Προς το περιεχόμενο

Τι τερμάτισα πρόσφατα και πώς μου φάνηκε


firepc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, ilos είπε

Εξαρτάται τι εννοούμε RE. Αν εννοούμε fixed camera perspective και tank controls τότε τα μόνα RE είναι τα 1,2,3,CV,HD και 0. Παρόλα αυτά για μένα το 4 είναι μακράν το καλύτερο της σειράς και ας μην είναι RE.

Το σύστημα ελέγχου δεν είναι αυτό που καθορίζει το παιχνίδι αλλά το θέμα του, το gameplay του και η ατμόσφαιρα του. Επί αυτού λοιπόν το 7 είναι σίγουρα πολύ περισσότερο Resident Evil από ότι ήταν τα παλιά 2 και 3. Το remake του 2 που έρχεται πατάει στα χνάρια του πρώτου και του 7 μιας και είναι στην ίδια κατηγορία και ιδεολογία σχεδιασμού. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Sanitarium (1998)

Image result for sanitarium pc cover

Δυστυχως για να βρεις να παιξεις τετοια αριστουργηματα old school point&click adventures, πρεπει να γυρισεις πισω στο χρονο.

 Το Sanitarium οταν ειχε βγει, λιγοι το παιξανε. Ισως επειδη εκεινο το καιρο παιζαμε ολοι απ το πρωι μεχρι το βραδυ Age of Empires

και Commandos 1. Ειναι παιχνιδι 20 ετων και πιστεψτε με, τα γραφικα του δεν θα σας χαλασουν καθολου. Αλλο ειναι το ζητουμενο απο

ενα τετοιο adventure game. Η ιστορια ξεκιναει με τον Max οπου ενα βραδυ φευγει απο τη δουλεια του και πεφτει σε ενα γκρεμο με το αυτοκινητο του.

Οταν ξυπναει βρισκεται σε ενα ψυχιατρειο και δεν θυμαται τιποτα. H ατμοσφαιρα του εκπληκτικη, το story του εχει ροη και σε κανει να θες να δεις που το παει.

Ηχοι και ομιλιες ειναι και αυτα σε πολυ υψηλο επιπεδο. Εκει που του δινω ομως ανετα το οσκαρ ειναι στους γριφους.

Ειναι παρα πολυ καλοι και πραγματικα χαιρεσαι να τους λυνεις. Σε γεμιζουν ικανοποιηση. Βασικα στους περισσοτερους, λες στην αρχη

"ωχ τι κανω εδω?" αλλα μετα απο λιγο, αφου πειραξεις λιγο τα controls και πειραματιστεις φτανεις στο σημειο που λες απο μεσα σου,

"τωρα σε εχω" Πραγματικα θα ηθελα να τους εχω παλι μπροστα μου και να τους λυνω one by one.

Φιλοι των adventure μη το χασετε με τπτ και ας εχουν περασει 20 χρονια.

Επεξ/σία από firepc
  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, firepc είπε

Sanitarium (1998)

Image result for sanitarium pc cover

Δυστυχως για να βρεις να παιξεις τετοια αριστουργηματα old school point&click adventures, πρεπει να γυρισεις πισω στο χρονο.

 Το Sanitarium οταν ειχε βγει, λιγοι το παιξανε. Ισως επειδη εκεινο το καιρο παιζαμε ολοι απ το πρωι μεχρι το βραδυ Age of Empires

και Commandos 1. Ειναι παιχνιδι 20 ετων και πιστεψτε με, τα γραφικα του δεν θα σας χαλασουν καθολου. Αλλο ειναι το ζητουμενο απο

ενα τετοιο adventure game. Η ιστορια ξεκιναει με τον Max οπου ενα βραδυ φευγει απο τη δουλεια του και πεφτει σε ενα γκρεμο με το αυτοκινητο του.

Οταν ξυπναει βρισκεται σε ενα ψυχιατριο και δεν θυματε τιποτα. H ατμοσφαιρα του εκπληκτικη, το story του εχει ροη και σε κανει να θες να δεις που το παει.

Ηχοι και ομοιλιες ειναι και αυτα σε πολυ υψηλο επιπεδο. Εκει που του δινω ομως ανετα το οσκαρ ειναι στους γριφους.

Ειναι παρα πολυ καλοι και πραγματικα χαιρεσαι να τους λυνεις. Σε γεμιζουν ικανοποιηση. Βασικα στους περισσοτερους, λες στην αρχη

"ωχ τι κανω εδω?" αλλα μετα απο λιγο, αφου πειραξεις λιγο τα controls και πειραματιστεις φτανεις στο σημειο που λες απο μεσα σου,

"τωρα σε εχω" Πραγματικα θα ηθελα να τους εχω παλι μπροστα μου και να τους λυνω one by one.

