Προς το περιεχόμενο

Τι τερμάτισα πρόσφατα και πώς μου φάνηκε


firepc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξαιρετικο το Mafia και οντως ειναι τερμα γραμμικο δεν υπαρχει καποια αλληλεπιδραση με τον κοσμο αλλα δεν χρειαζεται κιολας δεν βγηκε ως GTA αλλα ως ενα τερμα γραμμικο παιχνιδι ιστοριας. Τωρα που το εδωσε το humble ελπιζω να το χαρουν περισσοτεροι gamers μιας και ειναι ενα απο τα καλυτερα remakes των τελευταιων χρονων.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

SONG OF HORROR

game-steam-song-of-horror-complete-editi

https://store.steampowered.com/app/1096570/SONG_OF_HORROR_COMPLETE_EDITION

Ενα παιχνιδι που θα μας προσφερει μια πολυ τρομακτικη αποπνικτικη και ανατριχιαστικη εμπειρια. Μια εμπειρια βγαλμενη απο τον ενδοτερο κοσμο του συγγραφεα Λαβκραφτ του μετρ του λογοτεχνικου τρομου. Η ιστορια μας ξεκιναει με τον Ντανιελ Νοιερ εναν ιδιωτικο ντετεκτιβ που παει να εξερευνησει την εξαφανιση ενος συγγραφεα τον Σεμπαστιαν Χασερ στην αριστοκρατικη του βιλα που ζει με την γυναικα του και τα παιδια του. Στην προσπαθεια του ομως φυλακιζεται μεσα σε εναν περιεργο κοσμο που κυριαρχει το κακο η καλυτερη η "ΥΠΑΡΞΗ" οπως αναφερετε στην ιστορια. Αυτα γινονται στο πρωτο μισαωρο. Επειτα εχουμε τη δυνατοτητα να διαλεξουμε διαφορετικους ντετεκτιβ που θα βοηθησουν στην εξιχνιαση και να βρουν τον Ντανιελ.

Το παιχνιδι χωριζεται σε 5 επεισοδια μαζι με το finale το καθενα θα μας παει σε διαφορετικα μερη οπως η βιλα του Χασερ/μια μπουτικ με αντικες/ενα ψυχιατρειο/μια εκκλησια με μοναχους/μια βιβλιοθηκη. Σε καθε τοποθεσια εχει δωθει η πρεπουσα λεπτομερεια με εξαιρετικη ατμοσφαιρα ηχους που προκαλουν αγχος και ανατριχιλα και σε καθε επεισοδιο απο τα πρωτα 4 θα συναντησουμε και ενα νεο QTE[quick time event] στα οποια το κακο θελει να μας τραβηξει στον κοσμο του και να μας σκοτωσει. Δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολα απλα θελουν προσοχη καλο ηχο και συγκεντρωση. Το παιχνιδι εχει αρκετους γριφους καποιοι ειναι παραλογα δυσκολοι και η βοηθεια ειναι απαραιτητη σε 2-3 μεχρι το τελος. Ο καθε γριφος παντως χρειαζεται κοινη λογικη απλα σε καποιους δεν δινονται οι απαραιτητες πληροφοριες στο τι πρεπει να γινει για να λυθει. Οι μηχανισμοι του παιχνιδιου περα απο τα QTE ειναι η χρηση διαφορων αντικειμενων ωστε να περασουμε καποιο εμποδιο οπως και οτι μπορουμε να ακουμε πρωτα καθε πορτα ωστε να δουμε αν υπαρχει κατι κακο απο την αλλη μερια. Θελει αρκετη προσοχη και προσθετει αρκετα στο αγχος του παιχτη και στην συνολικη ατμοσφαιρα. 

Η αρχικη δυσκολια του παιχνιδιου περιλαμβανει πραγματικο perma death στο οποιο αν χασουμε και τους 4 ντετεκτιβ που εχουμε σε καθε επεισοδιο τοτε ξεκιναμε απο την αρχη το επεισοδιο. Οι devs εδω εφαγαν πολυ κραξιμο γιατι υπαρχουν στιγμες που δεν ξερεις αν πρεπει να αντιδρασεις σε κατι δεν δινονται clues και μπορει να χασεις καποιον χαρακτηρα πανευκολα. Για αυτο εβγαλαν update που προσθετει δυσκολια χωρις perma death και ειναι αυτο που θα προτεινα να το παιξετε. Καλο το perma death ανεβαζει κατακορυφα την αγωνια αλλα χωρις clues απλα πας στα τυφλα οσο και να προσεχεις και ειναι θεμα να εχεις παιξει 2-3 ωρες και να πρεπει να ξανα παιξεις το ιδιο ακριβως παιχνιδι απο την αρχη. 

