Προς το περιεχόμενο

ΜΙΣΗ ΤΙΜΗ


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω ΑΚΟΜΑ αποφασίσει αν θα ενοικιάσω επιπλομενο η όχι !!!!

Οκ. Οπότε καλύτερα πες στην φοιτήτρια ότι δεν τις θέλεις τις συσκευές. Δεν λέει να έχουμε επιπλέον σκοτούρες για τέτοια θέματα, οι συσκευές είναι θέμα της φοιτήτριας πως θα τις μεταφέρει και που θα τις αποθηκεύσει. Εννοείται όπως ήδη αναφέρθηκε ότι αν χαλάσει κάτι σε επόμενο ενοικιαστή αναλαμβάνεις κόστος επισκευών η αντικατάστασης. Με το 50% και ακόμα λιγότερο που σου λεει αγοράζεις καινούργιες συσκευές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Βασίλης_29 είπε

Οκ. Οπότε καλύτερα πες στην φοιτήτρια ότι δεν τις θέλεις τις συσκευές. Δεν λέει να έχουμε επιπλέον σκοτούρες για τέτοια θέματα, οι συσκευές είναι θέμα της φοιτήτριας πως θα τις μεταφέρει και που θα τις αποθηκεύσει. Εννοείται όπως ήδη αναφέρθηκε ότι αν χαλάσει κάτι σε επόμενο ενοικιαστή αναλαμβάνεις κόστος επισκευών η αντικατάστασης. Με το 50% και ακόμα λιγότερο που σου λεει αγοράζεις καινούργιες συσκευές.

Δεν νομίζω ότι με 50% αγοράζεις καινούργιες συσκευές !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρά αγοράζεις.

Από 200-300 ευρώ το καθένα και επώνυμο: ψυγείο + κουζίνα + πλυντήριο.
Με εγγύηση.
Για να μην πω και για καλές ακόμα συσκευές που βρίσκεις σε πραγματικές ευκαιρίες.

Επεξ/σία από KoreanW
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Δεν νομίζω ότι με 50% αγοράζεις καινούργιες συσκευές !!!!

Αφού είσαι αποφασισμένος να τις αγοράσεις , τι μπήκες στο ινσόμνια και άνοιξες θέμα και θέλεις να σου πούμε τη γνώμη μας;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν είναι επώνυμες ιδιαίτερα οι λευκές συσκευές και είναι σε καλή κατάσταση,δεν χάνουν την αξία τους και πολύ,τώρα αν πάρεις και περισσότερες μπορείς να κάνεις και άλλο παζάρι.

Επεξ/σία από ELMastas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι πριν δεκάδες χρόνια που έμπαινες στο κάθε «παλαιοπωλείο» με καινούριες λευκές συσκευές
δε ρώταγες μοντέλο, δε ρώταγες χρονολογία,
σου έδειχνε το εκθεσιακό που είχε στοκάρει, σου έλεγε μάρκα και τιμή

έκανες συγκριτικό με το διπλανό μαγαζί που επίσης σου έλεγε μάρκα και τιμή,
έλεγες φτηνό το ένα, γιατί να είναι τόσο ακριβό το άλλο αφού ίδια μάρκα είναι
και δεν κοίταζες χαρακτηριστικά

ευτυχώς σήμερα δε λειτουργούν έτσι τα πράγματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πιο πολλά μόνο εσύ τα ξέρεις:
 

