Προς το περιεχόμενο

Η Intel αποχωρεί από την αγορά των SSD με πώληση του τμήματος στην SK Hynix


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχοντας παρουσιάσει προσφάτως τη νέα της εταιρική ταυτότητα, η Intel συνεχίζει την εσωτερική αναδιοργάνωση αποχωρόντας από την αγορά των αποθηκευτικών χώρων και flash memory, διατηρώντας όμως την τεχνολογία Optane.

Χθες ο αμερικανικός κολοσσός ανακοίνωσε την πώληση του τμήματος SSD στην SK Hynix με έδρα τη Σεούλ, με το ποσό των 9 δισ. δολαρίων, μια συμφωνία που περιλαμβάνει όλες τις δραστηριότητες της Intel στο χώρο των NAND SSD καθώς και του σχετικού εργοστασίου στην περιοχή Νταλιάν, βορειοανατολικά της Κίνας.

Σε επίσημη δήλωσή του, ο CEO της Intel, Bob Swan, αναφέρει ότι η κίνηση αυτή θα επιτρέψει στην εταιρεία του να δώσει μεγαλύτερη προτεραιότητα στις επενδύσεις που πραγματοποιεί το τελευταίο διάστημα σε τεχνολογίες που μπορούν να φέρουν σημαντικά οφέλη στους πελάτες αλλά και πιο «ελκυστικές αποδόσεις στους μετόχους». Η ολοκλήρωση της συμφωνίας θα χρειαστεί αρκετό χρόνο προκειμένου να ολοκληρωθεί από τη στιγμή που πρέπει να προηγηθεί η κυβερνητική έγκριση, κάτι που δεν αναμένεται να γίνει πριν τα τέλη του 2021.

Έχοντας προχωρήσει πρόσφατα και στην πώληση του 5G τμήματός της στην Apple με το ποσό του 1 δισ. δολαρίων, η Intel κάνει σαφές ότι θέλει να εστιάσει τις προσπάθειές της στην αγορά των επεξεργαστών και των data center όπου και παραμένει πολύ δυνατή με υψηλό μερίδιο. 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

33 λεπτά πριν, Markerparts είπε

2022: Η Intel αποχωρεί από την αγορά των CPU με πώληση του τμήματος στην ???????????????????

Ότι είναι φούσκα... Ξεφουσκώνει... 😉
10 χρόνια είχα βαρεθεί να τα λέω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Markerparts είπε

2022: Η Intel αποχωρεί από την αγορά των CPU με πώληση του τμήματος στην ???????????????????

Μην αστειεύεστε καθόλου, έτσι και γίνει κάτι τέτοιο θα τη χρυσοπληρώνουμε την AMD! Χωρίς ανταγωνισμό δεν έχει inovation.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Markerparts said:

2022: Η Intel αποχωρεί από την αγορά των CPU με πώληση του τμήματος στην ???????????????????

Apple. Καμια αλλη εταιρια δεν θα εχει τα λεφτα να το αγορασει το τμημα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ~mxls~ είπε

Μεγάλη εμπορική επιτυχία το optane. Not.

μου ήρθε πελάτης που είχε πάρει 2 optane και ήθελε να τους κάνει overclock ή raid - δεν θυμάμαι τι απ'τα 2 αν και νομίζω ούτε και ο ίδιος ήξερε ακριβώς τι ήθελε - για να πηγαινουν 'λίγο πιο γρήγορα' . Μάλιστα μου την είπε κιόλας επειδη δεν πηγε το μυαλό μου απευθειας σε m2 ssd "δεν ξερεις τι ειναι optane? ειναι κορυφη" και τελικά πήγε αλλού να του το κάνουν αφου μου έφαγε μια ώρα απο τη ζωη μου με επιχειρηματα που αποδεικνυαν οτι οι optane ειναι καλυτεροι απ'τους samsung -παρολο που δεν τον ρώτησε κανείς- 
Είμαι περίεργος αν το κατάφερε τελικά. επίσης σόρυ για το οφ τοπικ 