Στα των γραφικων η δουλεια που εχει γινει ειναι εξαιρετικη. Real life γραφικα με τρομερο φωτισμο οσο οσο ωστε να υπαρχει η αναλογη τρομακτικη ατμοσφαιρα χωρις ομως να κρυβονται αντικειμενα. Και τωρα που εγραψα για τρομακτικη ατμοσφαιρα να πω οτι το παιχνιδι παιζεται αποκλειστικα με ακουστικα ακουγονται τα παντα ενα τριξιμο μιας πορτας ενα βημα στον πανω οροφο γενικως ο ηχος βοηθαει απιστευτα σε αυτο που βιωνει ο παικτης. Περιττο να πω οτι επαιξα το παιχνιδι με μια μονιμη ανατριχιλα δεν ειμαι μαθημενος στα horror και τα χρειαστηκα μπορω να πω. Υπαρχουν και καποια jump scares διακριτικα που δεν επηρεαζουν το gameplay αλλα μολις τα βλεπεις οπως και να το κανουμε ανεβαζεις παλμους. 

Το παιχνιδι δεν υποστηριζει ultrawide και εβαλα mod αλλα σε καποιους γριφους με εκοβε περιεχομενο πανω κατω οποτε δεν το προτεινω ωστε να μην υπαρχει κανενα προβλημα ορατοτητας στους γριφους στο υπολοιπο παιχνιδι ειναι ενταξει. Το πρωτο παιχνιδι της Protocol Games και μπορω να πω οτι αν συνεχισουν ετσι θα αφησουν ιστορια μιας και φαινεται οτι το εχουν με το lovecraft horror genre ακομα και αν δανειζονται στοιχεια απο αλλα κλασικα horror παιχνιδια η δουλεια που εχει πεσει φαινεται για μενα ηταν μια πολυ τρομακτικη εμπειρια μου εχουν μεινει αρκετα σημεια και το προτεινω ασυζητητι. 8.5/10

Παρακατω μερικες φωτογραφιες απο το παιχνιδι

https://postimg.cc/gallery/cY3r5ND

Και εδω εχω ανεβασει ολα τα επεισοδια του παιχνιδιου για οποιον φοβαται αρκετα το horror στοιχειο αλλα θελει να δει την ιστορια που εχει να προσφερει το παιχνιδι

 

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Arkin είπε

SONG OF HORROR

game-steam-song-of-horror-complete-editi

https://store.steampowered.com/app/1096570/SONG_OF_HORROR_COMPLETE_EDITION

Ενα παιχνιδι που θα μας προσφερει μια πολυ τρομακτικη αποπνικτικη και ανατριχιαστικη εμπειρια. Μια εμπειρια βγαλμενη απο τον ενδοτερο κοσμο του συγγραφεα Λαβκραφτ του μετρ του λογοτεχνικου τρομου. Η ιστορια μας ξεκιναει με τον Ντανιελ Νοιερ εναν ιδιωτικο ντετεκτιβ που παει να εξερευνησει την εξαφανιση ενος συγγραφεα τον Σεμπαστιαν Χασερ στην αριστοκρατικη του βιλα που ζει με την γυναικα του και τα παιδια του. Στην προσπαθεια του ομως φυλακιζεται μεσα σε εναν περιεργο κοσμο που κυριαρχει το κακο η καλυτερη η "ΥΠΑΡΞΗ" οπως αναφερετε στην ιστορια. Αυτα γινονται στο πρωτο μισαωρο. Επειτα εχουμε τη δυνατοτητα να διαλεξουμε διαφορετικους ντετεκτιβ που θα βοηθησουν στην εξιχνιαση και να βρουν τον Ντανιελ.