Φιλοι των adventure μη το χασετε με τπτ και ας εχουν περασει 20 χρονια.

Παλιο αγαπημένο παιχνίδι. Είχα την χαρα να το παίξω όταν είχε πρωτοβγεί. Πραγματικά αξιζει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/11/2018 στις 10:30 ΠΜ, firepc είπε

Sanitarium (1998)

Image result for sanitarium pc cover

Δυστυχως για να βρεις να παιξεις τετοια αριστουργηματα old school point&click adventures, πρεπει να γυρισεις πισω στο χρονο.

 Το Sanitarium οταν ειχε βγει, λιγοι το παιξανε. Ισως επειδη εκεινο το καιρο παιζαμε ολοι απ το πρωι μεχρι το βραδυ Age of Empires

και Commandos 1. Ειναι παιχνιδι 20 ετων και πιστεψτε με, τα γραφικα του δεν θα σας χαλασουν καθολου. Αλλο ειναι το ζητουμενο απο

ενα τετοιο adventure game. Η ιστορια ξεκιναει με τον Max οπου ενα βραδυ φευγει απο τη δουλεια του και πεφτει σε ενα γκρεμο με το αυτοκινητο του.

Οταν ξυπναει βρισκεται σε ενα ψυχιατρειο και δεν θυμαται τιποτα. H ατμοσφαιρα του εκπληκτικη, το story του εχει ροη και σε κανει να θες να δεις που το παει.

Ηχοι και ομιλιες ειναι και αυτα σε πολυ υψηλο επιπεδο. Εκει που του δινω ομως ανετα το οσκαρ ειναι στους γριφους.

Ειναι παρα πολυ καλοι και πραγματικα χαιρεσαι να τους λυνεις. Σε γεμιζουν ικανοποιηση. Βασικα στους περισσοτερους, λες στην αρχη

"ωχ τι κανω εδω?" αλλα μετα απο λιγο, αφου πειραξεις λιγο τα controls και πειραματιστεις φτανεις στο σημειο που λες απο μεσα σου,

"τωρα σε εχω" Πραγματικα θα ηθελα να τους εχω παλι μπροστα μου και να τους λυνω one by one.

Φιλοι των adventure μη το χασετε με τπτ και ας εχουν περασει 20 χρονια.

Με έψησες άσχημα. Είναι αρκετά τρομακτικό? Γιατί δεν τα πάω καλά με αυτά. Αλλά αυτό με τους γρίφους που έγραψες με έψησες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Με έψησες άσχημα. Είναι αρκετά τρομακτικό? Γιατί δεν τα πάω καλά με αυτά. Αλλά αυτό με τους γρίφους που έγραψες με έψησες. 

Μη περιμενεις jump scares και τετοια. Εχει φοβερη ατμοσφαιρα και τα σχετικα, αλλα να ξερεις ειναι παλιο κλασικο point&click adventure που σημαινει οτι θελει το χρονο του.

Δεν ειναι μονο οι γριφοι που θα ρθουν μπροστα σου. Ειναι και τα πανε ελα, θα μιλησεις με κοσμο, θα πρεπει να συλλεξεις στοιχεια, μετα να ξαναβρεις τα ιδια ατομα κλπ κλπ.

Αν δεν εισαι σε mood θα το καψεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, firepc είπε

Μη περιμενεις jump scares και τετοια. Εχει φοβερη ατμοσφαιρα και τα σχετικα, αλλα να ξερεις ειναι παλιο κλασικο point&click adventure που σημαινει οτι θελει το χρονο του.

Δεν ειναι μονο οι γριφοι που θα ρθουν μπροστα σου. Ειναι και τα πανε ελα, θα μιλησεις με κοσμο, θα πρεπει να συλλεξεις στοιχεια, μετα να ξαναβρεις τα ιδια ατομα κλπ κλπ.

Αν δεν εισαι σε mood θα το καψεις

Θα δω λίγο το gameplay του και ίσως το πιάσω. Είναι στυλ myst riven που τα γουστάρω τρελά. Εφόσον δεν έχει jump scares είμαστε καλά. Για γρίφους τρελαίνομαι μου αρέσουν αυτά τα παιχνίδια. Να σε καλά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Θα δω λίγο το gameplay του και ίσως το πιάσω. Είναι στυλ myst riven που τα γουστάρω τρελά. Εφόσον δεν έχει jump scares είμαστε καλά. Για γρίφους τρελαίνομαι μου αρέσουν αυτά τα παιχνίδια. Να σε καλά. 