  • Οι συσκευές αγοράστηκαν σε καλή τιμή για την ποιοτητά τους; Το 50% είναι καλό γενικά, αλλά αν σκεφτείς ότι παίζουν εκπτώσεις, επιστροφές 20%, και σκρουτζ, μπορεί να γλυτώνεις λιγότερα.
  • Οι συσκευές είναι σε καλή κατάσταση; Ταιριάζουν με το σπίτι; Ξερωγώ αν το κρεβάτι είναι ροζ σε σχήμα καρδιάς, είναι περιοριστικό. 
  • Βασικό: αν αγόραζες καινούριες συσκευές, έστω ένα σκαλί κάτω σε ποιότητα πόσο θα πλήρωνες; Αυτό να το κοιτάξεις ΚΑΙ επειδή αν το δώσεις εξοπλισμένο πρέπει να είσαι έτοιμος ότι χαλάσει να το επισκευάσεις ή να το αντικαταστήσεις.
  • Το σπίτι τι θα το κάνεις; Αν έχει τετραγωνικά/θέση για φοιτητόσπιτο ή γκαρσονιέρα, θα είναι καλή περίπτωση. Πόσο πιστεύεις ότι θα μπορέσεις να σηκώσεις το νοίκι;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα απο οσα καταλαβαινω δεν σε συμφέρει. Αφού το νοικιαζει χωρις επιπλα και ηλεκτρικές  συσκευές γιατι να βαλεις εναν επιπλεον 'μπελα" στο κεφαλι σου; ακομη και να ανεβασεις την τιμή στο ενοίκιο θα πρεπει να γνωρίζεις ότι εαν χαλασει καποια απο τις ηλεκτρικές συσκευές (πραγμα πολυ πιθανον λογο ηλικιας) θα πρεπει να την αντικαταστησεις / επισκευασεις διότι θα ειναι δικια σου ευθηνή!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια καλή κουζίνα πάντως 6ετίας που δεν έχει χρησιμοποιηθεί πολύ, είναι μια χαρά αγορά στο 50% της αξίας της 

Το πλυντήριο πιάτων που έχω, κυκλοφορεί ακόμα, και κάνει και πιο πολύ από ότι το είχα αγοράσει το 2014

Βασικό είναι τι αξίας ήταν οι συσκευές, και σε τι κατάσταση είναι

Μη συγκρίνετε πάντως κουζίνες με τηλεοράσεις, εντελώς άλλο πράμα 

2 λεπτά πριν, CX73 είπε

Τελικα απο οσα καταλαβαινω δεν σε συμφέρει. Αφού το νοικιαζει χωρις επιπλα και ηλεκτρικές  συσκευές γιατι να βαλεις εναν επιπλεον 'μπελα" στο κεφαλι σου; ακομη και να ανεβασεις την τιμή στο ενοίκιο θα πρεπει να γνωρίζεις ότι εαν χαλασει καποια απο τις ηλεκτρικές συσκευές (πραγμα πολυ πιθανον λογο ηλικιας) θα πρεπει να την αντικαταστησεις / επισκευασεις διότι θα ειναι δικια σου ευθηνή!!!

Μπορείς να κάνεις και όρο πάντως στο συμβόλαιο, ότι χαλάει δεν αναλαμβάνει ευθύνη ο ιδιοκτήτης

Και εγώ έχω εντοιχισμένη πανάκριβη κουζίνα Neff, και έχω συμφωνία αν πάθει κάτι ότι δε μου τη φτιάχνει η ιδιοκτήτριά μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, CX73 είπε

Τελικα απο οσα καταλαβαινω δεν σε συμφέρει. Αφού το νοικιαζει χωρις επιπλα και ηλεκτρικές  συσκευές γιατι να βαλεις εναν επιπλεον 'μπελα" στο κεφαλι σου; ακομη και να ανεβασεις την τιμή στο ενοίκιο θα πρεπει να γνωρίζεις ότι εαν χαλασει καποια απο τις ηλεκτρικές συσκευές (πραγμα πολυ πιθανον λογο ηλικιας) θα πρεπει να την αντικαταστησεις / επισκευασεις διότι θα ειναι δικια σου ευθηνή!!!

Αυτός είναι ο προβληματισμός !!!!

42 λεπτά πριν, KoreanW είπε

Μια χαρά αγοράζεις.