Το παιχνιδι χωριζεται σε 5 επεισοδια μαζι με το finale το καθενα θα μας παει σε διαφορετικα μερη οπως η βιλα του Χασερ/μια μπουτικ με αντικες/ενα ψυχιατρειο/μια εκκλησια με μοναχους/μια βιβλιοθηκη. Σε καθε τοποθεσια εχει δωθει η πρεπουσα λεπτομερεια με εξαιρετικη ατμοσφαιρα ηχους που προκαλουν αγχος και ανατριχιλα και σε καθε επεισοδιο απο τα πρωτα 4 θα συναντησουμε και ενα νεο QTE[quick time event] στα οποια το κακο θελει να μας τραβηξει στον κοσμο του και να μας σκοτωσει. Δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολα απλα θελουν προσοχη καλο ηχο και συγκεντρωση. Το παιχνιδι εχει αρκετους γριφους καποιοι ειναι παραλογα δυσκολοι και η βοηθεια ειναι απαραιτητη σε 2-3 μεχρι το τελος. Ο καθε γριφος παντως χρειαζεται κοινη λογικη απλα σε καποιους δεν δινονται οι απαραιτητες πληροφοριες στο τι πρεπει να γινει για να λυθει. Οι μηχανισμοι του παιχνιδιου περα απο τα QTE ειναι η χρηση διαφορων αντικειμενων ωστε να περασουμε καποιο εμποδιο οπως και οτι μπορουμε να ακουμε πρωτα καθε πορτα ωστε να δουμε αν υπαρχει κατι κακο απο την αλλη μερια. Θελει αρκετη προσοχη και προσθετει αρκετα στο αγχος του παιχτη και στην συνολικη ατμοσφαιρα. 

Η αρχικη δυσκολια του παιχνιδιου περιλαμβανει πραγματικο perma death στο οποιο αν χασουμε και τους 4 ντετεκτιβ που εχουμε σε καθε επεισοδιο τοτε ξεκιναμε απο την αρχη το επεισοδιο. Οι devs εδω εφαγαν πολυ κραξιμο γιατι υπαρχουν στιγμες που δεν ξερεις αν πρεπει να αντιδρασεις σε κατι δεν δινονται clues και μπορει να χασεις καποιον χαρακτηρα πανευκολα. Για αυτο εβγαλαν update που προσθετει δυσκολια χωρις perma death και ειναι αυτο που θα προτεινα να το παιξετε. Καλο το perma death ανεβαζει κατακορυφα την αγωνια αλλα χωρις clues απλα πας στα τυφλα οσο και να προσεχεις και ειναι θεμα να εχεις παιξει 2-3 ωρες και να πρεπει να ξανα παιξεις το ιδιο ακριβως παιχνιδι απο την αρχη. 

Στα των γραφικων η δουλεια που εχει γινει ειναι εξαιρετικη. Real life γραφικα με τρομερο φωτισμο οσο οσο ωστε να υπαρχει η αναλογη τρομακτικη ατμοσφαιρα χωρις ομως να κρυβονται αντικειμενα. Και τωρα που εγραψα για τρομακτικη ατμοσφαιρα να πω οτι το παιχνιδι παιζεται αποκλειστικα με ακουστικα ακουγονται τα παντα ενα τριξιμο μιας πορτας ενα βημα στον πανω οροφο γενικως ο ηχος βοηθαει απιστευτα σε αυτο που βιωνει ο παικτης. Περιττο να πω οτι επαιξα το παιχνιδι με μια μονιμη ανατριχιλα δεν ειμαι μαθημενος στα horror και τα χρειαστηκα μπορω να πω. Υπαρχουν και καποια jump scares διακριτικα που δεν επηρεαζουν το gameplay αλλα μολις τα βλεπεις οπως και να το κανουμε ανεβαζεις παλμους. 

Το παιχνιδι δεν υποστηριζει ultrawide και εβαλα mod αλλα σε καποιους γριφους με εκοβε περιεχομενο πανω κατω οποτε δεν το προτεινω ωστε να μην υπαρχει κανενα προβλημα ορατοτητας στους γριφους στο υπολοιπο παιχνιδι ειναι ενταξει. Το πρωτο παιχνιδι της Protocol Games και μπορω να πω οτι αν συνεχισουν ετσι θα αφησουν ιστορια μιας και φαινεται οτι το εχουν με το lovecraft horror genre ακομα και αν δανειζονται στοιχεια απο αλλα κλασικα horror παιχνιδια η δουλεια που εχει πεσει φαινεται για μενα ηταν μια πολυ τρομακτικη εμπειρια μου εχουν μεινει αρκετα σημεια και το προτεινω ασυζητητι. 8.5/10

Παρακατω μερικες φωτογραφιες απο το παιχνιδι

https://postimg.cc/gallery/cY3r5ND

Και εδω εχω ανεβασει ολα τα επεισοδια του παιχνιδιου για οποιον φοβαται αρκετα το horror στοιχειο αλλα θελει να δει την ιστορια που εχει να προσφερει το παιχνιδ