Δεν είναι 1ου προσώπου. Είναι το κλασικό adventure με την καμερα ψιλα και κανεις point&click. Αν σου αρεσουν τα adventure τότε πρεπει οπωσδήποτε να παίξεις και το Longest Journey. Το 1ο μόνο.

Spoiler

Στο Sanitarium ακομα θυμαμαι στην 1η "πίστα" ενα τυπο που απλά καθόταν και χτυπουσε το κεφαλι του στον τοίχο. Μπρρρρ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2Dark (2017)

Image result for 2dark limited edition pc

Ο λογος που επαιξα αυτο το game ειναι επειδη βρηκα σε χαμηλη τιμη την Limited Edition η οποια οπως βλεπετε και στη φωτο, περιεχει ενα steelbook, ενα artbook, το dvd του παιχνιδιου και το soundtrack. Ειναι ενα ωραιο πακετακι οπως και να χει, τσπ παμε στο παιχνιδι τωρα. To game ειναι απο τους δημιουργους του Alone in the Dark (δεν το χω παιξει) για το οποιο εχω ακουσει καλα λογια. Το σεναριο ξεκιναει με μια οικογενεια να εχει στησει μια σκηνη στο δασος με φωτιτσα και τα σχετικα, ειναι βραδυ και σε μια φαση ο πατερας (ο Smith ο οποιος εισαι εσυ) ακουει μια κραυγη μεσα στο δασος. Τρεχει να δει τι συμβαινει και βλεπει τη γυναικα του σφαγμενη και τα 2 του παιδια κλεισμενα σε ενα φορτηγακι που φευγει γρηγορα. Τα υπολοιπα νομιζω τα φανταζεστε ηδη, ναι εσεις πρεπει να βρειτε τα παιδια σας αλλα και αλλα παιδια τα οποια εχουν χαθει με αυτο το τροπο.

Αυτο που πρεπει να κανει ο παικτης ειναι απλο, πρεπει να φερει ολα τα παιδια πισω. Ειναι Horror Survival ας το πουμε ετσι. Το πως θα το κανει ειναι το δυσκολο και ειδικα στην αρχη οπου θα πεθαινεις για πλακα και το Esc/Load θα γινει ο καλυτερος σου φιλος. Στη συνεχεια ομως οταν εμαθα να παιζω, τι να προσεχω, πως να σκοτωνω και λοιπα, τοτε αρχισα να το γουσταρω. Το παιχνιδι εχει 6 περιοχες/κεφαλαια και στην αρχη ειναι δυσκολο και γενικα θελει υπομονη. Βασικα καποια σημεια θελουν πολυ υπομονη και επιμονη (απορω εγω που την βρηκα αλλα τσπ) Αν σας εχει μεινει τουλαχιστον λιγο challenge μεσα σας και δεν εχει μπει το μυαλο σας σε sleep mode απ τα πολλα open world τοτε παιξτε το.

Τσπ και για να αλλαξουμε και λιγο το ρεπερτοριο, Ωρα για triple A game

Εφυγα για FC Primal !! (το sleep mode που λεγαμε πιο πανω) 😅

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, firepc είπε

2Dark (2017)

Image result for 2dark limited edition pc

Ο λογος που επαιξα αυτο το game ειναι επειδη βρηκα σε χαμηλη τιμη την Limited Edition η οποια οπως βλεπετε και στη φωτο, περιεχει ενα steelbook, ενα artbook, το dvd του παιχνιδιου και το soundtrack. Ειναι ενα ωραιο πακετακι οπως και να χει, τσπ παμε στο παιχνιδι τωρα. To game ειναι απο τους δημιουργους του Alone in the Dark (δεν το χω παιξει) για το οποιο εχω ακουσει καλα λογια. Το σεναριο ξεκιναει με μια οικογενεια να εχει στησει μια σκηνη στο δασος με φωτιτσα και τα σχετικα, ειναι βραδυ και σε μια φαση ο πατερας (ο Smith ο οποιος εισαι εσυ) ακουει μια κραυγη μεσα στο δασος. Τρεχει να δει τι συμβαινει και βλεπει τη γυναικα του σφαγμενη και τα 2 του παιδια κλεισμενα σε ενα φορτηγακι που φευγει γρηγορα. Τα υπολοιπα νομιζω τα φανταζεστε ηδη, ναι εσεις πρεπει να βρειτε τα παιδια σας αλλα και αλλα παιδια τα οποια εχουν χαθει με αυτο το τροπο.