Από 200-300 ευρώ το καθένα και επώνυμο: ψυγείο + κουζίνα + πλυντήριο.
Με εγγύηση.
Για να μην πω και για καλές ακόμα συσκευές που βρίσκεις σε πραγματικές ευκαιρίες.

Κοίτα.

Στα 1200€ θα πάρω και ένα διπλό κρεβάτι και κάτι αλλά μικροεπιπλα.

Ότι διαλέξω και όσα διαλέξω.

Ο προβληματισμός μου είναι ότι ΔΕΝ θα έχουν εγγύηση και κυρίως δεν έχω αποφασίσει αν θα θα το ενοικιάσω επιπλομενο η όχι γιατί υπάρχουν υπέρ και κατά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 minutes ago, GREGORYMO said:

Αυτός είναι ο προβληματισμός !!!!

Κοίτα.

Στα 1200€ θα πάρω και ένα διπλό κρεβάτι και κάτι αλλά μικροεπιπλα.

Ότι διαλέξω και όσα διαλέξω.

Ο προβληματισμός μου είναι ότι ΔΕΝ θα έχουν εγγύηση και κυρίως δεν έχω αποφασίσει αν θα θα το ενοικιάσω επιπλομενο η όχι γιατί υπάρχουν υπέρ και κατά.

Δεν είσαι υποχρεωμένος να ακούσεις τη γνώμη μου. Όσο και δεν είσαι υποχρεωμένος να φορτωθείς τα προβλήματα της οικοσκευής που η πρώην φοιτήτρια θέλει να ξεφορτωθεί.

Αν επιτρέπεις να ψυχολογήσω τον προβληματισμό, κάπου ακόμα παρασύρεσαι από την διαπροσωπική σχέση και παραβλέπεις το συμφέρον σου.
Αν θες επιπλωμένο, δε σε εμποδίζει τίποτε να κάνεις μια ελεύθερη επιλογή και ίσως πιο συμφέρουσα.
Το σίγουρο είναι ότι η πρώην ενοικιάστρια μια χαρά κοιτάζει το δικό της συμφέρον και σου πλασάρει δέλεαρ την απομείωση από μια τιμή αγοράς που εκείνη λέει εκανε.

Αν λοιπόν θες να βρεις το πραγματικό σου συμφέρον, θα κάνεις μια έρευνα αγοράς.
Για τις συσκευές. Τώρα. Με τα ίδια λεφτά. Σε καινούρια. Με εγγύηση.
Για το ενοίκιο. Με επίπλωση. 

Θα κάνεις και μια αποτίμηση στα θέλω σου. Είναι αυτό που θες να νοικιάσεις επιπλωμένο; Με αυτά τα μεταχειρισμένα αυτού του κόστους;

Η απομείωση από την τιμή αγοράς που σου προτείνει κατ'εμέ δεν είναι αρκετή στα επίπεδα που σου προτάθηκαν.
Οι τιμές αγοράς του 2014 δεν έχουν καμιά αναφορά στο σήμερα.
Δεν θα είχαν ούτε στο 2014 αν επρόκειτο για απλώς κακή εμπορική συμφωνία.
Και δε θα έχουν πραγματικό αντίκρυσμα, αν στα ίδια λεφτά βρίσκεις κάτι καλύτερο παραέξω.

Θα δώσω κι ένα παράδειγμα.
Από όσο μπορώ να έχω μια ιδέα, συσκευή Neff  προ του 2015 δύσκολα υπάρχει στη γκάμα της Neff του 2020,
Τώρα στο εμπόριο μπορεί να έχουν στοκάρει παλιατζούρες του 2010 και να τις πουλάνε ακριβότερα από τελευταία φετινά μοντέλα. 
Διαπιστωμένο. Φωτεινά μυαλά στο εμπόριο πουλάνε το στοκ αρχαιολογίας σε τιμές ακριβότερες φετινών μοντέλων.
Δε λέει κάτι αυτό. Συμβαίνει και στα προϊόντα υψηλής τεχνολογίας καμιά φορά.