 

Έχω να παίξω σωστό Lovecraft παιχνίδι, από εποχές Amnesia (φαντάζομαι δεν μου διαθέτει κάποιο)

Μπήκε στην λίστα το συγκεκριμένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BlueBlade είπε

Έχω να παίξω σωστό Lovecraft παιχνίδι, από εποχές Amnesia (φαντάζομαι δεν μου διαθέτει κάποιο)

Μπήκε στην λίστα το συγκεκριμένο

Δεν εχω παιξει Amnesia αλλα πιστευω θα το ευχαριστηθεις απλα προσοχη να κατεβασεις τη δυσκολια λογο perma death και να το παιξεις πιο ευχαριστα χωρις το αγχος να βαραει ταβανι μονιμως. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Inscryption ( 2021 )

inscryption-offer-tjhc6.jpg.85670ad6458ea9d40b4c6d34dbf48440.jpg

 

Το Inscryption είναι ένα πειραγμένο παιχνίδι καρτών με μια ιδιαίτερη ιστορία. Γενικά, είναι ένα παιχνίδι πολύ δύσκολο να το περιγράψω χωρίς να μου ξεφύγει κάτι χωρίς να κάνω spoiler.

Όταν το αγόρασα δεν είχα μεγάλη εικόνα (καλύτερα εκ του αποτελέσματος) και είχα την εντύπωση ότι θα μοιάζει με τα Hand of Fate που ήταν αρκετά ευχάριστα.

Ωραία μουσική και αισθητική (που συνεχώς αλλάζει), όπως και ο κόσμος του παιχνιδιού  που συνεχώς μεταμορφώνεται και εξελίσσεται, χωρίς να χάνει το βασικό κομμάτι που είναι οι κάρτες. Με ένα τέλος που σε στέλνει αδιάβαστο και ψάχνεις να βρεις απαντήσεις( δε θα πω τίποτα για την ιστορία γιατί θα χάσει πολύ από εμπειρία κάποιος).

Μου πήρε περίπου 11 ώρες για να το τερματίσω το παιχνίδι, αλλά είναι ένα παιχνίδι που ακόμη κοιτάω βίντεο για  μυστικά και εξηγήσεις, παρόλο που πίστευα πως είχα βρει αρκετά.(και συνεχίζει να με εντυπωσιάζει)

Spoiler

Ωραίο σημείο ήταν εκεί που σαν εχθρικές κάρτες ήταν οι φίλοι σου από τη λίστα φίλων στο steam

Σε γενικές γραμμές, είναι ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι που θα το πρότεινα σε όλους ανεξαιρέτως αν τους αρέσουν τα παιχνίδια με κάρτες ή όχι 

 

Φωτογραφίες

 

Ghostrunner ( 2020 )

wallhaven-8o7dyy.jpg.9798c30fdb0de03dd2ea27e886a15c44.jpg

Το Ghostrunner θα το χαρακτήριζα ως ένα action παιχνίδι με παρκούρ και μια δόση λύσης "γρίφων".

Εξαιρετικά όμορφο παιχνίδι στο τομέα των γραφικών και ακόμη πιο καλή η μουσική του, που δίνει πολύ στο χαρακτήρα cubberypunk του παιχνιδιού.

Σε κάθε δωμάτιο του παιχνιδιού έχεις ως στόχο να σκοτώσεις όλους τους εχθρούς χωρίς να δεχτείς ούτε 1 χτύπημα, αν δεχτείς αυτό το θανατηφόρο χτύπημα ξανά ξεκινά από την αρχή η πίστα. Κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού προστίθενται διάφορα abilities, αλλά η χρήση είναι μικρή, καθώς για να γεμίσει η μπάρα για τη χρησιμοποίηση μιας ικανότητας θέλει χρόνο.

Απο ιστορία, ξεκινάς ακούγοντας μια φωνή μέσα στο κεφάλι σου, η οποία σε καθοδηγεί σ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, τα υπόλοιπα θα τα μάθει κάποιος παίζοντας το παιχνίδι.

Επίσης, κάτι ενδιαφέρον ήταν πως στο τέλος κάθε επιπέδου, σου έβγαζε τα στατιστικά σου σε σύγκριση με όσων φίλων σου το έχουν παίξει και σου έδινε τη δυνατότητα για επανάληψη. Διάρκεια όλου του παιχνιδιού 7 ώρες.