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, balt123 είπε

μου ήρθε πελάτης που είχε πάρει 2 optane και ήθελε να τους κάνει overclock ή raid - δεν θυμάμαι τι απ'τα 2 αν και νομίζω ούτε και ο ίδιος ήξερε ακριβώς τι ήθελε - για να πηγαινουν 'λίγο πιο γρήγορα' . Μάλιστα μου την είπε κιόλας επειδη δεν πηγε το μυαλό μου απευθειας σε m2 ssd "δεν ξερεις τι ειναι optane? ειναι κορυφη" και τελικά πήγε αλλού να του το κάνουν αφου μου έφαγε μια ώρα απο τη ζωη μου με επιχειρηματα που αποδεικνυαν οτι οι optane ειναι καλυτεροι απ'τους samsung -παρολο που δεν τον ρώτησε κανείς- 
Είμαι περίεργος αν το κατάφερε τελικά. επίσης σόρυ για το οφ τοπικ 

Ασυγχώρητος!...

Μόλις έφαγες 25 δεύτερα από τη ζωή μου για να διαβάσω το post σου και άλλα 40 για να σου απαντήσω. Μπήκα στο insomnia και διάβαζα τα σχόλια για να πέρασει ποιοτικά ο χρόνος μου και μόλις το κατέστρεψες... Θα έπρεπε να ντρέπεσαι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μαζεύει τα ανοίγματα της για να αντιμετωπίσει την AMD και μελλοντικά την Apple καθώς έχει χάσει μεγάλο μερίδιο από τους επεξεργαστές της για P.C

Από την άλλη η κορυφαία σε μνήμες Hynix που την βρίσκουμε σε Apple DELL κλπ θα φέρει μεγάλη ανατροπή στην πίτα των SSD με στόχο την SAMSUNG καθώς είναι κατασκευαστής όλου του πακέτου από Controller όπως ο τελευταίος Quartz 4ης γενιάς και NAND το 72L TLC NAND

Επεξ/σία από Billi the Kid
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johncorfas είπε

Ασυγχώρητος!...

Μόλις έφαγες 25 δεύτερα από τη ζωή μου για να διαβάσω το post σου και άλλα 40 για να σου απαντήσω. Μπήκα στο insomnia και διάβαζα τα σχόλια για να πέρασει ποιοτικά ο χρόνος μου και μόλις το κατέστρεψες... Θα έπρεπε να ντρέπεσαι...

συγνώμη. δε θα ξαναγίνει. με συγχωρείς 😭😭😭

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή έτσι πιο λαϊκα:

Αποτύχαμε να γίνουμε ανταγωνιστικιι και να βγάζουμε λεφτά οπότε πουλαμε το μαγαζί και πάμε γι αλλά.

Κρίμα όμως γιατί οι Intel M2 SSD μια χαρά απόδοση είχαν για την τιμή τους και πιο φθηνοί απο Samsung. Εγώ βολευτικα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, playfsx είπε

Μην αστειεύεστε καθόλου, έτσι και γίνει κάτι τέτοιο θα τη χρυσοπληρώνουμε την AMD! Χωρίς ανταγωνισμό δεν έχει inovation.

Με ανταγωνισμό!! Αυτό δεν ήταν ανταγωνισμός, συγνώμη κιόλας... Αυτό ήταν τα marketινίστικα κόλπα της Apple τόσα χρόνια... 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη για να καταλαβω.Εαν η SK Hynix ηθελε να μπει στον τομεα των ssd, δεν μπορουσε μονη της, επρεπει να αγορασει τον αντιστοιχο τμημα τις Intel.Πλεον μεχρι και ο περιπτερας βγαζει ssd.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστούμε Intel. Αν πρέπει να συγκρατήσω δύο πράγματα από όσα χρόνια ασχολούμαι με τα PC, το ένα θα είναι η Voodoo της 3Dfx και το  άλλο ο Postville της Intel. Τι σοκ ήταν εκείνο όταν μπουτάρησα για πρώτη φορά με τον Postville!..

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...