Κι αφού λέμε για εντοιχιζόμενα να δανειστώ ένα παράδειγμα,
για παράδειγμα πριν μέρες μόλις είχε ευκαιρία στο ΙΚΕΑ επαγωγικές εστίες με 150€.
Εσύ προφανώς δε θες εντοιχιζόμενα, εγώ απλώς το παράδειγμα της τιμής και της ευκαιρίας δανείζομαι.

Λοιπόν εγώ για να αγοράσω με πάνω από χιλιάρικο μεταχειρισμένη οικοσκευή για νοικιαζόμενο, θα το σκεφτόμουν ιδιαίτερα.
...προφανώς δε θα πας να μοιραστείς τη χασούρα της κάθε πρώην φοιτήτριας που θέλει να ξεφορτωθεί οικοσκευή και ει δυνατό να πετύχει και καλή τιμή.

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, KoreanW είπε

Δεν είσαι υποχρεωμένος να ακούσεις τη γνώμη μου. Όσο και δεν είσαι υποχρεωμένος να φορτωθείς τα προβλήματα της οικοσκευής που η πρώην φοιτήτρια θέλει να ξεφορτωθεί.

Αν επιτρέπεις να ψυχολογήσω τον προβληματισμό, κάπου ακόμα παρασύρεσαι από την διαπροσωπική σχέση και παραβλέπεις το συμφέρον σου.
Αν θες επιπλωμένο, δε σε εμποδίζει τίποτε να κάνεις μια ελεύθερη επιλογή και ίσως πιο συμφέρουσα.
Το σίγουρο είναι ότι η πρώην ενοικιάστρια μια χαρά κοιτάζει το δικό της συμφέρον και σου πλασάρει δέλεαρ την απομείωση από μια τιμή αγοράς που εκείνη λέει εκανε.

Αν λοιπόν θες να βρεις το πραγματικό σου συμφέρον, θα κάνεις μια έρευνα αγοράς.
Για τις συσκευές. Τώρα. Με τα ίδια λεφτά. Σε καινούρια. Με εγγύηση.
Για το ενοίκιο. Με επίπλωση. 

Θα κάνεις και μια αποτίμηση στα θέλω σου. Είναι αυτό που θες να νοικιάσεις επιπλωμένο; Με αυτά τα μεταχειρισμένα αυτού του κόστους;

Η απομείωση από την τιμή αγοράς που σου προτείνει κατ'εμέ δεν είναι αρκετή στα επίπεδα που σου προτάθηκαν.
Οι τιμές αγοράς του 2014 δεν έχουν καμιά αναφορά στο σήμερα.
Δεν θα είχαν ούτε στο 2014 αν επρόκειτο για απλώς κακή εμπορική συμφωνία.
Και δε θα έχουν πραγματικό αντίκρυσμα, αν στα ίδια λεφτά βρίσκεις κάτι καλύτερο παραέξω.

Θα δώσω κι ένα παράδειγμα.
Από όσο μπορώ να έχω μια ιδέα, συσκευή Neff  προ του 2015 δύσκολα υπάρχει στη γκάμα της Neff του 2020,
Τώρα στο εμπόριο μπορεί να έχουν στοκάρει παλιατζούρες του 2010 και να τις πουλάνε ακριβότερα από τελευταία φετινά μοντέλα. 
Διαπιστωμένο.
Δε λέει κάτι αυτό. Συμβαίνει και στα προϊόντα υψηλής τεχνολογίας καμιά φορά.

Κι αφού λέμε για εντοιχιζόμενα να δανειστώ ένα παράδειγμα,
για παράδειγμα πριν μέρες μόλις είχε ευκαιρία στο ΙΚΕΑ επαγωγικές εστίες με 150€.
Εσύ προφανώς δε θες εντοιχιζόμενα, εγώ απλώς το παράδειγμα της τιμής και της ευκαιρίας δανείζομαι.