Εν κατακλείδι, παρόλο που στην αρχή και μέχρι να μπω στο κλίμα λίγο έλειψε να φύγει ποντίκι στο τοίχο, το παιχνίδι θα το πρότεινα ίσως όχι γ όλους αλλά είναι αρκετά καλό και ωραίο παιχνίδι με αρκετή επαναληψιμότητα για την καζούρα μεταξύ φίλων σας.

 

Φωτογραφίες

 

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yaya14 είπε

Inscryption ( 2021 )

Το Inscryption είναι ένα πειραγμένο παιχνίδι καρτών με μια ιδιαίτερη ιστορία. Γενικά, είναι ένα παιχνίδι πολύ δύσκολο να το περιγράψω χωρίς να μου ξεφύγει κάτι χωρίς να κάνω spoiler.

Όταν το αγόρασα δεν είχα μεγάλη εικόνα (καλύτερα εκ του αποτελέσματος) και είχα την εντύπωση ότι θα μοιάζει με τα Hand of Fate που ήταν αρκετά ευχάριστα.

Ωραία μουσική και αισθητική (που συνεχώς αλλάζει), όπως και ο κόσμος του παιχνιδιού  που συνεχώς μεταμορφώνεται και εξελίσσεται, χωρίς να χάνει το βασικό κομμάτι που είναι οι κάρτες. Με ένα τέλος που σε στέλνει αδιάβαστο και ψάχνεις να βρεις απαντήσεις( δε θα πω τίποτα για την ιστορία γιατί θα χάσει πολύ από εμπειρία κάποιος).

Μου πήρε περίπου 11 ώρες για να το τερματίσω το παιχνίδι, αλλά είναι ένα παιχνίδι που ακόμη κοιτάω βίντεο για  μυστικά και εξηγήσεις, παρόλο που πίστευα πως είχα βρει αρκετά.(και συνεχίζει να με εντυπωσιάζει)

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ωραίο σημείο ήταν εκεί που σαν εχθρικές κάρτες ήταν οι φίλοι σου από τη λίστα φίλων στο steam

Σε γενικές γραμμές, είναι ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι που θα το πρότεινα σε όλους ανεξαιρέτως αν τους αρέσουν τα παιχνίδια με κάρτες ή όχι 

Μιας και σε βρήκα να σε ρωτήσω, πήρα και ξεκίνησα κι εγω το Inscryption μιας και είχα ενθουσιαστεί απο το Pony Island.

Φυσικά το ξεκίνησα στα τυφλά επειδή ο συγκεκριμένος developer συνηθίζει να βγάζει "κουλά" (με την καλή έννοια) παιχνίδια και ήθελα να μην ξέρω τι θα συναντήσω.

 Το κακό είναι οτι δεν νιώθω ιδιαίτερα απο card games - deck building γενικά, με αποτέλεσμα να φτάνω μέχρι τον angler και πάλι απο την αρχή με αποτέλεσμα να εχω ψιλοξενερώσει.... Έκανα 4 tries με την ελπίδα οτι ίσως προχωράει το game ασχέτως αποτελεσμάτων (τον prospector ευτυχώς τον βγάζω με την πρώτη) αλλά τζίφος...

Οπότε αναγκαστικά το παλεύω με το card gaming κομμάτι ή θα προχωρήσει και με άλλο τρόπο? (χωρίς spoilers παρακαλώ) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bad_freddy είπε

Μιας και σε βρήκα να σε ρωτήσω, πήρα και ξεκίνησα κι εγω το Inscryption μιας και είχα ενθουσιαστεί απο το Pony Island.

Φυσικά το ξεκίνησα στα τυφλά επειδή ο συγκεκριμένος developer συνηθίζει να βγάζει "κουλά" (με την καλή έννοια) παιχνίδια και ήθελα να μην ξέρω τι θα συναντήσω.

 Το κακό είναι οτι δεν νιώθω ιδιαίτερα απο card games - deck building γενικά, με αποτέλεσμα να φτάνω μέχρι τον angler και πάλι απο την αρχή με αποτέλεσμα να εχω ψιλοξενερώσει.... Έκανα 4 tries με την ελπίδα οτι ίσως προχωράει το game ασχέτως αποτελεσμάτων (τον prospector ευτυχώς τον βγάζω με την πρώτη) αλλά τζίφος...