Αυτο που πρεπει να κανει ο παικτης ειναι απλο, πρεπει να φερει ολα τα παιδια πισω. Ειναι Horror Survival ας το πουμε ετσι. Το πως θα το κανει ειναι το δυσκολο και ειδικα στην αρχη οπου θα πεθαινεις για πλακα και το Esc/Load θα γινει ο καλυτερος σου φιλος. Στη συνεχεια ομως οταν εμαθα να παιζω, τι να προσεχω, πως να σκοτωνω και λοιπα, τοτε αρχισα να το γουσταρω. Το παιχνιδι εχει 6 περιοχες/κεφαλαια και στην αρχη ειναι δυσκολο και γενικα θελει υπομονη. Βασικα καποια σημεια θελουν πολυ υπομονη και επιμονη (απορω εγω που την βρηκα αλλα τσπ) Αν σας εχει μεινει τουλαχιστον λιγο challenge μεσα σας και δεν εχει μπει το μυαλο σας σε sleep mode απ τα πολλα open world τοτε παιξτε το.

Τσπ και για να αλλαξουμε και λιγο το ρεπερτοριο, Ωρα για triple A game

Εφυγα για FC Primal !! (το sleep mode που λεγαμε πιο πανω) 😅

Μολις βλεπω το δευτερο παιχνιδι που εκανες review θυμηθηκα οτι ειπες οτι εχεις 2 παιχνιδια που παιζεις τωρα και μετα θα πιασεις το Primal και λεω κατσε να του το πω. Τελικα το ειχες γραψει τερμα κατω. Καλο λιωσιμο. Ωραια η συλλεκτικη του 2dark που την βρηκες στο skroutz δεν υπαρχει. Σαν gameplay μου φανηκαν καπως τα γραφικα εχει το δικο του στυλακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Arkin είπε

Μολις βλεπω το δευτερο παιχνιδι που εκανες review θυμηθηκα οτι ειπες οτι εχεις 2 παιχνιδια που παιζεις τωρα και μετα θα πιασεις το Primal και λεω κατσε να του το πω. Τελικα το ειχες γραψει τερμα κατω. Καλο λιωσιμο. Ωραια η συλλεκτικη του 2dark που την βρηκες στο skroutz δεν υπαρχει. Σαν gameplay μου φανηκαν καπως τα γραφικα εχει το δικο του στυλακι.

Το ειχε σε προσφορα πριν καποιο καιρο το Γερμανικο amazon και το ειχα παρει μαζι με αλλα παιχνιδια.

Ναι τα γραφικα ειναι σκοπιμα πιξελιασμενα γτ αυτο το artstyle ηθελαν να δωσουν. Βασικα δεν με χαλασαν, του ταιριαζει πιστευω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Pinstripe. Eξαιρετικη ιστορια και υπεροχο Gameplay, αλλα πολυ συντομο 2-3 ωρες.

https://en.wikipedia.org/wiki/Pinstripe_(video_game)

Επεξ/σία από umbrella co.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βάζω σε spoiler γιατί μαζεύτηκαν

Spoiler

Wolfenstein 2

Ωραία ποικιλία στο gameplay, πολλά όπλα και πολύ καλός τεχνικός τομέας. Νομίζω όμως μου άρεσαν περισσότερο τα 2 προηγούμενα για κάποιο λόγο. Ίσως μου φάνηκε υπερβολικό το σενάριο αυτή τη φορά και οι χαρακτήρες. Επίσης μεγάλη διάρκεια ειδικά αν κάνεις τα πάντα. Μου πήρε περίπου 20 ώρες και άφησα μερικούς Uberkommander. Δεν έπαιξα τα DLC.

 

Gorogoa

Πολύ όμορφο και ξεχωριστό puzzle game. Η σχεδίαση και η φαντασία κάθε set piece είναι εξαιρετική και προκύπτει μια ιδιαίτερη ιστορία μέσα από αυτό χωρίς καθόλου voiceover. Πολύ μικρή διάρκεια όμως, 2-3 ώρες.