Λοιπόν εγώ για να αγοράσω με πάνω από χιλιάρικο μεταχειρισμένη οικοσκευή για νοικιαζόμενο, θα το σκεφτόμουν ιδιαίτερα.
...προφανώς δε θα πας να μοιραστείς τη χασούρα της κάθε πρώην φοιτήτριας που θέλει να ξεφορτωθεί οικοσκευή και ει δυνατό να πετύχει και καλή τιμή.

Βλέπω στο scrouz ότι το πιο φθηνό πλυντήριο (pitsos) 5 κιλών είναι στα 269€.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με παζάρι θα  τα παρεις και  -70% κάτω , οπου είναι και το σωστο ποσοστό πώλησης  .. αφού ξεκάθαρα δεν την συμφέρει την ιδια να πληρώσει μεταφορική να τα πάει στο "χωριο" της  περα του ενδεχομένου οτι θα χρειαστεί και χώρο να τα αποθηκεύσει , το οποίο είναι και μεγάλο μείον απο την στιγμή που δεν είναι ποια χρήσιμες οι συσκευές / κρεββάτι .

Παρε τα ολα και τσιμπα νοίκι παραπάνω στο νεο νοικάρη  ως επιπλωμένο + ηλεκτρικές συσκευές.

Σε ένα χρόνο το αργότερο θα έχεις κανει απόσβεση .

Επεξ/σία από Mr^Robot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, GREGORYMO said:

Βλέπω στο scrouz ότι το πιο φθηνό πλυντήριο (pitsos) 5 κιλών είναι στα 269€.

Εγώ σου λέω ότι οι τιμές που σου αντιπροτείνει είναι εκτός τόπου.
Εκτός αν μιλάμε για ακριβά μοντέλα του 2014 (απίθανο θα το έβρισκα) που κι αυτά δε συγκρίνονται άμεσα με τα φετινά.

Το φτηνότερο επώνυμο φετινό μοντέλο θα είναι αντίστοιχο σε χαρακτηριστικά με μεσαίο του 2014.
Και το φετινό θα είναι του κουτιού και με εγγύηση.

Είσαι σίγουρος αν η οικοσκευή που παζαρεύεις είναι επώνυμες συσκευές σε καλή κατάσταση;
Ποιά μοντέλα; Ποιές επισκευές θα χρειαστούν σύντομα;

Αν θες να συγκρίνεις το δίκαιο και το συμφέρον, θέλει να μιλάμε συγκεκριμένα και χρειάζεται σκέψη και ψαξιμο .

Δικά σου τα λεφτά.
Κατ'εμέ μπορείς να κατεβάσεις πολύ πιο χαμηλά και στα λεφτά αυτά το θεωρώ στα όρια της κοροϊδίας αν μιλάμε για τυπική φοιτητοοικοσκευή.

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TS εφόσον έχεις αναλυτικά την τιμή σε κάθε συσκευή, δες σε τι κατάσταση βρίσκονται (αν κ η χρήση πρέπει να ναι μηδαμινή) κ τσεκαρε με τα ιδια λεφτά τι μπορείς να πάρεις. 

Μετά σκέψου τι ρισκο έχεις αν πάρεις τις συσκευές. πχ το νοικιάζεις επιπλωμένο 100€ πάνω που σημαίνει οτι στον χρόνο έχεις βγάλει την επένδυση κ μετά εχεις 1200€ κέρδος επιπλέον, απο την άλλη πρέπει να χεις έτοιμο ενα 300αρι μην τυχόν χαλάσει καμία. 

Για φοιτητή ή ακόμα κ εργένη είναι καλή περίπτωση τα επιπλωμένα.

πάντως με αυτά που λενε εδώ μερικοί πρέπει να αλλάζουν λευκές συσκευές κάθε 5ετια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...