Οπότε αναγκαστικά το παλεύω με το card gaming κομμάτι ή θα προχωρήσει και με άλλο τρόπο? (χωρίς spoilers παρακαλώ) 

Μπράβο παρέλειψα να πω ότι είναι από τον ίδιο άνθρωπο με το Pony island άλλη τρέλα κ αυτό χεχεχεχε. Όχι δε προχωράει με άλλο τρόπο, πρέπει να κερδίσεις στο card gaming αλλά χρειάζεσαι και κάτι ακόμη, δε συνεχίζω γιατί περιέχει ελαφρύ σποιλ. Πάντως και γω στην αρχή  μου φαινόταν κάπως δύσκολο να βγει μέχρι να συνηθίσω

(σε περίπτωση που θες μου στέλνεις εδώ μήνυμα  ή σε steam για να μη φύγει σποιλ σε κάποιον άλλον)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yaya14 είπε

Μπράβο παρέλειψα να πω ότι είναι από τον ίδιο άνθρωπο με το Pony island άλλη τρέλα κ αυτό χεχεχεχε. Όχι δε προχωράει με άλλο τρόπο, πρέπει να κερδίσεις στο card gaming αλλά χρειάζεσαι και κάτι ακόμη, δε συνεχίζω γιατί περιέχει ελαφρύ σποιλ. Πάντως και γω στην αρχή  μου φαινόταν κάπως δύσκολο να βγει μέχρι να συνηθίσω

(σε περίπτωση που θες μου στέλνεις εδώ μήνυμα  ή σε steam για να μη φύγει σποιλ σε κάποιον άλλον)

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, θα το προσπαθήσω με το card gaming κι απ' οτι καταλαβαίνω υπάρχει τρόπος να γίνει ευκολότερο αν το ψάξω καλύτερα (γιατί αν είναι θέμα skill την πατήσαμε χαχα).

Δεν σε ρωτάω περισσότερα γιατί αν η εμπειρία είναι αντίστοιχη του Pony Island θέλω να την παω spoiler free! Μιλάμε το είχα ξεκινήσει ενα απόγευμα για πλάκα σαν παιχνιδάκι του σωρού (απο humble bundle νομίζω) και όταν λίγες ώρες αργότερα το τερμάτισα ήμουν με ανοιχτό το στόμα και WTF έκφραση!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bioshock 2 (2010)

BioShock® 2 on Steam

Το ειχα αρκετο καιρο αφημενο στη μεση και σημερα βρηκα την ορεξη και το τελειωσα. 

Σαν παιχνιδι στο συνολο του ειναι μετριο. Αυτο διοτι δεν εχει την ψυχη του πρωτου. Ολο το gameplay του ειναι μια αρενα τερατων. Απλα σου πετανε τερατα σε καθε περιοχη ετσι απλα για να γινεται σαματας. Στο πρωτο παιχνιδι εσωσα ολα τα κοριτσακια. Εδω στην αρχη εκανα το ιδιο και εδω, αλλα αυτο που κανει καθε φορα με το που σωνεις ενα κοριτσακι, ειναι να γινεται παλι ενας χαμος με τερατα για αρκετη ωρα καθως η little sister βγαζει adam απο ενα πτωμα. Ολη αυτην την ωρα πρεπει να την προστατευεις. Με κουρασε ολο αυτο και απο ενα σημειο και μετα αρχισα να τις κανω μονο harvest.

Τα υπολοιπα, κλασικα μαζεψε απο αυτη την περιοχη 4 απ αυτα, 3 απο εκεινα κλπ. Καθως γυρνας παλι πισω απο τις αποστολες σου σποναρει παλι εχθρους, τους οποιους ειναι καλυτερα να προσπερνας οσο μπορεις.

Υπαρχουν και αρκετοι μπιγκ νταντιδες σε καθε stage, οι οποιοι δεν σε πειραζουν αν δεν τους πειραξεις. Ειναι καλο ομως να τρως μερικους για να παιρνεις adam

Πρεπει να πω ομως οτι η αρχη του ειναι πολυ δυνατη, ισως και πιο δυνατη απ το πρωτο παιχνιδι. Αλλα οπως ειπα και πιο πανω, μετα απο καποια ωρα γινεται μια αρενα με τερατα and thats it

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, firepc είπε

Bioshock 2 (2010)

BioShock® 2 on Steam

Το ειχα αρκετο καιρο αφημενο στη μεση και σημερα βρηκα την ορεξη και το τελειωσα. 

