Προς το περιεχόμενο

Η λειτουργία των ανεμιστήρων του PS5 θα βελτιώνεται με τον καιρό ανά παιχνίδι


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, Leon Scott Kennedy είπε

Καλορίζικο όσοι το πάρετε Day 1!!!!!!:D Καλά κάνω εγώ και δεν παίρνω Day 1 κονσόλες!!!!! Λίγη υπομονή και τις τσιμπάω όταν περάσουν οι παιδικές ασθένειες!!! Φυσικά έχει και το πλεονέκτημα ότι θα έχει πέσει και η τιμή κι έτσι θα είμαι διπλά κερδισμένος από την αγορά!!!;)

σε 8 χρόνια αγορασετην που θαχει πέσει κιαλλο η τιμή της 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Leon Scott Kennedy είπε

Καλορίζικο όσοι το πάρετε Day 1!!!!!!:D Καλά κάνω εγώ και δεν παίρνω Day 1 κονσόλες!!!!! Λίγη υπομονή και τις τσιμπάω όταν περάσουν οι παιδικές ασθένειες!!! Φυσικά έχει και το πλεονέκτημα ότι θα έχει πέσει και η τιμή κι έτσι θα είμαι διπλά κερδισμένος από την αγορά!!!;)

Το καλύτερο το είχαμε πάθει όσοι πήραμε απο τα πρώτα Xbox 360 που συχνά έβγαζαν το RRoD με 3 λαμπάκια aka general hardware failure. Καλή φαση, το δικό μου το έβγαλε λίγο αφότου είχε λήξει η εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, KilliK είπε

δεν καταλαβαινω,, γιατι χρειαζεται ολη αυτη η διαδικασια να μαθει τις απαιτησεις τον παιχνιδιων;

αυτο δεν γινεται ηδη αυτοματα με καποιο temp sensor, οσο πιο πολυ ζεστη γινεται η apu, τοσο πιο πολυ ανεβαζει στροφες ο ανεμιστήρας γιατι ολη αυτη η εξτρα βαβουρα;

εχει μια δοση αληθειας ομως, οντως κατασκευαστηκε ειδικος στυλος για το διαστημα, ο οποιος χρησιμοποιειται και σημερα, αλλα εγινε ανεξαρτητα και χωρις να το ζητησει η ΝΑΣΑ.

 

Θα μπορούσε να έχει λειτουργίες Preloading ανεμιστήρα. δηλαδή αν ξέρει ότι στο επόμενο λεπτό ξεκινάει η πίστα με το GCI του πανικού (άρα και μεγαλύτερες θερμοκρασίες στατιστικα) να ανεβάζει σιγά σιγά στροφές και να κρατάει χαμηλότερη θερμοκρασία της gpu Πριν ξεκινήσει το δύσκολο μέρος.

αν με ένα απλό αισθητήρα θερμοκρασίας είχε 55 πριν το Hardcore σημείο και μετά πάει 80 γιατί ο ανεμιστήρας δεν μπορεί να κάνει κάτι καλύτερα τότε να ρίχνει την θερμοκρασία στο 40 νωρίτερα για να πάει 70.

(μπορεί να λέω και εξαιρετικές χαζομάρες...)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγα να το πάρω DAY 1 αλλά με βλέπω να περιμένω κανα εξάμηνο να μην σου πώ και χρόνο...Θα εξάρτηθεί απο τα υπόλοιπα πειραματόζωα...συγνώμη....αγοραστές ήθελα να πω...και είμαι playstation fanboy...Sorry Sony you fail us once again...

  • Like 3
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, TsoliasGR είπε

Έλεγα να το πάρω DAY 1 αλλά με βλέπω να περιμένω κανα εξάμηνο να μην σου πώ και χρόνο...Θα εξάρτηθεί απο τα υπόλοιπα πειραματόζωα...συγνώμη....αγοραστές ήθελα να πω...και είμαι playstation fanboy...Sorry Sony you fail us once again...

Έτσι είναι το σωστό. Άσε τους χορηγούς που θα στέλνουν δεδομένα για τα παιχνίδια πόσο να σβουριζει ο ανεμιστήρας και μετά εσύ θα τα έχεις όλα μέσα από update μετά από ένα χρόνο στο καινούργιο κουτατο σου. Οι πρώτοι αγοραστές είναι οι πιο σημαντικοί για την αλυσίδα κατανάλωσης.

