιθανότερο είναι ο τύπος να δηλώσει οτι πλήρωσε τα υλικά περισσότερα χρήματα απο την πραγματική τους αξία.

Θα πρέπει να υπολογίσεις την αξία των υλικών που θα χρησιμοποιήσει μέσω αποδείξεων αλλά και το κόστος εργασίας το οποίο ναι μεν δεν θα πληρώσει αλλά θα το πλήρωνες εσύ αν το επισκεύαζες, αυτό είναι το δύσκολο, δεν υπάρχουν standar τιμές για τις επισκευές.

Επίσης το τι θα επισκευαστεί και πόσο ακριβά υλικά θα μπούν δύσκολο να το προσδιορίσεις εσύ, θα βάλει αυτός ότι θέλει.

Η πιο ασφαλής λύση είναι να  φτιάξεις εσύ το σπίτι και το νοικιάσεις όπως και με όποιο κόστος θες.Υπάρχουν αρκετές πιθανότητες να έρθετε σε αντιπαράθεση και δεν θα βγάλεις άκρη, για 3 χρόνια υπάρχει συμβόλαιο.

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...