Σαν παιχνιδι στο συνολο του ειναι μετριο. Αυτο διοτι δεν εχει την ψυχη του πρωτου. Ολο το gameplay του ειναι μια αρενα τερατων. Απλα σου πετανε τερατα σε καθε περιοχη ετσι απλα για να γινεται σαματας. Στο πρωτο παιχνιδι εσωσα ολα τα κοριτσακια. Εδω στην αρχη εκανα το ιδιο και εδω, αλλα αυτο που κανει καθε φορα με το που σωνεις ενα κοριτσακι, ειναι να γινεται παλι ενας χαμος με τερατα για αρκετη ωρα καθως η little sister βγαζει adam απο ενα πτωμα. Ολη αυτην την ωρα πρεπει να την προστατευεις. Με κουρασε ολο αυτο και απο ενα σημειο και μετα αρχισα να τις κανω μονο harvest.

Τα υπολοιπα, κλασικα μαζεψε απο αυτη την περιοχη 4 απ αυτα, 3 απο εκεινα κλπ. Καθως γυρνας παλι πισω απο τις αποστολες σου σποναρει παλι εχθρους, τους οποιους ειναι καλυτερα να προσπερνας οσο μπορεις.

Υπαρχουν και αρκετοι μπιγκ νταντιδες σε καθε stage, οι οποιοι δεν σε πειραζουν αν δεν τους πειραξεις. Ειναι καλο ομως να τρως μερικους για να παιρνεις adam

Πρεπει να πω ομως οτι η αρχη του ειναι πολυ δυνατη, ισως και πιο δυνατη απ το πρωτο παιχνιδι. Αλλα οπως ειπα και πιο πανω, μετα απο καποια ωρα γινεται μια αρενα με τερατα and thats it

 

Πολύ unpopular άποψη. Αρκετά υπερβολικό το "μέτριο", αν θες την άποψή μου. 😀 Οι μηχανισμοί είναι αρκετά βελτιωμένοι σε σχέση με το πρώτο (και το Infinite). Ωστόσο, θα συμφωνήσω ότι καταντάει repetitive σε αρκετά σημεία (αν και είχε πλάκα ο σχεδιασμός της άμυνας στην περίπτωση του Harvest, ειδικά στις υψηλές δυσκολίες)

Για μένα, υστερεί μόνο στην ατμόσφαιρα, στο σενάριο και στους χαρακτήρες, από τα υπόλοιπα παιχνίδια της σειράς.

Θεωρώ έφαγε περισσότερο κράξιμο από το κοινό από ό,τι άξιζε λόγω του ότι δεν συμμετείχε ο Levine.

Παρόλο που δεν πιστεύω να σου αρέσει, με βάση τα παραπάνω, θα σου έλεγα να ασχοληθείς και με το Minerva's Den, αν δεν το έχεις κάνει ήδη. Πάρα πολύ αξιόλογο DLC.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kosmsamo είπε

Πολύ unpopular άποψη

Ετσι ειμαι εγω 🙂  btw μετριο δεν σημαινει κακο

9 ώρες πριν, kosmsamo είπε

Οι μηχανισμοί είναι αρκετά βελτιωμένοι σε σχέση με το πρώτο

Δεν θα το ελεγα ιδιαιτερα, ισως γτ επαιξα τις remastered εκδοσεις

Το Bioshock Infinite δεν το εχω παιξει αλλα το εχω στο προγραμμα. Θα το πιασω σιγουρα πριν ερθει το Β4

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kosmsamo είπε

Πολύ unpopular άποψη

Άσχετο, αν και δεν είμαι ιδιαίτερα φανατικός της σειράς. Το 2 δεν θεωρείται από τους περισσότερους ως το "χειρότερο" Bioshock;

Μπορεί να κάνω λάθος βέβαια

Πάντως @firepc, σε ζηλεύω που τώρα θα παίξεις το Infinite.

Θεωρώ σαν παιχνίδι κάνει κοιλιά και κάποια σημεία, αλλά ρε φίλε ο κόσμος του είναι από τους Top που έχω συναντήσει σε Video Game.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BlueBlade είπε

Το 2 δεν θεωρείται από τους περισσότερους ως το "χειρότερο" Bioshock;

Ναι το εχω διαβασει και εγω, ξαναλεω ομως δεν ειναι κακο. Ισως να το βγαζω μετριο επειδη το συγκρινω με το πρωτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlueBlade είπε

Άσχετο, αν και δεν είμαι ιδιαίτερα φανατικός της σειράς. Το 2 δεν θεωρείται από τους περισσότερους ως το "χειρότερο" Bioshock;

Μπορεί να κάνω λάθος βέβαια

Πάντως @firepc, σε ζηλεύω που τώρα θα παίξεις το Infinite.

