Προς το περιεχόμενο

ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΩΣ ΕΚΜΙΣΘΩΤΗΣ


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ουδεν σχολιο.....πραγματικα μενω, πως το λετε εσεις εκει στο εξωτερικο που δεν εχετε μπανανες, σπιτσλεςςςς......!

Επεξ/σία από 29gk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, 29gk είπε

Ουδεν σχολιο.....πραγματικα μενω, πως το λετε εσεις εκει στο εξωτερικο που δεν εχετε μπανανες, σπιτσλεςςςς......!

Μα δεν μένω στο Εξωτερικό. Η αδερφή μου μένει στην Αγγλία, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Μπανανία βγήκε το όνομα, από παλιά. Και καλά, ότι είναι η χώρα που ο καθένας κάνει ότι θέλει, ότι του κατέβει, χωρίς να ισχύουν οι νόμοι. Κοινώς ζούγκλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια παραινεση θα την κανω κι αν θες την ακους.

Αφου ζεις, δραστηριοποιεισαι κι εχεις και περιουσια και συμφεροντα στην Ελλαδα,  κοιταξε να ενημερωθεις για τα δικαιωματα, τις υποχρεωσεις και τα χρειαζουμενα για εσενα, την οικογενεια και την περιουσια σου και ασχολησου λιγοτερο με το τι συμβαινει στις αλλες χωρες και στους αλλους πλανητες. Το αυτο ισχυει και για τα οποια πολιτικα ή κομματικα ζητηματα που δεν αφορουν εσενα προσωπικα και τις σχεσεις σου με αλλους ιδιωτες.

Εαν δεν τα καταφερνεις, μια αλλη ιδεα θα ηταν μια μετακομιση στο ....Μπριστολ για παραδειγμα οπου ολα ειναι ροδινα, εκλειπουν οι μπανανες και τα ποταμια ρεουν μελι !!

Καλη σου τυχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, m.gial είπε

Εγώ μίλησα για κεραυνό, σεισμό? Δεν νομίζω. Για φωτιά μίλησα και λόγω του παρελθόντος του ΝΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ. Για τα άλλα δεν φταίει ο άνθρωπος, αν γίνει σεισμός ή κεραυνός.

Εγώ ήμουν αυτός που αναφέρθηκε σε κεραυνό, και το έφερα ως παράδειγμα πυρκαγιάς χωρίς δική του υπαιτιότητα. Αν λοιπόν δεν θέλεις να του "φορτώσεις" κάθε ζημιά άσχετα από το αν η υπαιτικότητα ήταν δική του ή όχι, τότε δεν υπάρχει λόγος να μπει τέτοιος όρος στο συμβόλαιο.

Επίσης τι ακριβώς φοβάσαι λόγω του παρελθόντος του συγκεκριμένου ανθρώπου? Πιστεύεις πως ο συγκεκριμένος τυπάς βάζει στο σπίτι του ελαττωματικά κλιματιστικά που βραχυκυκλώνουν και παίρνουν φωτιά όταν λείπει από το σπίτι? Φοβάσαι ότι ο συγκεκριμένος είναι γκαντέμης? Τι ακριβώς σε κάνει να φοβάσαι περισσότερο με αυτόν νοικάρη παρά με οποιονδήποτε άλλον? :)

Πάντως να έχεις υπόψιν τα ψιλά γράμματα στην περίπτωση που κάνεις ασφάλεια πυρός, στις περισσότερες περιπτώσεις η ασφαλιστική ΔΕΝ καλύπτει αν η πυρκαγιά προήλθε επειδή ο ένοικος σηκώθηκε και έφυγε με αναμμένη τη σόμπα ή το τζάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Εγώ ήμουν αυτός που αναφέρθηκε σε κεραυνό, και το έφερα ως παράδειγμα πυρκαγιάς χωρίς δική του υπαιτιότητα. Αν λοιπόν δεν θέλεις να του "φορτώσεις" κάθε ζημιά άσχετα από το αν η υπαιτικότητα ήταν δική του ή όχι, τότε δεν υπάρχει λόγος να μπει τέτοιος όρος στο συμβόλαιο.

Επίσης τι ακριβώς φοβάσαι λόγω του παρελθόντος του συγκεκριμένου ανθρώπου? Πιστεύεις πως ο συγκεκριμένος τυπάς βάζει στο σπίτι του ελαττωματικά κλιματιστικά που βραχυκυκλώνουν και παίρνουν φωτιά όταν λείπει από το σπίτι? Φοβάσαι ότι ο συγκεκριμένος είναι γκαντέμης? Τι ακριβώς σε κάνει να φοβάσαι περισσότερο με αυτόν νοικάρη παρά με οποιονδήποτε άλλον? :)

Πάντως να έχεις υπόψιν τα ψιλά γράμματα στην περίπτωση που κάνεις ασφάλεια πυρός, στις περισσότερες περιπτώσεις η ασφαλιστική ΔΕΝ καλύπτει αν η πυρκαγιά προήλθε επειδή ο ένοικος σηκώθηκε και έφυγε με αναμμένη τη σόμπα ή το τζάκι.

Θα διαβάσω τους όρους εννοείται. Έχω χρόνια ιδιωτική ασφάλεια υγείας και ξέρω τι παίζει αλλά  σ ευχαριστώ που μου το επισημάνεις για να ξέρω τι υπογράφω.

Βέβαια τα ίδια μου έλεγαν και τότε που έκανα ιδιωτική ασφάλεια υγείας αλλά πριν κάτι μήνες που έκανα ένα χειρουργείο λαπαροσκοπικά, 5 χιλ ευρώ μου κάλυψαν και δεν πλήρωσα ΜΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...