 

The Bureau XCOM Declassified

Το είχα πάρει δωρεάν από HB. Μπορώ να πω πως πέρασα αρκετά καλά στις 12-13 ώρες του. Θεωρώ πως είναι άνω του μετρίου και η όλη υπόθεση με κράτησε. Επίσης είχε δύσκολα σημεία που απαιτούσαν τακτικές τουλάχιστον στο veteran που το έπαιξα. Ίσως αδικήθηκε από τις σκληρές κριτικές αλλά σε κάποια έκπτωση αξίζει για τους οπαδούς των TPS.

 

Unravel 2

Ωραία ιδέα η προσθήκη 2 χαρακτήρων και βελτιώνει το gameplay. Δεν το έπαιξα co-op. Το πρώτο μου άρεσε πολύ. Αυτό το βρήκα πιο μικρό και πιο εύκολο. Είναι πάντως ένα διασκεδαστικό ταξίδι για 5-6 ώρες σε έναν όμορφο κόσμο.

 

Life is Strange Before the Storm

Είχα περάσει καλά με το 1ο και αυτό επίσης το βρήκα καλό. Είναι βέβαια teen drama με το γνωστό εύκολο gameplay του είδους αλλά συνδέεσαι με τους χαρακτήρες και έχει κάποια δυνατά σημεία πάλι. Σαφώς πρέπει να έχεις παίξει το 1 για να καταλάβεις κάποια γεγονότα. Πολύ καλά voiceover και γενικά ατμόσφαιρα.

 

The Flame in the Flood

Το είχα πάρει δωρεάν από HB. Δεν είμαι φαν των roguelike και αυτό επιβεβαιώθηκε πάλι..

Το βρήκα κουραστικό από άποψη gameplay και με δύσκολο UI και έτσι δε σκοπεύω να το συνεχίσω. Όμορφα γραφικά-ήχος πάντως.

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερικά ακόμη:

 

Spoiler

ABZU

Όπως αναφέρθηκε σε προηγούμενη ανάρτηση και θα συμφωνήσω, είναι ένα όμορφο ταξίδι σε έναν ξεχωριστό κόσμο που δε βλέπουμε συχνά. Εξαιρετικός τεχνικός τομέας και μουσική. Ότι πρέπει για χαλαρό gaming για 3-4 ώρες.

Steamworld Dig 2

Είχα περάσει καλά με το 1 αλλά αυτό είναι βελτιωμένο σε όλους τους τομείς. Όμορφος κόσμος metroidvania με ευχάριστη εξερεύνηση καθώς τον ανοίγεις. Gameplay-upgrades σαφώς καλύτερα από το 1 και επίσης το προτείνω για κάτι χαλαρό για περίπου 10 ώρες.

FAR Lone Sails

2D puzzle adventure που εκτυλίσσεται πάνω σε ένα οχήμα που ελέγχεις και πρέπει να το φτάσεις στο τέλος του ταξιδιού του. Δεν υπάρχει combat παρά μόνο η πρόκληση του πως να προσπεράσεις τα εμπόδια που εμφανίζονται που έχουν να κάνουν κυρίως με τη κίνηση του οχήματος. Ένα (ακόμη) όμορφο-χαλαρό ταξίδι για 3-4 ώρες.

 

 

Επεξ/σία από Despotas
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Despotas είπε

Μερικά ακόμη:

  Απόκρυψη περιεχομένων

ABZU

Όπως αναφέρθηκε σε προηγούμενη ανάρτηση και θα συμφωνήσω, είναι ένα όμορφο ταξίδι σε έναν ξεχωριστό κόσμο που δε βλέπουμε συχνά. Εξαιρετικός τεχνικός τομέας και μουσική. Ότι πρέπει για χαλαρό gaming για 3-4 ώρες.

Steamworld Dig 2

Είχα περάσει καλά με το 1 αλλά αυτό είναι βελτιωμένο σε όλους τους τομείς. Όμορφος κόσμος metroidvania με ευχάριστη εξερεύνηση καθώς τον ανοίγεις. Gameplay-upgrades σαφώς καλύτερα από το 1 και επίσης το προτείνω για κάτι χαλαρό για περίπου 10 ώρες.

FAR Lone Sails

2D puzzle adventure που εκτυλίσσεται πάνω σε ένα οχήμα που ελέγχεις και πρέπει να το φτάσεις στο τέλος του ταξιδιού του. Δεν υπάρχει combat παρά μόνο η πρόκληση του πως να προσπεράσεις τα εμπόδια που εμφανίζονται που έχουν να κάνουν κυρίως με τη κίνηση του οχήματος. Ένα (ακόμη) όμορφο-χαλαρό ταξίδι για 3-4 ώρες.

Ωραιος Des, αλλα γτ τα βαζεις σε αποκρυψη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...