Θεωρώ σαν παιχνίδι κάνει κοιλιά και κάποια σημεία, αλλά ρε φίλε ο κόσμος του είναι από τους Top που έχω συναντήσει σε Video Game.

 

Το "unpopular" το έβαλα πιο πολύ ως προς το μέτριο.

Θεωρείται το χειρότερο επειδή δεν το έφτιαξε ο Levine και η Irrational Games, αλλά η "άσχετη" 2K Marin. Παρόλο που αρκετοί devs δούλεψαν στο πρώτο και το studio έκανε και το port του πρώτου παιχνιδιού στο PS3. Υπάρχει πάντως αρκετός κόσμος που το θεωρεί το καλύτερο της σειράς, αν και διαφωνώ. 😄

Σίγουρα δεν έχει αυτό το στυλ του πρώτου ή του Infinite. Ίσως επειδή δεν επικεντρώνεται στην ατμόσφαιρα της πόλης και του level design (ε πόσο να σε ξαναμαγεψει η Rapture;). Ωστόσο, πήγαν αρκετά βήματα παρακάτω στους μηχανισμούς. Απλοποίησαν τπ hacking, το κομμάτι με την φωτογραφική κάμερα ήταν πιο εξελιγμένο, μπορούσες να έχεις plasmids και όπλο ταυτόχρονα κλπ.

Πάντως το Infinite έχει μαγικό κόσμο. Η Columbia είναι το κάτι άλλο!

Κι αν θέλετε την δική μου σειρά κατάταξης:

Spoiler
  1. Bioshock (αυτή η πρώτη επαφή με την Rapture, ο Ryan, ο Atlas...)
  2. Bioshock Infinite (αλλά μιλάμε για πααααρα πολύ μικρή διαφορά. Αναλόγως πώς θα ξυπνήσω.)
  3. Burial at Sea Part 2 (για το φανταστικό δέσιμο μεταξύ πρώτου παιχνιδιού και Infinite)
  4. Bioshock 2 (γιατί, πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη, έχει το καλύτερο gameplay και αποτελεί αξιόλογο sequel, αναλογιζόμενοι τι παπούτσια έπρεπε να γεμίσει)
  5. Burial at Sea Part 1 και Minerva's Den (το ένα αποτελεί τον ιδανικό πρόλογο για το Part 2 και το άλλο είναι μια μικρή κι όμορφη "συνοδευτική" ιστορία του 2)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

spacer.png

Ara Fell Enhanced Edition

Πρόκειται για ένα RPG βαρέως επηρεασμένο απο την 16bit εποχή και τα JRPG της. Στηρίζεται στην πολύ ωραία ιστορία που το συνοδεύει και σαφώς και στη μελαγχολία που δημιουργεί στους gamers μιας περασμένης εποχής. Ξεκίνησε σαν ένα rpg-maker project αλλά τελικά το μεταφέρανε σε Unity, εξού και το "Enhanced".
Τα γραφικά είναι κλασικά 16bit με ωραία χρώματα. Οι κόσμοι είναι καλά φτιαγμένοι και ενδιαφέροντες στην εξερεύνηση. Υπάρχει ένα main quest, να βρεί η ηρωίδα έναν τρόπο να διώξει τους βρυκόλακες και να σώσει το κόσμο της που ύπταται, καθώς και μερικά -μετρημένα στα δάχτυλα- side quests. Προσφέρεται για grinding, μιας που κάθε φορά που ο παίκτης επιστρέφει σε μία περιοχή οι εχθροί γίνονται respawn, ενώ τα boss fights δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολα. Οι διάλογοι, αν και πολλοί, δεν είναι κουραστικοί και προσφέρουν στην ιστορία και την κατανόηση του κόσμου και των χαρακτήρων. Το leveling είναι ρηχό ενώ και τα αντικείμενα που θα βρεί ο χρήστης και θα τον βοηθήσουν περιορίζονται σε μερικά relics. Γενικά δεν έχει το βάθος των αναβαθμίσεων και το skill tree που έχουν τα σύχρονα rpg αλλά παρόλη την απλότητά του έχει την δυναμική να κρατήσει τον παίκτη προσηλώμένο.
Οι απαιτήσεις του είναι ελάχιστες και έπαιξε απροβλημάτιστα στο ταπεινό linux λαπτοπάκι μου. Μου πήρε 22 ώρες παιχνιδιού για να το τερματίσω και η συνολική εμπειρία ήταν ευχάριστη.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...