Εμένα  δεν με καίει να τρέξω να το πάρω να το συνδέσω στην τηλεόραση, θα το δω από YouTube σε review για αρχή και αυτό και το Xbox να αποφασίσω ποιο θα πάρω. Τύφλα και fanboystika δεν πάω ποτέ, μόνο σε κονσόλα που θα έφτιαχνα εγώ 😝

Γενικά εχω και άλλα χόμπι προσωπικά. Αν ήμουν 15 χρονών θα είχα ονειρώξεις όπως είχα με το psx.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, karaLRS είπε

Θα μπορούσε να έχει λειτουργίες Preloading ανεμιστήρα. δηλαδή αν ξέρει ότι στο επόμενο λεπτό ξεκινάει η πίστα με το GCI του πανικού (άρα και μεγαλύτερες θερμοκρασίες στατιστικα) να ανεβάζει σιγά σιγά στροφές και να κρατάει χαμηλότερη θερμοκρασία της gpu Πριν ξεκινήσει το δύσκολο μέρος.

αν με ένα απλό αισθητήρα θερμοκρασίας είχε 55 πριν το Hardcore σημείο και μετά πάει 80 γιατί ο ανεμιστήρας δεν μπορεί να κάνει κάτι καλύτερα τότε να ρίχνει την θερμοκρασία στο 40 νωρίτερα για να πάει 70.

(μπορεί να λέω και εξαιρετικές χαζομάρες...)

και παλι γιατι να μπει σε αυτην την διαδικασια; αν στους 80C ειναι το επικινδυνο temp threshold,  50C η μεση θερμοκρασια οταν ειναι idle, το μονο που εχει να κανει το fan ειναι να ανεβαζει στροφες μολις ξεπερασει ενα συγκεκριμενο ασφαλες οριο πχ στους 60C.  εκτος και αν αυτο το ασφαλες οριο αλλαζει απο κονσολα σε κονσολα, και σε αυτο εκπαιδευεται το φαν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγορά τουλάχιστον 1 με 2 μήνες μετα την κυκλοφορία της κονσόλας, το ιδιο ισχύει και για την κονσόλα της Microsoft.

Επεξ/σία από epicouros
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι δηλαδή όλες οι κονσολες δουλεύουν στο ίδιο περιβάλλον με τον ίδιο αερισμό και τις ίδιες εξωτερικές θερμοκρασίες. Ούτε σεταρισμα για την κάθε μία κονσόλα δεν μπορείς να κάνεις αφού το περιβάλλον της μεταβάλλεται. Αλλά κατά τα άλλα κάποιος θα πληρωθεί για αυτή την ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, aris1986 είπε

 

Γενικά εχω και άλλα χόμπι προσωπικά. Αν ήμουν 15 χρονών θα είχα ονειρώξεις όπως είχα με το psx.

Eγω δεν εχω αλλα  hobby  μονο το gaming  ,αρα θα το παρω  day one .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα..η οντως ειναι "καινοτομια" για βελτιστοποιηση της λειτουργιας του ps5, η, δε μπορεσαν να καταληξουν στη βελτιστη λυση για τη ψυξη, βαλανε ενα νταμαρι ανεμιστηρα και ειπαν "οκ μωρε, θα το ρυθμισουμε στη πραξη να δουμε που θα κατσει η μπιλια"...

αν ισχυει το δευτερο, ειναι τριτο φαουλ μετα το αισχρο design και το o/c του apu για να ανταγωνιστει το xbox..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Drunkard είπε

Μέγα ψεκασμένος Λιακοπουλικός μύθος. 

Εντελώς όμως. 
Αλλά είναι μια διδακτική παραβολή, για το πώς μπορείς να σκέφτεσαι απλά και φτηνά και να έχεις το ίδιο ή καλύτερο αποτέλεσμα.

15 ώρες πριν, jackess είπε

Παλιός μύθος που απλα δεν ισχύει. Και οι Αμερικάνοι μολύβι χρησιμοποιούσαν. 

Δεν ισχύει, αλλά δεν έχει σημασία. Στην αρχή χρησιμοποιούσαν μηχανικά μολύβια, που δεν ήταν η καλύτερη λύση μιας και ήταν εύφλεκτα, όταν έγραφαν δημιουργούσαν σκόνη και έσπαγαν οι μύτες.
Στη συνέχεια η Fisher έφτιαξε το Space Pen, που μπορούσε να γράφει στο διάστημα.

16 ώρες πριν, Axelq είπε

Αυτή η ιστορία δεν ισχύει και επίσης όταν οι Ρώσοι είδαν πόσο καλά λειτουργεί το Fisher Space Pen, αγόρασαν και εκείνοι.

 

15 ώρες πριν, NickTG είπε

Δεν είπα πως ισχύει Ενας μύθος είναι, αλλά διδακτικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...